Jump to content

Νέος μονομάχος


Konstantinos Ninos

Recommended Posts

Καλησπέρα καθώς μετέφερα όλα τα ψαρια μου σε νέο ενυδρείο έβαλα έναν μονομάχος γύρω στα 5-7 εκατοστά ετσι όπως τον βλέπεται είναι υγειής έχει μέγεθος ενηλίκου ;; Τέλος πήρα τροφή Ocean Nutrition Atison's Betta PRO 15g είναι καλή ;;  Το ενυδρείο είναι 25 λίτρα 

IMG_2085.jpeg

IMG_2086.jpeg

Έγινε επεξεργασία - Konstantinos Ninos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφος. Τωρα τον πηρες; Τα πτερυγια του ειναι ολα κομπλε; Το λεω γιατι συχνα ειναι ταλαιπωρημενοι στα πετ.

Η τροφη απο οτι εχω ακουσει ειναι απο τις καλυτερες, εγω δεν την εχω χρησιμοποιησει ακομα. Θα προτεινα να εβγαζες το διακοσμητικο και να εβαζες μια ριζα και αλλα φυτακια. Κατα τα αλλα αρχοντας θα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι είναι ο πρώτος μονομάχος ψωνίζω από καλό πετσοπ έψαξα πολύ να το βρω καθώς όσοι πήγα ήταν...

αλλα εκείνο το πετσοπ έχει τα ψαρια πολύ καλά διατηρημένα τα πτερύγια είναι άψογα δεν είναι φαγωμένα τον είχαν σε ενυδρείο περίπου 20 λίτρων όχι σε κάτι κουτάκια που τα βάζουν..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Το ψάρι φαίνεται οκ αν και παρατηρώ ότι στην πρώτη φωτογραφία ένα φούσκωμα στην κοιλιακή χώρα και φαίνεται και λίγο στην δεύτερη.

Για την ηλικία τώρα πραγματικά θέλει έμπειρο μάτι για να καταλάβεις γιατί είναι ένας συνδυασμός από την κινητικότητα του ψαριού,το χρώμα του, το μέγεθος των πτερυγίων του κτλ. Πάντως πρόκειται για ενήλικο.

Η τροφή είναι οκ την χρησιμοποιώ και εγώ, καλό θα είναι όμως να προσφέρεις μία ποικιλία τροφών (pelets,flakes κτλ). Το συγκεκριμένο ενυδρείο θέλει προσοχή με την ροή γιατί ο κυκλοφορητής είναι πολύ δυνατός.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι πρέπει να προσέξω η ΡΟΗ του είναι 350l/h στην κοιλιά δεν έχει φούσκωμα τα πτερύγια είναι ορίστε και μια καλύτερη φωτό IMG_2087.thumb.jpeg.9c22dc3a1349656d0a61a4cea4d555a2.jpeg

Έγινε επεξεργασία - Konstantinos Ninos
Link to comment
Share on other sites

IMG_2087.jpeg.4fbb681adcceecde4b57c2bf3d2e9510.thumb.jpeg.ab04bdbac9383798d53d2ee37a247763.jpeg

Εδω ειναι το φουσκωμα. Τάισες προσφατα; Μηπως εδωσες αρκετη ποσοτητα; 

Η ροη πρεπει να προσεξεις να μην ειναι πολυ δυνατη γιατι λογω των μακριων πτερυγιων τους κουραζονται και δυσκολευονται να κολυμπησουν. Νομιζω εαν ειναι στα 350l/h εφοσον το ενυδρειο ειναι 25 λιτρα θελει μια μειωση περιπου στη μεση. Κοιταξε το.

Έγινε επεξεργασία - George K
Link to comment
Share on other sites

Όχι μόλις τον πήρα δεν τάισα καθόλου και δεύτερον πως ρυθμίζω την ροη ;; Δεν έχει κάτι που να την ρυθμίζει

Έγινε επεξεργασία - Konstantinos Ninos
Link to comment
Share on other sites

Βάλε λόγο ενυδρειακό βαμβάκι στην είσοδο του φίλτρου και αν έχεις βάλε και ένα βανάκι στην είσοδο του αέρα και κλείστο λίγο. Το σωληνάκι του αέρα είναι μέσα στο νερό η εκτός νερού;;; Σαν να μου φαίνεται ότι είναι εκτός νερού. Ξεκίνα με λίγο βαμβάκι στην είσοδο του φίλτρου. μέσα ή έξω στο προστατευτικό. Καλύτερα βέβαια από έξω μην το τραβήξει. αν και παιδιά ένα amtra laguna 40 που είχα πάρει πριν καιρό και είχε τέτοιου είδους φίλτρο (τύπου καταρράκτη) δεν είχα παρατηρήσει να "σκοτώνει" η ροή. Και αν θυμάμαι καλά δεν ήμουν και ικανοποιημένος και με την φίλτρανση. Με΄τ από σύντομο χρονικό διάστημα το έκοψα το το κουτάκι με τις τρύπες και έβαλα το πιο μικρό εσωτερικό φίλτρο που βρήκα. Αααα, επίσης η άλλη λυση είναι να βρεις μια τέτοια αντλία μικρότερης ροής αν σου δημιουργεί πρόβλημα με την ροή και βλέπεις ο ψαρής να δεινοπαθεί να κολυμπήσει

Link to comment
Share on other sites

Η αντλια επανω δεν εχει ενα μικρο πλαστικο που πηγαινει συνηθως αριστερα-δεξια; Το φουσκωμα το εχει ακομα; 

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα όμως ούτως η άλλως το φίλτρο έχει πέσει η ΡΟΗ του σε σχέση με τις πρώτες μέρες δεν φαίνονται καν οι φυσαλίδες από την δύναμη της ροής και το φούσκωμα από ότι είδα το πρωί είχε φύγει αλλά επεχείρησα να τον ταΐσω αλλά δεν έφαγε ούτε έναν κοκο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 4/21/2020 at 11:56 PM, George K said:

Πολυ ομορφος. Τωρα τον πηρες; Τα πτερυγια του ειναι ολα κομπλε; Το λεω γιατι συχνα ειναι ταλαιπωρημενοι στα πετ.

Η τροφη απο οτι εχω ακουσει ειναι απο τις καλυτερες, εγω δεν την εχω χρησιμοποιησει ακομα. Θα προτεινα να εβγαζες το διακοσμητικο και να εβαζες μια ριζα και αλλα φυτακια. Κατα τα αλλα αρχοντας θα ειναι.

Έκανα μια μερική ανακαίνιση 6DFE14CC-BFC9-41F0-89B2-432C1966FA2A.png.38657d87e3434c73efec27fd008b7b86.png

Έγινε επεξεργασία - Konstantinos Ninos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το έκανες . Βλέπω δεν έχεις πολύ αιχμηρές πέτρες . Αν είναι κάποια πολύ αιχμηρή θα σου έλεγα να την βγάλεις . Από εκεί και πέρα θα χρειαστείς άμεσα φυτά επιφάνειας . Πιστεύω ότι μονομάχος σε ενυδρείο χωρίς φυτά επιφάνειας δεν γίνεται γτ τον επηρεάζει το φως και θέλει και σκιά . Επίσης δημιούργησε και σημεία ξεκούρασης για τον μονομάχο . Θα σου έλεγα να πάρεις μια κρυπτοκορινα να βάλεις που είναι  πολύ καλές κρυψώνες ξεκούρασης για τους μονομάχους . Κατά τα άλλα τεστ κι αυτά έχεις κάνει ; Όσο για το φίλτρο πάρε μια ιδέα από το δικό μου : εχω βάλει σωληνάκι από αυτά που χρησιμοποιούμε στις αεραντλιες και το έχω βάλει να χτυπάει στο τζάμι . Επίσης τώρα έχω βάλει και ένα μικρό γτ δεν ήμουν ευχαριστημένος με αυτό μόνο .

Πάντως είναι πιο ωραίο τώρα μπράβο !

Οι πέτρες αληθινές είναι έτσι; Από πετσοπ;

Τι έκανα εγώ με το φίλτρο :

IMG_20200519_171403.jpg

Έγινε επεξεργασία - PASXA
Link to comment
Share on other sites

Πίσω από τις πέτρες έιναι σαν σπηλιά μπαίνει και κάθεται επίσης του αρέσει να κάθεται στην επιφάνεια πάνω από τον κυκλοφορητή έχω βάλει υαλοβάμβακα στην είσοδο του φίλτρου και έχει μείωσει την ΡΟΗ αισθητά επίσης έχω ήδη παραγγείλει φυτά επιφανείας τον κυκλοφορητή τον έχω σχεδόν κλείσει βγάζει πολύ λίγο νερό αλλά έχω φροντίσει να περνάει από πάνω από το βιολογικό υλικό με τον υαλοβαμβακα ώστε να μην μένει στάσιμο όμως για μην έχει έντονη ΡΟΗ έχω γυρίσει τις τρύπες προς τα πίσω για να μην τον χτυπάει το νερό και έτσι είμαι ευχαριστημένος, οι πέτρες εννοείτε όλες φυσικές και πίσω από την γωνιακή πέτρα έχω βάλει και ενυδρειακό τρυπιτό σφουγγάρι γύρω από το άκρο του φίλτρου ώστε να μειώνει περισσότερο την ΡΟΗ από τεστ αμμωνία νιτρώδη νικτρικα 0 , ph 6,7 θερμοκρασία 26 και χειμώνα έως 28, αλλαγές νερου μια στις δυο εβδομάδες 30% αν και δεν χρειάζεται πάντα καθώς όποτε κάνω τεστ τα βρίσκω όλα μηδενικά όπως και το μεγάλο μου ενυδρείο το οποίο εδώ και 3 εβδομάδες περίπου είναι όλα μηδέν και αμμωνία και νιτρώδη και νιτρικά 

Έγινε επεξεργασία - Konstantinos Ninos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...