Jump to content

Χρυσοψαράδικο


Recommended Posts

ψαρουκλες!!! Βαλε μεσα κανα φυτο να τσιμπανε :D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δε θα μείνει τπτ δύο μέρες μετά. Θα τα φάνε όλα ???

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλη μου χαρά που βλέπω τα τερατάκια μου να μεγαλώνουν και να είναι συνεχώς κινητικά. Τα χρώματα τους έχουν γίνει πιο έντονα (τα ταΐζω τροφή για κοι) και λόγω της ισχυρής φίλτρανσης φαίνονται πι υγιή από ?  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό που θέλω να καταλήξω είναι ότι δεν είναι απαραίτητο ούτε να δώσεις ένα τόνο χρήματα ούτε να κάνεις συνέχεια αλλαγές για να ευχαριστηθείς ένα ενυδρείο. Σίγουρα θα πρέπει αρχικά να δοθεί ένα κεφάλαιο Α για να στηθεί σωστά από την αρχή ώστε στο μέλλον να μην υπάρξουν μεταβολές. Στη συνέχεια απαιτούνται μόνο το σωστό τάισμα και η διατήρηση της ποιότητας του νερού (μέσω των συνεχών τεστ και των συχνών και σωστών αλλαγών νερού). Έτσι θα μπορούμε να έχουμε ένα ενυδρείο που πραγματικά θα σας φτιάχνει τη διάθεση όταν θα το βλέπουμε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και ένα νέο βίντεο του ενυδρείου μου όπως είναι σήμερα

 

https://youtu.be/2DO6Oy092qw

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Και ένα νέο βίντεο του ενυδρείου μου όπως είναι σήμερα

 

https://youtu.be/2DO6Oy092qw

Από τροφές πιες μάρκες χρησιμοποιείς ?

Link to comment
Share on other sites

 Αυτή τη στιγμή τις jbl colour και all seasons που είναι κυρίως για koi αλλά μια χαρά κάνουν και στα χρυσά. Pet city τις βρίσκεις

Link to comment
Share on other sites

Ο νέος προσωρινός κάτοικος του ενυδρείου μου. Θα μείνει το χειμώνα στο ενυδρείο να μεγαλώσει και λιγάκι και από άνοιξη μπλουμ στη λίμνη ??

126235038_155723939577980_853194647475519617_n.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Ο νέος προσωρινός κάτοικος του ενυδρείου μου. Θα μείνει το χειμώνα στο ενυδρείο να μεγαλώσει και λιγάκι και από άνοιξη μπλουμ στη λίμνη ??

 

Πολύ όμορφο Χρήστο.

Τι μέγεθος έχει?

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη είναι περίπου 11 εκατοστά. Είδες πόσο μικρό δείχνει σε σχέση με τα χρυσόψαρα?? Τον πήρα από τον φίλο μου τον Παναγιώτη της koihellas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και εδώ ένα βίντεο ενώ ταΐζω τα θηριάκια μου 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει και σκέφτομαι έτσι που μεγαλώνουν συνέχεια εάν η χωρητικότητα του ενυδρείου θα επαρκεί σε ένα με δύο χρόνια. Ειδικά το μεγάλο subukin είναι θηρίο πλέον (και όταν το είχα πάρει πριν δύο χρόνια ήταν με το ζόρι στα 4 εκ. και σε κακή κατάσταση)! Γιατί πόση φίλτρανση να ενισχύσω ποια? Μετά μένουν μόνο οι συχνότερες αλλαγές νερού. Παρόλο που πρέπει να σημειώσω ότι τον τελευταίο καιρό δεν έχω σοβαρά ζητήματα με τα νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

On 22/4/2020 at 6:02 ΜΜ, το μέλος killerknight έγραψε:

IMG_20200422_160839.jpg

πες μου λίγο για μένα που γνωρίζω ποια είδη είναι τα 1shubukin, 1 commet, 4 common, 1 butterfly koi (αυτό φαντάζομαι είναι το ποιο μεγάλο έτσι ;  )

Link to comment
Share on other sites

Μαρίνο στη φωτογραφία αυτή το butterfly είναι το μεγάλο άσπρο που τώρα το έχω σε λίμνη και έχει γίνει χρυσό?. Common είναι το χρυσό και το λευκό μπροστά του όπως επίσης το πορτοκαλί στο πλάι του πίσω και ένα μαύρο που αχνοφαίνεται δίπλα του εσωτερικά. Το πορτοκαλί στο βάθος είναι shubukin πορτοκαλί-μαύρο-μπλε-κόκκινο και τέλος αυτό που είναι τελείως δεξιά είναι  comet

Link to comment
Share on other sites

Οι ερώτηση μου ίσως σου φανεί αστεία άλλα γιατί λες οτι θα χρειαστείς μεγαλύτερο ενυδρείο και δεν τα βάζεις και αυτά στην λίμνη ώστε να μπορέσεις σε αυτό το ενυδρείο να το κάνεις αυτό ένα Αφρικανικό σκέτη κόλαση. Και στυλιστικά αν δείξεις  στην κοπέλα σου  το παρακάτω ψάρι θα σου πει ότι πάει καλύτερα σε αυτό το ενυδρείο.

DSC_2984Q1.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια άποψη από τους πειναλέους φίλους μου σήμερα. Για να βάλω ένα συγκριτικό για το μέγεθος τους έχω βάλει και το χέρι μου σε κάποια φάση μπροστά.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοικος και στο ενυδρείο μου. Είναι χρυσόψαρο δικής μου φετινής γέννας από τη λίμνη. Ένα από τα επτά που γεννήθηκαν στη λίμνη και έχουν αρχίσει να μεγαλώνουν

IMG_20201217_182530.jpg

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Νέος κάτοικος και στο ενυδρείο μου. Είναι χρυσόψαρο δικής μου φετινής γέννας από τη λίμνη. Ένα από τα επτά που γεννήθηκαν στη λίμνη και έχουν αρχίσει να μεγαλώνουν

IMG_20201217_182530.jpg

Ελα πες την αλήθεια απο που το εσωσες περιοχη μονο. 

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε αυτό είναι κατάδικο μου. Ένα κοι έσωσα σήμερα!!!! Δες το στο άλλο ποστ της λίμνης ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και επειδή ζήλεψα από τους Αφρικανούς, αλλά και επειδή έχω καιρό να ανεβάσω φωτόγραφειες από το ενυδρείο με τα χρυσόψαρα, ορίστε μερικές?

IMG_20210130_194915.jpg

IMG_20210130_194912.jpg

IMG_20210130_194908.jpg

IMG_20210130_194904.jpg

  • Like 4
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη το μικρό κοι είδες πόσο έχει γίνει σε ελάχιστο χρόνο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγουλα νερού και καθαρισμός φίλτρων. Εντός ολίγου αποκλειστικό ρεπορτάζ για το πόσο γρήγορα μπουκωνουν τα φίλτρα στα χρυσόψαρα?

IMG_20210205_190900.jpg

IMG_20210205_190929.jpg

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Και αυτές για να θυμίσω τι φιλτρανση έχω στο ενυδρείο μου. Τα φίλτρα καθαρίστηκαν πριν από δύο μήνες

IMG_20210205_191238.jpg

IMG_20210205_191230.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα σφουγγάρια των eheim μου

IMG_20210205_193015.jpg

IMG_20210205_193441.jpg

IMG_20210205_192411.jpg

IMG_20210205_193444.jpg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Και τα σαλιγκάρια που μάζεψα...?

IMG_20210205_193459.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...