Jump to content

Χρυσοψαράδικο


Recommended Posts

Να σημειώσω εδώ ότι όπως φαίνεται και από τις φωτογραφίες καθόλη τη διαδικασία το βιολογικό μου υλικό αναπαύεται σε ειδική λεκάνη (η οποία δε έχει ποτέ πλυθεί με σαπούνι και χημικά) στην οποία έχω βάλει νερό του ενυδρείου μου. Τα σφουγγάρια μου καθαρίζονται με νερό βρύσης ώστε να υπάρχει πίεση και να καθαριστούν καλά

Link to comment
Share on other sites

Ναι Πανό. Καταλαβαίνεις τι γίνεται έτσι? Και το fx 6 θεωρητικα έχει τρελές αντοχές. Δε θα το καθαρίσω σήμερα. Θα αφήσω ένα ακόμη μήνα ώστε το συγκεκριμένο να φτάσει τετράμηνο από την αλλαγή για να δω αντοχές. Εκτός βέβαια αν μειωθεί η ροή που θα το καθαρίσω άμεσα

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και μερικές φωτογραφίες από τα αγόρια και τα κορίτσια στο ενυδρείο. Μπορεί έξω να έχει μηδέν βαθμούς, αλλά αυτά μέσα στο σπίτι ? ζουν την μόνιμη άνοιξη τους ?

IMG_20210215_074620.jpg

IMG_20210215_074618.jpg

IMG_20210215_074614.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα τα ρεμάλια επειδή τους έκοψα λίγο το φαΐ, μου έφαγαν όλα τα σαλιγκάρια σε αντίποινα!!!!! Έλεος δλδ......μόνο σπασμένα κελύφη βρήκα εχθές....?

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Ότι απεμεινει από 15 ramshorn.....τα έφαγαν όλα σε μια εβδομάδα επειδή δεν τα τάιζα όσο ήθελαν ?

IMG_20210215_170331.jpg

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έχουμε τα ζόρια. Μετά από τέσσερις μήνες αποφάσισα να καθαρίσω και το fx6 μου. Η κατάσταση ήταν φρίκη!!!!!! Δείχνω τις πρώτες φωτογραφίες μετά το άνοιγμα

IMG_20210220_133554.jpg

IMG_20210220_133752.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τώρα φωτογραφία με ένα καθαρο σφουγγάρι και ένα για καθάρισμα

IMG_20210220_134054.jpg

  • Like 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Και τέλος όλο το σύνολο παρέα.... Ας μου πούνε έστω και κάποιος με μεγάλους θηρευτές ότι αντιμετωπίζει τέτοια μποχα να παρηγορηθω...

IMG_20210220_134308.jpg

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Και μετά από πολύ κόπο όλα καθαρά...

IMG_20210220_140203.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Χρηστάρα χαράς το κουράγιο σου.:D

Link to comment
Share on other sites

Άστα Σωτήρη άστα. Και μου αρέσει που μερικοί τα έχουν σε εξήντα λίτρα και λένε ότι μια χαρά αντέχουν....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πωπω μπηχλα!!!

Στο fx6 έχεις μόνο μηχανική? Η βιολογική είναι στη συνέχεια ή είναι με ξεχωριστή αντλία/δοχείο? Φαντάζομαι τώρα η αντλία θα σπρώχνει πιο ξεκούραστα το νερό. Της έχεις πιει το αίμα ???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άστα να πάνε Παναγιώτη. Ναι το fx6 είναι κυρίως για μηχανική φίλτρανση. Γύρω γύρω έχω μόνο σφουγγάρια. Στα δύο από τα τρία καλάθια μόνο βιολογικό υλικό, ενώ στο πάνω καλάθι έχω βιολογικό υλικό και τα στρογγυλά σφουγγάρια που είδες στη φωτογραφία. Το φίλτρο αυτό έχει ροή 3500λ/ω. Βιολογία πολύ έχω στα δύο eheim λόγω της πολύ μικρότερης ροής τους που βοηθά τη βιολογία να αναπτυχθεί ποιο εύκολα. Πάντως ρε Παναγιώτη πολύ βρώμα μιλάμε.....σκεφτόμουν μήπως βάλω ψάθα και στα φίλτρα του ενυδρείου...?

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Όντως. Παρά πολύ βρώμα. Δεν ζοριζεται πολύ ο κυκλοφορητης όταν το καθαρίζεις ανα 4 μήνες? π.χ. στην λίμνη μου βλέπω τον καταρράκτη να σπρώχνει λιγότερο νερό όταν έχω καιρό να καθαρίσω την μηχανική φιλτρανση. Οπότε με το μάτι καταλαβαίνω ποτέ χρειάζεται καθάρισμα. Εσύ έχεις κάποιον τρόπο να βλέπεις αν η ροή μικραίνει ή όχι?

Σε βλέπω όταν φτιάξεις με το καλό την λίμνη να μεταφέρεις τα φίλτρα της "παλιάς" λίμνης στο ενυδρείο.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Παναγιώτη φαίνεται από τη μείωση της ροής τους. Το fx6 βέβαια αντέχει πολύ όσον αφορά τη ροή του. Οπότε υπολογίζω να πάω την αλλαγή στους δύο αντί για τους τέσσερις μήνες....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό που κάνεις με μεγάλη ροή στη μηχανική και μικρή ροή στην βιολογική καλή μαγκιά. Σκεφτόμουν να το κάνω και εγώ στη λίμνη για να μαζέψω μέχρι και τα μικροσωματίδια. Ωραίος! Άψογη δουλειά. Σε 2 μήνες φώναξε με να κάνουμε μαζί τον καθαρισμό.

Link to comment
Share on other sites



Σήμερα έχουμε τα ζόρια. Μετά από τέσσερις μήνες αποφάσισα να καθαρίσω και το fx6 μου. Η κατάσταση ήταν φρίκη!!!!!!


Ο Χριστός και η μάνα του.![emoji33]

Το πέταξες ότι έβγαλες από εκεί μέσα; Θα έκανε καλό υπόστρωμα σε φυτεμένο..[emoji23]

Πλάκα πλάκα ποτέ δεν έχω δει φίλτρο μου σε παρόμοια κατάσταση, απορώ πως περνούσε το νερό μέσα από τα σφουγγάρια.! Τούμπανο το fx6 πάντως..


Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αλλαγή νερού εν όψη και νέο βιολογικό υλικό για τα φίλτρα μου (lotus mountain treeκαι εδώ). Θέλει κανείς φωτογραφία από τα σφουγγάρια όταν τα βγάλω??

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το νέο βιολογικό υλικό τοποθετήθηκε μαζί με παλιό για μπολι

IMG_20210428_173958.jpg

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Χαρούμενες ψαρουκλες μετά την αλλαγή νερού ?

IMG_20210428_194012.jpg

  • Like 3
  • love 4
Link to comment
Share on other sites

Ψαρουκλες! αγριες!

ραμσχορν για πρωινο... ε... :D

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ψαρουκλες! αγριες!

ραμσχορν για πρωινο... ε... :D

Ναταλία φαντάσου χθες βρήκα 30 ramshorn στα φίλτρα και τα έβαλα στο ενυδρείο. Ως δια μαγείας σήμερα δεν υπήρχε τότε τσόφλι οχαχαχαχα?

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Χαρούμενες ψαρουκλες μετά την αλλαγή νερού ?

IMG_20210428_194012.jpg

Α και να ξέρετε παιδιά τα δύο μικρά ψάρια μου είναι περσινές γέννες από τη λίμνη μου

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, killerknight said:

...Θέλει κανείς φωτογραφία από τα σφουγγάρια όταν τα βγάλω??

 

Τα σφουγγάρια από κοντά θέλω να τα δω. Όχι από φωτογραφίες.

Απίθανες έχουν γίνει οι ψαρούκλες σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...