Jump to content

Χρυσοψαράδικο


Recommended Posts

Πάνο αν έχεις κενό αυτές τι μέρες το κανονίζουμε να περάσεις να καθαρίσω επ ευκαιρία το fx6 να πάθεις εγκεφαλικό οχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναταλία φαντάσου χθες βρήκα 30 ramshorn στα φίλτρα και τα έβαλα στο ενυδρείο. Ως δια μαγείας σήμερα δεν υπήρχε τότε τσόφλι οχαχαχαχα[emoji23]
Σκληρέ, άκαρδε.! Που δεν αγαπάς τα ζωάκια [emoji16]
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Σκληρέ, άκαρδε.! Που δεν αγαπάς τα ζωάκια emoji16.png

Εγώ για τη διακόσμηση το έκανα........?

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ για τη διακόσμηση το έκανα........[emoji23]
Σκληρέ άκαρδε και ντεκορατέρ τότε..![emoji28]
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Σκληρέ άκαρδε και ντεκορατέρ τότε..!emoji28.png

Εγώ και ο Σπύρος Σούλης οαχαχαχα ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το καμάρι του ενυδρείου μου. Τον έχω μόλις ένα χρόνο και είναι ήδη πάνω από είκοσι εκατοστά. Προσωπικά που αρέσουν πολύ και τα ιδιαίτερα χρώματα που έχει.

IMG_20210430_152918.jpg

  • Like 4
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Και η μεγάλη θηλυκιά μου. Shubukin ιαπωνοαμερικανικο με τεράστια ουρά. Όταν την πρωτοπηρα από γνωστή αλυσίδα pet shop ήταν 4 εκατοστά και είχε ich. Πλέον μετά από τρία χρόνια με την ουρά φτάνει τα 25 εκατοστά

IMG_20210430_172856.jpg

IMG_20210430_172852.jpg

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Συνέχεια στην παρουσίαση των ψαριών του ενυδρείου μου. Το ψάρι αυτό είναι το γηραιότερο του ενυδρείου μου και το μοναδικό με όνομα. Το λέω Μαθουσάλα ?. Τον Μαθουσάλα τον έχω από το 2016. Μου το έφερε γνωστός μου του οποίου το ενυδρείο μια μέρα άνοιξε και δεν ήθελε να πάρει άλλο. Ζούσε περίπου επτά χρόνια σε ενυδρείο 30 λίτρων με άλλο ένα fancy χρυσόψαρο, με αποτέλεσμα να έχουν στραβωσει τα πτερύγια του και να έχει παντού ογκίδια. Δεν μεγάλωσε πότε (πιθανότατα για είχε stand growth λόγω παρατεταμένης παραμονής του σε πολύ μικρό ενυδρείο) και στην τελευταία φωτογραφία φαίνονται τα σημάδια που έχει αφήσει πάνω η κακομεταχείριση, παρόλο που τα πτερύγια του έχουν ισιωσει. Είναι το χαρακτηριστικό παράδειγμα το τι γίνεται όταν αλλάζουν οι συνθήκες διαβίωσης των ψαριών αυτών. Υπολογίζω ότι σήμερα είναι δεκατριών ετών

IMG_20210508_101714.jpg

IMG_20210508_101709.jpg

IMG_20210508_101717.jpg

IMG_20210508_101723.jpg

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καθάρισμα του fx6 σήμερα μετά από πέντε μήνες. Πάμε πρώτες φωτογραφίες ?

IMG_20210519_214613.jpg

IMG_20210519_214911.jpg

IMG_20210519_215050.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα σφουγγάρια πριν και μετά

IMG_20210519_220040.jpg

IMG_20210519_220033.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και μια πανοραμική με το ενυδρείο για να καταλάβουν κάποιοι το μέγεθος του φίλτρου αυτού. Και μην ξεχνάμε. Εκτός αυτού έχω και τλενα 2217 και ένα 2215 τίγκα στη βιολογία

IMG_20210519_222026.jpg

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .

Αλλαγές νερού κάνεις εβδομαδιαία ;  Μπορείς να μου πεις τις μετρήσεις σου πριν την αλλαγή νερού ;

 

Link to comment
Share on other sites

Ψαρια ειναι αυτα, που εχεις; Γομαρια! :D

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ψαρια ειναι αυτα, που εχεις; Γομαρια! :D

Ναταλία άστα να πάνε στο τέλος θα φάνε και εμένα στο τέλος τα γομαράκια μου

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνέχεια στις περιγραφές των χρυσόψαρων του ενυδρείου μου. Από εδώ η Λευκή. Όταν την πήρα ήταν ολόχρυση και μου την είχαν δώσει ως δώρο αποχαιρετισμού, σε ένα δίλιτρο κουτάκι, καθώς εχαμε πάει σε ένα παιδικό πάρτυ φίλης του μεγάλου μου γιου. Την έβαλα για ένα μήνα σε ένα εικοσαλιτρο, καθώς το τότε 60λιτρο μου είχε ήδη πέντε (κλασσικός αρχάριους γαρ), και μετά πήγε σε 240 λίτρα. Την έχω από το Σεπτέμβριο του 2015, και είναι το μοναδικό ψάρι που μου έχει μείνει από την αρχική φουρνιά των έξι που είχα όταν ξεκίνησα και δεν ήξερα τπτ. Ξεκίνησε ολόχρυση, ανέπτυξε έναν τεράστιο όγκο στο πλάι, ο οποίος σταδιακά εξαφανίστηκε, έγινε ολόλευκη, και σήμερα ζει ζωή χαρισάμενη όντας 20 εκατοστά

IMG_20210605_180029.jpg

IMG_20210605_180025.jpg

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο πιτσιρίκια του ενυδρείου μου. Είναι γέννες από τη λίμνη μου το καλοκαίρι του 2020. Τα έβαλα στο ενυδρείο μεσα στο χειμώνα. Περιμένω να γίνουν και αυτά θηριακια σαν τα άλλα ?

IMG_20210609_200056.jpg

IMG_20210609_200053.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σημερινό βίντεο από τα αγόρια και τα κορίτσια του ενυδρείου μου ?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Όλα τους πανέμορφα, αλλά μου τράβηξε το μάτι ο πορτοκαλί που το μαύρο σημάδι πάνω από το στόμα είναι σαν μουστάκι. Και η άλγη στην πλάτη του ενυδρείου έχει γίνει φοβερή. 

Link to comment
Share on other sites

On 26/6/2021 at 9:38 ΠΜ, το μέλος antonium98 έγραψε:

Και η άλγη στην πλάτη του ενυδρείου έχει γίνει φοβερή. 

Ναιιιιιιιι :) ......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2021 at 10:24 ΠΜ, το μέλος killerknight έγραψε:

Συνέχεια στην παρουσίαση των ψαριών του ενυδρείου μου. Το ψάρι αυτό είναι το γηραιότερο του ενυδρείου μου και το μοναδικό με όνομα. Το λέω Μαθουσάλα ?. Τον Μαθουσάλα τον έχω από το 2016. Μου το έφερε γνωστός μου του οποίου το ενυδρείο μια μέρα άνοιξε και δεν ήθελε να πάρει άλλο. Ζούσε περίπου επτά χρόνια σε ενυδρείο 30 λίτρων με άλλο ένα fancy χρυσόψαρο, με αποτέλεσμα να έχουν στραβωσει τα πτερύγια του και να έχει παντού ογκίδια. Δεν μεγάλωσε πότε (πιθανότατα για είχε stand growth λόγω παρατεταμένης παραμονής του σε πολύ μικρό ενυδρείο) και στην τελευταία φωτογραφία φαίνονται τα σημάδια που έχει αφήσει πάνω η κακομεταχείριση, παρόλο που τα πτερύγια του έχουν ισιωσει. Είναι το χαρακτηριστικό παράδειγμα το τι γίνεται όταν αλλάζουν οι συνθήκες διαβίωσης των ψαριών αυτών. Υπολογίζω ότι σήμερα είναι δεκατριών ετών

IMG_20210508_101714.jpg

IMG_20210508_101709.jpg

IMG_20210508_101717.jpg

IMG_20210508_101723.jpg

Τις τελευταίες τρεις ημέρες ο Μαθουσάλας δεν είναι καλά. Κάθεται στον πάτο συνέχεια και χθες δεν είχε και όρεξη να φάει. Δεν έχει ταχύπνοιες ούτε ορατά σημάδια ασθένειας ή λοίμωξης. Οι μετρήσεις του ενυδρείου είναι άριστες και η θερμοκρασία του στους 29 κελσίου. Τα άλλα ψάρια είναι μια χαρά πεινασμένα και πολύ κινητικά. Πολύ φοβάμαι ότι μάλλον ήρθε το πλήρωμα του χρόνου να φύγει ο μαθουσάλας μου (είναι ήδη 13-14 ετών και πριν τον πάρω είχε περάσει πολύ άσχημα σε μικρά ενυδρεία με αμμωνίες και νιτρώδη, κατάσταση η οποία σίγουρα επηρέασε το προσδόκιμο ζωής του). Κρίμα για τί του έχω αδυναμία και στεναχωριέμαι να τον βλέπω έτσι.  Ρε συ @natateo μήπως έχεις να προτείνεις τπτ?

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Τις τελευταίες τρεις ημέρες ο Μαθουσάλας δεν είναι καλά. Κάθεται στον πάτο συνέχεια και χθες δεν είχε και όρεξη να φάει. Δεν έχει ταχύπνοιες ούτε ορατά σημάδια ασθένειας ή λοίμωξης. Οι μετρήσεις του ενυδρείου είναι άριστες και η θερμοκρασία του στους 29 κελσίου. Τα άλλα ψάρια είναι μια χαρά πεινασμένα και πολύ κινητικά. Πολύ φοβάμαι ότι μάλλον ήρθε το πλήρωμα του χρόνου να φύγει ο μαθουσάλας μου (είναι ήδη 13-14 ετών και πριν τον πάρω είχε περάσει πολύ άσχημα σε μικρά ενυδρεία με αμμωνίες και νιτρώδη, κατάσταση η οποία σίγουρα επηρέασε το προσδόκιμο ζωής του). Κρίμα για τί του έχω αδυναμία και στεναχωριέμαι να τον βλέπω έτσι.  Ρε συ @natateo μήπως έχεις να προτείνεις τπτ?

τα ειπες ολα και μονος σου. γεραματα.... ακομα και οι θερμοκρασιες ειναι πολυ υψιλες και ζοριζεται παραπανω. :(

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

τα ειπες ολα και μονος σου. γεραματα.... ακομα και οι θερμοκρασιες ειναι πολυ υψιλες και ζοριζεται παραπανω. :(

 

 

Ναταλία στεναχωριέμαι πολύ αλλά δεν θέλω να τον βάλω καραντίνα. Δε νομίζω ότι αυτό θα βοηθήσει κάπου. Αντιθέτως μπορεί να ζοριστεί ακόμη παραπάνω. Θα δω μόνο μήπως κατεβάσω λίγο τη θερμοκρασία του ενυδρείου. ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Ναταλία στεναχωριέμαι πολύ αλλά δεν θέλω να τον βάλω καραντίνα. Δε νομίζω ότι αυτό θα βοηθήσει κάπου. Αντιθέτως μπορεί να ζοριστεί ακόμη παραπάνω. Θα δω μόνο μήπως κατεβάσω λίγο τη θερμοκρασία του ενυδρείου. ?

να μην αλλαζει το περιβαλλον, θα στρεσσαριστει παραπανω. Τι να κανεις; και αυτα ειναι στο προγραμμα......

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα μια ενδιάμεση λύση. Ο Μαθουσάλας και ένα shubukin που έχω θα πάνε στη λίμνη. Οι θερμοκρασίες εκεί είναι πιο χαμηλές και ο χώρος μεγαλύτερος. Ίσως εκεί συνέλθει. Το shubukin από την άλλη είναι θηλυκό και το έβαλα να ζευγαρώσει με τα αρσενικά της λιμνης μήπως βγει καμιά ωραία μίξη

IMG_20210706_224728.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και επιτελους και το ενυδρείο έχει περισσότερο χώρο για τα υπόλοιπα ψάρια μου ?

IMG_20210706_225040.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...