Jump to content

Χρυσοψαράδικο


Recommended Posts

On 6/7/2021 at 11:00 ΜΜ, killerknight said:

Και επιτελους και το ενυδρείο έχει περισσότερο χώρο για τα υπόλοιπα ψάρια μου ?

IMG_20210706_225040.jpg

Ο Μαθουσάλας πως ειναι σήμερα;;;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Gregory 1970 έγραψε:

Ο Μαθουσάλας πως ειναι σήμερα;;;

 

Μια χαρά είναι το αγόρι μου!!! Πλέον έχει αρχίσει και τρώει κιόλας. Και τώρα το σκεφτόμουν να ανεβάσω καμιά φωτογραφία του το απόγευμα ?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ μου έσκασαν και τα like οχαχα. Γρηγόρη έτσι είναι ένα μεγάλο χρυσοψαράδικο ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, killerknight said:

Εντωμεταξύ μου έσκασαν και τα like οχαχα. Γρηγόρη έτσι είναι ένα μεγάλο χρυσοψαράδικο ?

Φοβερά τα εχεις φτιάξει. Συγχαρητηρια στην σύζυγο για το φοβερό design του ενυδρείου και του επίπλου....  Ζηλεψα και με βλέπω με πινελα και stencil να αντιγράφω!!! ? Θελω να δω και τις λίμνες σου εξω αλλά οτι εχω δει μέχρι τώρα δειχνει το μεράκι σου (και της συζυγου) και οτι τα αγαπάς κι εσύ τα μπακανιάρικα γουρουνάκια ?!!!

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, killerknight said:

Μια χαρά είναι το αγόρι μου!!! Πλέον έχει αρχίσει και τρώει κιόλας. Και τώρα το σκεφτόμουν να ανεβάσω καμιά φωτογραφία του το απόγευμα ?

 

Αρα η ζεστη θα τον επηρρεαζε τον γεράκο... Ευτυχώς που εχεις τις λίμνες. Εγω για τις θερμοκρασίες εχω βγαλει το καπακι κι εχω βαλει ανεμιστήρες... Σταθερά 25... Αν ειχα κι αυτό τον φοβο, της θερμοκρασιας μια παραμετρο ακομα....; Φιου!!

 

Εχεις δουλεψει με φιλτρο αντιστροφης όσμωσης; Μου το πρότεινε η natateo και ...ψηνομαι... Με προβληματισε η αφαιρεση μαζι με ολων των αλλων και του CO2 που χρειάζεται για τα φυτα. Αλλα και για την ροή.... Δεν εχω δυνατοτητα βαρελιων και αντλησης ....  Τα νερά σου ολα ειναι βρύσης; Ακομα και της λίμνης;

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Gregory 1970 έγραψε:

Φοβερά τα εχεις φτιάξει. Συγχαρητηρια στην σύζυγο για το φοβερό design του ενυδρείου και του επίπλου....  Ζηλεψα και με βλέπω με πινελα και stencil να αντιγράφω!!! ? Θελω να δω και τις λίμνες σου εξω αλλά οτι εχω δει μέχρι τώρα δειχνει το μεράκι σου (και της συζυγου) και οτι τα αγαπάς κι εσύ τα μπακανιάρικα γουρουνάκια ?!!!

Δες το θέμα μου για τη λίμνη Γρηγόρη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Gregory 1970 έγραψε:

Αρα η ζεστη θα τον επηρρεαζε τον γεράκο... Ευτυχώς που εχεις τις λίμνες. Εγω για τις θερμοκρασίες εχω βγαλει το καπακι κι εχω βαλει ανεμιστήρες... Σταθερά 25... Αν ειχα κι αυτό τον φοβο, της θερμοκρασιας μια παραμετρο ακομα....; Φιου!!

 

Εχεις δουλεψει με φιλτρο αντιστροφης όσμωσης; Μου το πρότεινε η natateo και ...ψηνομαι... Με προβληματισε η αφαιρεση μαζι με ολων των αλλων και του CO2 που χρειάζεται για τα φυτα. Αλλα και για την ροή.... Δεν εχω δυνατοτητα βαρελιων και αντλησης ....  Τα νερά σου ολα ειναι βρύσης; Ακομα και της λίμνης;

 

 

Για αυτά τα ψάρια μην ασχοληθεί καθόλου με αντίστρωφη όσμωση. Επίσης να ξέρεις τα φυτά μπορεί να στα φάνε μόλις μεγαλώσουν οχαΧΑΧΑ

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ηδη το βλέπω.... Με τον ρυθμο που τρώνε οταν δεν τα ταιζω οπως αυτη την περιοδο λογω καταστασης...ορμανε και κορφολογάνε.

Την αντιστροφη οσμωση μου την προτεινε για τις αλλαγές αλλα και την καθημερινη πρόσθεση νερου λογω του συστηματος ψυξης (3 με 4 λιτρα λογω εξατμισης απο το φυσημα των ανεμιστηρων)

Σ αυτό το κομματι εχω μπλεχτει. Γιατι θέλω να εχουν καλο νερό αλλά νομιζω οτι μου ξεφευγει το πράγμα....

Δεν διαφωνω καθόλου με την natateo και τωρα οι απόψεις σας διίστανται.... Χμμμμμ!!!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Gregory 1970 έγραψε:

Ηδη το βλέπω.... Με τον ρυθμο που τρώνε οταν δεν τα ταιζω οπως αυτη την περιοδο λογω καταστασης...ορμανε και κορφολογάνε.

Την αντιστροφη οσμωση μου την προτεινε για τις αλλαγές αλλα και την καθημερινη πρόσθεση νερου λογω του συστηματος ψυξης (3 με 4 λιτρα λογω εξατμισης απο το φυσημα των ανεμιστηρων)

Σ αυτό το κομματι εχω μπλεχτει. Γιατι θέλω να εχουν καλο νερό αλλά νομιζω οτι μου ξεφευγει το πράγμα....

Δεν διαφωνω καθόλου με την natateo και τωρα οι απόψεις σας διίστανται.... Χμμμμμ!!!

 

Αν θες καλή ποιότητα νερού θα έχεις ένα βαρέλι 60 λίτρων. Μια μέρα πριν την αλλαγή νερού το γεμίζεις με νερό. Βάζεις μέσα και μια πολύ μικρή αντλία (των 5-10 ευρώ) για να κινείται το νερό. Το χλώριο είναι πτυτικό, οπότε σε λίγες ώρες θα έχει αποχλωριωθεί το νερό. Μετά συνδέεις λάστιχο με την αντλία και το ρίχνεις στο ενυδρείο. Τόσο απλά. Θα έχει πάρει και θερμοκρασία δωματίου το νερό. Γρηγόρη Αθήνα που μένεις? Μήπως έρεθεις από το σπίτι να σου δείξω κάποια πράγματα

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Αν θες καλή ποιότητα νερού θα έχεις ένα βαρέλι 60 λίτρων. Μια μέρα πριν την αλλαγή νερού το γεμίζεις με νερό. Βάζεις μέσα και μια πολύ μικρή αντλία (των 5-10 ευρώ) για να κινείται το νερό. Το χλώριο είναι πτυτικό, οπότε σε λίγες ώρες θα έχει αποχλωριωθεί το νερό. Μετά συνδέεις λάστιχο με την αντλία και το ρίχνεις στο ενυδρείο. Τόσο απλά. Θα έχει πάρει και θερμοκρασία δωματίου το νερό. Γρηγόρη Αθήνα που μένεις? Μήπως έρεθεις από το σπίτι να σου δείξω κάποια πράγματα

Μήπως να σου φέρει το βιολογικό που αγόρασε και να του δώσεις έτοιμο μπολιασμένο ( και από εσένα τέλειας ποιότητας ) ,

Ανταλλαγή win win και εσύ θα ανανεώσεις υλικά και αυτός θα φύγει με στρωμένο φίλτρο .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ευχαριστώ πολύ για την πρόσκληση. Μενω στα Μεσόγεια. Στο Κορωπί.  Εσύ που εισαι; 

 

Έγινε επεξεργασία - Gregory 1970
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, killerknight said:

Αν θες καλή ποιότητα νερού θα έχεις ένα βαρέλι 60 λίτρων. Μια μέρα πριν την αλλαγή νερού το γεμίζεις με νερό. Βάζεις μέσα και μια πολύ μικρή αντλία (των 5-10 ευρώ) για να κινείται το νερό. Το χλώριο είναι πτυτικό, οπότε σε λίγες ώρες θα έχει αποχλωριωθεί το νερό. Μετά συνδέεις λάστιχο με την αντλία και το ρίχνεις στο ενυδρείο. Τόσο απλά. Θα έχει πάρει και θερμοκρασία δωματίου το νερό. Γρηγόρη Αθήνα που μένεις? Μήπως έρεθεις από το σπίτι να σου δείξω κάποια πράγματα

Φιλε μου ευχαριστώ πολύ για την πρόσκληση. Μενω στα Μεσόγεια. Στο Κορωπί.  Εσύ που εισαι; 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Gregory 1970 said:

Φιλε μου ευχαριστώ πολύ για την πρόσκληση. Μενω στα Μεσόγεια. Στο Κορωπί.  Εσύ που εισαι; 

Επισης αυτό με το βαρέλι των 60 λίτρων ισως οντως ειναι μια καλη λύση αρκει να βρω και την αντλία και ετσι δεν θα κουβαλαω και λαστιχο στο σπίτι και θα γινεται και η δουλεια μου πιο καθαρά και γρηγορα και πιο ευκολα για τα ψαράκια!!! Ωραια ιδέα!! Καμια πρόταση για αντλια σαν αυτη που περιγράφεις γιατι προφανως δεν αναφερεσαι σε αντλια ενυδρείου...

Βαρέλι θα ψαξω internet για αυτά που βάζουν τις ελιες και τα λαδια (κατι καφε) αλλα για αντλία....μαυρα μεσάνυχτα ιδώς στην τιμή που λες... 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Gregory 1970 έγραψε:

Επισης αυτό με το βαρέλι των 60 λίτρων ισως οντως ειναι μια καλη λύση αρκει να βρω και την αντλία και ετσι δεν θα κουβαλαω και λαστιχο στο σπίτι και θα γινεται και η δουλεια μου πιο καθαρά και γρηγορα και πιο ευκολα για τα ψαράκια!!! Ωραια ιδέα!! Καμια πρόταση για αντλια σαν αυτη που περιγράφεις γιατι προφανως δεν αναφερεσαι σε αντλια ενυδρείου...

Βαρέλι θα ψαξω internet για αυτά που βάζουν τις ελιες και τα λαδια (κατι καφε) αλλα για αντλία....μαυρα μεσάνυχτα ιδώς στην τιμή που λες... 

 

 

 

Σου απαντάω στο θέμα σου για να μην αλλάξουμε τα φώτα του δικού μου ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ποιος είπε ότι οι ναζί έχουν την εξαφανιστεί? Ο Αδόλφος είναι εδώ με το χαρακτηριστικό μουστάκι του οχαχαχαχα ?

IMG_20210818_201634.jpg

IMG_20210818_201631.jpg

  • Like 1
  • Haha 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Και εδώ οι δύο νέοι υποψήφιοι Κάτοικοι του ενυδρείου μου ?. Αυτή τη στιγμή βρίσκονται σε μια κούτα 30 λίτρων με αλάτι για προληπτικη θεραπεία και καθημερινές αλλαγές νερού 50 τις εκατό. Εφόσον όλα πάνε καλά σε πέντε μέρες θα μπουν στο ενυδρείο. Τους έχω εκεί 7 περίπου μέρες και φαίνονται υγιέστατοι

IMG_20210905_104417.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα τα ψάρια σου!!

Στην πρώτη φωτό ,το μικρό κίτρινο με την άσπρη μουρίτσα είναι απίστευτο!! Βγάλε αν μπορείς μια κοντινή να το δούμε..

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Πολύ όμορφα τα ψάρια σου!!

Στην πρώτη φωτό ,το μικρό κίτρινο με την άσπρη μουρίτσα είναι απίστευτο!! Βγάλε αν μπορείς μια κοντινή να το δούμε..

Ο μικρός έχει πάει ήδη στη λιμνη για να μπουν τα δύο shubukin στο ενυδρείο. Χαμός γίνεται. Να δω τι θα κάνω τόσα ψάρια. Ελπίζω του χρόνου να έχω τελειώσει με το πρότζεκτ μεγάλη λίμνη που ετοιμάζω

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο τι κάνει ο γεράκος ?
συνηλθε απ’οτι διαβασα.

τι είχε τελικά ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Χρήστο τι κάνει ο γεράκος ?
συνηλθε απ’οτι διαβασα.

τι είχε τελικά ?

Καλύτερα είναι στη λίμνη τώρα. Νομίζω γεράματα έχει οπότε όλα τον ζοριζουν. Πχ τώρα τον ενοχλούσε η υψηλή θερμοκρασία στο ενυδρείο. Γενικά δεν τον βλέπω για πολύ καιρό ζωντανό. Αλλά το παλεύω να ζησει όσο περισσότερο γίνεται. Το δικό σου ενυδρείο πως πάει?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Καλύτερα είναι στη λίμνη τώρα. Νομίζω γεράματα έχει οπότε όλα τον ζοριζουν. Πχ τώρα τον ενοχλούσε η υψηλή θερμοκρασία στο ενυδρείο. Γενικά δεν τον βλέπω για πολύ καιρό ζωντανό. Αλλά το παλεύω να ζησει όσο περισσότερο γίνεται. Το δικό σου ενυδρείο πως πάει?

 

Μια χαρά όλα τέλεια με το δικό μου ενυδρείο ?

 

βαλε μας κανένα φρέσκο βιντεάκι με την λιμνη να δούμε τις ψαρούκλες οταν θα έχεις χρόνο ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Μια χαρά όλα τέλεια με το δικό μου ενυδρείο ?

 

βαλε μας κανένα φρέσκο βιντεάκι με την λιμνη να δούμε τις ψαρούκλες οταν θα έχεις χρόνο ?

Έβαλα ήδη σήμερα ?

Link to comment
Share on other sites

Οι δύο νέοι κάτοικοι του ενυδρείου μου. Μπήκαν στο κυρίως ενυδρείο μετά από δύο εβδομάδες καραντίνα με αλάτι. Παρατηρήστε διαφορά μεγέθους παιδιά

IMG_20210912_081244.jpg

IMG_20210912_081226.jpg

IMG_20210912_081220.jpg

IMG_20210912_081213.jpg

IMG_20210912_081132.jpg

IMG_20210912_081108.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σήμερα δυστυχώς δεν έχω καλά νέα. Το μεγάλο shubukin μου (θηλυκό) δεν είναι καλά......Από εχθές δεν τρώει και βρίσκεται στην επιφάνεια του νερού. Σήμερα το πρωί μου έγειρε πλάγια κιόλας. Είχε εδώ και καιρό θέμα με τη νυκτική κύστη του (για αυτό είχα αλλάξει και διατροφή), πλέον όμως δεν ξέρω αν μπορώ να το σώσω. Λόγω μεγέθους δε χωράει σε καραντίνα, με αποτέλεσμα να πρέπει να το βάλω στη λίμνη, μήπως λόγω οξυγόνωσης, περισσότερων λίτρων και χώρου βελτιωθεί όπως ο μαθουσάλας μου. Ήδη με το που την έριξα, έχει πάει στην οξυγόνωση και κάθεται.  Επίσης φοβάμαι ότι μπορεί να έχει εγκλωβίσει αυγά μέσα της και να μη μπορεί να τα βγάλει. Τα άλλα ψάρια εννοείται είναι μια χαρά, ενώ και οι παράμετροι του ενυδρείου είναι άριστοι. Ενημέρωση θα έχω και το μεσημέρι που θα γυρίσω σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...