Jump to content

Αλλαγή διάθεσης μονομάχου.


Sina

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!!!!

Τον Δεκέμβριο απέκτησα τον πρώτο μου μονομάχο .

Τον πήρα από πετ σοπ που είχα επισκεφτεί τυχαία για να

 αγοράσω πράγματα που ήθελα. Όταν τον είδα ήταν υπό άθλιες συνθήκες κρατημένος μέσα σε ένα πλαστικό ποτήρι νερού δίχως να μπορεί να κουνηθεί κ αμέσως τον πήρα να τον σωσω. Τον ονόμασα Λάζαρο γιατί ήθελα να του δωθεί καινούργια ευκαιρία για ζωή κοντά μου.

Η διαμονή του ήταν ευχάριστη, τρώει bloodwarms η flakes ειδικά για μονομάχους.

Προχθές όμως ενώ καθάριζα το ενυδρείο μου έσπασε κ τον τοποθέτησα μέχρι να αγοράσω καινούργιο σε ένα πλαστικό ενυδρειακι που έχουν στα πανηγύρια.

Σήμερα ο Λάζαρος δεν έχει πολύ διάθεση κάθεται κάτω αρκετή ώρα, τριγυρνάει γύρω γύρω αλλά μετά ξανά κάθεται.

Δεν θέλω να σκέφτομαι ότι μπορεί να πεθάνει, η κάτι να έχει πάθει, πως μπορώ να τον βοηθήσω;;

Σας ευχαριστώ πολύ!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλτρο;;;ρουτίνες;;;Δεν λες μερικά πράματα σε τι συνθήκες ζούσε και ζει ο ψαρής;;Μετρήσεις νερου κλπ κλπ. για πιο συγκεκριμένα πράματα συμπλήρωσε την παρακάτω φόρμα

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα δεν είχα κάποιο φίλτρο δεν γνωρίζω κάτι από αυτά, είχα θερμόμετρο να μετράω την θερμοκρασία του νερού, το ενυδρείο πλενόταν κ ήταν στην σωστή θερμοκρασία το νερό, έτρωγε blood warms η flakes για να έχει ποικιλία το φαγητό του.

Τώρα κρύβεται πίσω από την αχιβάδα του, δείχνει ότι δεν έχει καθόλου διάθεση ..κολυμπάει γενικότερα αλλά το επάνω πτερύγιο του είναι κατεβασμένο λίγο, δείχνει κακοδιαθετος γενικότερα.

Φταίει η αλλαγή του ενυδρείου η είναι τυχαίο γεγονός;;

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Sina said:

Καλησπέρα δεν είχα κάποιο φίλτρο δεν γνωρίζω κάτι από αυτά, είχα θερμόμετρο να μετράω την θερμοκρασία του νερού, το ενυδρείο πλενόταν κ ήταν στην σωστή θερμοκρασία το νερό, έτρωγε blood warms η flakes για να έχει ποικιλία το φαγητό του.

Τώρα κρύβεται πίσω από την αχιβάδα του, δείχνει ότι δεν έχει καθόλου διάθεση ..κολυμπάει γενικότερα αλλά το επάνω πτερύγιο του είναι κατεβασμένο λίγο, δείχνει κακοδιαθετος γενικότερα.

Φταίει η αλλαγή του ενυδρείου η είναι τυχαίο γεγονός;;

Πόσο συχνά γίνοταν οι αλλαγές νερού;;;το νερό το άλλαζες με αφαίρεση από το ενυδρείο και προσθετες κατευθείαν νερό από την βρύση;;

αυτό με την αχιβάδα..τι εννοεις;;; Μπορούμε να έχουμε μια φωτογραφία;;;

16 minutes ago, george rapp said:

αυτη την στιγμη που βρισκετε για να καταλαβω ; στο μικρο ;

 

Στο jumboενυδρείο μέχρι να αγοράσει η κοπέλα από ότι κατάλαβα καινουυριο. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι σε ένα πλαστικό ενυδρείο που το είχα για την μεταφορά του προηγούμενου χρυσόψαρου μου.

Γινόταν αρκετά συχνά, τώρα την τελευταία φορά άργησα κάπως γιατί η μητέρα μου ήταν άρρωστη κ δεν προλάβαινα.

Όταν γινόταν η αλλαγή τον έβαζα στο ενυδρειακι που τον έχω τώρα, το ενυδρείο πλενόταν οπως και τα χαλίκια κ τα διακοσμητικά του ..

Έβαζα νερό κ πάντα έλεγχα τη θερμοκρασία να είναι καλή για το είδος του. 

Μετά έβαζα σταγόνες λίγες με ένα προϊόν που μου είχαν προτείνει sera aquatan water conditioner κ έπειτα το άφηνα μια ώρα και κ μετά έβαζα το ψάρι μέσα στο ενυδρείο.

Τώρα τον έχω αφήσει να ξεκουραστεί, κρυβόταν απλά πίσω από το κοχυλακι του λες κ δεν ήθελε άλλο φως η να κρυφτεί...είναι πολύ κακοδιαθετος ελπίζω να μην μου πάθει τιποτα....

Έγινε επεξεργασία - Sina
Link to comment
Share on other sites

οποτε ειναι στο μικρο στο προσωρινό.

θερμοκρασια να εχει σταθερη και να αλλαζεις το νερο καθε μερα στο 80% για να μην ανεβαζει αμωνια .

επισης αυτα τα ψαρια δεν συμπαθουν το φως , οποτε σβησε το και ασε να υπαρχει μονο του δωματιου , ειτε απο παραθυρο ειτε απο την λαμπα . 

ασε τον να ειναι ηρεμος και κοιτα να στησεις κατι καλο και σωστο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα για την αμμωνία υπάρχει κάτι κόκκινο στο κάτω πτερύγιο του, δεν το γνώριζα ότι είναι δηλητηρίαση !!! Τι μπορώ να κάνω για να τον βοηθήσω; ίσως να έχει θέμα με την αμμωνία..

Αύριο έχω κατά νου να πάω αύριο σε ένα μαγαζί στον Κορυδαλλό που είναι ειδικοί με τα ψάρια να με κατατοπισουν, ελπίζω μέχρι αύριο να μην πεθάνει, δεν θέλω να πάθει τπτ?

Link to comment
Share on other sites

οτι ειπαμε , αλλαγη καθε μερα το περισσοτερο νερο και οχι φως .

πες μας οταν ειναι να κανεις κινηση για καινουργιο μπας και στηθει τιποτα καλο.

τωρα να μιλησουμε για φαρμακα στα τυφλα δεν λεει !

 

Έγινε επεξεργασία - george rapp
Link to comment
Share on other sites

Άρα καθημερινή αλλαγή νερού, όχι όλο λίγο παραπάνω από το μισό; Αν κατάλαβα καλά.

Αύριο κιόλας θα πάω για καινούργιο μικρό ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

ναι αρκετο νερακι , να φευγει η αμωνια που βγαινει απο τα κακα και γενικα απο το ψαρακι .

τι ενυδρειακι σκεφτεσαι; απο φιλτρα εχεις ; φωτα ; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Sina έγραψε:

Όταν γινόταν η αλλαγή τον έβαζα στο ενυδρειακι που τον έχω τώρα, το ενυδρείο πλενόταν οπως και τα χαλίκια κ τα διακοσμητικά του ..

Ειχες κανει ο τι χειροτερο! Ποτέ δεν πλενουμε ολο το ενυδρειο με τα χαλικια κα ΟΛΑ!

Πρεπει να διαβαζεις εδω -

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι το πληροφορήθηκα !

Θα προσπαθήσω να τον κάνω καλά όσο μπορώ, ελπίζω να τα καταφέρουμε..

Θέλω να πάρω καινούργιο ενυδρείο και θα το πάρω αύριο κιόλας, ποιες κινήσεις πρέπει να κάνω; Να πάρω έτοιμο νερό; Τι μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 13 λεπτά, το μέλος Sina έγραψε:

Αύριο κιόλας θα πάω για καινούργιο μικρό ενυδρείο.

Πολυ καλη σκεψη. Να  ειναι 20λ και πανω, μακροστενο. Δεν πρεπει να εχει μπλε φως. Πρεπει να εχει θερμοστατη, φιλτρο. Παρε και χαλαζιακο αμμοχαλικο κοκκομετριας 1-3 mm σκουρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Sina έγραψε:

Να πάρω έτοιμο νερό; Τι μπορώ να κάνω;

Δεν υπαρχει ετοιμο νερο. Θα γινει ζωντανο (ετοιμο), οταν θα στρωσει το ενυδρειο. Θα στρωσεις το ενυδρειο με το ψαρι, για αυτο πρεπει να παρεις και βακτηρια (ειδικα για ενυδρειο).

Πχ. prodibio bio digest αμπουλες. Εχουν 1,50€ η μια. θα χρειαστεις 3-4 τεμ.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Ωραία εντάξει. Φαντάζομαι ότι θα με κατατοπισουν κ εκείνοι στο μαγαζί.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες..

Λέτε να τα καταφέρει;; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Sina έγραψε:

Φαντάζομαι ότι θα με κατατοπισουν κ εκείνοι στο μαγαζί.

Μην ακους τον πετσοπα, αν θελεις να ζησει το ψαρι!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θέλω..ξέρω δεν είναι τόσο ευαίσθητα όσο τα χρυσόψαρα αλλά δεν ξέρω μακάρι να ζήσει...

Συγνώμη για τον κακό φωτισμό αλλά δεν θέλω να τον ταράξω, είναι εκεί κρυμμένος από το κοχυλακι του. Δεν το έχει ξανά κάνει ποτέ αυτό 

IMG_20200422_230122.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα τα καταφέρει , μη βιαστεις , να βρεις ενυδρείο που να σου κάνει.

Οχι στο πόδι .

Νερακι πεντακάθαρο.

Ειχα πει και σε ενα αλλο θεμα , εαν θες βγαζεις το χαλικι απο κατω και οσο μενει εκει το κρατας κενό το πατωμα με το κοχύλι του .

Ετσι ωστε με την μια να τον πηγαίνεις σε ενα ποτήρι και να κανεις καθε μερα ολικη αλλαγή νερού ,ετσι ωστε να γλυτώνεις σίγουρα την αμωνια απο τα κακα στο χαλικι.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Sina said:

Αύριο έχω κατά νου να πάω αύριο σε ένα μαγαζί στον Κορυδαλλό που είναι ειδικοί με τα ψάρια να με κατατοπισουν .....................

Αν είναι το μικρό, ημιυπόγειο μαγαζάκι πάνω από την πλατεία ελευθερίας, εμένα με κάψανε. Κατά καιρούς βγάζει τις καλύτερες προσφορές σε εξοπλισμό σε σχέση με το οποιοδήποτε άλλο ενυδρειομάγαζο, αλλά από πλευράς ψαριού...πάλι καλά που είχα βρει το aquazone....!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!! ?

Με την βοήθεια σας πήγα χθες το πρωί και πήρα καινούργιο ενυδρείο στον Λάζαρο, φίλτρο καταρράκτη με glax stone ultra πετρουλες, sera bio nitrivec για τα βακτήρια, αληθινό φυτό Polysperma κ είχα ήδη sera water aquatan για το χλώριο από το νερό της βρύσης..έτσι εστησα το ενυδρείο μου !!

Το πρώτο πράγμα που μου είπε ο άνθρωπος στο μαγαζί όταν περιέγραψα το πρόβλημα μου, ήταν ότι ο Λάζαρος θα πεθάνει....

Ο Λάζαρος το έχει οργώσει όλο, του αρέσει πάρα πολύ και φαίνεται πολύ ευδιάθετος, καμία σχέση δηλαδή με αυτό που σας περιέγραφα προχθές.

Θέλω επίσης να πάρω έναν θερμοστάτη και άλλα φυτά που δείχνουν ότι του αρέσουν και να αλλάξω το χαλίκι του σιγά σιγά.

Έχει φως αρκετό και φυσικό κιολας.

Θέλω να ρωτήσω, τα βακτήρια μου είπαν στο μαγαζί ότι μετά από πέντε ημέρες θα αλλάξω λίγο από το νερό του ενυδρείου και θα ρίξω πάλι λίγο ..το ψάρι πρέπει να είναι μεσα όταν θα γίνει αυτό η να το βγάλω;

Επίσης, μου έδωσε esha 2000 και μου είπε ότι σε δύο ημέρες αν το ψάρι είναι κακοδιαθετο να του το βάλω, ποια είναι η γνώμη σας;; 

Παρακάτω έχω φωτογραφίες από το ενυδρείο, τον Λάζαρο, και το κόκκινο σημείο στο πτερύγιο του που με προβληματίζει

 

IMG_20200424_120441.jpg

IMG_20200424_125156.jpg

IMG_20200424_125204.jpg

Έγινε επεξεργασία - Sina
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...