Jump to content

Αλλαγή διάθεσης μονομάχου.


Sina

Recommended Posts

Εγω θα σου πω κάτι που σου διαφεύγει. Το ψάρι θέλει θερμοκρασία νερού, τουλάχιστον 24C. Απο αυτήν και κάτω, σαν ψυχρόαιμα που είναι, τα βλέπεις οκνηρά.

Φρόντισε άμεσα την θερμοκρασία του. Αν ήταν καλοκαίρι θα μπορούσε να πει κάποιος οτι δεν είναι επείγουσα η αγορά θερμαντήρα. Αλλά ακόμα έχουμε χαμηλές θερμοκρασίες που δύσκολα φτάνουν την απαιτούμενη.

Για το κόκκινο σημάδι εγω προσωπικά δεν βλέπω κάτι ανησυχητικό, αλλά θα σου πουν τα παιδιά που γνωρίζουν περισσότερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω και δεν μου διαφεύγει γι'αυτό είπα κ πιο πάνω ότι θέλω να πάρω θερμαντήρα, το θέμα μου ήταν ότι βρήκα κάποιους σε ένα συγκεκριμένο μαγαζί που ήταν πολύ μεγάλοι για αυτό το ενυδρείο κ πολύ ακριβοί, λόγω του ιού δεν έχω την ευκαιρία να κινούμαι όπου θελήσω, οπότε θα το ψάξω κ θα πάω σίγουρα να πάρω..

Το κόκκινο σημάδι είναι λίγο έντονο για αυτό με ανησυχεί κ είναι κ στο μικρό πτερύγιακι του που έχουν κάτω από τον λαιμό τους (συγνώμη δεν ξέρω πως ονομάζεται). Αναρωτιέμαι ακομα αν είναι αρρωστο (πιθανόν να είναι) αλλά μου κάνει τρομερή εντύπωση η κινητικότητα και η ζωηραδα του ενώ υπάρχει περίπτωση δηλητηρίασης από αμμωνία 

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο;; Από τις πιο καλές παρουσιάσεις προφίλ betta που λεχω δει γιατί γενιά ΄λεχουν γραφτεί και γραφτεί για αυτά τα ψάρια είναι αυτές οι δύο:

 

https://www.seriouslyfish.com/species/betta-splendens/

 

και των παιδιών εδώ

 

Έγινε επεξεργασία - GVC
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

σαν γνωμη ριχνω μηπως ειναι το χρωμα του η αλλαζει χρωμα το ψαρι , δε βλεπω κατι κακο .

ας πουνε και αλλοι την γνωμη τους .

θερμοστατη δε θελουμε πολυ φθηνο λογο της αποκλησεις που μπορει να εχουν.

ενας φθηνος θερμοστατης μπορει να θες 24 και να παιζει απο 22 με μεχρι 28 ενας καλος θες 24 και θα παιξει 23/25 και παλι για πολυ λιγο χρονο .

εχω της aquael platinium heater 25 o οποιος εχει ενδειξη θερμοκρασιας επανω του και ειναι καρφι στους 24 .

καλος η κακος ειναι η ασφαλεια του ενυδρειου και η αστοχια του σημαινει θανατο . ειδικα εαν δεν σβησει , θα γινει σουπα το ψαρι .

 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 18 λιτρα, όντως είναι πολύ ωραίες παρουσιάσεις ?

Δεν ξέρω αν κάνει αλλαγή χρώματος, αλλά έχει ήδη πολλά χρώματα πάνω του. Έχω διαβάσει ότι υπάρχει είδος μονομάχου που εχει πολλά χρώματα πάνω του. Ο δικός μου έχει μαύρο κεφάλι, κ μετά παίζουν τα χρώματα μπλε (σκουρο-ανοιχτο, μπλε-μωβ) πράσινο, αλλά κόκκινο; Δεν ξέρω εσείς με την περισσότερη εμπειρία θα γνωρίζετε σίγουρα καλύτερα.

Όσο για τον θερμοστάτη θα πάρω άμεσα, απλά αυτός που είχα δει ήταν πολύ μεγάλος, σίγουρα δεν ήταν για το ενυδρείο μου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο 50άριδες θερμοστάτες. Ο ένας μου είναι εντελώς αχρηστος δεν τον χρειάζομαι αν το θες ρίξε σήμα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ότι θες. διαθέσιμος είναι πάντως! νομίζω ένα ενδιαφέρον άρθρο, αν έχεις χρόνο μπορεί να σε βοηθήσει:

 

https://bettasource.com/do-betta-fish-change-color/

 

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα αν κ όχι όλο, πραγματικά δεν ήξερα ότι μπορούν να αλλάζουν χρωμα όταν περνάνε στρες. Είναι πολλά που δεν ξέρω ακόμη για αυτά τα όμορφα πλάσματα βέβαια κ με τον Λάζαρο έχω την ευκαιρία να μάθω, κ με εσάς φυσικά!! 

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω και εγώ ναι έγιναν κάποιες βιαστικές κινήσεις που οι πιο πολλοί τις κάνουμε στην αρχή. ΑΠό εκει και πέρα τώρα βρίσκεται σε σαφώς καλύτερο περιβάλλον! Επειδή έχεις μικρό ενυδρειάκι καλό είναι να προμηθευτείς και κάποια τέστ νερού. Κανονικά τεστ νερού πρέπει να έχουμε πριν πάρουμε πριν καν πάρουμε ψάρι! Ειδικά για τους αρχάριους είναι must. Από εκεί και πέρα αν θέλεις για να μπορείς να ελέγχεις τι γίνεται μέσα μπορείς να πάρεις για την αμμωνια νιτρώδη και νιτρικά για να ξέρεις που κυμαίνεται το νερό. Οι μονομάχοι λόγω του ότι έχουν τον λαβύρυνθο στο κεφάλι τους που τους επιτρέπει να αναπνέουν ατμοσφαιρικό αέρα μπορούν να αντέξουν και σε πιο όξινες περιοχές, που στην συγκεκριμένη περίπτωση θα σήμαινε παρουσία αμμωνίας!

Η συμπεριφορά που είχε πιο πριν δήλωνε ακριβώς αυτο. Να ξέρεις ότι όλα τα ψάρια αγαπούν την ρουτίνα και είναι καλό να τους το κρατάμε αυτο. Προσπάθησε ακόμα και το  φως με την παρουσία χρονοδιακόπτη να ανοιγει και να κλείνει συγκεκριενες ωρες, το νερό να αλλάζεται όποτε πρέπει να αλλάζετε και όλα θα πάνε καλα! Θερμοστάτη οπωσδήποτε!

Και ό, τι θες εδώ ειμαστε. Δεν είναι κάτι ανησυχητικό ακόμα το πτερύγιο, αν δεις εξάπλωση του βέβαια ή κάποιο άλλο σημάδι τότε ανέφερε το για να σε βοηθήσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι αυτά τα τεστ έχουν κ οδηγίες ώστε να μπορούν να μας καθοδηγήσουν εμάς τους αρχάριους...

Τα βακτήρια δεν θα τον βοηθήσουν σε αυτό; Το ψάρι πρέπει να είναι μέσα όταν μπει το υγρό αυτό;;

Άρα το esha 2000 δεν το χρησιμοποιώ που μου έδωσε...;;

Με το φως έχω ξεκινήσει ρουτίνα, το αφήνω κάποιες ώρες κ μετά το κλείνω ώστε να ηρεμεί, αν κ φαίνεται ότι του αρέσει πολύ κ είναι πολύ δραστήριος με αυτό.

Αλήθεια δεν είναι κάτι ανησυχητικο; Γίνεται να αλλάζει ετσι χρωμα; Μπορεί να είναι κ από το στρες που έλεγε το άρθρο πιο πάνω αλλά με ανησύχησε αρκετά, ειδικά όταν στο μαγαζί μου είπαν ότι θα πεθάνει από αυτό αν είναι δηλητηρίαση αμμωνίας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Sina έγραψε:

 Το ψάρι πρέπει να είναι μέσα όταν μπει το υγρό αυτό;;

Οταν θα ριχνεις βακτηρια, το ψαρι θα ειναι μεσα. Δεν παιζουμε με το βαλε-βγαλε. Το ψαρι πιανουμε , οταν υπαρχει αναγκη πχ να το μεταφερουμε σε αλλο ενυδρειο.

Τα βακτηρια βοηθουν να φυγει η αμμωνια.

Το φως ανάβεις 6-7 ωρες συνεχομενα καθε μερα την ιδια ωρα. Παρε χρονοδιακοπτη με 5€.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία, σε ευχαριστώ πολύ..!!

Το esha 2000 το χρησιμοποιώ τελικα; Προσωπικά δεν βρίσκω τον λόγο, εσείς ξέρετε καλύτερα όμως 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Sina έγραψε:

Πολύ ωραία, σε ευχαριστώ πολύ..!!

Το esha 2000 το χρησιμοποιώ τελικα; Προσωπικά δεν βρίσκω τον λόγο, εσείς ξέρετε καλύτερα όμως 

Οχι.

Link to comment
Share on other sites

Και ανά πόσο μα ρίχνω βακτήρια στο νεράκι του; 

Έριξα χθες, θα περιμένω να κάνω αλλαγή λίγου νερού κ μετα πάλι η δεν είναι απαραιτητο κ τα βάζω κάθε μέρα από λίγο μέχρι να μην βαλω καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Sina έγραψε:

Και ανά πόσο μα ρίχνω βακτήρια στο νεράκι του; 

Έριξα χθες, θα περιμένω να κάνω αλλαγή λίγου νερού κ μετα πάλι η δεν είναι απαραιτητο κ τα βάζω κάθε μέρα από λίγο μέχρι να μην βαλω καθόλου; 

Επίσης αναγκαστικά θα βγαίνει μου έχουν πει για να μπαίνει το φάρμακο για το χλωριο

 

Link to comment
Share on other sites

Τι σκεύασμα χρησιμοποιείς για βακτήρια;; Δεν έχει οδηγίες γραμμένες;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Χρησιμοποιώ το sera bio nitrivec αλλά λέει οδηγίες τύπου ανακινιστε πριν την χρήση, τα ml που αντιστοιχούν στα λίτρα και σε ποιες θερμοκρασίες διατηρείται. Δεν γράφει ανά πόσο μπορούμε να το βάζουμε γι'αυτό αναρωτιέμαι κ εγώ 

Link to comment
Share on other sites

10ml καταλαβαίνω εγώ σύμφωνα με τις οδηγίες. Και μια φορά. ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Sina έγραψε:

 

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Sina έγραψε:
πριν 3 ώρες, το μέλος Sina έγραψε:

Επίσης αναγκαστικά θα βγαίνει μου έχουν πει για να μπαίνει το φάρμακο για το χλωριο

 

Καλησπέρα,το αντιχλωριο θα το βάζεις πάντα στο νερό αλλαγής και όχι μεσα στο ενυδρείο.Η δοσολογία του θα αντιστοιχεί στα λίτρα που κανείς αλλαγή μόνο.Αν ρίχνουμε πρώτα το νερό και μετά το αντιχλωριο στο ενυδρείο όλη η βιολογία καταστρέφεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έγραφε ενδεικτικά ότι στα 25 λίτρα μπαίνουν 10 ml κ έτσι το υπολογίζουμε, απλά δεν ξέρω ανά πόσο καιρό 

 

Καλησπέρα, άρα δηλαδή βάζω σε έναν κουβά το νερό που θέλω να αναπληρώσω, βάζω εκεί το αντιχλωριο περιμένω να δρασει κ μετά το ρίχνω στο ενυδρείο; Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Sina έγραψε:

Έγραφε ενδεικτικά ότι στα 25 λίτρα μπαίνουν 10 ml κ έτσι το υπολογίζουμε, απλά δεν ξέρω ανά πόσο καιρό 

 

Καλησπέρα, άρα δηλαδή βάζω σε έναν κουβά το νερό που θέλω να αναπληρώσω, βάζω εκεί το αντιχλωριο περιμένω να δρασει κ μετά το ρίχνω στο ενυδρείο; Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα 

 

Όταν πρόκειται να γίνει οποιαδήποτε αλλαγή νερού, τακτική η έκτακτη, θα πρέπει ήδη να έχει απαλλαχθεί αυτό, απο χλώριο και χλωραμίνη, διότι και τα δύο συστατικά είναι καταστροφικά για το ενυδρείο. Αν μπει κατ' ευθείαν το νερό απο την βρύση, σκοτώνουν τα ωφέλημα βακτήρια και δημιουργούν ακατάλληλο περιβάλλον. 

Αρα το νερό θα πρέπει να έχει προετοιμαστεί με μια εκ των δυο περιπτώσεων.

Η πρώτη είναι να το έχεις αφήσει σε μια λεκάνη η έναν κουβά για περίπου 48 ώρες και πάνω. Στο διάστημα αυτό το χλώριο και η χλωραμίνη εξουδετερώνονται διότι έχουν μικρό χρόνο ημιζωής στο ελεύθερο περιβάλλον. Βρίσκονται δηλαδή εκτός σωληνώσεων του δικτύου ύδρευσης.

Ο δεύτερος τρόπος είναι η προσθήκη σε δοχείο η κουβά η λεκάνη την ανάλογα με την ποσότητα του νερού, το αντίστοιχο σκεύασμα, σαν αυτό που έχεις, και μετά απο 3-4 ώρες μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στο ενυδρείο.

Συνήθως τα σκευάσματα περιέχουν και άλλα συστατικά που όπως περιγράφουν οι κατασκευαστές, εξομαλύνουν και αφαιρούν και άλλα επιβλαβή χημικά στοιχεία απο το νερό. 

Αυτό αν είναι μάρκετινγκ η γεγονός μόνο με ανάλυση του νερού πριν και μετά, θα το γνωρίζαμε.

 

Ο καλύτερος τρόπος κατ' εμέ που τον εφαρμόζουν και πολλοί φίλοι, είναι να έχεις ένα μπιτόνι - δοχείο 10 λίτρων η μεγαλύτερο, στο οποίο θα έχεις έτοιμο νερό για χρήση. Ακόμη και σε κάποιες έκτακτες καταστάσεις δεν θα χρειάζεται να περιμένεις να αποχλωριοποιηθεί και θα το χρησιμοποιείς αμέσως.

Φυσικά η τελική επιλογή, και ο τρόπος  είναι πάντα δικές σου αποφάσεις.?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Sina έγραψε:

Έγραφε ενδεικτικά ότι στα 25 λίτρα μπαίνουν 10 ml κ έτσι το υπολογίζουμε, απλά δεν ξέρω ανά πόσο καιρό 

 

Καλησπέρα, άρα δηλαδή βάζω σε έναν κουβά το νερό που θέλω να αναπληρώσω, βάζω εκεί το αντιχλωριο περιμένω να δρασει κ μετά το ρίχνω στο ενυδρείο; Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα 

Καλημέρα,η δοσολογία που αναφέρεις είναι για το sera bio. Για τις αλλαγές νερού θα βάζεις σε ένα καθαρό δοχείο το νερό αλλαγής και εκεί θα ρίχνεις το sera aquatan,η δοσολογία του είναι 5 ml aquatan για 20 λίτρα νερού.Οποτε αν η αλλαγή νερού που θα κάνεις είναι π.χ 10 λίτρα θα βάλεις 2.5ml aquatan και ούτω καθεξής. Επισης αν βάλεις λίγο παραπάνω δεν πειράζει. Μετά από λίγο και αφού έχει κατάλληλη θερμοκρασία το ρίχνεις στο ενυδρείο σιγά σιγά να  μην ανακατεύεται καθόλου ο βυθός.

Έγινε επεξεργασία - Thanasis Nikolaou
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...