Jump to content

Αλλαγή διάθεσης μονομάχου.


Sina

Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος Display Name έγραψε:

 

Όταν πρόκειται να γίνει οποιαδήποτε αλλαγή νερού, τακτική η έκτακτη, θα πρέπει ήδη να έχει απαλλαχθεί αυτό, απο χλώριο και χλωραμίνη, διότι και τα δύο συστατικά είναι καταστροφικά για το ενυδρείο. Αν μπει κατ' ευθείαν το νερό απο την βρύση, σκοτώνουν τα ωφέλημα βακτήρια και δημιουργούν ακατάλληλο περιβάλλον. 

Αρα το νερό θα πρέπει να έχει προετοιμαστεί με μια εκ των δυο περιπτώσεων.

Η πρώτη είναι να το έχεις αφήσει σε μια λεκάνη η έναν κουβά για περίπου 48 ώρες και πάνω. Στο διάστημα αυτό το χλώριο και η χλωραμίνη εξουδετερώνονται διότι έχουν μικρό χρόνο ημιζωής στο ελεύθερο περιβάλλον. Βρίσκονται δηλαδή εκτός σωληνώσεων του δικτύου ύδρευσης.

Ο δεύτερος τρόπος είναι η προσθήκη σε δοχείο η κουβά η λεκάνη την ανάλογα με την ποσότητα του νερού, το αντίστοιχο σκεύασμα, σαν αυτό που έχεις, και μετά απο 3-4 ώρες μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στο ενυδρείο.

Συνήθως τα σκευάσματα περιέχουν και άλλα συστατικά που όπως περιγράφουν οι κατασκευαστές, εξομαλύνουν και αφαιρούν και άλλα επιβλαβή χημικά στοιχεία απο το νερό. 

Αυτό αν είναι μάρκετινγκ η γεγονός μόνο με ανάλυση του νερού πριν και μετά, θα το γνωρίζαμε.

 

Ο καλύτερος τρόπος κατ' εμέ που τον εφαρμόζουν και πολλοί φίλοι, είναι να έχεις ένα μπιτόνι - δοχείο 10 λίτρων η μεγαλύτερο, στο οποίο θα έχεις έτοιμο νερό για χρήση. Ακόμη και σε κάποιες έκτακτες καταστάσεις δεν θα χρειάζεται να περιμένεις να αποχλωριοποιηθεί και θα το χρησιμοποιείς αμέσως.

Φυσικά η τελική επιλογή, και ο τρόπος  είναι πάντα δικές σου αποφάσεις.?

Σε ευχαριστώ πολύ, νομίζω πως κ εγώ αυτό θα κάνω..θα έχω ένα μπιτονι έτοιμο. Καλή σου ημέρα!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος Thanasis Nikolaou έγραψε:

Καλημέρα,η δοσολογία που αναφέρεις είναι για το sera bio. Για τις αλλαγές νερού θα βάζεις σε ένα καθαρό δοχείο το νερό αλλαγής και εκεί θα ρίχνεις το sera aquatan,η δοσολογία του είναι 5 ml aquatan για 20 λίτρα νερού.Οποτε αν η αλλαγή νερού που θα κάνεις είναι π.χ 10 λίτρα θα βάλεις 2.5ml aquatan και ούτω καθεξής. Επισης αν βάλεις λίγο παραπάνω δεν πειράζει. Μετά από λίγο και αφού έχει κατάλληλη θερμοκρασία το ρίχνεις στο ενυδρείο σιγά σιγά να  μην ανακατεύεται καθόλου ο βυθός.

 

Καλημέρα!!! Ναι για τα βακτήρια ήταν η δοσολογία που έγραψα, αυτό έγραφε πάνω στις οδηγίες και όχι ανά ποτε θα το βάζω. Αυτό έχω απορία, μπαίνουν μια φορά τα βακτήρια η όχι;;

 

Πολυ ωραία, σε ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες σου για το χλωριο!!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Sina έγραψε:

 

Καλημέρα!!! Ναι για τα βακτήρια ήταν η δοσολογία που έγραψα, αυτό έγραφε πάνω στις οδηγίες και όχι ανά ποτε θα το βάζω. Αυτό έχω απορία, μπαίνουν μια φορά τα βακτήρια η όχι;;

 

Πολυ ωραία, σε ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες σου για το χλωριο!!! 

 ..Προσθέστε 10ml από το sera bio nitrivec για κάθε 25l νερού στα καινούρια ενυδρεία, στις αλλαγές του νερού, στην εισαγωγή νέων ψαριών, μετά τον καθαρισμό του φίλτρου και την θεραπεία ασθενειών...

Αυτά λέει η εταιρεία για συνιστώμενη δοσολογία, αυτό που εγώ καταλαβαίνω είναι ότι θέλει κάθε φορά που κάνεις αλλαγή νερού. Τουλάχιστον μέχρι να στρώσει το ενυδρείο.Το πότε θα στο πουν οι μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα,

 

Το nitrivec έχει ένα μπέρδεμα λίγο με τις δοσολογίες του. Αν έστρωνα τώρα πρώτη φορά και είχα αυτό θα έσπαγα τις δόσεις σε λίγα ml κάθε μέρα. 

Εγώ απλά να προσθέσω πως μπορείς να ζητήσεις και μπόλι δηλαδή βιολογικό υλικό από ήδη στρωμένο φίλτρο. Μιας και δεν έχεις μεγάλο φίλτρο δεν θα χρειαστείς και πολλή ποσότητα. 

Σχετικά με το κόκκινο σημάδι στην ουρά δεν πιστεύω ότι είναι κάτι επικίνδυνο και είναι απλά χρωματισμός. Το παρακολουθείς βέβαια. Για την αλλαγή χρώματος ναι μπορεί να συμβεί αλλά απ'ότι έχω δει εγώ παίζει ρόλο η τροφή, η ηλικία κ.α

Μπορώ να σου δείξω δική μου μονομαχίνα που σε διάστημα ενός έτους άλλαξε χρώμα δύο φορές.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Thanasis Nikolaou έγραψε:

 ..Προσθέστε 10ml από το sera bio nitrivec για κάθε 25l νερού στα καινούρια ενυδρεία, στις αλλαγές του νερού, στην εισαγωγή νέων ψαριών, μετά τον καθαρισμό του φίλτρου και την θεραπεία ασθενειών...

Αυτά λέει η εταιρεία για συνιστώμενη δοσολογία, αυτό που εγώ καταλαβαίνω είναι ότι θέλει κάθε φορά που κάνεις αλλαγή νερού. Τουλάχιστον μέχρι να στρώσει το ενυδρείο.Το πότε θα στο πουν οι μετρήσεις.

 

Ωραία οπότε στην αλλαγή νερού θα βάζω και για το χλώριο και τα βακτήρια στο καινούργιο μου νερό 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Καλή σου μέρα,

 

Το nitrivec έχει ένα μπέρδεμα λίγο με τις δοσολογίες του. Αν έστρωνα τώρα πρώτη φορά και είχα αυτό θα έσπαγα τις δόσεις σε λίγα ml κάθε μέρα. 

Εγώ απλά να προσθέσω πως μπορείς να ζητήσεις και μπόλι δηλαδή βιολογικό υλικό από ήδη στρωμένο φίλτρο. Μιας και δεν έχεις μεγάλο φίλτρο δεν θα χρειαστείς και πολλή ποσότητα. 

Σχετικά με το κόκκινο σημάδι στην ουρά δεν πιστεύω ότι είναι κάτι επικίνδυνο και είναι απλά χρωματισμός. Το παρακολουθείς βέβαια. Για την αλλαγή χρώματος ναι μπορεί να συμβεί αλλά απ'ότι έχω δει εγώ παίζει ρόλο η τροφή, η ηλικία κ.α

Μπορώ να σου δείξω δική μου μονομαχίνα που σε διάστημα ενός έτους άλλαξε χρώμα δύο φορές.

 

Καλησπέρα!!!

Και εγώ θα σπάσω τις δόσεις τουλάχιστον μέχρι να στρωσει..

Ζήτησα μπολι και μου είπαν ότι βιολογικό υλικό θα βάλουμε στο φίλτρο μάλλον εννοούσε τις πετρουλες του φίλτρου..

Το κόκκινο σημάδι μου φάνηκε πολύ περίεργο κ επειδή διάβασα για την αμμωνια, τρομοκρατήθηκα ..μακάρι να μην είναι κάτι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος Sina έγραψε:

 

Ωραία οπότε στην αλλαγή νερού θα βάζω και για το χλώριο και τα βακτήρια στο καινούργιο μου νερό 

 

Το δε νιτριβεκ κατ΄ευθείαν στο ενυδρείο μετά την αλλαγή νερού. Όχι πριν. Τα βακτήρια χρειάζονται τροφή για να αναπτυχθεί η αποικία τους.

Και αυτήν θα την βρουν, όση βρουν, μέσα στο ενυδρείο. Αν μπουν στο δοχείο και μείνουν σε αυτό μέχρι να κάνεις αλλαγή, απλά καταστρέφονται σε σύντομο χρόνο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Display Name έγραψε:

 

Το δε νιτριβεκ κατ΄ευθείαν στο ενυδρείο μετά την αλλαγή νερού. Όχι πριν. Τα βακτήρια χρειάζονται τροφή για να αναπτυχθεί η αποικία τους.

Και αυτήν θα την βρουν, όση βρουν, μέσα στο ενυδρείο. Αν μπουν στο δοχείο και μείνουν σε αυτό μέχρι να κάνεις αλλαγή, απλά καταστρέφονται σε σύντομο χρόνο.

Ααα εντάξει άρα κατευθείαν στο ενυδρείο με το ψαράκι μέσα, σε ευχαριστώ πολύ!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Sina έγραψε:

 

Καλησπέρα!!!

Και εγώ θα σπάσω τις δόσεις τουλάχιστον μέχρι να στρωσει..

Ζήτησα μπολι και μου είπαν ότι βιολογικό υλικό θα βάλουμε στο φίλτρο μάλλον εννοούσε τις πετρουλες του φίλτρου..

Το κόκκινο σημάδι μου φάνηκε πολύ περίεργο κ επειδή διάβασα για την αμμωνια, τρομοκρατήθηκα ..μακάρι να μην είναι κάτι.

Εγώ πιστεύω πως μπόλι δεν πήρες και απλά σου έδωσε υλικό του κουτιού. Για να σου δώσω να καταλάβεις τα βακτήρια που ρίχνεις φτιάχνουν μια αποικία πάνω στο υλικό και περνούν διάφορες φάσεις κατά την διάρκεια του κύκλου του αζώτου. Το μπόλι λοιπόν είναι βιολογικό υλικό με βακτήρια πάνω από ήδη στρωμένο φίλτρο που θα επιταχύνει την διαδικασία του στρωσίματος. 

Αν πάντως είσαι σίγουρη ότι σου έδωσε μπόλι τότε θα πρέπει σιγά σιγά να ξεκινήσεις τις μετρήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει παρει μπολι , πηρες μεταχειρισμενες πετρες οπως λες που ηταν ειδη σε ενυδρειο του μαγαζιου ; 

εαν οχι και ειναι καινουργια συσκευασια δεν εχεις μπολι .

τα ψαρακι ηταν σε ενα βαζο με διχως τιποτα , τωρα ειναι σε πολυ καλυτερη φαση , συνεχισε οπως πας ......απλα !

θερμοστατη πρεπει να παρεις .

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πάρει μπολι, κ δεν ήταν μεταχειρισμενες πέτρες οπότε είναι σαν να το ξεκινάω από τη αρχή μόνη μου 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! Θα ήθελα να ρωτήσω εάν την ώρα που βάζω τα βακτήρια στο ενυδρείο θα πρέπει να είναι κλειστό η ανοιχτό το φίλτρο; Παίζει κάποιο ρόλο;

Link to comment
Share on other sites

Ανοιχτό. Κάτι πρέπει να τα κουνήσει να πάνε στο βιολογικό που έχεις μέσα στο φίλτρο

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με ανοιχτο τα  ριχνω,  καλα ειναι να τα ριχνεις  κοντα στην εισοδο του φιλτρου!

Link to comment
Share on other sites

Στο φίλτρο που εχεις , βγαλε καπάκι κλειστό ρίξτα να πάνε καρφωτα πανω στις ελαφροπετρες και βαλε το μπροστά .

Οχι οτι αλλαζει και κατι , αλλα να λες τα έστειλα συστημένα στο βιολογικό υλικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία παιδιά αυτό έκανα, φανηκε ότι τα ρουφηξε το φίλτρο γρήγορα σας ευχαριστώ πολύ!!!!

Παρατήρησα σήμερα ότι το φυτό που έχω (Polysperma) βγάζει κάτι σαν ρίζες από ψηλά στα κλαδιά του προς τα κάτω, είναι φυσιολογικό αυτό;; Παρακάτω σας παραθέτω φωτό. 

IMG_20200429_164554.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sina said:

Παρατήρησα σήμερα ότι το φυτό που έχω (Polysperma) βγάζει κάτι σαν ρίζες από ψηλά στα κλαδιά του προς τα κάτω, είναι φυσιολογικό αυτό;;

Καλησπέρα!

Ναι, είναι φυσιολογικό

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κι από μένα.

Απ ότι διάβασα, τα παιδιά στα είπαν ολα και σωστα.

Από μεριάς μου θα σου πω τα εξης: Αν και δεν είναι πολύ καθαρές οι φωτο σου δεν είδα κάτι  παράξενο. Το κοκκινο χρώμα ειναι εντονο που σημαίνει ότι είναι και ένα από τα χρώματα που θα επικρατήσουν στα πτερύγια του Λαζάρου. Αν ήταν κάτι άλλο το κόκκινο θα έμοιαζε με αίμα που μόλις έχει βγει από πληγή η έντονο όπως είναι μέσα στα βράγχια του ψαριου.

Όσον αφορά την αλλαγή συμπεριφοράς του έχει να κάνει την αλλαγή ενυδρείου. Τα betta εχουν ιδιαίτερο χαρακτήρα και δεν τους αρεσουν οι αλλαγες.

Θα ήθελα αν δε το έχεις κάνει ήδη να δώσεις βάση στο θερμοστατη που είναι πολύ σημαντικός για την ενεργητικότητα και υγεία του. Επίσης στις αλλαγές νερού τουλάχιστον μια φορά τη βδομάδα 50%. Όσο πιο μικρό το ενυδρείο, τόσο περισσότερες αλλαγες νερού χρειάζεται. Δε μετακινούμε το ψάρι όπως σου ανέφεραν τα παιδιά και δεν καθαρίζουμε εξονυχιστικά τα διακοσμητικά διότι έτσι σκοτώνουμε τα καλά βακτήρια που διατηρούν την ισορροπία του νερού. Αν θέλουμε κάποιο καθαρισμό τον κάνουμε με νερό που έχουμε βγάλει από το ενυδρείο. Η αμμωνία στο ενυδρείο σημαίνει κύριος λόγος σάλπισμα ουράς και δεν το θέλεις αυτό για τον ομορφουλι σου. Αν διάβασα σωστά κάπου λες ότι δεν είναι τόσο ευαίσθητα οσο τα χρυσοψαρα. Είναι πολύ χειρότερα. 

Επίσης πρόσεξε λίγο τη διατροφή του. Τα bloodworms δεν είναι κυρίως τροφή.

Έχω γράψει αναλυτικά ένα ποστ για όλα όσα πρέπει να ξέρει κάποιος πρωταρης Betta. Θα σε βοηθούσε αρκετά. Ότι άλλο χρειάζεσαι εδώ ειμαστε?

Τίτλος ποστ...Ένα betta δύο betta...Και δεν ξέρω αν το καταλάβατε...πολλά betta

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος maria andrianakis έγραψε:

Γεια σου κι από μένα.

Απ ότι διάβασα, τα παιδιά στα είπαν ολα και σωστα.

Από μεριάς μου θα σου πω τα εξης: Αν και δεν είναι πολύ καθαρές οι φωτο σου δεν είδα κάτι  παράξενο. Το κοκκινο χρώμα ειναι εντονο που σημαίνει ότι είναι και ένα από τα χρώματα που θα επικρατήσουν στα πτερύγια του Λαζάρου. Αν ήταν κάτι άλλο το κόκκινο θα έμοιαζε με αίμα που μόλις έχει βγει από πληγή η έντονο όπως είναι μέσα στα βράγχια του ψαριου.

Όσον αφορά την αλλαγή συμπεριφοράς του έχει να κάνει την αλλαγή ενυδρείου. Τα betta εχουν ιδιαίτερο χαρακτήρα και δεν τους αρεσουν οι αλλαγες.

Θα ήθελα αν δε το έχεις κάνει ήδη να δώσεις βάση στο θερμοστατη που είναι πολύ σημαντικός για την ενεργητικότητα και υγεία του. Επίσης στις αλλαγές νερού τουλάχιστον μια φορά τη βδομάδα 50%. Όσο πιο μικρό το ενυδρείο, τόσο περισσότερες αλλαγες νερού χρειάζεται. Δε μετακινούμε το ψάρι όπως σου ανέφεραν τα παιδιά και δεν καθαρίζουμε εξονυχιστικά τα διακοσμητικά διότι έτσι σκοτώνουμε τα καλά βακτήρια που διατηρούν την ισορροπία του νερού. Αν θέλουμε κάποιο καθαρισμό τον κάνουμε με νερό που έχουμε βγάλει από το ενυδρείο. Η αμμωνία στο ενυδρείο σημαίνει κύριος λόγος σάλπισμα ουράς και δεν το θέλεις αυτό για τον ομορφουλι σου. Αν διάβασα σωστά κάπου λες ότι δεν είναι τόσο ευαίσθητα οσο τα χρυσοψαρα. Είναι πολύ χειρότερα. 

Επίσης πρόσεξε λίγο τη διατροφή του. Τα bloodworms δεν είναι κυρίως τροφή.

Έχω γράψει αναλυτικά ένα ποστ για όλα όσα πρέπει να ξέρει κάποιος πρωταρης Betta. Θα σε βοηθούσε αρκετά. Ότι άλλο χρειάζεσαι εδώ ειμαστε?

Τίτλος ποστ...Ένα betta δύο betta...Και δεν ξέρω αν το καταλάβατε...πολλά betta

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...