Jump to content

Ενυδρείο νεροχελώνας


Recommended Posts

Γεια σας πριν λίγο καιρό αγόρασα ένα χελωνακι 8 μηνών και στο pet shop μου είπαν ότι για αρχή το  μικρό πλαστικό ενυδρείο φτάνει όσο είναι μικρό αλλά αρχίζω να πιστεύω ότι δεν είναι ικανό να καλύψει τις ανάγκες της χελώνας και χρειάζεται κανονικό ενυδρείο.Μπορει το πλαστικό ενυδρείο να αποτελέσει μια προσωρινή λύση έστω μέχρι να μεγαλώσει το χελωνακι και πόσο κάνει ένα ενυδρείο το οποίο μπορεί να είναι ικανό να προσφέρει στη χελώνα ότι χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως μιλαμε για μια προσωρινη λυση οσο αφορα αυτες τις πλαστικες μικρομπανιερες μια που εαν δεν υπαρχει τακτικος καθαρισμος κινδυνευη αμεσα το ζωντανο και να πεθανει.

Θα πρεπει να σκεφτεις οτι πρεπει να του δωσεις τις καταλληλες συνθηκες οχι μονο για το αμεσο μελλον αλλα εως να φτασει στο τελικο μεγεθος.

Ριξε μια ματια στο παρακατω θεμα μια που εχει αρκετους συνδεσμους να παρεις ιδεες.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με @Rik σε οσα ειπε, απλα θα προσθεσω καποια αρθρα ακομα για πιο αρχαριους, γιατι του targas21 ειναι για ''προχωρημενους''  και αλλο ειδος νεροχελωνας

η yellow belly ειναι στην ιδια ομαδα με τη κοκκινομαγουλη

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δυστυχώς σε καποια πετ σοπ, προκειμένου να πουληθεί μια χελώνα, η κοροϊδία και η ελλειπή ενημερωση είναι ασταμάτητα. Δεν είναι επειδή δεν ξέρουν προφανώς. Απλά δεν θέλουν να τα πουν όλα μαζί για να μην αποτρέψουν τον πελάτη από την αγορά. Δεν ξέρω τι ακριβώς χελωνιερα σου εδωσε.Αν είναι η γνωστή σκάφη, δεν κάνει ούτε για μια μέρα (ειδικά αν είναι όντως 8 μηνών).

Σε ενημέρωσε ότι χρειάζεται οπωσδήποτε  λάμπες θέρμανσης και uv και ένα σημείο να βγαίνει εκτός νερού ώστε να "λιαζεται κάτω από τις λάμπες; Είναι το Α και τo Ω για να έχεις μια υγιή χελώνα. Είναι κι άλλα βέβαια, αλλά για αρχή είναι το θέμα της θερμανσης(και του νερού) και των ακτίνων uv που χρειάζονται όλες οι χελώνες. 

Δείξε μας αν θες καμία φώτογραφια από το χώρο που τη φιλοξενείς. 

Το ακριβό και το φθηνό είναι σχετικό για την τσέπη του καθενός. Υπάρχουν ενυδρεία που είναι αρκετά φθηνά, ειδικά αν ψάξεις σε αγγελίες. Δεν χρειάζεται άγχος, βήμα βήμα μπορείς να τα φτιάξεις όλα. Δεν είναι επιστήμη. Οπότε διάβασε κάποια από τα άρθρα που κυκλοφορούν για τη διαβίωση της συγκεκριμενης χελώνας. 

Επισης καλό θα είναι να έχεις στο νου σου ότι γίνεται αρκετά μεγάλη (σε βάθος χρόνων βέβαια) οπότε θέλουν και τον ανάλογο χώρο. Οπότε ή πας βήμα βήμα δίνοντας της κάθε λίγο μεγαλύτερο χώρο ή πας κατευθείαν σε αυτό που χρειάζεται στο τελικό της μέγεθος. 

Ξέχασα να σου επισημάνω ότι σε περίπτωση που δεν έχεις το κλασικό σκαφακι αλλά κάποια άλλη χελωνιερα που χωράει περισσότερο νερό, να μην έχεις το νερό της παραπάνω από εκεί που θα μπορεί να "πατώνει" όταν στέκεται κάθετα. 4-5 πόντους δηλαδή όσο είναι το καβούκι της. Τουλάχιστον για αρχή οσο τουλάχιστον είναι μικρή. Στην πορεία, το βλέπεις. Πες μας λεπτομέρειες και τα βλέπουμε όλα βήμα βήμα. ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος targas21 έγραψε:

Καλησπέρα. Δυστυχώς σε καποια πετ σοπ, προκειμένου να πουληθεί μια χελώνα, η κοροϊδία και η ελλειπή ενημερωση είναι ασταμάτητα. Δεν είναι επειδή δεν ξέρουν προφανώς. Απλά δεν θέλουν να τα πουν όλα μαζί για να μην αποτρέψουν τον πελάτη από την αγορά. Δεν ξέρω τι ακριβώς χελωνιερα σου εδωσε.Αν είναι η γνωστή σκάφη, δεν κάνει ούτε για μια μέρα (ειδικά αν είναι όντως 8 μηνών).

Σε ενημέρωσε ότι χρειάζεται οπωσδήποτε  λάμπες θέρμανσης και uv και ένα σημείο να βγαίνει εκτός νερού ώστε να "λιαζεται κάτω από τις λάμπες; Είναι το Α και τo Ω για να έχεις μια υγιή χελώνα. Είναι κι άλλα βέβαια, αλλά για αρχή είναι το θέμα της θερμανσης(και του νερού) και των ακτίνων uv που χρειάζονται όλες οι χελώνες. 

Δείξε μας αν θες καμία φώτογραφια από το χώρο που τη φιλοξενείς. 

Το ακριβό και το φθηνό είναι σχετικό για την τσέπη του καθενός. Υπάρχουν ενυδρεία που είναι αρκετά φθηνά, ειδικά αν ψάξεις σε αγγελίες. Δεν χρειάζεται άγχος, βήμα βήμα μπορείς να τα φτιάξεις όλα. Δεν είναι επιστήμη. Οπότε διάβασε κάποια από τα άρθρα που κυκλοφορούν για τη διαβίωση της συγκεκριμενης χελώνας. 

Επισης καλό θα είναι να έχεις στο νου σου ότι γίνεται αρκετά μεγάλη (σε βάθος χρόνων βέβαια) οπότε θέλουν και τον ανάλογο χώρο. Οπότε ή πας βήμα βήμα δίνοντας της κάθε λίγο μεγαλύτερο χώρο ή πας κατευθείαν σε αυτό που χρειάζεται στο τελικό της μέγεθος. 

Ξέχασα να σου επισημάνω ότι σε περίπτωση που δεν έχεις το κλασικό σκαφακι αλλά κάποια άλλη χελωνιερα που χωράει περισσότερο νερό, να μην έχεις το νερό της παραπάνω από εκεί που θα μπορεί να "πατώνει" όταν στέκεται κάθετα. 4-5 πόντους δηλαδή όσο είναι το καβούκι της. Τουλάχιστον για αρχή οσο τουλάχιστον είναι μικρή. Στην πορεία, το βλέπεις. Πες μας λεπτομέρειες και τα βλέπουμε όλα βήμα βήμα. ?

Καλημέρα σε τέτοιου είδους χελωνιερα την έχω δυστυχώς από το πετ σοπ δεν με ενημέρωσα καθόλου καλά μόνο τη γαριδοτροφη μου έδωσαν και αλλαγή νερού μια φορά τη βδομάδα ούτε λάμπες ούτε τίποτα αλλά τώρα το έψαξα καλύτερα και έμαθα αλλά λόγω μπάτζετ είναι σχεδόν αδύνατο αυτή την εποχή να πάρω ενυδρείο.Τωρα που έρχεται καλοκαίρι χρειάζεται και πάλι λάμπα και θερμοστάτη η από χειμώνα είναι απαραίτητο να αγοράσω;

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που σου προτείνω εγώ να κάνεις είναι... Καταρχάς αφού δεν μπορείς να πάρεις τώρα ενυδρείο, πάρε από ένα μεγάλο κουτι αποθήκευσης σαν αυτά τα διάφανα που έχουν πχ στα πρακτικερ.προσεξε να μην έχει τρυπούλες από κάτω... 

Πρέπει να πάρεις ένα μικρό φιλτρακι και έναν θερμοστάτη επίσης μικρό. 

Η θερμοκρασία του νερού θα πρέπει να είναι 25-28 βαθμούς. Οπότε χρειάζεσαι και ένα θερμομετρακι. 

Το φιλτρακι και το θερμοστάτη βαλτα σε μια άκρη του κουτιού και καλυψε τα με κάτι ώστε να μην έχει πρόσβαση η χελωνα (ειδικά στο θερμοστάτη γιατί θα καεί).

Βρες μερικές πέτρες και αφού τις βράσεις καλά βάλτες μέσα ωστε να δημιουργήσεις ένα σημείο για τη χελώνα να βγαίνει από το νερό. Φτιάξτες με τρόπο ώστε να μπορεί να ανέβει. Επίσης θα πρέπει να πάρεις και ένα αντιχλωριο το οποίο θα βάζεις στις αλλαγές νερού. 

Το νερό που θα βάζεις στις αλλαγές πρέπει να είναι στην ίδια θερμοκρασία με το νερό που έχει η χελωνιερα,αρα θα το προετοιμάζει σε έναν κουβα ή σε ένα βαρελάκι. Ότι σε βολεύει. 

Όλα αυτά που σου ανέφερα δεν κοστίζουν ακριβά. Τόνισε τους ότι θέλεις μικρό φιλτρακι για πολύ χαμηλή στάθμη νερού και επίσης πολύ μικρό θερμοστάτη.(θα πρέπει να τα τοποθετήσεις "ξάπλα" ώστε να είναι ολόκληρα μέσα στο νερό. 

Μετά όμως το επόμενο βήμα θα είναι να να πάρεις λάμπες. Οπωσδήποτε! 

Μέχρι να πάρεις δίνε της πρόσβαση αν μπορείς στον ήλιο μερικές ώρες τη μερα, με προσοχή να μη βράσει το νερό. (ίσως αν με κάποιο τρόπο βλέπει ο ήλιος μόνο το σημείο που θα βγαίνει για να λιαζεται και όχι το νερό) 

Προσπάθησε να δημιουργήσεις και θα δεις ότι όσο φτιάχνεις, θα σου αρέσει όλο και περισσότερο. 

***Μην ξεχνάς ότι και το κουτί που σου ανέφερα είναι και αυτό μια προσωρινή λύση, αλλά πολύ καλύτερη από αυτό που έχεις τώρα. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος targas21 έγραψε:

Αυτά που σου προτείνω εγώ να κάνεις είναι... Καταρχάς αφού δεν μπορείς να πάρεις τώρα ενυδρείο, πάρε από ένα μεγάλο κουτι αποθήκευσης σαν αυτά τα διάφανα που έχουν πχ στα πρακτικερ.προσεξε να μην έχει τρυπούλες από κάτω... 

Πρέπει να πάρεις ένα μικρό φιλτρακι και έναν θερμοστάτη επίσης μικρό. 

Η θερμοκρασία του νερού θα πρέπει να είναι 25-28 βαθμούς. Οπότε χρειάζεσαι και ένα θερμομετρακι. 

Το φιλτρακι και το θερμοστάτη βαλτα σε μια άκρη του κουτιού και καλυψε τα με κάτι ώστε να μην έχει πρόσβαση η χελωνα (ειδικά στο θερμοστάτη γιατί θα καεί).

Βρες μερικές πέτρες και αφού τις βράσεις καλά βάλτες μέσα ωστε να δημιουργήσεις ένα σημείο για τη χελώνα να βγαίνει από το νερό. Φτιάξτες με τρόπο ώστε να μπορεί να ανέβει. Επίσης θα πρέπει να πάρεις και ένα αντιχλωριο το οποίο θα βάζεις στις αλλαγές νερού. 

Το νερό που θα βάζεις στις αλλαγές πρέπει να είναι στην ίδια θερμοκρασία με το νερό που έχει η χελωνιερα,αρα θα το προετοιμάζει σε έναν κουβα ή σε ένα βαρελάκι. Ότι σε βολεύει. 

Όλα αυτά που σου ανέφερα δεν κοστίζουν ακριβά. Τόνισε τους ότι θέλεις μικρό φιλτρακι για πολύ χαμηλή στάθμη νερού και επίσης πολύ μικρό θερμοστάτη.(θα πρέπει να τα τοποθετήσεις "ξάπλα" ώστε να είναι ολόκληρα μέσα στο νερό. 

Μετά όμως το επόμενο βήμα θα είναι να να πάρεις λάμπες. Οπωσδήποτε! 

Μέχρι να πάρεις δίνε της πρόσβαση αν μπορείς στον ήλιο μερικές ώρες τη μερα, με προσοχή να μη βράσει το νερό. (ίσως αν με κάποιο τρόπο βλέπει ο ήλιος μόνο το σημείο που θα βγαίνει για να λιαζεται και όχι το νερό) 

Προσπάθησε να δημιουργήσεις και θα δεις ότι όσο φτιάχνεις, θα σου αρέσει όλο και περισσότερο. 

***Μην ξεχνάς ότι και το κουτί που σου ανέφερα είναι και αυτό μια προσωρινή λύση, αλλά πολύ καλύτερη από αυτό που έχεις τώρα. 

 

Εκτός από κουτί αποθήκευσης κάποια μεγάλη λεκάνη μας κάνει; Και πόσο πρέπει να είναι η στάθμη του νερού;Για πόσο καιρό με συμβουλεύεις να είμαι με αυτή τη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Όχι η λεκάνη έχει μικρή επιφάνεια στον πάτο για να μπορέσεις να κάνεις αυτά που πρέπει. Το ποσό καιρό θα είσαι με αυτή τη λύση δεν μπορώ να στο πω εγω. Όσο πιο σύντομα μπορείς θα έλεγα, να φτιάξεις κάτι σωστό. Από κει και πέρα εξαρτάται ποτέ θα μπορέσεις εσύ. Ίσως με το κουτί έχεις κάποιους μήνες περιθώριο. 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα!!!!λοιπόν @Andreas1995 επειδή ήμουν και εγώ στη θέση σου πολύ πρόσφατα και την πάτησα και εγώ όπως εσύ με το να μου πουλήσει χελωνιερα μόνο...λοιπόν εγώ σαν εύκολη λύση πήρα θερμοστάτη και ένα νησάκι και τα έβαλα σε ένα μεγάλο κουτί σαν αυτά που πουλάνε στο τζαμπο..αν μπορείς να την βάλεις κάπου αλλού το συντομότερο γιατί εμένα μου γυρισε ανάποδα μέσα στη χελωνιερα λόγω ότι δεν είχε αρκετό νερό δεν μπορούσε να ξανά γυρίσει (έτσι πιστεύω)..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά φίλε μου, τι έκανες; 

Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2020 at 11:31 ΠΜ, το μέλος targas21 έγραψε:

Τελικά φίλε μου, τι έκανες; 

Ετοιμάζομαι να πάρω ενυδρείο αναγκαστικά δε βλέπω άλλη λύση.Παρατηρω ομως κάτι σαν άσπρο χνούδι μήπως ξέρεις τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Προφορικά σίγουρα δεν μπορεί να σου πει κανείς.Πιθανόν να είναι είτε κάποια βατηριακη μόλυνση, είτε από έλλειψη βιταμινών ή ακτίνων uvb ή κακής θερμοκρασίας. Δυστυχώς με στις συνθήκες που ζει αυτά είναι φυσικά επακόλουθα, όπως φυσικό είναι και λυπάμαι πως στο λέω, να τη χάσεις λόγω κακών συνθηκών. Αν δεν μπορείς να της παρέχεις αυτά που θέλει θα σου πρότεινα να τη δώσεις κάπου. Είναι κρίμα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι ιδιοκτήτης 2 κοκκινομάγουλων εδώ και 1 μήνα, ανυποψίαστη για το πόση πραγματικά φροντίδα ήθελαν και προσπαθώ να καλύψω σιγά-σιγά τις ανάγκες τους. Τις έχω σε ενυδρείο διαστάσεων 38Χ38Χ20 και έχω φτιάξει basking spot από πέτρες και 1 πιθάρι. Θερμοστάτη έβαλα πριν 2 εβδομάδες έναν εσωτερικό αυτόματο στους 25 βαθμούς και σήμερα τις έχω 1η μέρα με λάμπα exo terra daylight basking spot 50watt. Αναμένω να παραλάβω εσωτερικό φίλτρο για να ολοκληρώσω την βασική φροντίδα τους. Αμέσως με την λάμπα οι χελωνίτσες άρχισαν να βγαίνουν πιο συχνά έξω και είμαι πολύ χαρούμενη. Όμως ήδη είχαν δημιουργηθεί ασπράκια γύρω από τις βούλες τους τόσο στο πάνω όσο και στο κάτω μέρος και δεν μπορώ να καταλάβω εάν πρόκειται για αλλαγή δέρματος ή για μύκητες. Καλού κακού τους έβαλα betadin το πρωί και τις κράτησα για καμιά ώρα έξω από το νερό. Ξύνοντας με τα νύχια μου κάποια από τα άσπρα σημεία κατάφερα να τους βγάλω κάτι σαν λέπια. Σας παραθέτω φωτογραφία μήπως και αναγνωρίσετε τι από τα 2 είναι και αν θα πρέπει να ανησυχήσω. Το καβούκι ενημερώνω ότι πιέζοντάς το δεν είναι μαλακό και γενικά είναι δραστήριες και τρώνε με λαιμαργία. Παρακαλώ τα φώτα σας.

20200509_122755.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Αρχικα όπως φαντάζομαι θα ξέρεις κιεσυ ο χώρος που τις φιλοξενείς είναι πολύ μικρός και απαιτεί καλή φίλτρα στη και συχνές αλλαγές νερού, το οποίο θα πρέπει να έχεις προετοιμάσει στην ίδια θερμοκρασία. Δεν γίνεται ζήσουν οι χελώνες στα 30 λίτρα. Χαίρομαι που το ψάχνεις και θες να τους προσφέρεις αυτά που χρειάζονται. Θα πρέπει όμως να τις μετακομίσεις σε μεγαλύτερο χώρο.

Όσον αφορά αυτό που βλέπουμε... Προφανώς δεν έβγαιναν συχνά εκτός νερού πριν ε; Είναι κάτι που δεν έχω ξαναδεί σε τοσο έντονο βαθμό,να πω την αληθεία.Πιθανολογώ ότι μετά από τόσο καιρό χωρίς λάμπα ήταν ένα σοκ για το κέλυφος η έκθεση τους στη θερμοκρασια και το κελυφος ξεράθηκε. Τσέκαρε με προσοχή την θερμοκρασία που έχει στο basking Spot. Ίσως είναι αρκετά ανεβασμένη. Καλό είναι προς το παρόν να μην ειναι πάνω απo 30.Τη λάμπα που πήρες πρέπει να την έχεις περίπου στους 30 πόντους απόσταση. Πρέπει όμως να τσεκαρεις κιεσυ και να μην επαναπαυθεις από την απόσταση μιας και έχει να κάνει και πόσο μικρός είναι ο χώρος και πόση θερμότητα απελευθερωνεται.

Επισης με το φίλτρο που περιμένεις δεν ολοκληρώνει δυστυχώς αυτά που χρειάζονται για τη φροντίδα τους. Η λάμπα που τους έχεις προσφέρει μόνο θερμότητα και όχι ακτίνες uvb οι οποίες είναι ακόμα πιο σημαντικές για το κέλυφός τους. Οπότε θα χρειαστείς αλλη μια οπωσδήποτε, για uvb. 

Τσέκαρε λοιπόν τη θερμοκρασία και αφού όπως είπες δεν είναι μαλακό το κέλυφος (προφανώς φαντάζομαι δεν θα μυρίζει και άσχημα),φοβάμαι μήπως είναι κάποιο έγκαυμα στο κελυφος.καλα έκανες και έβαλες betadin.βαλε και 2 κουταλιές ενυδρειακο αλάτι στο νερό, θα τους κάνει καλό. 

 

*Είσαι σίγουρη ότι είναι κοκκινομαγουλες; 

 

Έγινε επεξεργασία - targas21
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, targas21 said:

Καλησπέρα.Αρχικα όπως φαντάζομαι θα ξέρεις κιεσυ ο χώρος που τις φιλοξενείς είναι πολύ μικρός και απαιτεί καλή φίλτρα στη και συχνές αλλαγές νερού, το οποίο θα πρέπει να έχεις προετοιμάσει στην ίδια θερμοκρασία. Δεν γίνεται ζήσουν οι χελώνες στα 30 λίτρα. Χαίρομαι που το ψάχνεις και θες να τους προσφέρεις αυτά που χρειάζονται. Θα πρέπει όμως να τις μετακομίσεις σε μεγαλύτερο χώρο.

Όσον αφορά αυτό που βλέπουμε... Προφανώς δεν έβγαιναν συχνά εκτός νερού πριν ε; Είναι κάτι που δεν έχω ξαναδεί σε τοσο έντονο βαθμό,να πω την αληθεία.Πιθανολογώ ότι μετά από τόσο καιρό χωρίς λάμπα ήταν ένα σοκ για το κέλυφος η έκθεση τους στη θερμοκρασια και το κελυφος ξεράθηκε. Τσέκαρε με προσοχή την θερμοκρασία που έχει στο basking Spot. Ίσως είναι αρκετά ανεβασμένη. Καλό είναι προς το παρόν να μην ειναι πάνω απo 30.Τη λάμπα που πήρες πρέπει να την έχεις περίπου στους 30 πόντους απόσταση. Πρέπει όμως να τσεκαρεις κιεσυ και να μην επαναπαυθεις από την απόσταση μιας και έχει να κάνει και πόσο μικρός είναι ο χώρος και πόση θερμότητα απελευθερωνεται.

Επισης με το φίλτρο που περιμένεις δεν ολοκληρώνει δυστυχώς αυτά που χρειάζονται για τη φροντίδα τους. Η λάμπα που τους έχεις προσφέρει μόνο θερμότητα και όχι ακτίνες uvb οι οποίες είναι ακόμα πιο σημαντικές για το κέλυφός τους. Οπότε θα χρειαστείς αλλη μια οπωσδήποτε, για uvb. 

Τσέκαρε λοιπόν τη θερμοκρασία και αφού όπως είπες δεν είναι μαλακό το κέλυφος (προφανώς φαντάζομαι δεν θα μυρίζει και άσχημα),φοβάμαι μήπως είναι κάποιο έγκαυμα στο κελυφος.καλα έκανες και έβαλες betadin.βαλε και 2 κουταλιές ενυδρειακο αλάτι στο νερό, θα τους κάνει καλό. 

 

*Είσαι σίγουρη ότι είναι κοκκινομαγουλες; 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση! Πάνω που είχα χαρεί ότι ήμουν κοντά στο στόχο, με αυτά που μου έγραψες αγχώθηκα! Την λάμπα την ζήτησα για το καβούκι και μου έδωσαν αυτή, εξάλλου έγραφε για ακτίνες UVA. Νόμιζα ότι για τη θερμότητα είναι αυτές που γράφουν heating. Επίσης είχα διαβάσει για απόσταση στα 20 εκατοστά,οπότε τώρα θα την απομακρύνω. Η φωτογραφία με τα χελωνάκια που είχα στείλει ήταν πριν βάλω την λάμπα άρα το καβούκι σίγουρα δεν έγινε έτσι λόγω της λάμπας. Για το μέγεθος του ενυδρείου νόμιζα ότι μπορούσε να με καλύψει για κάποιους μήνες αφού οι χελωνίτσες δεν ξεπερνούν αυτή τη στιγμή τα 4 εκατοστά. Εξάλλου λόγω του μικρού μεγέθους τους, το ενυδρείο δεν το γεμίζω πάνω από τη μέση οπότε στην πραγματικότητα δεν έχει πάνω από 15 λίτρα νερό. Επειδή δεν είναι εύκολο να συνδυάσω 2 λάμπες αυτή τη στιγμή, πιστεύεις ότι προτεραιότητα έχει η UVB και αν ναι ποια προτείνεις? Επίσης από το petshop μου έδωσαν τις σταγόνες tortufit esha που δημιουργούν κατάλληλες συνθήκες στο νερό όταν δεν υπάρχει φίλτρο και βοηθάει σε μυκητιάσεις και σε άλλα προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα χελωνάκια. Ελπίζω να καταφέρω να τις βοηθήσω να ξεπεράσουν το πρόβλημα με το καβούκι. Όσο για το αν είναι κοκκινομάγουλες επισυνάπτω άλλη φωτογραφία.

20200508_155117.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα που έχεις είναι προφανώς αυτή που σου έβαλα παρακάτω στη φώτο. Δυστυχώς δεν προσφέρει ακτίνες uvb και χωρίς αυτές δεν κάνουμε κάτι. Αν δεν υπάρχει χώρος για δεύτερη, υπάρχουν λάμπες που είναι θέρμανσης και uvb μαζί. Βέβαια τώρα έχεις ήδη πληρώσει για να πάρεις αυτήν.κράτα την όμως δεν πάει χαμένη. Μονο λάμπα θα αλλάξεις και το καπέλο θα το κρατήσεις.

Αφου δεν είναι λοιπόν λόγω της λάμπας το ότι έχει ξεραθεί το καβούκι τους προφανώς φταίει ακριβώς το αντίθετο. Η έλλειψη είτε της θέρμανσης είτε της uvb. Ο λόγος που βγαίνουν κυρίως οι χελώνες και "λιαζονται" δεν είναι η (μόνο) η ζέστη. Κυρίως είναι οι υπεριώδης ακτίνες του ηλίου. Αυτό ακριβώς προσφέρει η λάμπα uvb. 

Συνοψίζοντας λοιπόν:

Συχνες αλλαγές στο νεράκι με νερό που είναι στη θερμοκρασία του ενυδρείου. (ένας κουβάς σε φτάνει άνετα να το προετοιμάσεις για τα λίτρα που έχεις) 

Αγορά λάμπας uvb. 

Ρίχνε όπως σου είπα λίγο αλατάκι στο νερό. Μια κουταλιά στης σούπας είναι αρκετή για αυτά τα λίτρα. 

Και τέλος το συντομότερο δυνατό μια μεγαλύτερη δεξαμενουλα. 

Δείξε μας αν θέλεις φωτογραφιες με ολόκληρο το ενυδρείο-λάμπες κλπ. 

 

 

IMG_20200510_220934.jpg

Έγινε επεξεργασία - targas21
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, targas21 said:

Η λάμπα που έχεις είναι προφανώς αυτή που σου έβαλα παρακάτω στη φώτο. Δυστυχώς δεν προσφέρει ακτίνες uvb και χωρίς αυτές δεν κάνουμε κάτι. Αν δεν υπάρχει χώρος για δεύτερη, υπάρχουν λάμπες που είναι θέρμανσης και uvb μαζί. Βέβαια τώρα έχεις ήδη πληρώσει για να πάρεις αυτήν.κράτα την όμως δεν πάει χαμένη. Μονο λάμπα θα αλλάξεις και το καπέλο θα το κρατήσεις.

Αφου δεν είναι λοιπόν λόγω της λάμπας το ότι έχει ξεραθεί το καβούκι τους προφανώς φταίει ακριβώς το αντίθετο. Η έλλειψη είτε της θέρμανσης είτε της uvb. Ο λόγος που βγαίνουν κυρίως οι χελώνες και "λιαζονται" δεν είναι η (μόνο) η ζέστη. Κυρίως είναι οι υπεριώδης ακτίνες του ηλίου. Αυτό ακριβώς προσφέρει η λάμπα uvb. 

Συνοψίζοντας λοιπόν:

Συχνες αλλαγές στο νεράκι με νερό που είναι στη θερμοκρασία του ενυδρείου. (ένας κουβάς σε φτάνει άνετα να το προετοιμάσεις για τα λίτρα που έχεις) 

Αγορά λάμπας uvb. 

Ρίχνε όπως σου είπα λίγο αλατάκι στο νερό. Μια κουταλιά στης σούπας είναι αρκετή για αυτά τα λίτρα. 

Και τέλος το συντομότερο δυνατό μια μεγαλύτερη δεξαμενουλα. 

Δείξε μας αν θέλεις φωτογραφιες με ολόκληρο το ενυδρείο-λάμπες κλπ. 

 

 

IMG_20200510_220934.jpg

 

Καλημέρα! Επισυνάπτω φωτογραφία από το ταπεινό μου ενυδρείο και παρακαλώ μη με χλευάσετε για το αυτοσχέδιο φωτιστικό. Ήταν μια προσωρινή λύση για να μην καθυστερήσω να τους δώσω αυτό που χρειάζονταν. Σήμερα που ανοίγουν τα μαγαζιά θα πάω να πάρω 2 φωτιστικά με μανταλάκι και ελπίζω ότι θα χωρέσουν τελικά. Βρήκα λάμπα UVB στο internet την exo terra UVB100 26W και πιστεύω ότι είναι η κατάλληλη για τα χελωνάκια. Χαίρομαι που τα βλέπω να λιάζονται πιο συχνά και δείχνουν πιο ήρεμα και πιο χαρούμενα. Παράλληλα συνεχίζω να τους βάζω betadin και να τα κρατάω για 1-2 ώρες σε ένα δοχείο χωρίς νερό που εκεί βέβαια δεν περνάνε και πολύ καλά. Ευχαριστώ για τις συμβουλές και μακάρι να καταφέρω να τα βοηθήσω να ξεπεράσουν το θέμα με το καβούκι!

ΕΝΥΔΡΕΙΟ.jpg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είναι το αισθητικό κομμάτι έρχεται σε δεύτερη μοίρα, προέχει η σωστή συντηρήσει.

Αναμένουμε την αναβάθμιση 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Δήμητρα M έγραψε:

 

Καλημέρα! Επισυνάπτω φωτογραφία από το ταπεινό μου ενυδρείο και παρακαλώ μη με χλευάσετε για το αυτοσχέδιο φωτιστικό. Ήταν μια προσωρινή λύση για να μην καθυστερήσω να τους δώσω αυτό που χρειάζονταν. Σήμερα που ανοίγουν τα μαγαζιά θα πάω να πάρω 2 φωτιστικά με μανταλάκι και ελπίζω ότι θα χωρέσουν τελικά. Βρήκα λάμπα UVB στο internet την exo terra UVB100 26W και πιστεύω ότι είναι η κατάλληλη για τα χελωνάκια. Χαίρομαι που τα βλέπω να λιάζονται πιο συχνά και δείχνουν πιο ήρεμα και πιο χαρούμενα. Παράλληλα συνεχίζω να τους βάζω betadin και να τα κρατάω για 1-2 ώρες σε ένα δοχείο χωρίς νερό που εκεί βέβαια δεν περνάνε και πολύ καλά. Ευχαριστώ για τις συμβουλές και μακάρι να καταφέρω να τα βοηθήσω να ξεπεράσουν το θέμα με το καβούκι!

ΕΝΥΔΡΕΙΟ.jpg

To αισθητικο κομματι ειναι δευτερευων σημασιας και μην το σκεφτεσαι καθολου....μπραβο σου για την προσπάθεια που κανεις.....το μπενταντιν καλα κανεις και συνεχισε, ειναι shell rot αυτο που εχουν οι χελωνες σου λογω ελλειψης uvb ακτινοβολιας, μονο με τη λαμπα πλεον δεν φτιαχνει για αυτο συνεχισε με το μπεντατιν και θα δεις καλυτερευση με τον καιρο. Η λαμπα που πηρες ειναι η σωστη, βγαινει και σε 13w να ξέρεις..... καλη αναρωση στα ζωντανα και παλι μπραβο για την προσπαθεια.

  Υ.Γ Οτι σου ειπαν πριν για περισσοτερο χωρο-λιτρα πραξε το οσο συντομοτερα μπορεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πάρεις τη uvb πρόσεξε μόνο μη την βάλεις όπως έχεις αυτή. Πρέπει να είναι κάθετα πάνω από το basking Spot. Αυτή που έχεις τώρα δεν πειράζει που είναι έτσι. Απλά πρόσεξε μην καούν οι χαρτοταινιες(αν βλέπω καλά) λόγω της θερμότητας. 

Σημασία έχει ότι ψάχνεσαι και προσπαθείς για το καλύτερο και σίγουρα το αποτέλεσμα θα είναι καλό. Στην πορεία θα βρεις εύκολα μια φθηνή μεταχειρισμένη γυαλα να τα βάλεις. Δίνουν πολλές στις αγγελίες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ενίσχυση και για τις συμβουλές! Σε αναζήτηση που έκανα σε ξένα sights για το shell rot, είδα ότι είναι συχνό φαινόμενο στα χελωνάκια. Κάποιοι τις καθάριζαν με σαπούνι πριν βάλουν betadin ενώ κάποιοι τις άφηναν για 3 μέρες έξω από το νερό βάζοντας τες μόνο για φαί και αφόδευση. Μου φαίνεται κάπως στρεσογόνο για τα ζωντανά να τα αφήσω σχεδόν όλη μέρα έξω από το νερό. Βέβαια αν δω πως δεν υποχωρεί σε καμιά βδομάδα ίσως το δοκιμάσω σε συνδυασμό με χρήση αντιβιοτικού για μύκητες. Οπότε θα συνεχίσω για την ώρα με το betadin και στέγνωμα για λίγες ώρες έξω από το νερό, προσθέτοντας λίγο βούρτσισμα στο καβούκι με οδοντόβουρτσα. Μέχρι το τέλος της εβδομάδας ελπίζω να έχω παραλάβει και το φίλτρο και θα ανεβάσω νέα φωτογραφία με όλες τις αλλαγές.

 

Υ.Γ Targas όντως χαρτοταινία είναι και επειδή ήδη μου καψαλίστηκε λίγο, τώρα την τοποθέτησα λίγο πιο προσεχτικά!!! Μαγκαϊβερ θα γίνω με τα χελωνάκια :-)

Έγινε επεξεργασία - Δήμητρα M
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Δήμητρα M έγραψε:

Σε αναζήτηση που έκανα σε ξένα sights για το shell rot, είδα ότι είναι συχνό φαινόμενο στα χελωνάκια.

Συχνο φαινομενο δεν ειναι εαν  οι συνθηκες διαβιωσης που παρεχουμε  ειναι σωστες.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ειναι οπως τα λενε οι πετσοπαδες, πρεπει να τις παρεχεις τις παρακατω παραμετρους αν σκεφτεσαι να τις κρατησεις για χρονια και να ειναι υγιεις, οτι αποριες εχεις τις συζηταμε....

 

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

Εχθές τους ξεκίνησα την λάμπα UVB και το βραδάκι έγινε χαμός από ζουζούνια!!! Ειδικότερα φαίνεται να προσέλκυσε κάτι κόκκινα φτερωτά. Ευτυχώς έχω σίτα στο παράθυρο αλλά γέμισε τόσα πολλά πάνω της που φοβόμουν να ανοίξω. Λόγω του θέματος που έχουν με το καβούκι τους αφήνω την λάμπα μέχρι τις 9 το βράδυ. Αυτό που έκανα σήμερα και ελπίζω να έχει αποτέλεσμα είναι να μετακινήσω το ενυδρείο από το παράθυρο και να το βάλω πιο μέσα. Επίσης αγόρασα το repashy calcium plus και άρχισα να το ρίχνω πάνω στις γαριδούλες. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν αυτό πρέπει να το κάνω σε κάθε γεύμα καθημερινά και επίσης εάν μπορώ να το βάζω σε οποιαδήποτε τροφή (pelets, φρούτα, λαχανικά). Επίσης αγόρασα το siporax biofilter medium για να το βάλω στο e-heim mini flat κόβοντας ελαφρώς μέρος από το σφουγγάρι. Τι λέτε θα βοηθήσει στο γρήγορο στρώσιμο του ενυδρείου;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...