Jump to content

Ενυδρείο νεροχελώνας


Recommended Posts

πριν 34 λεπτά, το μέλος Δήμητρα M έγραψε:

Εχθές τους ξεκίνησα την λάμπα UVB και το βραδάκι έγινε χαμός από ζουζούνια!!! Ειδικότερα φαίνεται να προσέλκυσε κάτι κόκκινα φτερωτά. Ευτυχώς έχω σίτα στο παράθυρο αλλά γέμισε τόσα πολλά πάνω της που φοβόμουν να ανοίξω. Λόγω του θέματος που έχουν με το καβούκι τους αφήνω την λάμπα μέχρι τις 9 το βράδυ. Αυτό που έκανα σήμερα και ελπίζω να έχει αποτέλεσμα είναι να μετακινήσω το ενυδρείο από το παράθυρο και να το βάλω πιο μέσα. Επίσης αγόρασα το repashy calcium plus και άρχισα να το ρίχνω πάνω στις γαριδούλες. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν αυτό πρέπει να το κάνω σε κάθε γεύμα καθημερινά και επίσης εάν μπορώ να το βάζω σε οποιαδήποτε τροφή (pelets, φρούτα, λαχανικά). Επίσης αγόρασα το siporax biofilter medium για να το βάλω στο e-heim mini flat κόβοντας ελαφρώς μέρος από το σφουγγάρι. Τι λέτε θα βοηθήσει στο γρήγορο στρώσιμο του ενυδρείου;

Για την σκονη ασβεστιου 2 φορες την εβδομαδα ειναι καλα στις γαριδες, στα πελετς καλυτερα ριχνε βιταμινες,στα λαχανικα οχι (φρουτα δεν χρειαζεται να δινεις)............καλα εκανες με το σιποραξ!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2020 at 11:38 ΠΜ, το μέλος targas21 έγραψε:

Προφορικά σίγουρα δεν μπορεί να σου πει κανείς.Πιθανόν να είναι είτε κάποια βατηριακη μόλυνση, είτε από έλλειψη βιταμινών ή ακτίνων uvb ή κακής θερμοκρασίας. Δυστυχώς με στις συνθήκες που ζει αυτά είναι φυσικά επακόλουθα, όπως φυσικό είναι και λυπάμαι πως στο λέω, να τη χάσεις λόγω κακών συνθηκών. Αν δεν μπορείς να της παρέχεις αυτά που θέλει θα σου πρότεινα να τη δώσεις κάπου. Είναι κρίμα. 

Πήρα ενυδρείο με φίλτρο και τώρα θα πάρω τη λάμπα μόνο που η στεριά βρέχεται από το φίλτρο το εκτοξεύει πάλι πίσω το νερό και μόνο το πάνω μέρος είναι στεγνό πιστεύεις ότι δε θα βγαινει στη στεριά για αυτό τον λόγο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Andreas1995 έγραψε:

Πήρα ενυδρείο με φίλτρο και τώρα θα πάρω τη λάμπα μόνο που η στεριά βρέχεται από το φίλτρο το εκτοξεύει πάλι πίσω το νερό και μόνο το πάνω μέρος είναι στεγνό πιστεύεις ότι δε θα βγαινει στη στεριά για αυτό τον λόγο;

Να αυτό εννοώ αν σε βοηθάει επίσης το νερό είναι πολύ μήπως να βάλω λιγότερο;

received_242086937109280.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν μπορώ να καταλάβω από αυτή τη φώτο τι εννοείς με το νερό και το φίλτρο. Δεν φαίνεται καν το φιλτρακι. Δεν φαίνεται ούτε το ύψος του νερού σε σχέση με τη χελώνα. 

Επισης το υπόστρωμα που εβαλες χαλικάκι μικρό δεν είναι ότι καλύτερο, μιας και μπορεί να χωρέσει στο στόμα της και να πνίγει. Για το κόκκινο τωρα... είναι θέμα γούστου, αλλά εγώ δεν τα εμπιστεύομαι αυτά τα βαμμένα. 

Έγινε επεξεργασία - targas21
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος targas21 έγραψε:

Φίλε μου δεν μπορώ να καταλάβω από αυτή τη φώτο τι εννοείς με το νερό και το φίλτρο. Δεν φαίνεται καν το φιλτρακι. Δεν φαίνεται ούτε το ύψος του νερού σε σχέση με τη χελώνα. 

Επισης το υπόστρωμα που εβαλες χαλικάκι μικρό δεν είναι ότι καλύτερο, μιας και μπορεί να χωρέσει στο στόμα της και να πνίγει. Για το κόκκινο τωρα... είναι θέμα γούστου, αλλά εγώ δεν τα εμπιστεύομαι αυτά τα βαμμένα. 

Το φίλτρο είναι πίσω από τον βράχο γι'αυτό δε το βλέπεις.Βασικα δες το ενυδρείο το έχω κοντά σε παράθυρο που το χτυπάει το φως του ήλιου αλλά ο βράχος με το νερό που φτύνει το φίλτρο γίνεται σαν καταρράκτης οπότε δεν μένει κανένα ξερό σημείο εκτός από ψηλά ψηλά λες να μην βγαίνει για αυτό;Επίσης τώρα με τρόμαξες λες να το βγαλω το χαλίκι;Είναι πολύ επικίνδυνο;

Link to comment
Share on other sites

Γύρνα την έξοδο του φίλτρου προς το τζάμι.Το basking Spot πρέπει να μένει στεγνό. Το νερό έχε το προς το παρόν όσο είναι μιάμιση φορά το μήκος του καβουκιού. 

Τέλος όσον αφορά το υπόστρωμα, εγώ θα το άλλαζα. Πέραν του ότι δεν είναι καθόλου φυσικό είναι και σε μέγεθος που μπορεί να φάει κάποια κομμάτια και να της προκαλέσουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάτε για το υπόστρωμα...η άμμος είναι καλό υπόστρωμα για χελώνες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...