Jump to content

ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ ΔΙΑΜΑΝΤΙ


kazanasb

Recommended Posts

ΤΕΛΕΙΩΝΟΝΤΑΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ ΝΑΝΟ REEF ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΜΟΥ REEF DIV ΕΔΩ ΚΑΙ 10 ΜΕΡΕΣ KAI ΑΝΕΒΑΖΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΑ ΣΤΑΔΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΟΥ.

200 ΛΙΤΡΑ + 60 ΛΙΤΡΑ SUB

post-238-1180299289_thumb.jpg post-238-1180299309_thumb.jpg post-238-1180299336_thumb.jpg post-238-1180299400_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - kazanasb
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα συγχαρητήριά μου!!!

Πόλύ ωραία φαίνεται η όλη κατασκευή σου.

Εύχομαι τα καλύτερα για την εξέλιξή του και να το θαυμάσουμε σύντομα γεμάτο καλούδια.

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητιρια κι απο εμενα,πολυ ωραια κατασκευη ενυδρειου.Τοφιλτρο σου(sump)το εχεις φθιαξει τελειο μαζι με το skimer και ολα κατω απο την βαση να μην φαιννεται τιποτα(πραγμα που μου τη διει,καλωδια φιλτρα κ.τ.λ.)Τη βαση την εκανες πολη καλη και απο οτι παρατηρισα τα ποδια ειναι ρυθμιζομενα ωστε το ενυδρειο να ειναι τελεια αλφαδιασμενο και αν ακομη το δαπεδο εχει καποια αποκλιση.Φανταζομαι πως το επομενο βημα θα ειναι το ντυσιμο της βασης τριγυρω.Δεν μας εγραψες τις διαστασεις ομως.Και παλι μπραβο για την τοσο προσεγμενη δουλεια και το μερακι που εχεις :hysterical::rasp::rasp::P

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ 80 ΠΛΑΤΟΣ 55 ΒΑΘΟΣ ΚΑΙ 60 ΥΨΟΣ Η ΒΑΣΗ ΘΑ ΝΤΥΘΕΙ ΜΕ ΞΥΛΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΥΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΓΕΜΙΣΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΝΕΡΟ ΒΡΥΣΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΛΕΧΟ ΔΙΑΡΟΩΝ ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΗΓΑ ΚΑΛΑ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΕΡΧΗΛΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ SAB ΚΑΙ ΘΑ ΜΗΝΕΙ ΕΤΣΙ ΜΙΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΚΑΙ Η ΟΣΜΗ ΤΗΣ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

και νομιζα οτι σου σβησαν σελιδες απο το αλλο ποστ μπερδευτηκα αλλα τωρα μηλας για διαμαντι το αλλο ηταν διαμαντακι χαχαχ

καλη επιτηχια φιλε μου και στο 2ερο

Link to comment
Share on other sites

Καλη Αρχη και σε αυτο το διαμαντι σου :hysterical:

Περιμενουμε τις εξελιξεις....οσο πιο αναλυτικα, τοσο καλυτερα !!

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΕΡΑ ΕΓΙΝΕ Η ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΟΥ SUB ΜΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΛΙΑ ΜΙΑ EHAIM COMPACT +3000 ΓΙΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΕΚ ΝΕΟΥ ΓΕΜΙΣΜΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΚΑΙ SUB ΚΑΙ ΜΠΗΚΕ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ Η ΑΝΤΛΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΡΟΛΟΙ.

ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΩΤΟ

post-238-1180474866_thumb.jpg post-238-1180474920_thumb.jpg post-238-1180474962_thumb.jpg post-238-1180475195_thumb.jpg post-238-1180475214_thumb.jpg

post-238-1180474948_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - kazanasb
Link to comment
Share on other sites

Ωραία φαίνονται τα συστήματά σου.

Κάνε κάποια δοκιμή με συνθήκες διακοπής ρεύματος.

Κάτω από το sump, έχεις βάλει φελιζόλ ή κάτι παρόμοιο??? Γιατί δεν διακρίνεται τίποτα, στη φωτογραφία.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑνέμορφο αλλά θα σε τρελάνει στο θόρυβο ο καταράκτης!

Βάλε durso pipe να διώχνει τον αέρα!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία η κατασκευή... μπράβο!

Η μόνη ένσταση στην υπερχείλιση...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ SUB ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΕΝΑ ΥΛΙΚΟ ΣΑΝ ΣΦΟΥΓΚΑΡΙ ΘΕΡΜΟΜΟΝΩΤΙΚΟ ΑΠΟ ACUARISTI.

ΣΤΙΣ ΥΠΕΡΧΕΙΛΙΣΕΙΣ ΘΑ ΜΠΕΙ ΓΩΝΙΑ ΑΝΑΠΟΔΗ ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΘΟΡΥΒΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟ SUB ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΣΙΛΙΚΟΝΟΥΧΟ ΛΑΣΤΙΧΟ 1 ΙΝΤΣΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΠΟΡΟΦΑ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΟΝ ΘΟΡΥΒΟ ΤΗΣ ΡΟΗΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ.

Έγινε επεξεργασία - kazanasb
Link to comment
Share on other sites

Ok τότε... περιμένουμε την εξέλιξη και τα αποτελέσματα της κατασκευής!!!

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΕΡΑ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ SETUP ΤΗΣ ΥΠΕΡΧΕΙΛΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΗΔΕΝ ΘΟΡΥΒΟΣ

post-238-1180627290_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το νερό που πέρνει η υπερχείλιση δεν είναι απο την επιφάνεια???

Link to comment
Share on other sites

στην πανω τρυπα που φαινεται θα εχεις την επιστροφη απ το sump?

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΔΥΟ ΠΟΝΤΟΥ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΤΑΡΑΞΗ ΤΗΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΑΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ.

ΟΙ ΤΡΥΠΕΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΥΠΕΡΧΕΙΛΙΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΑΠΟ SUB ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΑΝΤΛΙΩΝ.

Έγινε επεξεργασία - kazanasb
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αργήσεις να δεις τη γνωστή "λαδιλα" στην επιφάνεια!!!

είναι μεγάλο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να συμφωνήσω και εγώ με τον Νίκο.

Ίσως να δημιουργείτε μια λαδίλα στην επιφάνεια.

Θα πρέπει να δώσεις μεγάλη προσοχή στην ανατάραξη του νερού

στην επιφάνεια.

Συγχαρητήριά παντως.Ειναι πολυ ομορφη κατασκευη.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το φιλμ των οργανικών, αλλά και το διοξειδίου του άνθρακα, εύκολα σχηματίζονται στην επιφάνεια, εμποδίζοντας την καλή οξυγόνωση και την επεξεργασία του νερού.

Ακόμα και αν τα "δόντια", του κλασσικού χτενιού υπερχείλισης, τοποθετηθούν οριζόντια αντί για κάθετα, είναι αρκετό για να δημιουργήσουν το προαναφερόμενο φιλμ. Πόσον μάλλον, όταν η τρύπα είναι δύο πόντους κάτω από την επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΤΡΥΠΕΣ ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΑ ΣΤΗ ΓΩΝΙΑ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΗΣ ΣΤΑΘΜΗΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

δεν σε προβλημάτισε ότι βρήκες εύκολα την <καλύτερη > λύση ? :thumbdown:

φίλε μου ούτε εγώ έχω υπερχείλιση επιφάνειας ..

.. θυμάμαι όταν το ενυδρείο μου ήταν <άστρωτο > ακόμα .. να γεμίζει η επιφάνια τη γνωστή λαδίλα η σκόνη από νεκρή άλγη ..

.. και αυτό θα το χαρακτήριζα μικρό ελάττωμα σε σύγκριση με τις σωστές υπερχειλίσεις ..

.. το πιο σημαντικό είναι ότι δεν έχεις τη βοήθεια στην οξυγόνωση που σου προσφέρει μια σωστή υπερχείλιση επιφάνειας ..

.. προσπαθώ να το ξεπεράσω έχοντας αντλίες 3000 λ/ω μόνο για ανατάραξη επιφάνειας ..

ίσος τώρα να θα μπορείς να αξιολογήσεις καλύτερα και τη βελτίωση που κάνεις με τισ επιπλέον τρύπες

καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΘΟΡΥΒΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ.

ΣΗΜΕΡΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΜΕ ΤΙΣ ΓΩΝΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ ΚΑΙ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΗΤΑΝ ΑΝΕΚΤΟΣ ΕΧΟΝΤΑΣΤΕΣ ΛΙΓΟ ΠΛΑΓΙΑ ΚΑΙ ΤΡΑΒΟΥΣΑΝ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΙΑ ΑΡΑ ΜΑΛΟΝ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΕΤΣΙ.

ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΛΑΜΠΑ ΜΗ 150WATT ΣΤΑ 20000Κ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

post-238-1180826611_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...