Jump to content

ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ ΔΙΑΜΑΝΤΙ


kazanasb

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΦΑΓΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10 ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ .

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΒΡΑΧΟ ΜΟΥ?

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΚΛΗΡΟ ΚΟΡΑΛΙ.

post-238-1182802867_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - kazanasb
Link to comment
Share on other sites

Μόλις διάβασα όλο το post.Μπράβο σου για την δουλεία και τις γνώσεις σου.Δεν ξέρω από Θαλασσινά και δεν κατάλαβα τα συστήματα.Μπορώ σε κάποιο άρθρο να διαβάσω;

Link to comment
Share on other sites

Ο οργανισμός της φωτογραφίας, είναι ένα είδος πορίτη και είναι από τα ελάχιστα σκληρά κοράλλια, που έρχονται σαν λαθρεπιβάτες.

Link to comment
Share on other sites

Ο πινακας σου ειναι ολα τα λεφτα! Μικρος και λειτουργικος. Στα μεγαλα συστηματα ομως ειναι λιγο θεμα, αφου εχει πολλες μπριζες για οτι εξοπλισμο μικρο ή μεγαλο μπορεις να φανταστεις και ανεβαινει η δυσκολια γεωμετρικα. Τα καλα των μικρων ενυδρειων... :wootwoot:

Μόλις διάβασα όλο το post.Μπράβο σου για την δουλεία και τις γνώσεις σου.Δεν ξέρω από Θαλασσινά και δεν κατάλαβα τα συστήματα.Μπορώ σε κάποιο άρθρο να διαβάσω;

Στα αρθρα θα βρεις παρα πολλες πληροφοριες για τα θαλασσινα ενυδρεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Ο ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΙΝΑΚΑΣ ΕΧΕΙ 6 ΕΞΟΔΟΥΣ ΕΛΕΝΧΟΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΕΞΟΔΟ ΤΡΕΙΣ ΕΞΟΔΟΥΣ ΜΕ ΧΡΟΝΟΔΙΑΚΟΠΗ ΜΙΑ ΜΕ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΠΛΕΥΡΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥΜΠΡΙΖΟ 6ΑΡΙ ΑΡΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο!!!!συγχαρητηρια και καλη συνεχεια!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΠΡΙΝ 4 ΜΕΡΕΣ ΕΒΑΛΑ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΕΝΑ ΝΤΕΝΙΤΡΑΤ ΜΕ ΘΕΙΟΥΧΕΣ ΜΠΑΛΕΣ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΑΠΟ AQUARISTIC ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕΤΡΗΣΑ ΣΤΗ ΕΞΟΔΟ ΤΟΥ ΝΟ3 ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ >100 ΕΝΩ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΕΧΩ 10 mg/l

ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ? :wootwoot:

post-238-1183917482_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - kazanasb
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου πολύ φοβάμαι πήρες ένα μηχάνημα που μόνο πονοκέφαλο μπορεί να σου προκαλέσει ..

η ρύθμιση του απαιτεί προσοχή και συχνές μετρήσεις .. στη καλύτερη περίπτωση μπορεί να γίνει αποδοτικό για σύστημα reef πολύ επιβαρυμένο από βιοφορτίο και <κουρασμένο> από τα χρόνια .. σε κάθε άλλη περίπτωση είναι περιττό για συστήματα reef κατά τη γνώμη μου

τι τιμές έχεις σε ΝΟ2-ΝΟ3 ?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να κάνει τον κύκλο του, θα βγάζει τόσο νιτρικά όσο και νιτρώδη.

Θα πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγίες κατά γράμμα, γιατί αν διακοπεί ο κύκλος, θα αρχίσεις πάλι από την αρχή.

Το διάστημα αυτό, θα πρέπει να ελέγχεις τις τιμές των νιτρωδών του ενυδρείο σου, γιατί υπάρχει πιθανότητα να ξεφύγουν. Αν συμβεί κάτι τέτοιο, ίσως χρειαστεί να συνεχίσεις το στρώσιμο, αποβάλλοντας το νερό που παράγει.

Αν δεν κάνω λάθος η όλη διαδικασία, έχει διάρκεια περίπου δυο βδομάδες, οπότε κάνε υπομονή και να είσαι σε επαγρύπνηση.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου πολύ φοβάμαι πήρες ένα μηχάνημα που μόνο πονοκέφαλο μπορεί να σου προκαλέσει ..

η ρύθμιση του απαιτεί προσοχή και συχνές μετρήσεις .. στη καλύτερη περίπτωση μπορεί να γίνει αποδοτικό για σύστημα reef πολύ επιβαρυμένο από βιοφορτίο και <κουρασμένο> από τα χρόνια .. σε κάθε άλλη περίπτωση είναι περιττό για συστήματα reef κατά τη γνώμη μου

τι τιμές έχεις σε ΝΟ2-ΝΟ3 ?

ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΕ Φ50 ΣΩΛΗΝΑ ΝΟ2=0 ΝΟ3=10

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να κάνει τον κύκλο του, θα βγάζει τόσο νιτρικά όσο και νιτρώδη.

Θα πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγίες κατά γράμμα, γιατί αν διακοπεί ο κύκλος, θα αρχίσεις πάλι από την αρχή.

Το διάστημα αυτό, θα πρέπει να ελέγχεις τις τιμές των νιτρωδών του ενυδρείο σου, γιατί υπάρχει πιθανότητα να ξεφύγουν. Αν συμβεί κάτι τέτοιο, ίσως χρειαστεί να συνεχίσεις το στρώσιμο, αποβάλλοντας το νερό που παράγει.

Αν δεν κάνω λάθος η όλη διαδικασία, έχει διάρκεια περίπου δυο βδομάδες, οπότε κάνε υπομονή και να είσαι σε επαγρύπνηση.

Καλή συνέχεια.

ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΟΥ ΠΟΣΤ ΝΙΚΟ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΟΥΜΕ.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το φιλτρο θελει στρωσιμο περιπου 2 ευδομαδων :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΟΥ ΠΟΣΤ ΝΙΚΟ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΟΥΜΕ.

Δεν έχει σημασία αν πρόκειται για ιδιοκατασκευή ή όχι. Η διαδικασία στρωσίματος είναι η ίδια.

Αφού περάσει η αρχική διαδικασία στρωσίματος, κατόπιν μπορούμε να αυξομειώνουμε τη ροή, ανάλογα με τις ανάγκες, ή και να το κλείσουμε εντελώς για κάποιο χρονικό διάστημα, όταν τα νιτρικά του ενυδρείου μας έχουν μηδενιστεί.

Αρχικά επιβάλλεται, πολύ αργή ροή, όπως μία σταγόνα ανά δευτερόλεπτο. Παρακολουθούμε τις τιμές εξόδου και όταν μηδενίζονται, αυξάνουμε τη ροή σταδιακά, μέχρι να φτάσουμε στην επιθυμητή. Από εκεί και μετά η συσκευή και το υλικό, είναι έτοιμα.

Σου παραθέτω τις οδηγίες στρωσίματος από την αντίστοιχη συσκευή της εταιρείας Ratz:

Sulphur Nitrate filter Grade 1

At the start: Regulate the flowrate at the outlet to one drop per second and continue to measure the nitrate concentration until it drops to 0 mg (this can take 4 weeks). Hold this throughput rate for at least one week and then measure the nitrate concentration in the aquarium to see whether it has being reduced or not.

{ 2: Set the flowrate to two drops per second and measure the nitrate concentration at the outlet until it drops to 0 mg.

{ 3: Set the flowrate to four drops per second and measure the nitrate concentration at the outlet until it drops to 0 mg.

{ 4: Set the flowrate to six litres per hour and measure the nitrate concentration at the outlet until it drops to 0 mg (measure volumetrically with a measuring beaker).

{ the filter operate for a week and check the nitrate concentration in the aquarium regularly. The nitrate concentration should drop and will settle down to a value "x". The flowrate can now be increased incrementally by 0.5 litres per hour until 0 mg is reached again each time. Flowrates of up to 15 litres per hour have been reached under very good conditions. The flowrate which can be achieved is dependent upon a large range of factors and cannot be predicted in advance since every aquarium has different parameters such as pH; O CO NO NO NH KH, etc

***TAKE NOTE***

The nitrite value increases during the running-in phase and the nitrate concentration can also increase at the outlet but this soon reverses and has no influence on your aquarium (due to a chemical process taking place in the nitrate filter). Allow the water coming from the filter outlet to pass over a coral sand filter if the pH in the aquarium drops significantly. Also take note of manufacturer"s guidelines when adding medicines or other chemical additives in connection with the sulphur filter regarding their effect upon biological filters.

Information

Exceeding the maximum flowrate level causes the system to break down and you must then start again from the beginning (see "At the start "). You can switch the sulphur nitrate filter off and bring it online again as often as you like; this does not damage the filling. The filter must be emptied on each occasion, however, and flushed through with clean water. Wait until the nitrate levels in the aquarium reach 0 mg/litre, leave the filter adjustment as it is and measure the nitrate concentration at the outlet at regular intervals.

A number of sulphur - nitrate filters can be run in series to cater for larger aquariums

Revised version Sept. 2004

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΝΑΤΑΛΙΑ?

ναι, το ειχα στο ενυδρειο μου απο την αρχη, περιπου για 10 μηνες. Μετα το εβγαλα. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα βαλει και εγω για 50 ημερες, αλλα ηταν χαμενα χρηματα....Και μονο.... Δεν υπαρχει καλυτερος τροπος απονιτρικοποιησης απο ενα καλο φιλτρο αλγης. Τοσο απλα.

Με το φιλτρο που θες να βαλεις θα εχεις πολλα προβληματα, ειδικα στο στρωσιμο, που θελει απολυτες ρυθμισεις. Ενω για αρκετο καιρο θα ξερναει στο ενυδρειο μπολικαααα....ΝΟ2 μεχρι να στρωσει. Ενω αμα ξεφυγει η ροη απο εκει που ειναι θα αρχισει παλι να κανει ενα μικρο κυκλο για να στρωσει. Δεν ειναι και οτι καλυτερο. Θελει απαραιτητα μια μανομετρικη αντλια για να εχουμε ακριβεια αλλιως θα υπαρχουν θεματα, που αμα μετρας ταχτικα, θα δεις οτι υπαρχουν..

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΠΛΑ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΤΙΣ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ SUB ΓΙΑ ΚΛΑΔΕΜΑΤΑ ΑΛΓΗΣ ΘΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΜΕ ΑΛΓΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΑ ΖΩΝΤΑΝΑ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.

post-238-1184093327_thumb.jpgpost-238-1184093360_thumb.jpgpost-238-1184093377_thumb.jpgpost-238-1184093399_thumb.jpgpost-238-1184093410_thumb.jpgpost-238-1184093433_thumb.jpgpost-238-1184093445_thumb.jpgpost-238-1184093562_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - kazanasb
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζηκα!!!

Πολύ όμορφα τα ζωντανα σου...

Σου εύχομαι καλή συνέχεια, αν και είναι σίγουρη

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΠΛΑ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΤΙΣ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ SUB ΓΙΑ ΚΛΑΔΕΜΑΤΑ ΑΛΓΗΣ ΘΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΜΕ ΑΛΓΕΣ.

Κατ' αρχήν να σε συγχαρώ για το αισθητικό αποτέλεσμα του μικρού σου συστήματος.

Πρόκειται για ένα πραγματικό διαμαντάκι!!!

Όσον αφορά τη συσκευή, είμαι της γνώμης ότι μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις, αρχικά, αν διαπιστώσεις ότι τα νιτρικά σου έχουν ξεφύγει αρκετά, που είναι αδύνατον να μεταβολιστούν με φυσικό τρόπο.

Κατόπιν, όταν μηδενιστούν ή πέσουν σε αποδεκτά επίπεδα, μπορείς να έχεις τη συσκευή σε ετοιμότητα για περίπτωση ανάγκης.

Θέλω , με την ευκαιρία, να επισημάνω, ότι τα νιτρικά άλατα, μεταβολίζονται με φυσικό τρόπο, στις αναερόβιες ζώνες ενός σωστού DSB και στις εσωτερικές, επίσης αναερόβιες περιοχές του βράχου, με την προϋπόθεση να έχει στηθεί σωστά και να έχει εξασφαλιστεί η σωστή κυκλοφορία νερού.

Σε ένα ισορροπημένο φυσικό σύστημα, όπου το βιοφορτίο, κυρίως των ψαριών, είναι το συνιστώμενο και το τάισμα είναι το ενδεδειγμένο, τα νιτρικά μηδενίζονται ή πέφτουν σε χαμηλά αποδεκτά επίπεδε, μετά τους έξι μήνες ζωής, χωρίς να αποκλείεται και η περίπτωση αυτό να συμβεί πολύ νωρίτερα, πχ στους τρεις μήνες.

Αν όμως τα νιτρικά σου ξεφεύγουν εύκολα, τότε αναζήτησε τους λόγους που συμβαίνει αυτό. Όταν τους εντοπίσεις, θα μπορέσεις να ισορροπήσεις καλύτερα το σύστημά σου.

Οι συστηματικές αλλαγές νερού, βοηθούν πάντα, και το "φίλτρο άλγης", κατά τη γνώμη μου, ολοκληρώνει τη φυσική λειτουργία και καλό είναι να υπάρχει, εφόσον υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΙΝ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΜΕΤΡΗΣΑ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΤΟΥ ΝΤΕΝΙΤΡΕΙΤ ΝΟ2+ΝΟ3 ΚΑΙ ΗΤΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΗΔΕΝΙΚΑ.

ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΟΥΒΑ ΚΑΙ ΠΕΤΟΥΣΑ ΟΤΙ ΕΒΓΑΖΕ.

ΤΩΡΑ ΟΤΑΝ ΜΗΔΕΝΙΣΤΟΥΝ ΤΑ ΝΟ3 ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΝΕΙΓΩ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΝΟ3 Η ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΠΑΛΙ ΣΤΡΩΣΙΜΟ?

Έγινε επεξεργασία - kazanasb
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΙΝ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΜΕΤΡΗΣΑ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΤΟΥ ΝΤΕΝΙΤΡΕΙΤ ΝΟ2+ΝΟ3 ΚΑΙ ΗΤΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΗΔΕΝΙΚΑ.

ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΟΥΒΑ ΚΑΙ ΠΕΤΟΥΣΑ ΟΤΙ ΕΒΓΑΖΕ.

ΤΩΡΑ ΟΤΑΝ ΜΗΔΕΝΙΣΤΟΥΝ ΤΑ ΝΟ3 ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΝΕΙΓΩ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΝΟ3 Η ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΠΑΛΙ ΣΤΡΩΣΙΜΟ?

Τώρα θα διπλασιάσεις τη ροή και μετά από μία δύο μέρες θα μετρήσεις και πάλι στην έξοδο. Μόλις μηδενιστούν και πάλι, θα αυξήσεις ξανά τη ροή, μέχρι να τη φτάσεις σταδιακά στο μέγιστο της ροής.

Αν το κλείσεις τώρα, τότε θα χρειαστείς και πάλι στρώσιμο από την αρχή.

Όταν τα νιτρικά του ενυδρείου σου μηδενιστούν, τότε μπορείς να το κλείσεις ή καλύτερα να το αφήσεις να στάζει μόνιμα, πολύ λίγο.

Σε περίπτωση που σου ξεφύγουν και πάλι, τότε αυξάνεις τη ροή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...