Jump to content

ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ ΔΙΑΜΑΝΤΙ


kazanasb

Recommended Posts

Πολυ ωραια προχωρας !!! Η υπομονη κανει θαυματα γι αυτο προσεξε μην βιαστεις τωρα και βαλεις πολλα ζωντανα μαζι !!

Αν μπορεις μην γραφεις με κεφαλαια...please...τα εχουμε πει :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ιδού και ο νέος μου φιλοξενούμενος που πέρασε 40 μέρες στήν καραντίνα μου.

post-238-1184368947_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει φίλε μου, πολύ όμορφος!!!

Εύχομαι να το δω και απο κοντά σύντομα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος και "φρεσκος" μετα απο 40 μερες...διακοπες :wootwoot:

Πολυ καλα κανεις και τηρεις αυστηρο προγραμμα καραντινας !! Μπραβο! Μακαρι να σε μιμηθουν ολοι!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει φίλε μου, πολύ όμορφος!!!

Εύχομαι να το δω και απο κοντά σύντομα!!!

ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙΣ ΦΙΛΕ ΝΙΚΟ ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΟΝΤΑ ΕΙΜΑΣΤΕ.

ΣΗΜΕΡΑ ΓΥΡΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΠΑΡΑΛΙΑ ΜΗ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΝΑΣΟ ΜΟΥ ΕΝΩ ΗΤΑΝΕ ΩΡΑ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΒΟΣΚΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΒΡΑΧΟ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΤΟΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΒΡΑΧΟ ΝΕΚΡΟ :wootwoot: ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΣΦΗΝΩΣΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΒΓΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

...ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΣΦΗΝΩΣΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΒΓΕΙ?

Απίθανο σενάριο.

Ψάξε να βρεις την αιτία.

Πάντως, γενικά αυτό το ψάρι, επιφυλάσσει τέτοιες εκπλήξεις.

Πόσο καιρό τον είχες??? Πως ήταν η συμπεριφορά του τις τελευταίες μέρες???

Link to comment
Share on other sites

ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ Ο ΕΝΑΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΕΒΟΣΚΕ ΣΤΟΝ ΒΡΑΧΟ ΚΑΙ ΕΤΡΩΓΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όπως έχω ξανά πει ο Naso lituratus είναι από τα ψάρια με τα μεγαλύτερα ποσοστά αιφνίδιων θανάτων χωρίς βασικό λόγω και αιτία. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Kazanasb μην προσπαθεις να βγαλεις ακρη με το θεμα του Naso... ειναι εξαιρετικα δυσκολο να βρεις την ακρη...το εχω περασει :wootwoot: Ετσι, χωρις λογο... και ειναι ομορφοι οι ατιμοι.... :)

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ΑΠΛΑ ΛΥΠΗΘΗΚΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΩΛΕΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΨΑΡΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ ΕΥΚΟΛΑ ΕΔΩ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, γενικά αυτό το ψάρι, επιφυλάσσει τέτοιες εκπλήξεις.

Με το Νασο ετσι ειναι τα πραγματα. Σαν δυσκολο παιδι ειναι, πρεπει να τον προσεχεις πολυ, να ξερεις τα γουστα του και τις ανανγες...

Ενω αυτο το ψαρι σχεδων δεν αρρωστενει απο το ich, αλλα προσαρμοζετε πολυ αργα σε ζωη σε ενυδρειο.

Πρεπει να περασει περιπου ενας χρονος, για να μπορεις να εισαι ποιο συγουρος για το Νασο σου, οτι περναει καλα και θα ζησει.

Σε καλες περιπτοσεις μπορει να ζησει και μεχρι 15 χρονια στο ενυδρειο. Μεγαλωνει πολυ σιγα, αλλα με καιρο θελει ενα ενυδρειο απο 1000 λιτρα και... ( ετσι, μετα απο καμια 5-7 χρονια :wootwoot: )

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ ένα μικρούλη ΝΑΣΟ 5-6 cm , αλλά μετά από 2 μήνες τράβηξε μια απεργία πείνας 4-5 ημερών, ( τους λογούς δεν τους έμαθα ποτέ ) απομονώθηκε σε μια σπηλιά και έγινε όσιος. :wootwoot:

Σίγουρα θέλει αρκετά τα κυβικά του ( σε νερό ), αφού ΑΜΑ ζήσει γίνεται αρκετά μεγαλούτσικος

Link to comment
Share on other sites

Όπως θα κατάλαβες και παραπάνω ο naso είναι ένα ιδιαίτερο και δύσκολο ψαράκι. Πολλές οι ιστορίες για αιφνίδιους θανάτους και οι δικιά σου συμπληρώνει τις υπόλοιπες.

Εύχομαι να είναι η τελευταία απώλεια σου...

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ ένα μικρούλη ΝΑΣΟ 5-6 cm , αλλά μετά από 2 μήνες τράβηξε μια απεργία πείνας 4-5 ημερών, ( τους λογούς δεν τους έμαθα ποτέ ) απομονώθηκε σε μια σπηλιά και έγινε όσιος. :)

Αυτες τις απεργιας πεινας κανουν αρκετες φορες οταν μεγαλωνουν η τους τρομαζει κατι.

Σε αυτο καιρο πρεπει να δινουμε πολυ προσοχη, να ταιζουμε καλα με βιταμινες για να του περασει και να ξαναφαει.

Το ποιο δυσκολο περιοδο ειναι οταν τους μεγαλωνει ουρα και εμφανιζετε λευκο τις κομματι μεταξι σοματος και ουρας. Τοτε δεν εχει διαθεση, δεν τρωει και μενει καπου κριμμενος.

Τα παιδικα του χρονια - ειναι δυσκολα :(

Αλλα, αν καταλαβεις αυτο το ψαρι και να του δοσεις πολυ προσοχη - περναει και αυτο :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΣΑΣ ΣΤΗΝ ΑΠΩΛΕΙΑ ΜΟΥ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΤΟΝ ΝΑΣΟ ΝΑ ΩΡΙΜΑΣΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα λίτρα σου όπως και τα δικά μου ( 400 ) νομίζω είναι λίγα όσο το ψάρι θα μεγαλώνει, θα πρέπει να το βγάλουμε έξω από τον προγραμματισμό / σχεδιασμό για το τι ψαράκια θα έχουμε στο ενυδρείο μας.

Άλλο το τι ψάρι μας αρέσει εμάς, και άλλο τι πρέπει και πότε να το βάλουμε.

( Αυτό έπρεπε να το είχα κάνει κι εγώ αλλά.............)

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το τι ψάρι μας αρέσει εμάς, και άλλο τι πρέπει και πότε να το βάλουμε.

( Αυτό έπρεπε να το είχα κάνει κι εγώ αλλά.............)

:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΦΡΑΓΚ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΑΤΑΛΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΑΣΠΡΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΟΜΩΣ ?

ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ

PH 8.2

KH 7

NO2 0

NO3 0

PHO 0

TEMP 27c

CA 380

Link to comment
Share on other sites

ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΦΡΑΓΚ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΑΤΑΛΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΑΣΠΡΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΟΜΩΣ ?

ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ

PH 8.2

KH 7

NO2 0

NO3 0

PHO 0

TEMP 27c

CA 380

Kh Νομιζω είσαι στο κάτω όριο!

Μαγνήσιο πόσο μετράς?

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν βρίσκεις Μαγνήσιο και είσαι χαμηλά πήγαινε σε ένα

φαρμακείο και πάρε ένα κουτί θειϊκόν Μαγνήσιον :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΓΝΗΣΙΟ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΜΕΤΡΗΣΑ ΕΙΧΑ 1200 ΤΗ ΚΗ ΕΡΙΞΑ ΧΘΕΣ ΚΗ PLUS ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΜΕΤΡΗΣΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ 9.

Link to comment
Share on other sites

Το KH 7 μπορουσε να ηταν το προβλιμα. Τωρα που το ανεβασες, κρατα το σταθερα.

Με τι τεστ μετρας το KH ???

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΓΝΗΣΙΟ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΜΕΤΡΗΣΑ ΕΙΧΑ 1200 ΤΗ ΚΗ ΕΡΙΞΑ ΧΘΕΣ ΚΗ PLUS ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΜΕΤΡΗΣΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ 9.

Μαγνήσιο 1200 μία βοδμάδα πριν?

καλού κακού δεν το ανεβάζεις στο 1400 ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...