Jump to content

Παρουσίαση ενυδρείου + μερικές σημαντικές ερωτήσεις!


pikatsu

Recommended Posts

Ευχαριστώ ρικ!

 

Σε κάποιες από τις παρατηρήσεις σου συμφωνώ, υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν ξέρω και δυστυχώς είναι και λίγο συγχεχυμένες οι πληροφορίες στο ίντερνετ για τους λόγους που είπα παραπάνω, και χωρίς πρακτική εμπειρία τα πράγματα οδηγούν σε υπερβολές / λάθη.

Πχ ο φωτισμός μου. Εξήγησα παραπάνω τους λόγους που με οδήγησαν σε αυτές της αγορές, δε ξέρω καν αν 'στέκει' που μέτρησα τα 'χρήσιμα' lumens του προβολέα με τον τρόπο που τα μέτρησα, αλλά πουθενά δεν βρήκα κάτι στο ίντερνετ να μου λύσει αυτή την απορία. Έπειτα, όσο ψάχνεις τόσα βρίσκεις, και κάποια στιγμή έμπλεξα με par, pur, spectrum, lsi και όλα τα καλά... σε έναν αρχάριο (για να μην πω μη ειδικό) μόνο σύγχηση μπορούν να προκαλέσουν όλα αυτά. Εν πάση περιπτώσει, τουλάχιστον σε αυτό το κομμάτι λύσεις υπάρχουν και εύκολες (πχ, να αφήσω τις ροτάλες να μεγαλώσουν τόσο που να σκιάζουν από την επιφάνεια ακόμα). 

 

Σε κάποια άλλα όμως δεν συμφωνώ. Πχ η ανθρακική σκληρότητα σε γαριδοενυδρείο βλέπω πάρα πολύ συχνά (αν όχι πάντα) να είναι πολύ χαμηλή κάτω από 1 βαθμό, ακόμα και σε επαγγελματίες που τις αναπαράγουν για κέρδος. Επίσης, όταν χρησιμοποιείς υπόστρωμα που έχει τη δυνατότητα να ανταλλάσει ιόντα με σκοπό ακριβώς να μειώνει ανθρακική σκληρότητα (και υπερβολική γενική σκληρότητα) είναι το λιγότερο δώρο άδωρο να προσπαθεί κανείς να να διατηρήσει πάνω από 1 ανθρακική σκληρότητα, και εξαντλεί το υπόστρωμα κιόλας άσκοπα. Τέτοια υποστρώματα είναι πολύ ευρέως διαδεδομένα σε γαριδοενυδρεία. Επίσης, οι απότομες εναλλαγές ph με τη χρήση τέτοιου υποστρώματος, χωρίς εξωτερικές παρεμβάσεις, είναι πολύ δύσκολες ακριβώς λόγω των ιδιοτήτων του. Ακόμα και το διοξείδιο που παλιότερα έριχνα με τον κουβά δεν μπορούσε να αλλάξει την τιμή του ph όσο θα 'έπρεπε' δεδομένου ότι είχα ανθρακική σκληρότητα κάτω από 1, αλλά ούτε είχα μεταβολλές στο ph ιδιαίτερα με on/off στο διοξείδιο τη νύχτα. Αν η ανθρακικη΄σκληρότητα παίζει κάποιον άλλο σημαντικό ρόλο δε γνωρίζω βέβαια, αλλά αυτό το κομμάτι τουλάχιστον θεωρώ πως είναι λυμένο...

(σημείωση: την πρώτη μέρα που έβαλα το υπόστρωμα ανέβασα την ανθρακική σκληρότητα στο 4, μόνο και μόνο για να τεστράρω αν κάνει τη δουλειά του, εντός 2 ημερών ήταν κάτω από 1. Ξαναδοκίμασα με 1.5 βαθμό και πάλι το ίδιο σε λιγότερο από μια μέρα.)

 

Τελοσπάντων, νομίζω είμαι αρκετά προσεκτικός θεωρώ. 

 

Πάντως, ο προμηθευτής από τη Νορβηγία μου έστειλε email σήμερα είτε να αναβάλουμε τουλάχιστον ένα μήνα την αποστολή είτε refund λόγω corvid. Οπότε bye bye Pure Red Lines. Άλλος προμηθευτείς από Πολωνία (με αερομεταφορά κιόλας!) δεν έχει prl αυτή τη στιγμή και ελπίζω να κάτσει η φάση. Οπότε τουλάχιστον μπορούμε να πούμε ότι δε θα μπουν από τις πιο ευαίσθητες γαρίδες :(.

 

Μακάρι να είχα καλύτερη κάμερα

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια απο τον φωτισμό σου περα απο τα βατ που τα θεωρώ όπως και να έχει υπερβολικά δεν εχω βγαλει ακρη οσο αφορα τα λουμεν και τα κελβιν σου... Όταν σφίξουν ιδικά οι ζέστες θα πρέπει να προσεχεις ιδιαιτερα γιατι εκει θα φανούν και περισσότερο τα θέματα.

Απο την άλλη δεν θα το παίξω ειδικος στις συγκεκριμένες γαρίδες αλλά απο τους συνδεσμους που σου έβαλα κανένας δεν συνιστα τοσο χαμηλο κΗ. Αλλωστε τα ανθρακικα περαν το ότι τα εκμεταλλεύονται ολοι οι οργανισμοί δίνουν και μια σταθερότητα στο συστημα μια που λειτουργούν σαν buffer.  Δεν νομίζω να πέθανε κανεις απο ΚΗ...... μάλλον όταν παίζουν τόσο χαμηλά να είναι ο λογος ξαφνικων θανατων.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο καταλαβαίνω 2 είναι οι λόγοι που 'θέλεις' χαμηλό kh σε γαριδοενυδρείο, ειδικά με caridina. Πρώτον, έτσι κι αλλιώς έχουν ανοχή μόνο σε χαμηλό conductivity + tds, και ταυτόχρονα χρειάζονται μαγνήσιο και ασβέστιο στο νερό για το κέλυφός τους, άρα 'πετιέται' το kh εκτός για να μην είναι ιδιαίτερα υψηλά τα conductivity + tds, ειδικά με μεταβολλές από λιπάσματα / εξάτμιση / διάφορα άλλα που μπαίνουν στο ενυδρείο, ακόμα και το δικό μου νερό με πεντακάθαρα άλατα με ~110 tds εύκολα ξεφεύγει πάνω από 170 tds μέσα στο ενυδρείο λόγω εξάτμισης και οτιδήποτε άλλο βάζω. Επίσης, θέλεις όξινο ph, αυτό δε γίνεται με μεγάλο kh, ακόμα και ένας βαθμός κάνει μεγάλη διαφορά. Εξού και η χρήση των υποστρωμάτων με τη δυναντότητα να ανταλλάζουν ιόντα, χαμηλώνουν το kh και με τα οργανικά οξέα κρατάνε σταθερό το ph με πολύ μεγαλη σταθερότητα, ακόμα και το co2 δεν επηρεάζει τόσο => σταθερό περιβάλλον => όχι προβλήματα με μεταβολές στο ph. 

 

Στα λινκ που μου έδωσες για τις Red Tiger η προταση είναι 4-10 kh και για τις Caridina 0-2. Βέβαια αναλόγως και η πηγή αυτά παίζουν λίγο, αλλά ναι σε γενικές γραμμές το 0-1 για Caridina και 2-4 για Tigers είναι το προτεινόμενο. Παρ όλ αυτά, εκτός από το ph, δε νομίζω να έχουν καμία άλλη χρήση τα co3 οπότε και η πρόταση για λίγο περισσότερο kh στις tiger φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με το ότι θέλουν λίγο μεγαλύτερο ph από caridina. Μια μέση λύση με 1kh και 6.5ph δε πιστεύω ότι θα δημιουργήσει πρόβλημα. Σε γενικές γραμμές είναι πολύ διαδεδομένο να κρατιούνται Tigers και Caridina μαζί γιατί υβριδίζουν και είναι exciting. Τις υπόλοιπες παραμέτρους αν κοιτάξεις είναι απόλυτα μεσα στα προτεινόμενα το ενυδρείο μου. Και γενικά προσπάθησα να κάνω αυτό, μια σούμα γενικά από ιστοσελίδες και γνώμες όσων έχουν με επιτυχία αυτά τα είδη και να κινηθώ σε μια μέση λύση.

 

Όσο για το φως.... ποιος ξέρει. Δε μου φαίνεται χρήσιμο να κάτσω να υπολογίζω τι κέλβιν μου δίνουν 150watt 6k kelvin + ~20watt ~2k kelvin + ~20watt ~15k kelvin + τα υπόλοιπα απο ir, uv, Έτσι κι αλλιώς ο λόγος που πήρα full spectrum led είναι για να 'βελτιώσω' το spectrum της 'μητρικής' led που είναι 6κ kelvin γιατί, πάλι απ όσο διάβασα στο ιντερνετ και χωρίς σπεκτρόμετρο δεν ξέρω αν ισχύει, οι led λάμπες παρά τα κέλβιν δεν έχουν 'ιδανικό' φάσμα και υστερούν εκεί που χρειάζονται τα φυτά για φωτοσύνθεση και υγειή ανάπτυξη (αν θυμάμαι καλά υπάρχουν spikes στα ir, red, blue, uv που δεν αποδίδουν οι led αρκετά καλά).

 

*led 'απλής χρήσης', αν έπαιρνα kessil ας πούμε θα ήταν μια χαρά. εδώ που φτάσαμε βέβαια, και ξεπερνωντας το budget κατά πολύ, ας έπαιρνα και kessil....

Έγινε επεξεργασία - pikatsu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Για crystal και tiger μαλλον θα  στοχευα μεσο ορο ΡΗ 6,5 ΚΗ 2 gh 5 και θερμοκρασια  θα προσπαθούσα να είμαι κάτω απο το 24 πραγμα το οποιο με ανεμηστηρακια το βλέπω δύσκολο συν την τρελη εξατμηση και την ισοροποια των παραμετρων. Εκει πας για chiller η aircondition 24/24.

Οσο για το φως τα 150 βατ στα 6 Κ θεωρω οτι ειναι υπεραρκετα..... 

Όπως και να έχει κρατα μας ενημερους....  :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μερικές φωτό από τις γαριδούλες που πήρα από την natateo πριν 2-3 βδομάδες :D

 

large.IMG_20200529_2118592.jpg.2596dd4550bfbc400b8e9a9ac7bd07e9.jpg

 

αυτή εδώ είναι όλα τα λεφτά, την κόβω για κορίτσι, πότε θα γίνει μάνα; :Ρ

 

large.IMG_20200529_2028482.jpg.68a77ae7b5b03408fbe7ff0c3d1644db.jpg

 

έχω κι άλλες μερικές ακόμα στο gallery

 

υγ: οι 2 neocaridina που είχα και εντόπισα τη μια με αυγά πριν 5-6 βδομάδες τώρα έχει γεμίσει το ενυδρείο με neocaridinakia, νόμιζα ότι ήταν 4 αλλά τον κυριακή με την αλλαγή νερού βρήκα πάνω από 10 :D και έχει αυγά πάλι. ελπίζω κανένα από αυτά να κληρονομήσει τα χρώματα της μάνας του. για απλή red cherry είναι αρκετά εντυπωσιακή. 

 

large.IMG_20200518_1512152.jpg.d3fc9da3a51fc922b713fb41274387d2.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update 

 

Η Hygrophila Aromatica έχει πάρει τα πάνω της εδώ και καιρό, είχα αφήσει για ένα διάστημα τις ροτάλες να σκεπάσουν την επιφάνεια του ενυδρείου και τότε άρχισε να δίνει ύψος, παρ ότι δεν έμειναν έτσι οι ροτάλες για πάνω από 2 βδομάδες και μετά κουρέφτηκαν, συνέχισε να μεγαλώνει, κι έπειτα άλλαξω και το φωτισμό οπότε όλα good.

 

Αφαιρέθηκε η full spectrum led και έκλεισα τον προβολέα, αντ αυτών μπήκε ένα φωτιστικό chichiros και 2 χ led ecosmart 6.5κ kelvin των 7w,  

 

 

Μια ακόμα φωτό από τις γαρίδες που πήρα από την natateo

Και εδώ φωτό από τις γαρίδες με αυγά στο ενυδρείο αυτή τη στιγμή :D

 

 

 

 

οι 2 τελευταίες είναι από την γαρίδα που ήθελα οπωσδήποτε να δω με αυτά :D 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...