Jump to content

Nano reef SKG (2)


panos nts

Recommended Posts

Βρεεε καλώς τον!! ? 

Σιγουρα με φίλτρο πλάτης θα τα είχες ολα κρυμμένα και απο θόρυβο οχι δε θα είχες πολύ 

Αναλόγως τις αντλιουλα που θα χρησιμοποιουσες (βέβαια σε τέτοια μεγέθη ολες κάνουν μηδενικο θόρυβο) 

Αποτι εχω καταλάβει θέλεις να το πας light για αρχη στα κοράλια και για εμένα κάνεις πολυ καλα 

Σε αυτά τα λίτρα και έτσι όπως υο σκέφτεσαι, το σκιμμερ μπορεις να το παραλήψεις (ούτε εγω εχω) απλώς εβδομαδιαιες αλλαγες

Το φωτιστικό θα σε καλύψει και αν θυμάμαι καλά μπορείς να ρυθμίσεις ξεχωριστά την ένταση των άσπρων και των μπλε 

 

Καλη αρχή αγορίνα 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή ρε φίλε χαχαχαχα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά! Θα το δούμε σιγά σιγά πως θα πάει αλλα μάλλον θα κάνω πλαϊνό σαμπακι.. θα χάσω και άλλα λίτρα φυσικά αλλά θωρώ πως αξίζει.. θα βάλω κι δυνατή αντλία να δίνει πόνο..

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή!!!Δες το για sump πλάτης, είχα ένα παρόμοιο με 39 lt καθαρά...Το sump τα κρύβει όλα και θα ξενερώνεις αν τα έχεις μέσα στο display...Από την εμπειρία που είχα, αλλάζουν οι παράμετροι πολύ εύκολα επομένως το νου σου!Μην αμελείς τις αλλαγές και για εμένα φοβερή δουλειά κάνει η μακροάλγη chaeto!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 26/4/2020 at 6:44 ΜΜ, το μέλος gallos έγραψε:

Καλή αρχή!!!Δες το για sump πλάτης, είχα ένα παρόμοιο με 39 lt καθαρά...Το sump τα κρύβει όλα και θα ξενερώνεις αν τα έχεις μέσα στο display...Από την εμπειρία που είχα, αλλάζουν οι παράμετροι πολύ εύκολα επομένως το νου σου!Μην αμελείς τις αλλαγές και για εμένα φοβερή δουλειά κάνει η μακροάλγη chaeto!

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Εν τέλη δεν ξέρω αν θα κανω σαμπακι όχι τιποτα αλλο αλλά πήρα ενα φίλτρο κρεμαστό με 800λτρ/ω και έχει πολύ χώρο για να μπει πραγμα εκει!

 

Και μετά σκέφτηκα το άλλο.. δεν πρόκειται τουλάχιστον στην αρχή να βάλω κάποιο δύσκολο κοράλι.. Θα παω πολύ πιο smooth και θα παιξω με μικρά νησάκια! Ήδη ο βράχος είναι στον δρόμο και έρχεται.. ( @natateo να δω πότε θα σου κάνω άγαλμα ) Εχουμε και τον αραγωνίτη οπότε μένει να καθαριστεί και να στρωθεί ο βράχος.

Επειδή ο βράχος έχει καθαριστεί ξανα και ενώ έλεγα να τον καθαρίσω και άλλο με διαλυμμα χλωρίνης για τις περιττές οργανικές ουσίες μάλλον δεν θα γίνει αυτό και απλά θα περαστει με ξυδι και νερό όσμωσης ισα ισα για να φύγουν ίσως κάποια μικρά υπολείμματα..

 

Και από εκεί και πέρα σε αναζήτηση αλατιού και βακτηρίων!

Έγινε επεξεργασία - panos nts
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος panos nts έγραψε:

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Εν τέλη δεν ξέρω αν θα κανω σαμπακι όχι τιποτα αλλο αλλά πήρα ενα φίλτρο κρεμαστό με 800λτρ/ω και έχει πολύ χώρο για να μπει πραγμα εκει!

 

Και μετά σκέφτηκα το άλλο.. δεν πρόκειται τουλάχιστον στην αρχή να βάλω κάποιο δύσκολο κοράλι.. Θα παω πολύ πιο smooth και θα παιξω με μικρά νησάκια! Ήδη ο βράχος είναι στον δρόμο και έρχεται.. ( @natateo να δω πότε θα σου κάνω άγαλμα ) Εχουμε και τον αραγωνίτη οπότε μένει να καθαριστεί και να στρωθεί ο βράχος.

Επειδή ο βράχος έχει καθαριστεί ξανα και ενώ έλεγα να τον καθαρίσω και άλλο με διαλυμμα χλωρίνης για τις περιττές οργανικές ουσίες μάλλον δεν θα γίνει αυτό και απλά θα περαστει με ξυδι και νερό όσμωσης ισα ισα για να φύγουν ίσως κάποια μικρά υπολείμματα..

 

Και από εκεί και πέρα σε αναζήτηση αλατιού και βακτηρίων!

Δεν θελω αγαλμα, ενα καφε ειπαμε (ή μπυρα) ! :D Για να δουμε πότε θα μαζευτουμε ξανα στην Θεσσαλονικη.......

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και έπεσε καθάρισμα.. πλάκα πλάκα όντως δεν έβγαλε πολύ.. αλλά ασχολήθηκα λίγο παραπάνω με καυτό νερό και με μια τσιμπίδα! Θα δούμε στην πορεια!
100% οσμωση λοιπόν!b6305d16c9c269374dfbb507ebcb689e.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Και έπεσε καθάρισμα.. πλάκα πλάκα όντως δεν έβγαλε πολύ.. αλλά ασχολήθηκα λίγο παραπάνω με καυτό νερό και με μια τσιμπίδα! Θα δούμε στην πορεια!
100% οσμωση λοιπόν!b6305d16c9c269374dfbb507ebcb689e.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

τα πράγματα σου έχουν έρθει??? αυτά τα 2 κομμάτια απλά θα τα ακουμπήσεις μέσα ή θα φτιάξεις κάτι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

τα πράγματα σου έχουν έρθει??? αυτά τα 2 κομμάτια απλά θα τα ακουμπήσεις μέσα ή θα φτιάξεις κάτι?

 

Τα πράγματα τα έχω πάρει αλλά όχι όλα..Δεν βιάζομαι κιολας, χαλαρά.. 

Τα εβαλα μεσα στην οσμωση θα τα αφησω ετσι για καμια βδομαδα να βγαλουν αν εχουν κατι.. εε ισα ισα μεχρι να ερθουν τα αλατια και τα υδρομετρα και μετά ξεκινάμε στρώσιμο βράχου στο κουτι μάλλον σε αυτο εδώ η ένα πιο μεγάλο, θα φανεί..

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

 

Τα πράγματα τα έχω πάρει αλλά όχι όλα..Δεν βιάζομαι κιολας, χαλαρά.. 

Τα εβαλα μεσα στην οσμωση θα τα αφησω ετσι για καμια βδομαδα να βγαλουν αν εχουν κατι.. εε ισα ισα μεχρι να ερθουν τα αλατια και τα υδρομετρα και μετά ξεκινάμε στρώσιμο βράχου στο κουτι μάλλον σε αυτο εδώ η ένα πιο μεγάλο, θα φανεί..

 

 

εννοώ αν έχεις σκεφτεί να κάνεις κάποιο scape όταν στήσεις...

Link to comment
Share on other sites

εννοώ αν έχεις σκεφτεί να κάνεις κάποιο scape όταν στήσεις...
Ναι τον πρώτο βράχο στην φώτο θα τον βάλω πίσω αριστερά και τον άλλο βράχο μάλλον θα τον σπασω για να κάνω 2 μικρά νησάκια ένα μπροστά και ένα προς τα δεξιά

Όπως μου αρέσει στο μάτι μου δηλαδή..

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σπ0ασε τον βράχο και κόλα τον τώρα που είναι νεκρός. 

Φτιάξε κάτι ωραίο στις σωστές διαστάσεις δώσε ύψος στο scape και μετά βάλτο στον κουβά για στρώσιμο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοψε-ραψε. Ειναι πολυ μεγαλα κομματια.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπετε το θέμα απέκτησε καινούργιο όνομα καθώς τα 2 θέματα το δικό μου και του @bbetta συνδέονται..

(είναι το μυαλό πίσω από το reef αλλά δεν του το λέμε για να μην το πάρει πάνω του..)

 

Σκεφτόμουν πώς θα το κάνω ώστε να φαίνεται πιό όμορφα, βέβαια θα πρέπει να βρω έναν κόφτη για να βγει αλφάδι..

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι βρε σατανάδες νομίζατε έκανα πλάκα???

reef.jpg

  • love 2
Link to comment
Share on other sites

τώρα το ποιος είναι ο σατανάς ας μην το αναλύσουμε....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το πραγμα πάνω στο τραπέζι είναι σίγουρα!!!!!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

ήρθε η ώρα να δείξεις ποιος την έχει πιο μεγάλη (την υπομονή για ρεεφ)...τσανακια προχώρα με φόρα...

Έγινε επεξεργασία - dano23
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ε μια που πήρα την απόφαση, δεν βαριεσαιι.. χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Το Special Blend με ανοικτό καπάκι γιατί δεν φαίνεται στην φωτό;?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Το Special Blend με ανοικτό καπάκι γιατί δεν φαίνεται στην φωτό;?

 

Το πέταξα ρε, σιγα μην μυρίζω αυτό το πράγμα, είσαι τρελος?!?!?!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή τρελέ μου!!! 

 

Με τι θα μετράς αλατότητα; Έχω ένα ρεφρακτόμετρο αχρησιμοποίητο αν θες, δώρο εγκαινίων!! :bigemo_harabe_net-66:

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή τρελέ μου!!! 
 
Με τι θα μετράς αλατότητα; Έχω ένα ρεφρακτόμετρο αχρησιμοποίητο αν θες, δώρο εγκαινίων!! :bigemo_harabe_net-66:
Η αλήθεια είναι οτι με την αλατότητα θα έχω ένα μικρό θεματακι!! Θα σ' στείλω πμ!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε λοιπόν! Reef day one!

Στρώσιμο βράχου με αμμωνία. Αύριο βγαίνει η τροφή και αρχίζω special blend!!

 

Μυρίζει σαν κάτι να πέθανε..χαχα

Πρώτη μέρα.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε βλέπω να κάνεις καλλιτεχνικές επεμβάσεις στον βράχο και με ανησυχείς!!!

Μην τον αφήσεις έτσι.  Δεν έχει νόημα μια μάζα βράχου!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...