Jump to content

Nano reef SKG (2)


panos nts

Recommended Posts

Γιατί ρε συ να μπλέξεις έτσι? 

Δεν είναι πιο απλή μια αναπλήρωση με φλοτερακι? 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε συ να μπλέξεις έτσι? 
Δεν είναι πιο απλή μια αναπλήρωση με φλοτερακι? 
Ναι αλλά πιο ακριβή!

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μη κάνεις τίποτα. Θα δω το έχω από υλικά και θα σε φτιαξω.?

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη προσθήκη έγινε! Amphiprion ocellaris "Fancy Ocellaris" Clownfish όπως επίσης και ένα φραγκ xenia δοκιμαστικά για να δούμε τι παίζει από τις συνθήκες και αν θα μπορέσει να επιβιώσει!

 

Και φυσικά με την πολύτιμη βοήθεια του @Antonis K  ετοιμάζεται και η αυτόματη αναπλήρωση για να ολοκληρωθεί ο εξοπλισμός!

DSC_0066.JPG

DSC_0082.JPG

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν! και τα 2 ειναι πολυ σκληρα και αντεχουν! Καλα εκανες την xenia και την εχεις σε χωριστο βραχο γιατι αλλιιβς  θα γεμισε ολους τους βραχους

Παντως σε τοσο μικρο μισο λιτρο την μερα αναπληρωση μπορει ανετα και με το χερι να γινει, οταν ταιζεις ριχνεις και 2 ποτηρια νερο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

Να σου ζησουν! και τα 2 ειναι πολυ σκληρα και αντεχουν! Καλα εκανες την xenia και την εχεις σε χωριστο βραχο γιατι αλλιιβς  θα γεμισε ολους τους βραχους

Παντως σε τοσο μικρο μισο λιτρο την μερα αναπληρωση μπορει ανετα και με το χερι να γινει, οταν ταιζεις ριχνεις και 2 ποτηρια νερο!

 

Ναι ναι δεν θα την εβαζα πάνω στον βράχο εννοείται, εχω δει πολλά ενυδρεία να καταριούνται την ωρα και την στιγμη.. χαχαχα 

Η αλήθεια ειναι την βλέπω λίγο υποτονική την ξενια και δεν ξέρω τον λόγο που γίνεται αυτο, αλλά θα το ψάξω να δω τι παίζει!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το ψαράκι. 

Ποια αναπλήρωση θα έχεις; τη γνωστή με τα εξαρτήματα από ebay; 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/99492-diy-αυτοματη-αναπληρωση-by-stanisalus18/

Έγινε επεξεργασία - alan boy
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος alan boy έγραψε:

Να σου ζήσει το ψαράκι. 

Ποια αναπλήρωση θα έχεις; τη γνωστή με τα εξαρτήματα από ebay; 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/99492-diy-αυτοματη-αναπληρωση-by-stanisalus18/

 

Την φτιάξαμε με τον Αντώνη, ουσιαστικά έχει ένα φλοτεράκι, τα καλώδια και τον μετασχηματιστή, απλά σε σχέση με το λινκ που έβαλες είναι πιο μικρή σε μέγεθος για ευνόητους λόγους! Αυτή τη στιγμή μόλις έκανα την σύνδεση και θέλω να το δω στην πράξη πως θα λειτουργήσει! Δεν νομίζω ότι θα υπάρξει κάποιο προβλημα αλλά θα το δούμε στην πορεία!

 

Θα βάλω και φωτογραφίες για να το δούμε και αναλυτικά.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό να δεις και αβγά να σε δω να τα μεγαλώνεις!!!

Τα πιο δημοφιλείς ζωντανά.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Sakisdraminos έγραψε:

Άντε με το καλό να δεις και αβγά να σε δω να τα μεγαλώνεις!!!

Τα πιο δημοφιλείς ζωντανά.

 

Ντάξει κομματάκι δύσκολο επειδή είναι νωρις ακόμα αλλά ποτέ δεν ξέρεις!! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Sakisdraminos έγραψε:

Δεν λέω ότι είναι κάτι εύκολο αλλά πιστεύω εκεί θα τρελαθείς. 

 

Ναι ρε αυτό είναι το καλύτερο μου με κάθε ψάρι! Εκεί ενυδρεία να έχεις να μου τα φιλοξενήσεις!! χαχαχα

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Να τα χαιρεσαι!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Να τα χαιρεσαι!

 

Προς το παρον εχω ένα! ψάχνω να βρω και το 2ο αλλά δεν μπορώ να το βρω σε κανένα κατάστημα.... ακομα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ ίσως να φαίνεται λίγο καλύτερα το χρώμα της..

viber_image_2020-07-13_21-16-47.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

με τόσο μπλε δεν θα βγαλεις ποτε το χρώμα που βλέπεις Πάνο...

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

με τόσο μπλε δεν θα βγαλεις ποτε το χρώμα που βλέπεις Πάνο...

 

Συμφωνω! Ηταν απλά μια φώτο της στιγμής! Όταν θα φουλάρω με κοράλια θα κάνω καλή δουλειά με τις φώτο. Η καλαστρέα είναι μια βδομάδα στο ενυδρείο, φαίνεται ότι πάει πολύ καλά ως τώρα, έχει φάει 3 φορές σε αυτο τον καιρό και αναμένουμε να δούμε πώς θα συνεχίσει!

 

Link to comment
Share on other sites

μια εβδομάδα και την ταισες 3 φορές ρε τρελέ???δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος για τόσο πολύ...

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

Για τον μονο λόγο που το έκανα είναι γιατί κάνοντας μετρήσεις στο ενυδρείο είδα ότι τα φωσφωρικα και τα νιτρικα ειναι 0!

Και θέλω να τα ανεβάσω λιγάκι! Μην φανταστείς μεγάλες ποσότητες..

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά. 

Για την αναπλήρωση να μας πεις πως την έκανες. 

Θέλω και εγώ μια 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος alan boy έγραψε:

Μια χαρά. 

Για την αναπλήρωση να μας πεις πως την έκανες. 

Θέλω και εγώ μια 

 

Μπορώ να αναλάβω την παρουσίαση της αναπλήρωσης αλλά για τα πιο χειροπιαστά θεωρώ ότι ο @Antonis Kμπορεί να μας τα αναλύσει καλύτερα!

 

Η όλη διαδικασία πολύ απλή και είναι κατάλληλη για ενυδρεία από 10-100λ άνετα όπως το βλέπω εγώ! Πρώτα προστέθηκε το φλοτεράκι, το οποίο προσαρμόστηκε στην κατάλληλη θεση στο δικό μου ενυδρείο, η οποία είναι 3εκ από την επιφάνεια του πανω μέρος του τζαμιού (εικόνα 1)

 110312061_312600303217312_1786917557580252953_n.thumb.jpg.037ea35f1436c93458b2564345fd05b6.jpg

 

Αφού τοποθετήθηκε και στερεώθηκε σε εκείνο το σημείο, βρήκα ακριβώς σε ποιο σημείο και μετά θέλω να ρίχνει νερό. Το προστατευτικό μπήκε γιατί στο ριφ έχει κυματισμό και θα ανοιγοκλεινε χωρίς λόγο όλη την ώρα.

Το φλοτεράκι συνδέεται με την παροχή όπου υπάρχει για ευκολία συντήρησης ένα κουμπάκι on/off στο οποίο συνδέεται το φλοτέρ και ταυτόχρονα έχει έξοδο για τον κυκλοφορητη( εικόνα 2 )

110018425_1174794796225033_8055268344603774714_n.thumb.jpg.9eb1639accfd399e89c7a81751662871.jpg

 

Και τέλος φυσικά είναι το δοχείο συλλογής νερού το οποίο εγώ επέλεξα να είναι δίπλα στο ενυδρείο χαρην ευκολίας και η έξοδος του νερού φεύγει κατευθείαν μέσα στο ενυδρείο.  Θέλει να το στρώσω λίγο καλύτερα για να μην φαίνεται τόσο έντονο. Σκέφτομαι ένα δοχείο 10λ βαμένο μαύρο στις 3 πλευρές το οποίοθα έχει πλαστικό καπάκι πάνω για να μπορεί να τρυπηθεί για να περάσει το λαστιχάκι αναπλήρωσης και η παροχή του ρεύματος(εικόνα 3)

110114865_317867576052034_4848619278175615130_n.thumb.jpg.f2fe131bed36e06ecc69ebff65254786.jpg

 

Όποτε ο φελός κατέβει κάτω από το όριο που του έχω πει εγώ, ανοίγει και προσθέτει όσο νερό χρειάζεται για να έρθει πάλι σε ισορροπία το σύστημα. Με ένα ανεμισητράκι είναι η καλύτερη λύση για το καλοκαίρι και όχι μόνο! Το θετικό είναι το πολύ μικρό κόστος κατασκευής και αρνητικό δεν έχω βρει ακόμα στις 2 βδομάδες που το λειτουργώ! Παραθέτω και κάποιες ακόμα φωτογραφίες:

107378584_410362579845726_5143560935477807707_n.thumb.jpg.33c18d1e491b57547cea5f70eecc9d9b.jpg

 

107612546_1587854254711203_5761642265996631964_n.thumb.jpg.81f9c00b388aa5a2927fea87bacf3f23.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν τράβηξα φωτο πριν κλείσω το καπάκι στο κουτί διακλάδωσης. 

Αλλά είναι όπως στην τελευταία φωτο του παρακάτω ποστ. 

Στο εσωτερικό λοιπόν του κουτιού, βρίσκεται ένα τροφοδοτικό (Στην περίπτωση του Πάνου ένας φορτιστής Nokia 5Volt) που για λόγω χώρου έχει βγει από το πλαστικό κάλυμμα του και έχει μπει μόνο η πλακέτα. Τα 5 volt του τροφοδοτικου οπλίζουν ένα ρελεδακι αντίστοιχου πηνιου, μέσω του φλοτερ. Στο ρελε έχουμε είσοδο και έξοδο 230v. Έτσι όταν το φλοτερ δώσει εντολή, το ρελε κουμπωνει και έχουμε ρεύμα στο θηλυκό φις. 

Δυστυχώς αύριο θα έχω πρόσβαση σε pc για να φτιάξω ένα σχεδιάγραμμα.

 

Η βάση στήριξης και στη δικιά μου περίπτωση και του Πάνου είναι ιδιοκατασκευη, θα μπορούσε να γίνει πολύ πιο όμορφη με πλεξιγκλας αλλά δεν μπήκα ποτέ σε αυτή τη διαδικασία.

 

Τα φλοτερ που χρησιμοποιήθηκαν είναι από κλιματιστικες μονάδες οροφής και είναι λίγο ποιοτικότερα από του ebay. 

 

Για οποίαδηποτε άλλη διευκρίνηση εδώ είμαι.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα πρόχειρο σχέδιο της συνδεσμολογιας. 

 

 

330991754_.thumb.jpg.236d838297771739ac07d474dae3f3c0.jpg

 

Και κάποιες παρατηρήσεις.

ΠΟΤΕ δε στέλνουμε τάση 230V στο φλοτέρ. ΠΑΝΤΑ χρησιμοποιουμε ενα τροφοδοτικό για αυτή τη δουλειά

Το ρελε επιλέγεται με βάση το τροφοδοτικό. 5V τροφοδοτικό- 5v πηνίο ρελε. 12V τροφοδοτικό- 12V πηνίο  ρελε κτλ.

Στην έξοδο του ρελε εχει μπει και ενα διακοπτακι. Όποτε σε περίπτωση αλλαγής νερού να μη δουλέψει η αναπλήρωση.

Εννοείτε οτι μπορεί να μπει και δεύτερο φλοτέρ σε σειρά για επιπλέον ασφάλεια.

 

Και το κυριότερο, αν δεν έχουμε τις απαραίτητες γνώσης καθώς και την επίγνωση της επικινδυνοτητας των 230V, καλό είναι να μην ασχοληθούμε καν με κάποια τέτοια κατασκευή.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

θελω να ευχαριστήσω πολυ  τον  Antonis K για τη βοηθεια του .εχτες μου ηρθαν τα υλικα πηραν μπρος τα κολλητιρια και σε μια ωρα  ετοιμη η αναπληρωση .

 

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...