Jump to content

Nano reef SKG (2)


panos nts

Recommended Posts

πολύ ωραια! εγώ εχω πει οτι δεν θα χρησιμοποιήσω φλοτερ και με τον οπτικό αισθητήρα κατι δεν μου δουλέυει σωστά.... Το δικό σας ειναι βολικότατο. Με βάζει στη πρίζα....

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

πολύ ωραια! εγώ εχω πει οτι δεν θα χρησιμοποιήσω φλοτερ και με τον οπτικό αισθητήρα κατι δεν μου δουλέυει σωστά.... Το δικό σας ειναι βολικότατο. Με βάζει στη πρίζα....

 

Ναι και εγώ δεν ήξερα πώς θα λειτουργήσει αλλά στην πράξη εδώ και τόσες βδομαδες που το χρησιμοποιώ δεν έχω κανένα πρόβλημα! Απλά θεωρώ ότι κάνει για πιο μικρά ενυδρεία δεν ξέρω τι χρήση θα κάνει στα 150λ πχ..

Πάντως και με ένα φλοτερ, αφού στερεώθηκε καλά δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα! Και συζητώντας με παιδιά που είχαν αναπληρώσεις μου είπαν να πάρω αντλία που ανέχεται την διακοπή ρεύματος και την λειτουργία της ξανα. Κάτι το οποίο δεν το έχω κάνει, έχω βάλει εναν κυκλοφορητή από ένα μικρό φιλτράκι των 10 ευρώ και λειτουργεί μια χαρά ως τωρα!

Link to comment
Share on other sites

@alan boy χάρηκα που σε γνωρισα, έστω και τηλεφωνικά.

@Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος δε χάνεις τίποτα να τη δοκιμάσεις.

@panos nts το ίδιο ακριβώς σύστημα δουλεύει σε ενυδρείο 300 λίτρων χωρίς κανένα πρόβλημα. 

Και εγώ ένα παρόμοιο κυκλοφοριτακι χρησιμοποιώ. 3 χρόνια και ακόμα μια χαρά είναι. 

 

Επειδή το έχουμε σπαμαρει το θέμα σου αρκετά με την αναπλήρωση, αν ήθελες να το έσπαγες...

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 ακόμα μικρά βραχάκια με zoas προστέθηκαν, με αποτέλεσμα να αυξηθεί το φορτίο σε κοράλια! Η καλαστρέα τα πάει πάρα πολύ καλά κια τα ζωοανθάκια και αυτά φαίνονται υγιέστατα!

 

Επόμενη προσθήκη και τελική για τα ζωντανά είναι ένα ακόμα ocellaris black πυ ελπίζω να το έχω από βδομάδα και ένα tectus (??) λέτε να είναι καλή επιλογή για να τρώει την άλγη?

108201455_662975207630676_192994995003963456_n.jpg

110230169_277101036909601_7726259194392309359_n.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μονο turbo μην παιρνεις, γινονται τερατα και ριχνουν συνεχεια τα κοραλια. Δεν ειναι για μικρο ενυδρειο, παρα που κανουν πολυ καλη δουλεια με τις αλγες.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Και μια χτεσινή νυχτερινή λήψη του ενυδρείου

110791673_781728829248646_1504227537222604947_n.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

όλα βαίνουν φυσιολογικά όπως δείχνει...στον αραγωνίτη έχεις κανένα εργάτη????η άλγη η πράσινη κυανό είναι???

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κατι μέσα για τον πυθμένα όχι και πρέπει να πάρω γιατι να δεις την φωτογραφία με ασπρα μόνο θα δεις άλγη με λίγο ενυδρειο.. χαχα

 

Πέρασε το πρώτο στάδιο της διατομικής καφέ και τώρα είμαι στο στάδιο που έφυγε σχεδον η καφέ και έχει πράσινη άλγη. Κυανό δεν έχω καθόλου, βοηθάει και η κυκλοφορία πάρα πολύ σε αυτό!

Link to comment
Share on other sites

:)Γίνεται πολύ όμορφο και η γαλάζια caulastraea τα σπάει!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος gixxer έγραψε:

:)Γίνεται πολύ όμορφο και η γαλάζια caulastraea τα σπάει!

 

Ευχαριστώ πολύ! Στόχος μου είναι όπως φαίνεται το ενυδρείο στην πάνω την πέτρα την κάθετη να βάλω διαφορετικά είδη καλαστρέας! μου αρέσουν πολύ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:cheers:Σου εύχομαι να το δεις όπως ονειρεύεσαι, το μέχρι τώρα αποτέλεσμα δικαιώνει τις επιλογές σου!

Αναμένουμε την συνέχεια!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Όμορφο κοραλί ! Βάλε και κάνε dunkan, εύκολο,  όμορφο με κίνηση και φτηνό κοραλί!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κάποιες μικρές προσθήκες έγιναν!

 

 

Η τελευταία είναι νομίζω από τα πιο όμορφα κοράλια που έχω δεί! Η seriatopora είναι εδώ και 3 βδομάδες και ήδη φαίνεται οτι αναπτύσσεται, κάτι που με χαροποιεί πολύ. Από εκεί και πέρα η stylophora επίσης πέρασε αισίως 1,5 βδομάδα μέσα και όλα οκ! Φυσικά να ευχαριστήσω τον Ορέστη @salamander γιατί είναι τυπάρα και γιατί με βοηθάει σε ό,τι και να χρειαστώ!

Οπότε συνεχίζουμε ακάθεκτοι. προς το παρόν όλα βαίνουν καλά! Αλλά ας μην ξεχνάμε.... είναι reef.. :P 

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε, δωσε απο ενα κομματακι seriatopora και stylophora...... παρακαλω..... :bigemo_harabe_net-82:

Οταν θα πας αλλη φορα στον @salamander....... ξερεις τι πρεπει να κανεις......:rolleyes::innocent: 

 

  • Haha 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 20/8/2020 at 9:10 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Βρε, δωσε απο ενα κομματακι seriatopora και stylophora...... παρακαλω..... :bigemo_harabe_net-82:

Οταν θα πας αλλη φορα στον @salamander....... ξερεις τι πρεπει να κανεις......:rolleyes::innocent: 

 

 

Οτι θελεις μου λες!! Δες ανάπτυξη!!!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο του Πάνου και η πορεία του είναι άκρως εκνευριστική για άτομα που έχουν θαλασσινό χρόνια και έχουν φάει (θέλουν δε θέλουν) τα μούτρα τους!

Βεβαια έχει άτομα να τον βοηθούν και να τον συμβουλεύουν αλλά η πορεία των SPS είναι πραγματικά απίστευτη. 
Από τις φωτογραφίες δε το πίστευα, από κοντά πείστηκα!

Μακαρι να συνεχίσει ετσι :) 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/9/2020 at 12:59 ΠΜ, το μέλος panos nts έγραψε:

 

Οτι θελεις μου λες!! Δες ανάπτυξη!!!

Μολις τελειωσω με το sump..... Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Πες απο αλατι ποιο ακριβως εχεις; Μου τελειωνει το AF reef και θελω να δοκιμασω αλλη μαρκα.

Link to comment
Share on other sites

Πες απο αλατι ποιο ακριβως εχεις; Μου τελειωνει το AF reef και θελω να δοκιμασω αλλη μαρκα.
Εγώ δουλεύω της tropic marine pro reef και έχω μείνει ευχαριστημένος! Λένε ότι είναι η τοπ εταιρεία μαζί με την red sea

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το bio actif της tropic marin τι λεει? γιατι ακουω καλα λογια .εχει επιπλεον το dosing απο το pro reef

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

Το bio actif της tropic marin τι λεει? γιατι ακουω καλα λογια .εχει επιπλεον το dosing απο το pro reef

 

Αν δεν κάνω λάθος είναι πολύ καλό και αυτό, γιατί περιέχει τα βακτήρια μέσα σε λανθάνουσα μορφή ( κοιμουνται ουσιαστικα) και με το νερο μετά ξυπνάνε. Πολλοί το χρησιμοποιούν και δεν βάζουν βακτήρια κιόλας, τουλάχιστον όχι σε τόσο μεγλαή συχνότητα όπως κάνω εγώ πχ

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

Πάνο λες μαλλον για το syn biotic όχι το bio actif

εχεις δικιο ναι δικο μου λαθος!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην φώτο αυτή φαίνεται η ανάπτυξη της seriatopora hystrix, μέσα σε λιγότερο από 1.5 μήνα! Φυσικά η θέση της είναι στο πιο ψηλό σημείο αλλά όπως είπε και ο Βασίλης το φωτιστικό έκανε δουλειά!

119170737_682006446003574_8600845558085310400_n.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...