Jump to content

Nano reef SKG (2)


panos nts

Recommended Posts

Στην συλλογή προστέθηκε

1) bizaroferno poles orange spot

2) montipora (2)

3) ricordea ( η οποία αποφάσισε ότι δενήθελε να είναι στο πλαγκ και μας την έκανε και έκατσε μόνη της σε ενα κομμάτι στον βράχο!

4) μανιταράκι που δεν θυμάμαι την ονομασία του. Είναι μαυρο-μπλε

 

Και φυσικά η ανάπτυξη των sps φαίνεται στις εικόνες! 3 μήνες αισίως στον κόσμο του reef!

 

 

Και μιας και που είμαστε εδώ ας πω και τις "μαγκιες" που έχω κάνει ως τώρα και τι συνήθειες:

Εβδομαδιαία αλλαγή νερού 5λ με προσθήκη special blend στην ποσότητα που αναγράφεται

- Κάθε μέρα μια σταγόνα ιώδιο

- Κάθε 2 μέρες αμινοξέα από 1ml της aquaforest στην δοσομετρική

- Κάθε μέρα 1ml KH υγρό στην δοσομετρική. Μέχρι τώρα μετρώντας το KH είναι στο 8. Έκανα λίγο καιρό να βρω τις αναλογίες και μου έριξε κανα 2 φορές στο 5.7 το KH αλλά το επανέφερα. Σταδιακά ΠΑΝΤΑ.

- Κάθε δεύτερη μέρα επίσης ρίχνω μια σταγόνα για το κυανό

- Τάισμα στο κλοουνακι γίνεται κάθε 2η μέρα

- Τάισμα στην καλαστρέα και τα ζωοανθάκια κάθε 3η μέρα περίπου με κατεψυγμένη αρτέμια αφού την ξεπαγώσω σε ένα διάλυμμα με αμινοξέα

- Τάισμα όλα τα υπόλοιπα με reef roids κάθε 3 μέρες και εναλάξ με άλλες τροφές της aquaforest για τις rico και όχι μόνο!

 

Ακόμα και με τόσα κοράλια μου φαίνεται άδειο το άτιμο! Ο μικρόκοσμος όμως είναι ό,τι καλύτερο μπορεί να συναντήσει κάποιος και είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον!

DSC_0217.JPG

DSC_0229.JPG

DSC_0234.JPG

DSC_0254.JPG

DSC_0262.JPG

DSC_0266.JPG

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε, παει σφαιρα το ενυδρειο!

Εκεινο που κανει το ενυδρειο να φαινεται γεματο ειναι κατα τη γνωμη μου κοραλια οπως η ephyllia 

2-3 να βαλεις το ενυδρειο φαινεται γεματο λογω των μακριων πολυποδων που εχει

Ασε που αν παει καλα αρχιζουν τα κλαδεματα και οι 2 γινονται 4 σε λιγο καιρο!

Απλως να παρεις την parancora ή paradivisa που εχει παρακλαδια οχι την ancora ή divisa που ειναι σαν τουβλο κ κλαδευται πολυ δυσκολα!

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος michalos έγραψε:

Μπραβο φιλε, παει σφαιρα το ενυδρειο!

Εκεινο που κανει το ενυδρειο να φαινεται γεματο ειναι κατα τη γνωμη μου κοραλια οπως η ephyllia 

2-3 να βαλεις το ενυδρειο φαινεται γεματο λογω των μακριων πολυποδων που εχει

Ασε που αν παει καλα αρχιζουν τα κλαδεματα και οι 2 γινονται 4 σε λιγο καιρο!

Απλως να παρεις την parancora ή paradivisa που εχει παρακλαδια οχι την ancora ή divisa που ειναι σαν τουβλο κ κλαδευται πολυ δυσκολα!

 

να σου πω την αλήθεια ένα φιλαράκι είχε την divisa και με έψησε πολύ η ιδέα! Βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να βάλω 2 είδη!

Ψάχνω να βρω από κανέναν χομπίστα torch ephyllia και δεν μπορώ να βρω!!

Link to comment
Share on other sites

εχω κ τα 2 ειδη

Η divisa εχει πολυ μεγαλο σκελετο σε σχεση με το μποι της που σημαινει οτι θα τραβαει παρα πολυ ασβεστιο και τα σχετικα που χρειαζονται για να θρεφει τοσο σκελετο. Αυτο το αρνητικο βρισκω + αυτο που ειπα για το fraging που ειναι βασικο προβλημα κ αυτο

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος michalos έγραψε:

εχω κ τα 2 ειδη

Η divisa εχει πολυ μεγαλο σκελετο σε σχεση με το μποι της που σημαινει οτι θα τραβαει παρα πολυ ασβεστιο και τα σχετικα που χρειαζονται για να θρεφει τοσο σκελετο. Αυτο το αρνητικο βρισκω + αυτο που ειπα για το fraging που ειναι βασικο προβλημα κ αυτο

 

ΣΚέψου ότι κάνω αλλαγές κάθε βδομάδα οπότε δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα σε αυτό το κομμάτι..λογικα (?)

Link to comment
Share on other sites

και εγω καθε εβδομαδα κανω αλλαγη νερου ,ειναι ο καλυτερος τροπος να διατηρεις παραμετρους αν δεν μετρας οπως εγω

Επειδη δεν ξερω τι παραμετρους εχω σε ασβεστιο μαγνησιο ιωδιο ,ΚΗ , PH εχω την λυση να φτιαχνουν με την αλλαγη νερου

Γιατι αφου δεν μετραω δεν ριχνω μεσα τιποτα προσθετο , εκτος απο φαγητο reef roids k seachem reef plus (βιταμινες-αμινοξεα εχει δηλ)

Το ενυδρειο ειναι οπως το φαγητο: μπορεις να βαλεις οτι θελεις αλλα δεν μπορεις μετα να βγαλεις τιποτα, κ επισης δεν προσθετεις κατι εξτρα στο φαγητο αλατι -πιπερι μπαχαρικα χωρις να "μετρησεις πρωτα¨(δοκιμη με την γευση) ?

 

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Με αυτα, που βλεπω, θελω λεπτομερης αναφορα για την συντηρηση του ενυδρειου σου! Αλλαγες νερου καθε πότε και πόσο, τι εχει το φιλτρο (ανθρακα; αντιφως;), με τι ταιζεις και ποσο συχνα.... :D Recipe! (Συνταγη! :bbq:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Με αυτα, που βλεπω, θελω λεπτομερης αναφορα για την συντηρηση του ενυδρειου σου! Αλλαγες νερου καθε πότε και πόσο, τι εχει το φιλτρο (ανθρακα; αντιφως;), με τι ταιζεις και ποσο συχνα.... :D Recipe! (Συνταγη! :bbq:)

 

Δες πάνω από τις τελευταίες φώτο Ναταλία! Εκεί έγραψα αρκετά πράγματα όσον αφορά την συντήρηση του ενυδρείου και το πώς και πότε ταιζω! Βεβαια είναι μικρό το σύστημα και όσο εύκολο ελέγχεται άλλο τόσο εύκολο είναι να ξεφύγει εκτός καινα το πάρω στο χέρι. Για αυτό προσέχω πολύ στο πόσο και πότε ταίζω και από ότι βλέπω τα κοράλια ανταποκρίνονται πλήρως!

 

Ανθρακα και αντιφώσφωρο δεν έχω ακουμπήσει καν μέσα στο νερό ακόμα! Το φίλτρο το μόνο που έχει είναι μακαρόνι, κάτι μικρές βιόμπαλες, σφουγγάρι και υαλοβάμβακα! Τίποτα παραπάνω..

Ως τώρα λειτουργεί μια χαρά! Ότι άλλο θες ρώτα με ότι ίσως ξέχασα να αναφέρω :D 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστος, Ναταλία εκεινο που θελω κ εγω να τονισω ειναι οπως ειπε κ αυτος στο συστημα του Κωστα αυτη η συνταγη λειτουργει , αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να κανουμε copy -paste ολοι την συνταγη αυτη ανεξαρτητα λιτρων - ψαριων - κοραλιων και γενικα setup του ενυδρειου που εχουμε.

Ενα πετυχημενο συστημα σε ενα reef μπορει να σου τα φερει ολα τουμπα σε ενα αλλο

πχ αν δεν υπαρχουν sps ο δυνατος φωτισμος - ροη δεν χρειαζεται. Οπως και το dosing , αν εχουμε μονο soft k Lps κοραλια

Εκεινο που πρεπει ειναι καθε ενας να βρει το σωστο τροπο για το δικο του συστημα ,υπαρχουν βεβαια γενικοι κανονες που πρεπει να πατησει καποιος αλλα η επιτυχια ερχεται σιγα σιγα με υπομονη πιστευω, και με πολυ μικρες αλλαγες καθε φορα

Επισης οταν δεν υπαρχει αποτυχια, το θεωρω επιτυχια κ ας μην παει σφαιρα!

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος michalos έγραψε:

Σωστος, Ναταλία εκεινο που θελω κ εγω να τονισω ειναι οπως ειπε κ αυτος στο συστημα του Κωστα αυτη η συνταγη λειτουργει , αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να κανουμε copy -paste ολοι την συνταγη αυτη ανεξαρτητα λιτρων - ψαριων - κοραλιων και γενικα setup του ενυδρειου που εχουμε.

Ενα πετυχημενο συστημα σε ενα reef μπορει να σου τα φερει ολα τουμπα σε ενα αλλο

πχ αν δεν υπαρχουν sps ο δυνατος φωτισμος - ροη δεν χρειαζεται. Οπως και το dosing , αν εχουμε μονο soft k Lps κοραλια

Εκεινο που πρεπει ειναι καθε ενας να βρει το σωστο τροπο για το δικο του συστημα ,υπαρχουν βεβαια γενικοι κανονες που πρεπει να πατησει καποιος αλλα η επιτυχια ερχεται σιγα σιγα με υπομονη πιστευω, και με πολυ μικρες αλλαγες καθε φορα

Επισης οταν δεν υπαρχει αποτυχια, το θεωρω επιτυχια κ ας μην παει σφαιρα!

 

Ακριβώς αυτό! Και εγλω ψάχνω ναβρω τα πατήματα μου σε αυτο το κομμάτι. Ας μην ξεχνάμε ότι ειναι η πρώτη φορά στα αλάτια και ακόμα βρίσκω τα πατήματα μου!

Γενικά δεν είναι δύσκολο να στήσεις ένα ενυδρείο reef απλά πρέπει να έχεις κάποιον εξοπλισμό ικανό να σε βοηθήσει στις δυσκολες στιγμές. Και θεωρώ ότι το δύσκολο και πιο ευαίσθητο κομμάτι θα είναι μέχρι να στρώσει το ενυδρείο!

 

Θέλω να φέρω ένα μικρό παράδειγμα για το πως μπορεί να αλλάξει από την μια μέρα στην άλλη η εικόνα του ενυδρείου ( φυσικά μιλάμε για μικρό όγκο! ). Είχα βάλει έναν βράχομε μαγνήτη κολλημένο μέσα και προσπάθησα να ρίξω κόλλα από πάνω για να μπορέσω να τον κάνω κάπως αεροστεγή και να μην μπει αλάτι. Ε να λοιπόν που ήταν μεγάλη η επιφάνεια του μαγνήτη και μάλλον κάπου δεν έγινε σωστά η κόλληση. Και βλέπω τα κοράλια λίγο υποτονικά, σαν κάτι να είχε γίνει. Περνάει 2η μέρα τα βλέπω το ίδιο και ίσως λίγο χειρότερα. Λεω κάτι παίζει εδώ. Εν τέλη βγάζωτον βράχο και βλέπω σε ένα μικρό σημείο σκουριά! Ελάχιστα μικρό σημείο αλλά έιχε σκουριά. Μετά από 2 μέρες άρχισαν πάλι να ανακάμπτουν και φυσικά έκανα 10λ αλλαγή νερού.. δηλαδή το 1/3 ίσως και λίγο παραπάνω. Είδομεν.. ;)  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Πολύ ωραίο γίνετε!!!

Μπορείς να βάλεις και μια συνολική φωτογραφία του ενυδρείου ;?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.
Πολύ ωραίο γίνετε!!!
Μπορείς να βάλεις και μια συνολική φωτογραφία του ενυδρείου ;[emoji16]
Μόλις ανοίξουν τα φώτα τώρα πήγαν για ύπνο!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάει πολύ καλά... νομίζω χρειάζεται ένα φρένο τώρα. Εχε στο νου σου την εφυλια δεν έχει ανοίξει καλά ακόμα μάλλον χρειάζεται χρόνο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Πάει πολύ καλά... νομίζω χρειάζεται ένα φρένο τώρα. Εχε στο νου σου την εφυλια δεν έχει ανοίξει καλά ακόμα μάλλον χρειάζεται χρόνο. 

 

Δεν εχει ανοιξει καλα γιατι την πειραξα καθως αλλαζα καποιες θέσεις χτες! ισως να φταίει αυτό. Ετσι και αλλιώς πατάω φρένο και σχεδόν έχω  κλείσει στα κοράλια.. αντε κανα ζώας να μπει για να καλύψω κάποια κενα.. ως εκει..

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχει τελείως σκοτάδι δεν βγαίνει καλά η φωτογραφία.. Έτσι είναι τώρα αυτή τη στιγμή!

 

Όποιος βρει για ποιον λόγο είναι το κουπάκι μέσα θα τον παραδεχτώ..χαχαχ

 

 

DSC_0320.JPG

16019750716178322151443452016612.jpg

Έγινε επεξεργασία - panos nts
  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

για να κολλήσει κάποιο κοράλι σε βραχάκι????

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

για να κολλήσει κάποιο κοράλι σε βραχάκι????

για την ριμάδα την ρίκο φλόριντα που δεν ψήνεται να κάτσει πουθενά!!!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

ακόμη με το ποτηράκι είσαι??? καθάρισε τζάμι και βγάλε μας ξανά μια φοτο να το χαρούμε...η σεριατοπόρα πίσω τρελό πρασινάκι ε??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ακόμη με το ποτηράκι είσαι??? καθάρισε τζάμι και βγάλε μας ξανά μια φοτο να το χαρούμε...η σεριατοπόρα πίσω τρελό πρασινάκι ε??
Αφού δεν κάθεται η άτιμη τι να την κάνω..ναι άσε καθαρίζω αρκετές φορές και έβγαλα μια γρήγορη φωτό έτσι πριν κλείσουν τα φωτα..

Η σεριατοπορα και η μιλκα πάνε πολύ τρενο και δεν μου φαίνεται λογικό ακόμα.. χαχαχ

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου ότι ακόμα και με "απλές" φωτογραφίες το χρώμα του ενυδρείου φαίνεται!

Μπράβο σου είναι πολύ όμορφο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, panos nts said:

 Η σεριατοπορα και η μιλκα πάνε πολύ τρενο και δεν μου φαίνεται λογικό 

Εμάς να δεις ???

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...