Jump to content

Recommended Posts

 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 50λιτρα

- Φίλτρανση : Haquoss quick filter medium, βιολογικό, μηχανικό, χημικό 

- Ιστορικό: 4 μήνες 

- Ψάρια: 4 γκαπυ μεγαλα, 12 γκαπυ μικρά(από τις γέννες των πρώτων) , 1 Albino

- Ρουτίνες : Τάισμα 1 φορά την ημέρα, κάθε 10-15 μέρες αλλαγή νερο το 30%, καθάρισμα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7,6

- KH: 15

- GH: >16

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 50

- Cl2 (χλώριο): 0

- Θερμοκρασία: 25

 

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Strips: sera quick test 

 

Την Πέμπτη το βράδυ που μας πέρασε διαπίστωσα ότι ο Αblino μου δεν έτρεχε να κρυφτεί. Διότι κάθε φορά που πλησίαζα το ενυδρείο έκανε σαν χαζός να κρυφτεί για να μην το βλέπω. Το επόμενο πρωί απλά τον έχασα. Τι μπορεί να φταίει; Τι έκανα λάθος;

 

Ανεβάζω και μια φωτογραφία μήπως και βοηθήσει.

7D4226D8-5A82-45E2-9311-3ECF12E0AFED.jpeg

Έγινε επεξεργασία - dio20_4
Τοποθέτηση φωτογραφίας
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει ονομα αλμπινο αλμπινο ειναι ζωα , ανθρωποι που ειναι ασπρα. Τι ειδος ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Επισης βγαλε τα πλαστικα ο στοχος ενος ενυδρειου ειναι να  φερουμε τα ψαρια σε κατι φυσικο 

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος Kleis Gry έγραψε:

Δεν υπαρχει ονομα αλμπινο αλμπινο ειναι ζωα , ανθρωποι που ειναι ασπρα. Τι ειδος ειναι;

 Έχεις δίκαιο. Corydoras

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου,

Το set up σου δεν έκανε για corydoras.

1ον τα cory θέλουν κοπάδι, minimum 8 για να νιώθουν ασφάλεια.

2ον τα cory θέλουν βυθό στρωμένο και άμμο οπωσδήποτε, το δικό σου έχει χαλίκι αν είδα καλά.

3ον cory και guppy δεν συνδυάζονται, έχουν τελείως διαφορετικές παραμέτρους νερού.

4ον το φίλτρο σου είναι πολύ οριακά για τα λίτρα σου, συνεπώς αν ήθελες να τα κρατήσεις μόνο με αυτό, θα έπρεπε να αλλάξεις νερό κάθε εβδομάδα απαραίτητα.

Εν κατακλείδι, η απώλεια του είναι η φυσική εξέλιξη του πράγματος, αν το είχες 4 μήνες και πολύ σου άντεξε νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω. Μάλλον από τα petshop θέλουν να πουλάνε και σου λένε ότι @@@@@@@ τους έρθει. Θα πάω όταν ανοίξουν και θα τους πω. 
τι μου προτείνεται να πάρω από γλυφτη-γατόψαρο για τα λίτρα που έχω?

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό είναι συνηθισμένο φαινόμενο, για αυτό και όταν δούμε ένα ψάρι που μας αρέσει και είμαστε σχετικά αρχάριοι στο χόμπυ, γκουγκλάρουμε την ονομασία του ψαριού και βλέπουμε τα δεδομένα του για να ξέρουμε και τι μας γίνεται.....

Αν ο πετσοπάς μου πρότεινε να βάλω 1 cory σε ενυδρείο με γκάπυ και 50λ.... εγώ ούτε από έξω δεν θα ξαναπέρναγα.... είναι λίγο ακραίο.

Τελοσπάντων, κοίτα στα λίτρα σου με το φίλτρο που έχεις και μαζί με guppy δεν μπορείς να βάλεις κανένα πλέκο (γίνονται μεγάλοι) ούτε κάποιο panaque (θέλουν μαλακό νερο)....τουτέστιν? δεν μπορείς να έχεις κάποιο ψάρι πέρα από τα guppy.

Προσπάθησε να βγάλεις τα ψεύτικα διακοσμητικά, να το διακοσμήσεις μόνο με φυσικά υλικά και να ενισχύσεις την φίλτρανση κάποια στιγμή.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος ManosA έγραψε:

Καλά αυτό είναι συνηθισμένο φαινόμενο, για αυτό και όταν δούμε ένα ψάρι που μας αρέσει και είμαστε σχετικά αρχάριοι στο χόμπυ, γκουγκλάρουμε την ονομασία του ψαριού και βλέπουμε τα δεδομένα του για να ξέρουμε και τι μας γίνεται.....

Αν ο πετσοπάς μου πρότεινε να βάλω 1 cory σε ενυδρείο με γκάπυ και 50λ.... εγώ ούτε από έξω δεν θα ξαναπέρναγα.... είναι λίγο ακραίο.

Τελοσπάντων, κοίτα στα λίτρα σου με το φίλτρο που έχεις και μαζί με guppy δεν μπορείς να βάλεις κανένα πλέκο (γίνονται μεγάλοι) ούτε κάποιο panaque (θέλουν μαλακό νερο)....τουτέστιν? δεν μπορείς να έχεις κάποιο ψάρι πέρα από τα guppy.

Προσπάθησε να βγάλεις τα ψεύτικα διακοσμητικά, να το διακοσμήσεις μόνο με φυσικά υλικά και να ενισχύσεις την φίλτρανση κάποια στιγμή.

 

Απλά ήθελα να βάλω και έναν καθαριστή.
Όλα τα φυτά που έχω είναι αληθινά. Δεν έχει τπτ ψεύτικο μέσα στο ενυδρείο. Μόνο ο Βούδας και το σπιτάκι είναι ψεύτικα 

Έγινε επεξεργασία - dio20_4
Link to comment
Share on other sites

Για το Βούδα και το σπιτάκι μιλούσα.... άρα έχει ψεύτικα διακοσμητικά?....

Καθαριστές στα ενυδρεία μας ευτυχώς ή δυστυχώς είμαστε εμείς.

Ίσως μερικά σαλιγκαράκια, κάνουν δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια. Άρα για αρχή βγάζω τα διακοσμητικά και πάω να ρίξω κάτι καντήλια τον πετ-σοπα..??..

 

Τα σαλιγκάρια όμως δεν αφήνουν και ίχνη τα οποία μετά βγαίνουν παρά πολύ δύσκολα από τα τζάμια;; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Σορρυ που επεμβαίνω, αλλα νομίζω ότι υπάρχουν κάποια πλέκο που μεγαλώνουν το πολύ μέχρι 7-8 πόντους. αλλά είναι συγκεκριμένα. Πριν μήνες είχα τσιμπήσει ένα από aquario η petsupermarket. Δεν θυμάμαι ακριβώς. Νομίζω από petsupermarket. Είναι συγκεκριμένα όμως. οι κοινοί pleco αν δεν κάνω λάθος γίνονται γαιδουρια..

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Καλησπέρα!Σορρυ που επεμβαίνω, αλλα νομίζω ότι υπάρχουν κάποια πλέκο που μεγαλώνουν το πολύ μέχρι 7-8 πόντους. αλλά είναι συγκεκριμένα. Πριν μήνες είχα τσιμπήσει ένα από aquario η petsupermarket. Δεν θυμάμαι ακριβώς. Νομίζω από petsupermarket. Είναι συγκεκριμένα όμως. οι κοινοί pleco αν δεν κάνω λάθος γίνονται γαιδουρια..


Ειχα βρει κι εγώ κάτι πλεκο που έφταναν μέχρι 10 εκατοστά. Αλλά νομίζω είναι μεγάλα για το ενυδρείο μου. 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε GVC τι σόρυ, εδώ είμαστε για να ανταλλάσουμε απόψεις☺☺

Σε angistrus αναφέρεσαι ή σε κάποια είδη panaque.

Θέλουν μαλακό νερό, δεν μπαίνουν με guppy.

Φίλε dio αυτό για τα ίχνη που λες πρώτη φορά το ακούω, βέβαια στο δικό μου δεν έχω σαλιγκάρια οπότε δεν το ξέρω 100%.

Link to comment
Share on other sites

Ancistrus νομιζω. Τουλάχιστον για ancistrus το ψωνισα :P To έχω στο ενυδρείο της δουλειάς. Αν μου κανει την τιμή να μην είναι χωμένος κάπου θα τον  τραβήξω μια φωτο αυριο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος ManosA έγραψε:

Φίλε GVC τι σόρυ, εδώ είμαστε για να ανταλλάσουμε απόψεις☺☺

Σε angistrus αναφέρεσαι ή σε κάποια είδη panaque.

Θέλουν μαλακό νερό, δεν μπαίνουν με guppy.

Φίλε dio αυτό για τα ίχνη που λες πρώτη φορά το ακούω, βέβαια στο δικό μου δεν έχω σαλιγκάρια οπότε δεν το ξέρω 100%.

Άρα ότι ‘ναι διαβάζω. Το είχα βρει σε κάποιο άρθρο, αν το ξαναβρώ θα στο δείξω. 
 

Και κάτι άσχετο τώρα. Το νερό πως θα γίνει πιο μαλακό;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ancistrus γράφεται, είχα παλαιότερα 2 για χρόνια, πολύ ωραία ψαράκια, τα έχασα όταν βούτηξαν εκτός ενυδρείου και έλειπα διακοπες??, τα βρήκα μόλις γύρισα στο πίσω μέρος του ενυδρείου δίπλα στο φίλτρο..... 

Link to comment
Share on other sites

Ώπα καλώς τον, δικός μας είσαι εσύ??.

Κοίταξε στα 50λ για μαλακό νερό, κατα βάση μονομαχοενυδρείο μπορείς να κάνεις που είναι και πανέμορφα ή με ένα κοπάδακι tetras μικρό.

Τώρα γενικά έχει στο forum θέματα για επεξεργασία νερού, άλλοι το κάνουν με αντίστροφη όσμωση, άλλοι με τύρφη, άλλοι με φύλλα catappa και blackwater όπως εγώ, ψάξε στο forum αν σε ενδιαφέρει να αλλάξεις πλεύση.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια τελευταία ερώτηση? Μόλις μου συνέστησε ένας φίλος να πάρω Otocinclus Affinis, θα μπορούσε να μπει στο ενυδρείο μου τέτοιο ψαράκι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος dio20_4 έγραψε:

Να κάνω μια τελευταία ερώτηση? Μόλις μου συνέστησε ένας φίλος να πάρω Otocinclus Affinis, θα μπορούσε να μπει στο ενυδρείο μου τέτοιο ψαράκι?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...