Jump to content

Ραγισμα...


Recommended Posts

(Ας μην σχολιάσω το ότι η γκαντεμιά μου δεν έχει ορια...)

Λοιπόν χθες παρατήρησα το ραγισμα της φωτογραφίας. Ειναι μικρό και μάλλον είναι μόνο εξωτερικό. Δεν φαίνεται να έχει μεγάλο παχος και από χθες που το είδα δεν έχει επεκταθεί. Αν κάνω αλλαγή και πέσει η στάθμη Ίσως βάλω το χέρι να πιάσω κι από μέσα να δω αν έχει ραγίσει κι εκεί. 

Έχω δύο θεωρίες για το πώς εγινε; 

1. Επειδή έχω εσωτερικό φιλτρο με βεντουζακια καμία φορά αυτά ξεκολλανε και το πίεζα για να σταθεροποιηθεί στη θέση του. Βέβαια η ρωγμή είναι σχεδόν διαγώνια απο υο φίλτρο στο ίδιο τζαμί. Κι αν είχε σπάσει από πίεση πιστεύω θα ήταν διαφορετική η μορφή του. 

2. Από χτύπημα κατά λαθως. Δεν κατάλαβα να το χτύπησα αν και το έχω πάνω στο γραφείο. Μπορεί να έγινε και χωρίς να το καταλάβω. Μπορεί και να ήρθαν καμία μέρα τα αδέλφια μου και να το χτύπησαν (πέρασαν και τα δύο από ανάκριση αλλά δεν ομολόγησαν τιποτα). 

Προς το παρόν κόλλησα το φιλτρο σε άλλο τζαμι. 

 

Το ενυδρειο είναι της dophin 19 λιτρα και το πήρα 21 ευρώ. Μήπως επειδή ήταν και φθηνό πάει να πει ότι δεν ήταν και ιδιαίτερα γερά τα τζάμια; Μήπως παραείναι ευαισθητο; Γενικά τι γνώμη έχετε για τα πιο φθηνά ενυδρεια (βέβαια τώρα budget για πιο ακριβό δεν υπαρχει). Από την εμπειρία σας, τα δικά σας έχουν αντέξει χειρότερα η Γενικά σπάνε ευκολα; 

Σκέφτομαι να πάρω καινούριο για να μην έχω θέματα αν και παρακολουθώ με φωτογραφίες κάθε μέρα το ραγισμα. Έχω Στο μυαλό μου το μεγαλύτερο μοντέλο του, της dophin 28 λιτρα.  Το βρήκα 21 ευρώ στο ίντερνετ και νομίζω ότι στο πετ που το πήρα στην πόλη μου το είχε 25 η 26. Φαντάζομαι δεν αξίζει να το παραγγείλω άρα θα πάω σύντομα να ρωτήσω αν το έχει ακόμη. 

Πείτε μου λίγο το γνώμη έχετε για αυτό. Μήπως μου ξανασπασει και το καινούριο;

Όσον αφορά την μεταφορά του Μονομάχου έχω βρει εδώ οδηγίες μια θα προσπαθήσω να την κανω όσο πιο ομαλά γίνεται . 

PSX_20200427_130852.jpg

PSX_20200427_130939.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, πιο πολύ με χαραγμα μοιάζει παρά με ράγισμα. Ελεγξε με το νύχι σου το εσωτερικό για σιγουριά αλλά νομίζω ότι δεν έχεις θέμα. Δεν τίθεται θέμα με την μάρκα. Εϊναι φτηνό γιατί είναι ένα απλό rimless, δεν σημαίνει ότι είναι κακό!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει το ίδιο γιατί απλά το τζάμι είχε θερμοκρασία δωματίου και το νερό ήταν αρκετούτσικα πιο κρύο, σε άλλο σημείο ράγισε λίγο το τζάμι γιατί χτύπησε το lily pipe και όταν ξέστησα για να αλλάξω γυάλα ανακάλυψα ακόμα μια ρωγμή σχεδόν στον πάτο. Το ενυδρείο αυτό δούλευε 1.5 χρόνο...και είχε 6mm ή 5mm τζάμι...και ήταν 100L. Επομένως...τώρα που το έχω σαλόνι οκ δεν θα το άφηνα από την πρώτη ρωγμή.Θα το άλλαζα.Αλλά έτσι δεν ήταν καμία..Κάτι βρήκε και έχει γρατζουνιστεί απλά. 

Τζάμια και τζάμια υπάρχουν..Οκ υπάρχουν τα λεγόμενα κινέζικα που μπορεί να είναι rimless όπως είπε και ο @dlamprou, μπορεί το ψήσιμο (αν έχει γίνει ψήσιμο) να μην έχει γίνει σωστά, μπορεί κατά την έλαση για να γίνει φύλλο το τζάμι να μην ήταν καθαρά τα ράουλα, 1002 μπορεί...Αλλά νομίζω ότι αρχίζουμε και ανησυχούμε άμεσα σε αρκετά λίτρα...Στην θέση σου θα το άφηνα όπως είναι. Θα τράβαγα και δύο γραμμές ένα ψιλό μαρκαδόρο και θα το παρακολουθούσα ανά δύο τρεις μέρες να δω αν ξεφεύγει εκτός των σημαδιών με τον μαρκαδόρο.Αν ξέφευγε τότε θα κοίταζα να το αλλάξω.

Εκτός έχω αφήσει το αισθητικό. Αν σου κοπανάει τόσο πολύ στο μάτι οκ τι να πω, αλλάζεις.

Γενικά καλά έκανες και άλλαξες τζάμι στο φίλτρο γιατί μπορεί, όχι ότι είναι και καρα-πιθανό με τα τραβήγματα βάλε βγάλε να χειροτερέψει η κατάσταση.  

 

Υ.Γ: Αλλά καλού κακού μετά την καραντίνα κάνε ένα ευχέλαιο... :D παίξε και κανένα τζοκεράκι....  :D Πλάκα κάνω έτσι...

Έγινε επεξεργασία - GVC
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το αισθητικό ούτε που φαίνεται. Το βρήκα χθες επειδή έψαχνα κάτι στον βυθό με το φλας του κινητού. Το παρακολουθώ. Για γρατζουνισμα μόνο δεν φαίνεται. Αλλά όταν κάνω αλλαγή και πέσει η στάθμη θα το ελέγξω κι από μέσα. 

Τώρα για τη θερμοκρασία μάλλον είναι μεγαλύτερη μέσα στο ενυδρειο παρά έξω.

Θα το παρακολουθήσω μερικές μέρες και βλέπουμε. 

Καλή ιδέα να το παρκάρω γιατί με τις φωτογραφίες μπορεί να μην καταλάβω κάποια μικρή διαφορά. 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος GVC έγραψε:

Υ.Γ: Αλλά καλού κακού μετά την καραντίνα κάνε ένα ευχέλαιο...

Άστα να πάνε ??

Όχι μόνο με το ενυδρείο αλλά και με τη σχολη και γενικότερα δεν με θέλει αυτό το διάστημα.

Καλά λέει η μάνα μου να ρίξει λίγο αγιασμό μέσα στο ενυδρειο ?

Link to comment
Share on other sites

Για γρατζουνια μου κανει και μενα.

Γενικαγια να κανει ραγισμα μες την μεση το γυαλι μονο αν εχει χτυπηθει...

Το συγκεκριμενο ενυδρειακι παντως ωπως και συνηθως ολα τα μικρα δεν εχουν πανω απο 4mm τζαμι...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Το συγκεκριμενο ενυδρειακι παντως ωπως και συνηθως ολα τα μικρα δεν εχουν πανω απο 4mm τζαμι...

Καλά μέσα επεσες; ακριβώς 4 είναι το μέτρησα.

Αν είναι γρατζουνιά υπάρχει περίπτωση να εξαπλωθεί και να έχω διαρροη;

Link to comment
Share on other sites

Απλά παρατήρησε την και βλέπεις.αν δεις ότι μεγαλώνει αλλάζεις και το κρατάς αυτό για προετοιμασία νερού και όσο αντέξει.Είναι ρωγμή δλδ και αν είναι με την προηπόθεση ότι είναι απ'εξω...

 

Με 7.315 post ο @rastaman λες να μην ξέρει πόσα χιλιοστά είναι το τζάμι;; Δεν κάνεις τόσα post σε δύο μήνες μέσα..Για γερο-ενυδρειά τον κόβω..!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Antoonia Η γρατζουνια ειναι απλα γρατζουνια...Δεν μεγαλωνει και περα απο το αισθητικο δεν εχεις κανενα θεμα...

Αν το "χάιδεψεις" με το νυχι απο μεσα ή απ απ εξω θα καταλαβεις και απο ποια μερια ειναι...

 

@GVC Δεν εβαλες τονο στην λεξη "γερο" και με προβληματιζεις ? :hehe:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, rastaman said:

 Δεν εβαλες τονο στην λεξη "γερο" και με προβληματιζεις ? :hehe:

Ότι σε βολεύει μεγάλε :bigemo_harabe_net-163:

Εμείς πάντως στην δουλειά όταν το τονίζουμε στο Ε το έχουμε σαν τιμη παντως...!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...