Jump to content

Oscar σε 200 λίτρα!


Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα!

Έχω ενυδρείο 200 λίτρα και θα ήθελα να βάλω μέσα ένα oscarακι.

Θέλω να ρωτήσω κάποιες πληροφορίες από ανθρώπους που είχαν και αγαπουσαν το συγκεκριμένο ψάρι.

Αν το βάλω μόνο του θα έχει πρόβλημα όταν μεγαλώσει όσον αφορά τα λίτρα του νερού? Ξέρω ότι το ζευγάρι θέλει 400 λίτρα minimum,  όμως μόνο του θα μπορεί να είναι άνετα στον χώρο?

Χρειάζεται κάποιο ιδιαίτερο στήσιμο το ενυδρείο? Πέρα από την ψιλή άμμο που του έβαλα για να σκάβει χωρίς να τραυματίζεται?  Τώρα που θα είναι μωράκι ( 5 - 7 εκ. ) μήπως χρειάζεται κάποιες κρυψώνες π.χ. καμία ρίζα που αργότερα θα αφαιρεθεί?  Με την προοπτική ότι στο μέλλον θα πάω σε περισσότερα λίτρα,  θα ήταν καλό για το ψάρι να του ταίριαζα κάποιο δεύτερο ψάρι ή κάποιο δεύτερο oscarακι σαν ζευγάρι?  Ή δεν έχει καμία σημασία.  Έχετε να μου προτείνετε κάτι σημαντικό να προσέξω όπως η διατροφή ή κάτι που δεν το ρώτησα?

Σας ζαλισα το ξέρω ...??

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας , είναι πολύτιμες για κάποιον που θέλει να φροντίσει τα ψαράκια του.

Link to comment
Share on other sites

φίλε καλησπέρα....κατα τη γνώμη μου μπορείς να το κρατήσεις στο 200λιτρο για 2 χρόνια περίπου... δεν είναι το καταλληλότερο ψάρι γιαυτο το ενυδρείο, αλλά κατά τη γνώμη μου 2 χρόνια είναι πολύς καιρός και μπορείς να το κάνεις αν το θες πολύ. Μετά θα χρειαστεί να το δώσεις ή να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρειο...

 

Είχα στο παρελθόν, είναι πολύ σκληρα και ανθεκτικά ψάρια. Απ'αυτά που έχω δει σε βίντεο στο εξωτερικό, οι περισσότεροι τα έχουν χωρίς κανένα σκειπ (πέτρες ξύλα κτλ). Φυτά σίγουρα όχι θα στα μαδήσει μην το προσπαθήσεις καν.

 

Αμα βάλεις δύο, απλά θα αρχίσουν τα προβλήματα χώρου πιο νωρίς....Αλλα και πάλι αν μέσα στην επόμενη δυετία σκοπεύεις για μεγαλύτερο ενυδρείο θασαι οκ....                                      

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κρατήσεις στα 200 λτ, εάν αργότερα όπως λες πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο είσαι μια χαρά, μπορείς να βάλεις κρυψώνες και ξύλα μέσα για αρχή θα του κάνεις καλό μιας και όσο είναι μικρό του προσφέρουν κάποια ασφάλεια στην περίπτωση που το τρομάξει κάτι, να μπορεί κάπου να κρυφτεί, και φυτά να βάλεις δεν θα τα πειράξει τώρα, μόνο καλό θα του κάνεις.

Μεγαλώνοντας τα Oscar έχουν την συνήθεια να σκάβουν για να ετοιμάσουν την φωλιά που θα γεννήσουν και εκεί μπορεί να σου αλλάξει την διακόσμηση μόνο του.?

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος reaperburner έγραψε:

Καλησπέρα στην ομάδα!

Έχω ενυδρείο 200 λίτρα και θα ήθελα να βάλω μέσα ένα oscarακι.

Θέλω να ρωτήσω κάποιες πληροφορίες από ανθρώπους που είχαν και αγαπουσαν το συγκεκριμένο ψάρι.

Αν το βάλω μόνο του θα έχει πρόβλημα όταν μεγαλώσει όσον αφορά τα λίτρα του νερού? Ξέρω ότι το ζευγάρι θέλει 400 λίτρα minimum,  όμως μόνο του θα μπορεί να είναι άνετα στον χώρο?

Χρειάζεται κάποιο ιδιαίτερο στήσιμο το ενυδρείο? Πέρα από την ψιλή άμμο που του έβαλα για να σκάβει χωρίς να τραυματίζεται?  Τώρα που θα είναι μωράκι ( 5 - 7 εκ. ) μήπως χρειάζεται κάποιες κρυψώνες π.χ. καμία ρίζα που αργότερα θα αφαιρεθεί?  Με την προοπτική ότι στο μέλλον θα πάω σε περισσότερα λίτρα,  θα ήταν καλό για το ψάρι να του ταίριαζα κάποιο δεύτερο ψάρι ή κάποιο δεύτερο oscarακι σαν ζευγάρι?  Ή δεν έχει καμία σημασία.  Έχετε να μου προτείνετε κάτι σημαντικό να προσέξω όπως η διατροφή ή κάτι που δεν το ρώτησα?

Σας ζαλισα το ξέρω ...??

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας , είναι πολύτιμες για κάποιον που θέλει να φροντίσει τα ψαράκια του.

Καλησπέρα.

Εγώ είχα πάρει 1 οσκαρ πριν κάνα 10μηνο και ηταν περίπου 6 εκατοστά.

Το είχα βάλει μαζί με δύο σκαλάρια και ένα green terror στο 180αρι μου και ήταν μια χαρά.

Μέχρι που έγινε περίπου 15-17 cm και (ειλικρινά σου μιλάω) το πήγα σήμερα σε ένα 700άρι για να κάνει Ζωάρα.

Οπότε να ξέρεις πως σε κάνα χρόνο θα γίνει γύρο στα 20 cm με καλή διατροφή.

πριν 3 ώρες, το μέλος Force έγραψε:

Μπορείς να το κρατήσεις στα 200 λτ, εάν αργότερα όπως λες πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο είσαι μια χαρά, μπορείς να βάλεις κρυψώνες και ξύλα μέσα για αρχή θα του κάνεις καλό μιας και όσο είναι μικρό του προσφέρουν κάποια ασφάλεια στην περίπτωση που το τρομάξει κάτι, να μπορεί κάπου να κρυφτεί, και φυτά να βάλεις δεν θα τα πειράξει τώρα, μόνο καλό θα του κάνεις.

Μεγαλώνοντας τα Oscar έχουν την συνήθεια να σκάβουν για να ετοιμάσουν την φωλιά που θα γεννήσουν και εκεί μπορεί να σου αλλάξει την διακόσμηση μόνο του.?

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...