Jump to content

EHEIM pickup 60. η Serafil 60


sak tak

Recommended Posts

Ποιό από τα 2?

Γνωρίζεται μηπως για  το ΕΗΕΙΜ PICKUP 60ι εάν μπορούμε να βάλουμε μη γνήσιο σφουγγάρι?

το γνήσιο έχει τρύπα στην μέση

https://www.eheim.com/en_GB/products/technology/internal-filters/pickup-60#downloads

 

https://www.dubaipetfood.com/shop/eheim-pickup-60-21564p.html

 

https://www.aquaristikshop.com/aquaristic/Sera-fil-60-internal-filter/388030/

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σε τέτοιο μικρό φίλτρο θα έβαζα μόνο βαμβάκι και θα το στούμπωνα το υπόλοιπο σε siporax mini. Εγώ ψηφίζω αυστηρά eheim...Μιλάμε για το ενυδρείο το Hailea K30;;

Βασικά μια δεύτερη σκέψη..Θα πήγαινα στο επόμενο σε αυτή την σειρά το 160. Αν μιλάμε αυστηρά για αυτή την σειρά και αντί για μια στρώση βαμβάκι άντε να έβαζα 2 και το υπόλοιπο κλασσικά full mini siporax.

αν και να σου πω την μαύρη μου αλήθεια θα πήγαινα σε κάτι αντίστοιχο της σειράς aquaball η biopower που μου δίνει και την δυνατότητα να παίξω με την έξοδο της κεφαλής, προς ποια κατευθυνση να βγάζει....

Αν τίθεται πάντως θέμα χώρου τότε υπάρχει και η σειρά aqua που την στριμώχνεις σε μια γωνία και αν πεις οτι βγάζεις το καπάκι εχει μέσα clips να το κρεμάσεις αντι να το κολλησεις στο τζάμι.

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Hailea K30 έχω ναι!  το 160 θα καταλάβει πολυ χωρο ειναι τεραστιο. απλά δεν θέλω να είμαι εξαρτημένος απο την EHEIM για το σφουγγαρι απο την στιγμη που βαζουμε αλλα σφουγγαρια.  Νομίζω ομως οτι δεν μπορείς να βάλεις έχει στην μεση καποιο αξονακι..

Η άλλη μου σκεψη είναι να αγοράσω το ίδιο φιλτρο καταρακτη ΜΕ 400λιτρα την ωρα  https://petcity.gr/fish/accessorize-fish/filters-stuff-fish/hailea-he-400-esoteriko-filtro-detail

φοβάμαι την ενταση της ροης των αλλων φίλτρων

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,έχω ακριβώς το ίδιο φίλτρο στο ενυδρείο μου.Αν κόψεις το σφουγγάρι περνει μια συσκευασία siporax mini.Επισης αν και δεν ξέρω το άλλο φίλτρο που αναφέρεις το eheim είναι αθόρυβο.Σφουγγαρι χωρίς τρύπα περνάει αν κάνεις εσύ τη δουλειά.Το Εχω δοκιμάσει και ανοίξα πολύ εύκολα τρύπα.

Έγινε επεξεργασία - Thanasis Nikolaou
Link to comment
Share on other sites

Εχω κοψει το σφουγγαρι οπως λες και εβαλα siporax 35 gr.   

το TO EHEIM PICKUP 60 ΤΟ ΈΧΕΙΣ δουλέψει? γιατι έχει τρυπα το σφουγγαρι, εχει καποιο αξονακι η σωληνακι στην μέση? 

μπαινει μαζι σφουγγαρι γαζα και siporax?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεω σε τέτοια μικρά φίλτρα ποου δεν μπορείς να κάνεις την μηχανική φίλτρανση σε 2 ή 3 ακόμα καλύτερα στάδια, καλύτερο είναι να πηγαίνεις στο πιο fine, που είναι το λεγόμενο βαμβάκι. Aπλά το τυλίγεις γύρω από το αξωνάκι και όπως είπε και ο @Thanasis Nikolaou γιατί να μην κερδίσεις τον χώρο με το βιολογικο υλικό...Δεν εξαρτάσαι από καμια eheim μην αγχωνεσαι.Πέρνεις ένα κομμάτι σφουγγάρι το οτιδίποτε κάνεις μια σχισμη στην μέση και περνάει μια χαρά. Έχω το oase 60. ενα εξωτερικό φίλτρο που παίζει αυτό που έχεις βάλει στο μάτι να είναι μεγαλύτερο...Την ίδια πατέντα είχε. Είχα βγάλει το σφουγγάρι οταν ΄ληθελε αλλαγη πήρα ένα άλλο εκανα μια σχισμη στην μέση με το μαχαιρι και το περασα. Μετά από καιρό είδα ότι δνε έκανε καλή φιλτρανση και το βιολογικό κάθε φορά που το καθάριζα ήταν σε μαυρο χάλι. ε τώρα πια απλά περναω μια στρώση βαμβάκι γύρω απ΄λο το αξωνάκι το δένω με δυο tie wraps και ξεμπέρδεψα..

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, sak tak said:

Εχω κοψει το σφουγγαρι οπως λες και εβαλα siporax 35 gr.   

το TO EHEIM PICKUP 60 ΤΟ ΈΧΕΙΣ δουλέψει? γιατι έχει τρυπα το σφουγγαρι, εχει καποιο αξονακι η σωληνακι στην μέση? 

μπαινει μαζι σφουγγαρι γαζα και siporax?

Τι εννοάς με το γάζα;;;

Link to comment
Share on other sites

Το pick up 60 είναι το φίλτρο που τρέχει αυτή τη στιγμή μες το ενυδρείο μου.Εχω βάλει άλλο σφουγγάρι με άνθρακα της eheim μετά από θεραπεία μιας και τα δικά του με άνθρακα είναι αρκετά ακριβά αλλά χωρίς τρύπα,την άνοιξα εγώ. σφουγγάρι,γάζα και σιποραξ μπαίνει αν κόψεις αρκετά το σφουγγάρι.

Γάζα εννοείς το βαμβάκι?

Έγινε επεξεργασία - Thanasis Nikolaou
Link to comment
Share on other sites

γαζα εννοω το λευκο φιλτρο σαν των παλιων απορροφητηρων

 

Link to comment
Share on other sites

θαναση έχει αυξομειωση της εντασης απο οτι γραφει, σωστα?

βγαινει ομαλα το νερό?

το τρεχεις καιρο εισαι ικανοποιημενος? δεν θελω να το χτυπαει πολυ εχω γκαπυ μεσα αν τα ταραξει θα ειναι πεταμενα χρηματα.

 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα,το ενυδρείο μου είναι 60-25-30 και είναι έντονη η ροή του. Τρέχει από το καλοκαίρι του 19.Η ροή του αυξομειώνεται  σηκωνωντας το στόμιο πάνω.Ευχαριστημενος είμαι αν και θα προτιμούσα ποιο πολύ χώρο για βιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινω εαν το παρω τελικα θα πρεπει να το γυρισω να χτυπαει τζαμι

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος sak tak έγραψε:

καταλαβαινω εαν το παρω τελικα θα πρεπει να το γυρισω να χτυπαει τζαμι

Το στόμιο γυρίζει 180 μοίρες οπότε θα βρεις τη σωστή γωνία ,μην φανταστείς ότι το κάνει και πλυντήριο.μην ανησυχείς.Ολο και κάποιο φυτό θα έχεις ή ξύλο που θα κόβει λίγο τη ροή.

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τότε!

μου αρέσει που μπορείς να βγάλεις την φτερωτή για καθάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...