Jump to content

sos τριχοειδης αλγη


Guest rania2006

Recommended Posts

Guest rania2006

Γεια σας και παλι για μια φορα,μετα απο πολλες μερες αντιμετωπιστηκε οπωσ διαπηστωσα το προβλημα που ειχα με τα τρυπια φυλλα και τωρα αντιμετωπιζω ενα νεο προβλημα με τα φυτα μου.εδω και 4 μερεσ παρατηρησα οτι ειδικα στα πανω φυλλα δημιουργηθηκε μαυρη τριχοειδης αλγη,ποια ειναι η αιτια δημιουργια της?και πως να την αντιμετωπισω?ΣΑΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι για μια φορα,μετα απο πολλες μερες αντιμετωπιστηκε οπωσ διαπηστωσα το προβλημα που ειχα με τα τρυπια φυλλα και τωρα αντιμετωπιζω ενα νεο προβλημα με τα φυτα μου.εδω και 4 μερεσ παρατηρησα οτι ειδικα στα πανω φυλλα δημιουργηθηκε μαυρη τριχοειδης αλγη,ποια ειναι η αιτια δημιουργια της?και πως να την αντιμετωπισω?ΣΑΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ

Το εύκολο είναι συχνώτατες αλλαγές νερού.

Για περισσότερα πρέπει να μας πεις μετρήσεις,λιπάσματα, τάισμα ,ώρες φωτισμού,λάμπες,αλλαγές νερού,ρουτίνα δηλ. κτλ ακόμα και πόσο φυσικό φως δέχετε.Όσα περισσότερα μας πεις τόσο πιό σωστή θα είναι η διάγνωση ως προς τον λόγο εμφάνισης και τι θεραπεία χρειάζετε.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε πρώτα αυτό

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4469

Μετά αυτό

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3309

Και εάν δεν λυθούν η απορίες σου μην διστάξεις να ξαναρωτήσεις εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Guest rania2006

νομιζω οτι μου λυθηκαν οι αποριες απο αυριο εφαρμοζω την τεχνικη του οξυζενε και βλεπουμε τι μετρα θα ακολουθησω στην συνεχεια,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την πολυτιμη βοηθεια σας :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν ρίχνεις Seachem Excel πάνω ακριβώς στην άλγη θα αρχίσει να φεύγει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...