Jump to content

Μείωση στάθμης


Recommended Posts

Καλησπέρα! Ερωτησούλα. Έχω φτιάξει έναν κύβο 40x40x40. Είπα να κάνω ένα πείραμα. Έκοψα 10 πόντους και έκανα ένα φιλτρο πλάτης. Το σκεπτικό:

1ο κελί: Σφουγγάρια (Coarse. Medium Density, Floss)

2o κελί: Γεμάτο siporax

3o κελι: αντλία +θερμοστάτης

Η διάταξη όπως φαίνεται στην εικόνα με το πρόχειρο σχέδιο. Τώρα στο ρεζουμε. Όσο το τσέκαρα... Καμιά εβδομάδα περίπου μόνο με την αντλία full νερό.Απλά να δω πως θα συμπεριφερθει η ροή και να πέσει και ένα μινι-μινιον πλύσιμο σε σημεία που μπορεί να μην είχα φτάσει, όλα ήταν καλα.

Μόλις έντυσα τον κύβο, με το hardscape και τον εξοπλισμό, όλα καλα για 4μέρες...

Μετά έπεφτε η στάθμη, με αποτέλεσμα η αντλία να ψυχοραγεί άλλα το βασικό μου πρόβλημα είναι άλλο....Πλακώσανε οι άλγες......εμφανίστηκε green spot στα τζάμια και η άλλη σαν ένα συνδιασμό staghorn και silk μου έκανε.... τώρα θα μου  πείτε είναι διαφορετικό...οκ συμφωνώ...η green spot δεν με ανυσήχισε γιατί οκ λέω κάποια στιγμή θα φυγει και απο οτι διάβασα στο υπόμνημα είναι και ένας δείκτης καλού στρωσίματος αν θυμάμαι καλα. Η άλλη άλγη, η οποία στην αρχή νομίζω ότι ξεκίνησε πάνω από φυτά (η εμφάνιση της ήταν ίδια με την staghorn) λέω αστην να κάνει τον κύκλο της...κάποια στιγμή θα φυγει και αυτή. Εν τέλη κατέληξε σανμ την silk. Να την βγάζω με τις χούφτες.

Τώρα μετά απο 3μήνες στον χώρο του ψαρή παίζει λίγο staghorn η οποία δεν πολυεξαπλώνεται. 

Στο φίλτρο όμως....και πέρα ότι πιάνει πρασινίλα στο βιολογικό γίνεται της τρελής με silk. 

Οι απωρείες μου είναι ώς προς το πέσιμο της στάθμης..μήπως δεν είναι αρκετά μεγάλα τα ανοίγματα για την είσοδο του νερού στις τρύπες;;;

Κα δευτερον τι γίνεται με τις άλγες.

Helpppppppppp

IMG_3936.jpg

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Από πάνω και από κάτω. Π΄σανω έχω κόψει το πλεξιγκλας να κάνει μια διαμόρφωση σαν αυτή των skimmer και κάτω τρύπα 5cm. Η κάτω τρύπα είναι στο πρώτο κελή που την έχω κάνει σαν τροχο (Με το ελευθερο σχέδιο δεν το ειχα ποτε :P )

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Από πάνω και από κάτω. Π΄σανω έχω κόψει το πλεξιγκλας να κάνει μια διαμόρφωση σαν αυτή των skimmer και κάτω τρύπα 5cm. Η κάτω τρύπα είναι στο πρώτο κελή που την έχω κάνει σαν τροχο (Με το ελευθερο σχέδιο δεν το ειχα ποτε :P )

Μήπως σου μπουκώνει το πρώτο διαμέρισμα από τα σφουγγάρια και σ κόβει ροή;

Από το 2ο κελί προς το τρίτο πάει καλή ποσότητα νερού;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το σκέφτηκα και ξεκίνησα και έκοβα...Κατέληξα να έχω ενα μικρό coarse σφουγγάρι κάτω από το πρώτο διαχωριστικό και μέτα βαμβάκι μόνο. Στο διαχωριστικό μεταξύ δευτερου τριτου κελιου άνοιξα ακόμα περισσότερο. το κατέβαζα ακόμα 3πόντους δεν ξέρω τι να σας πω. Η διάταξη τώρα έχει όπως φαίνεται στην φωτογραφία. α και φαντάζομαι είναι ευκολως κατανοητό ότι όταν πέφτει η στάθμη του νερου προφανώς είσοδος από την πάνω σίτα (σαν skimmer) δεν υφίσταται..

Βλέπω και σε κάτι άλλα ενυδρεία που έχουν κάτι μικρά χωρίσματα για να π[ερνάει το νερο και λέω τι γίνεται...

Να σημειώσω ότι η αντλία που τρέχει είναι η eheim 600 αν παίζει κάποιο ρόλο, που δεν νομίζω αλλά λέω να το αναφέρω

 

IMG_3938.jpg

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον περναει απο πανω αλλα και απο κατω το νερο ή σταθμη πως/που πεφτει?Κατι μαλλον μου διαφευγει :(

Αν διαβαζω σωστα το τελευταιο σου σκαριφημα...

Βγαλε το βαμβακι απο εκει και στην θεση του βαλε σφουγγαρι χοντροτρυπο,βιολογικο και απο πανω το βαμβακι...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, rastaman said:

Εφοσον περναει απο πανω αλλα και απο κατω το νερο ή σταθμη πως/που πεφτει?Κατι μαλλον μου διαφευγει :(

Αν διαβαζω σωστα το τελευταιο σου σκαριφημα...

Βγαλε το βαμβακι απο εκει και στην θεση του βαλε σφουγγαρι χοντροτρυπο,βιολογικο και απο πανω το βαμβακι...

και εβαλα τα βαμβάκια πριν το βιολογικο γιατι πίτευα θα είχα καλύτερα αποτελέσματα...Πάντως θερμοστάτης δεν δουλευει...στην αρχή νόμιζα ότι ηταν εξάτμιση λόγω θερμοκρασίας αλλα μου πέρασε μόλις εβγαλα τον θερμοστάτη και είδα ότι το φαινόμενο συνεχίζεται να εξατμίζεται νερο...

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε την κατασκευή μια φωτογραφία, γιατί με τα σχέδια δεν λέει.

Και δεύτερο και σημαντικότερο. Αν το πάνω μέρος της κατασκευής δεν είναι με τέτοιον τρόπο, ώστε να σφραγίζει (εκεί που γράφεις κελιά ενα δυο και τρία), Πάντα η αντλία θα μένει από νερό.

Η αντλία θα πρέπει αφού γεμίσει ο θάλαμος της με νερό όταν αυτό το σπρώχνει στην έξοδο της, η υποπίεση που δημιουργείται στην συνέχεια σε αυτόν, αναγκάζει βιαίως να εισέλθει η νέα ποσότητα αφου περάσει απο τα σφουγγάρια και του δευτέρου θαλάμου, και τις τρύπες του πρώτου.

Με λίγα λόγια. Χωρίς καπάκι δεν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τράβηξα τις φωτογραφίες με το φίλτρο

IMG_3941.jpg

IMG_3943.jpg

IMG_3944.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kata την ταπεινή μου άποψη πάντα, το σύστημα δεν θα δουλέψει, εφ' όσον η πλήρωση του θαλάμου που βρίσκεται η είσοδος της αντλίας, δεν είναι καθ΄όλα στεγανή.

Η αντλία καθώς ρουφάει το νερό ο αέρας του περιβάλλοντος καταλαμβάνει τον κενό χώρο περιμένοντας να αναπληρωθεί με νερό ελεύθερης ροής προς αυτόν, που περνώντας μέσα απο τα διάφορα υλικά, έχει πολύ μικρότερο όγκο από αυτό που η αντλία στέλνει προς τα έξω.

Θα πρέπει να κλείνει αεροστεγώς ο χώρος που το άκρο εισαγωγής της αντλίας είναι βυθισμένο, με κάποιο τρόπο, και το μοναδικό άνοιγμα θα βρίσκεται προς το σημείο εισόδου του νερού μετά τα υλικά.

Το νερό θα πρέπει να αναγκάζεται απο την υποπίεση που δημιουργείται απο την αντλία στον στεγανό θάλαμο, να εισέρχεται σε αυτόν "βιαίως", και όχι κάνοντας τσιγάρο και χαζεύοντας τοπία.?

Τι μπορείς να κάνεις.

Βάζεις ένα οριζόντιο διάφραγμα σαν καπάκι, στον χώρο που απεικονίζεται η αντλία (κάτω απο αυτήν προφανώς), με μια τρύπα να περνάει προς τα κάτω μόνο η σωλήνα αναρρόφησης της και στεγανοποιείς με σιλικόνη η ότι άλλο θέλεις περιμετρικά της σωλήνας, και στα τοιχώματα του θαλάμου.

Θα σου ρουφήξει μέχρι και το σιποραξ αν είναι καλά στεγανοποιημένο.?

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έχω παρατηρήσει η αντλία να τραβάει αέρα. Εκτός αν κατάλαβα λάθος τι μου προτείνεις :P 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είναι και απόλυτα σίγουρος, νομίζω ότι η αντλια ξεμείνει γιατί δεν προλαβαίνει να υπερχειλισει το νερό από το 2 στο 3. Μπορείς να ανεβάσεις λίγο τη στάθμη? Και ένα πόντο να ανέβει μπορει να κάνει τη διαφορά. 

Link to comment
Share on other sites

Όταν γίνονται αλλαγές νερού η στάθμη παιδιά είναι ίδια. Είτε είναι στο φιλτρο είτε είναι στον χώρο του ενυδρείου. Σορρυ ξέχασα να το αναφέρω νομιζω παραπάνω. επομένως θεωρώ ότι τραβάει και πετάει μπροστά η αντλία άλλο τόσο μπαινει και στο φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Μετά έπεφτε η στάθμη, με αποτέλεσμα η αντλία να ψυχοραγεί άλλα το βασικό μου πρόβλημα είναι άλλο....

 

 

Τι ακριβώς εννοούσες με αυτό στην πρώτη σου ανάρτηση ?

Link to comment
Share on other sites

Ότι όταν γίνονται αλλαγές νερου όλες οι στάθμες είναι στην ίδια ευθεια. Δεν διαφέρει καμια απο την άλλη. Μετά από μέρες αρχίζει και πεφτει η στάθμη στο κελί της αντλίας μιας και είναι στεγανή. απλά δεν έκανα διευκρίνηση ότι όλες οι στάθμες μετά την ρουτίνα είναι στην ίδια ευθεία

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να απαντήσω πλέον και με επιφύλαξη, είναι οτι οι άλγες δημιουργούνται απο την χαμηλή ροή, του νερού. Αν το ιμπέλερ της αντλίας είναι καθαρό, αν οι σωληνώσεις επίσης είναι καθαρές χωρίς άλγες εσωτερικά, τότε δεν είμαι σε θέση να σκεφτώ κάτι άλλο, που να απαντάει στο πρόβλημα σου.

Ίσως κάποιος άλλος έχει κάτι να προτείνει.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Display Name said:

Το μόνο που μπορώ να απαντήσω πλέον και με επιφύλαξη, είναι οτι οι άλγες δημιουργούνται απο την χαμηλή ροή, του νερού. Αν το ιμπέλερ της αντλίας είναι καθαρό, αν οι σωληνώσεις επίσης είναι καθαρές χωρίς άλγες εσωτερικά, τότε δεν είμαι σε θέση να σκεφτώ κάτι άλλο, που να απαντάει στο πρόβλημα σου.

Ίσως κάποιος άλλος έχει κάτι να προτείνει.

Όλα πεντακάθαρα. Για αυτό έχω βραχυκυκλώσει και εγώ φίλε...άλλωστε και απο σωληνώσεις...15cm ευθεία λάστιχο και μια καμπύλη κουρμπαριστή για να κόβει όσο λιγότερο από την ροή, είχα βάλει.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιαβασε το προηγούμενο post μου. 

Και ανέβασε αν γίνεται τη στάθμη σε ΟΛΟ το σύστημα. 

Φαντάζομαι δε γίνεται να αλλάξει το χώρισμα μεταξύ αντλίας και βιολογικού και να μπει ένα πιο κοντό.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Antonis K said:

Χωρίς να είναι και απόλυτα σίγουρος, νομίζω ότι η αντλια ξεμείνει γιατί δεν προλαβαίνει να υπερχειλισει το νερό από το 2 στο 3. Μπορείς να ανεβάσεις λίγο τη στάθμη? Και ένα πόντο να ανέβει μπορει να κάνει τη διαφορά. 

 

5 hours ago, Antonis K said:

Ξαναδιαβασε το προηγούμενο post μου. 

Και ανέβασε αν γίνεται τη στάθμη σε ΟΛΟ το σύστημα. 

Φαντάζομαι δε γίνεται να αλλάξει το χώρισμα μεταξύ αντλίας και βιολογικού και να μπει ένα πιο κοντό.

Καλησπέρα και πάλι. Σύμφωνω με όλους σας παιδιά. Στον κοινό παρανομαστή έχουμε όλοι ότι η στάθμη θα πρέπει να είναι πιο ψηλά. σημείωσα παραποάνω ότι όταν όλες οι στάθμες είναι στο ίδιο σημείο όλα δουλέυουν ρολόι. το πρόβλημα νομίζω ότι επικεντρώνεται στο λόγο που πέφτει η στάθμη..και χειμώνα με θερμοστάτη να δουλέυει μόνο στους 25βαθμους δεν δικαιολγείται για εμένα τέτοια εξάτμιση νερου..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...