Jump to content

Υπόστρωμα και θόλωμα νερού


Recommended Posts

Χρησιμοποίησα το fluval stratum με βάση τις αναγραφόμενες οδηγίες στην συσκευασία. Ελαφρύ ξέπλυμα, και χωρίς πρόσμιξη άλλου υλικού.

Αμ δε. Τα φυτά έβγαιναν έξω. Όσο και βαθειά και αν τα φύτευα.

Επόμενη κίνηση ένα στρώμα απο χαλαζιακό μαύρο χαλίκι, και τα φυτά έμειναν στην θέση τους.

Το αποτέλεσμα στις φωτογραφίες που ακολουθούν. 

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_c2.thumb.jpg.972acdbfe62c3a3d06c688b8ae960445.jpg

 

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_c3.thumb.jpg.5b4a1a6034e3619a61f6a9416731f63e.jpg

 

Στην συνέχεια μπήκε το θερμαντικό σώμα, ρυθμίστηκε στους 26C και μία ρίζα η οποία περιμένει την moss να την στολίσει.

Τοποθετήθηκε το εξωτερικό φίλτρο και ξεκίνησε η ανακύκλωση, επίσης το CO2 με την αναμονή και των νέων φυτών.

Μετά απο την δεύτερη μέρα .... το χάλι του το μαύρο.

 

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_c4.thumb.jpg.b6432ef9215bde53a31cd1be781f3cc1.jpg

 

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_c5.thumb.jpg.72c81722b0e18cbe09d9f13e17da6c85.jpg

 

Θόλωσε το ενυδρείο. Δεύτερη προς τρίτη μέρα σήμερα, και είναι σαν στάσιμα βαλτόνερα.

Εβαλα και δεύτερη αντλία η οποία περνάει μέσα απο DIY κατασκευή με ενυδρειακό βαμβάκι, χωρίς να βλέπω ιδιαίτερη διαφορά.

Η ερώτηση. Θα καθίσει αυτό το νέφος, η το ξεστήνω, και ξανά απο την αρχή με νέα υλικά ?

Κάποια γνώμη η συμβουλή θα εκτιμηθεί δεόντως.

Link to comment
Share on other sites

Γεια, είχα φτιάξει ενυδρείο 300 λίτρα 1.20 μήκος όλο με μόνο fluval stratum. Δεν θυμάμαι σε πόσο διάστημα μάλλον μέρες μετά τη πρώτη θολούρα ήταν τελείως καθαρό. 

Είναι λίγο παιδεμα το φύτεμα αλλά μια δυο φορές και μένουν. 

Επίσης ένα tip που δεν έχω κάνει ποτέ είναι ότι βάζουν ανοιξειδωτα συρματακια στις ρίζες (όπως κλείνει το ψωμί του τοστ πχ) για να μείνουν πολύ εύκολα στο υπόστρωμα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μήπως το φίλτρο δίνει πολύ ροή μέσα και κουνάει τον βυθό ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος hms έγραψε:

Επίσης μήπως το φίλτρο δίνει πολύ ροή μέσα και κουνάει τον βυθό ?

 

Όχι δεν θα το έλεγα. Το έχω στην χαμηλότερη ροή που μπορώ να του ρυθμίσω.

 

πριν 2 ώρες, το μέλος hms έγραψε:

Γεια, είχα φτιάξει ενυδρείο 300 λίτρα 1.20 μήκος όλο με μόνο fluval stratum. Δεν θυμάμαι σε πόσο διάστημα μάλλον μέρες μετά τη πρώτη θολούρα ήταν τελείως καθαρό. 

Είναι λίγο παιδεμα το φύτεμα αλλά μια δυο φορές και μένουν. 

Επίσης ένα tip που δεν έχω κάνει ποτέ είναι ότι βάζουν ανοιξειδωτα συρματακια στις ρίζες (όπως κλείνει το ψωμί του τοστ πχ) για να μείνουν πολύ εύκολα στο υπόστρωμα 

 

Εχω βάλει γύρω στους 4.5cm ύψος. Βρε τα έφτανα μέχρι το τζάμι του πάτου και μέσα σε 5 λεπτά η άντωση τα έβγαζε πάνω.

Τώρα οτι έγινε έγινε. Αφου και σε εσένα πέρασαν κάποιες μέρες για να καθαρίσει, θα κάνω υπομονή. Αυτό ήθελα να ξέρω, ότι συμβαίνει γενικά.

Καλή ιδέα τα συρματάκια. Αυτά τα ντυμένα με το πράσινο κάλυμμα που είναι για δέσιμο φυτών που το πουλάνε σε ρολάκι, πράγματι θα έκανε δουλειά αν φτιάξει κάποιος στην ρίζα μερικές ακτίνες να κοντράρει στους σβόλους του stratum.

Στα υπ΄όψιν το tip.

Σ΄ευχαριστώ πολύ. ?

Link to comment
Share on other sites

bacterial bloom. Θα περασει.

Δεν καταλαβα, γιατι εβαλες χαλικι πανω απο stratum. Δεν χρειαζεται. Γινεται βεβαια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Display Name τιποτα χαιρομαι που βοηθησα, να σε ρωτησω και γω τωρα ποιο φωτιστικο ειναι ? ποσα cm και εχει στηριγματα για να μπορει να μπει καπακι? :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

bacterial bloom. Θα περασει.

Δεν καταλαβα, γιατι εβαλες χαλικι πανω απο stratum. Δεν χρειαζεται. Γινεται βεβαια.

 

Κάπου κάποτε το είχα διαβάσει που το έκαναν γιατί το φύτεμα ήταν βάσανο. Και λόγο του οτι μου συνέβη του έριξα κάνα εκατοστό χαλικάκι 3-4 mm. Aν είναι bacterial θα κάνει κάτι η UV ? Θα την ξεκινήσω ευθύς αμέσως για test. 

Σε ευχαριστώ !!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! και εγώ είχα θέματα με ρίζες με το συγκεκριμένο υποστρωμα.Κατάλαβα ότι πρέπει να την ζουμπας για τα καλά μέσα σε αυτό το υπόστρωμα. Και να σου πω την αλήθεια μου όσο γαιδυυρινη και να ηταν η ριζα μέχρι να αρχίσει να εξαπλώνεται παρατηρούσα ότι μόλις φύτευα πάντα σηκονώταν το φυτό....Σπάστικα κάποια στιγμή και το άλλαξα ολοκληρο με το aquagrowth. Είχε ίδια μορφολογία με το stratum αλλά ήταν πιο μικρο. Με βοήθηκε το συγκεκριμένο να βάλω και φυτά με μικρές ρίζες.

Αυτό πάντως με το συρματάκια σε συνδιασμο με πετρουλες μικρές το έχω ακουσει και εγώ.

Tώρα με την θολουρα..ποτέ δεν είχα σε κανένα και δνε ε΄χω πλυνει κανενα. απλά τους κάνω ένα κοσκινισμα να φυγει το χώμα πριν το βάλω στην γυαλα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος hms έγραψε:

@Display Name τιποτα χαιρομαι που βοηθησα, να σε ρωτησω και γω τωρα ποιο φωτιστικο ειναι ? ποσα cm και εχει στηριγματα για να μπορει να μπει καπακι? :)

 

Το sunsun to 300c. Tα στηρίγματα του, αφήνουν περιθώριο ώστε το τζάμένιο καπάκι να περνάει άνετα και να κάθεται στα δικά του στηρίγματα του ενυδρείου δηλαδή. 

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_c6.thumb.jpg.5fe5368f7ff0edfd8b3764d6b430507a.jpg

Έγινε επεξεργασία - Display Name
Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσοχή με τα ανοξειδωτα. Πολλές φορές εχω παρει και μου έχουν σκουριάσει μέσα σε 48ώρες...Φτάνω να τους εξηγώ μεταλλιολογικά ότι δεν πρέπει να γίνεται αυτό. Μήπως η μπετονια είαι λίγο πιο safe;;;

Link to comment
Share on other sites

Η θολούρα θα περάσει απο μονή της, είναι φυσιολογικο το φαινόμενο. Οσο για το φύτεμα μπορείς να περάσεις κάμποσα κλωναρακια μεσα απο βιολογικο κεραμικο μακαρονι ετσι ωστε να ψιλοσφινωνουν και τα φυτευεις. Ουτε πετονιες ουτε συρματα και γενικος να παιδεύεσαι. Τα φυτά σου μπορεί α την ακούσουν πάντως για την ωρα λογω αστρωτου βυθου και περιβαλλοντος, οποτε υπομονη για την ωρα μεχρι να ισορροπησει η βιολογία σου...... Καλή συνεχεια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Η θολούρα θα περάσει απο μονή της, είναι φυσιολογικο το φαινόμενο. Οσο για το φύτεμα μπορείς να περάσεις κάμποσα κλωναρακια μεσα απο βιολογικο κεραμικο μακαρονι ετσι ωστε να ψιλοσφινωνουν και τα φυτευεις. Ουτε πετονιες ουτε συρματα και γενικος να παιδεύεσαι. Τα φυτά σου μπορεί α την ακούσουν πάντως για την ωρα λογω αστρωτου βυθου και περιβαλλοντος, οποτε υπομονη για την ωρα μεχρι να ισορροπησει η βιολογία σου...... Καλή συνεχεια!

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Σήμερα ήταν θολό κατα το ήμισυ απο εχθές. Δεν λέω οτι οφείλεται στην UV που έθεσα σε λειτουργία, καθώς δεν γνωρίζω αν επιδρά στο bacteria bloom, όπως είπε ότι συμβαίνει η @natateo, η απλά εκτονώνεται το φαινόμενο. Σε βιολογικό μακαρόνι είχα αγοράσει κάποιο φυτό, το οποίο είχε κάνει νέους φλαστούς και είχε σχεδόν στραγγαλιστεί μέσα σε αυτό.

Δεν παύει όμως να είναι μια άριστη ιδέα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος Display Name έγραψε:

Δεν λέω οτι οφείλεται στην UV που έθεσα σε λειτουργία, καθώς δεν γνωρίζω αν επιδρά στο bacteria bloom,

Σε αυτο και οφειλεται :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κλείσιμο η UV. Θα αφήσω να καθαρίσει το υπόλοιπο μόνο του. Γιατί στο τέλος δεν θα μείνει τίποτα ωφέλιμο μέσα στο νερό. Χρήση ναι, κατάχρηση όχι.?

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος Display Name έγραψε:

Κλείσιμο η UV. Θα αφήσω να καθαρίσει το υπόλοιπο μόνο του. Γιατί στο τέλος δεν θα μείνει τίποτα ωφέλιμο μέσα στο νερό. Χρήση ναι, κατάχρηση όχι.?

Στο νεο ενυδρειο καλυτερα να μην κανουμε χρηση UV. Οταν θα στρωσει - ανετα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, συνεχίζω σε εδω.

Το νερό ξεθόλωσε, και σήμερα έγινε το υπόλοιπο φύτεμα, αφου αφαίρεσα αρκετό χαλίκι απο την επιφάνεια, αφήνοντας πολύ ελάχιστο που αν χρειαστεί να βάζω σκούπα βυθού, να μην σηκώνει όλο το υπόστρωμα μιας και είναι πολύ ελαφρύ το stratum.

Φυτά: Anubias petit, Echinidorus Red Diamond, Alternathera Reineckii Rosanervig, Rogostemon Erectus, Eleocharis mini για carpet, Και flame moss στο καυσόξυλο.

Για τα 30 λίτρα τα θεωρώ αρκετα, για να μείνει και χώρος για ψάρι.

 

pic1.thumb.jpg.9b3d2f84ec606cb652d50f101046c6e9.jpg

 

pic2.thumb.jpg.9896cb21dcf47c8ff3154e1452573fe6.jpg

 

pic3.thumb.jpg.c9e7ef547dd2339efdb918a95ede2793.jpg

 

pic4.thumb.jpg.6677ad26d52e09bf6b724f5bfd0e8971.jpg

 

pic5.thumb.jpg.c8dc2fdbd094d2937078f355fa1b4410.jpg

 

pic6.thumb.jpg.1baf7896348d78fa2565c441fba5318e.jpg

 

Και βλέπουμε στην πορεία πως θα καταλήξει ?

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...