Jump to content

Πάχος τζαμιών


christos efthimiou

Recommended Posts

Θελω να φτιαξω ενα ενυδρειο 1,20εκ χ 0,30εκ χ 0,40εκ και δεν ξερω το παχος απο τα τζαμια (6 mm ή 7 mm?). Το sump θα ειναι 35εκ χ 30εκ χ40εκ(5mm καλα ειναι?) Τελος σκεφτομαι να φτιαξω ακομη ενα 40εκ χ 30εκ χ 35εκ (τζαμι παλι 5χιλιοστα να βαλω?)

Πήγα να μπω στο aquatools για να βρω το παχος απο τα τζαμια αλλα δεν μου δειχνει κατι. Ξερετε καποιο site?

 

Κοντρες μονο στο "μεγαλο" λεω κατω να βαλω διπλο πατο και κατα μηκος πανω με ακομη μια στην μεση πανω. Τι λετε? Ολες στο ιδιο παχος που θα κοπουν τα τζαμια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Για δοκίμασε εδώ:

https://www.easycalculation.com/measurement/aquarium-glass-thickness-calculator.php

 

όπως υπάρχει και το επισυναπτόμενο αρχείο φτιαγμένο από τον @harris12666 που υπάρχει σε thread

 

 

AQUARIUM CLASS PLAN WITH AQUARIUM LID BY HARRIS ν 2.0.xls

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Για rimless - 10mm τουλαχιστον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Καλησπέρα!Για δοκίμασε εδώ:

https://www.easycalculation.com/measurement/aquarium-glass-thickness-calculator.php

 

όπως υπάρχει και το επισυναπτόμενο αρχείο φτιαγμένο από τον @harris12666 που υπάρχει σε thread

 

 

AQUARIUM CLASS PLAN WITH AQUARIUM LID BY HARRIS ν 2.0.xls 205 kB · 0 downloads

Το excel δεν το ηξερα. Πολλα μα πολλα μπραβο στον @harris12666 που το εφτιαξε. Φαινεται πολυ δυνατο. Το link το ειχα δει απλα δεν ηξερα τινκλιμακα στο safety να βαλω. 2,8 εως 3,5 ή 8 , 10, 12 κτλ. Δεν ξερω πως δουλευει. 

 

Το excel παντως ειδα οτι παιζει με τον 1ο τροπο

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Για rimless - 10mm τουλαχιστον.

Λες ε? Θα κανει κοιλια χωρις κοντρες πιστευεις? Για να ειμαι κομπλε με τα 7 χιλιοστα χρειιαζομαι περιμετρικα κοντρες ή και καθετα?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, christos efthimiou said:

Λες ε? Θα κανει κοιλια χωρις κοντρες πιστευεις? Για να ειμαι κομπλε με τα 7 χιλιοστα χρειιαζομαι περιμετρικα κοντρες ή και καθετα?

Φίλα τα ρούχα σου..να μην έχεις νερα....!!!!  :D

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Λες ε? Θα κανει κοιλια χωρις κοντρες πιστευεις? Για να ειμαι κομπλε με τα 7 χιλιοστα χρειιαζομαι περιμετρικα κοντρες ή και καθετα?

Προσωπικα κατω απο 8 mm δεν θα εβαζα (με κοντρες - πανω, κατω και στην μεση :D)

@Χρήστος, μπορει να γινει με 7-ρη;

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Προσωπικα κατω απο 8 mm δεν θα εβαζα (με κοντρες - πανω, κατω και στην μεση :D)

@Χρήστος, μπορει να γινει με 7-ρη;

Παντως το excel και στο ιντερνετ που εψαξα με ασφαλεια στο 2,9 μου βγαζει 6 χιλιοστα. Μου φανηκε λιγο για αυτο ειπα 7 αλλα δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Παντως το excel και στο ιντερνετ που εψαξα με ασφαλεια στο 2,9 μου βγαζει 6 χιλιοστα. Μου φανηκε λιγο για αυτο ειπα 7 αλλα δεν ξερω

Για μενα 8mm με κοντρες 1000%, ή 10mm χωρις. Εγω λιγο παρακανω με την ασφαλεια...., θα εβαζα κοντρες και με 10-ρη :D

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και κόλλησα κάποια ενυδρεία δεν είμαι ιδικός, εγώ για ασφάλεια τείνω προς την υπερβολή, το σκεπτικό μου είναι χοντρό τσάμι για να έχουν η σιλικόνες μεγαλύτερη επιφάνεια προσφύσεις συν ότι είμαστε σεισμογενή χώρα και δεν θέλω να μου ανοίξει το ενυδρείο. Πάτο δεν χρειάζεται διπλός απλά βάζει ποιο χοντρό τσάμι στον πάτο.

Εμένα δεν με αρέσουν η κόντρες και αν θα το έκαμνα θα το έκαμνα όλο απο 10 τσάμι χωρίς κόντρες για να μην έμπαιναν ψύλλοι στα αυτιά μου.

Σίγουρα διάβασα και απο άλλους που έκαναν ανάλογα ενυδρεία με ποιο λεπτό τσάμι αλλά δεν ξέρω έμενα δεν μου κάθεται καλά. Αυτό που έχω τώρα είναι 90 μακρός 40 ύψος 45 βάθος 8mm και ο πάτος 10mm χωρίς κόντρες και δεν κουνιέται καθόλου τίποτα ούτε για πλάκα, έτσι νιώθω εγώ καλά. Έβαλα και αλφάδι και το τσάμι δεν κάνει κούρβα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα @natateo και @Χρήστος μου προτεινετε το μεγαλο να το κανω με 10αρι τζαμι ενω το sump και τα μικρα με 8αρι και να μην ασχοληθω καθολου με κοντρες και διπλους πατους. Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Απο οτι καταλαβα @natateo και @Χρήστος μου προτεινετε το μεγαλο να το κανω με 10αρι τζαμι ενω το sump και τα μικρα με 8αρι και να μην ασχοληθω καθολου με κοντρες και διπλους πατους. Σωστα?

Ετσι. Το θεμα ειναι και ποιος κολλαει.....και σιλικονη παιζει ρολο.

 

Link to comment
Share on other sites

Οικονομικά συμφέρει το εγχείρημα; Δεν θυμάμαι ακριβώς τις τιμές, αλλά όταν έψαχνα είχα καταλήξει στο συμπέρασμα πως το diy αξίζει από περισσότερα λίτρα και πάνω (400?). Στις διαστάσεις που λες (λίγο μεγαλύτερο) το ενυδρείο κοστίζει 200ε καινούριο και το sump 30 με 40. Το 10αρι τζάμι σε τι τιμή το βρίσκεις αν επιτρέπεται;

Έγινε επεξεργασία - Vou
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

Οικονομικά συμφέρει το εγχείρημα; Δεν θυμάμαι ακριβώς τις τιμές, αλλά όταν έψαχνα είχα καταλήξει στο συμπέρασμα πως το diy αξίζει από περισσότερα λίτρα και πάνω (400?). Στις διαστάσεις που λες (λίγο μεγαλύτερο) το ενυδρείο κοστίζει 200ε καινούριο και το sump 30 με 40. Το 10αρι τζάμι σε τι τιμή το βρίσκεις αν επιτρέπεται;

Δεν το εχω ψαξει ακομη. Απο βδομαδα που θα χαλαρωσουν τα μετρα θα αρχισω να ρωταω. Θα δω τι τιμες παιζουν και βλεπουμε. Sump βρισκεις ετοιμο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Δεν το εχω ψαξει ακομη. Απο βδομαδα που θα χαλαρωσουν τα μετρα θα αρχισω να ρωταω. Θα δω τι τιμες παιζουν και βλεπουμε. Sump βρισκεις ετοιμο?

Δεν έψαξα συγκεκριμένα για sump, η γυάλα σ'αυτές τις διαστάσεις τόσο έχει πάντως

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...