Jump to content

Φωτισμός


Apostolispap

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι. Επιστρέφω με άλλο θέμα. Αυτό του φωτισμού.Το ενυδρειο μου είναι 80χ35χ40.Από φωτισμό έχω 2 λαμπες τ8 resun των 20w στα 10000 Κ.Μη με ρωτήσετε lumen δε ξέρω δεν κατάφερα να το βρω πουθενά. Περιμένω κάποια φυτα.Ο άνθρωπος εκεί μου είπε ότι από φως είμαι οριακά έως χαμηλά.Βεβαια δε παρήγγειλα ιδιαίτερα απαιτητικά φυτα.Θελω να κανω κάποια μετατροπηστο καπακι βάζοντας και αλλά φωτα,led .Διαβάζοντας όμως στο φόρουμ λέγονται πολλά και άκρη δεν έβγαλα.Μπορει κάποιος να μου πει πόσα watt η lumen χρειάζομαι για να έχω επαρκή φωτισμό,στα ποσά kelvin είναι ο ιδανικός συνδυασμός μιας και σκέφτομαι να αλλάξω τις 2 τ8 (60 cm) σε led , και να προσθέσω ακόμη μια είτε μπαρα led,είτε λαμπα.Θα εξαρτηθεί απ το χώρο.Ευχαριστώ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Apostolispap έγραψε:

Καλησπέρα και πάλι. Επιστρέφω με άλλο θέμα. Αυτό του φωτισμού.Το ενυδρειο μου είναι 80χ35χ40.Από φωτισμό έχω 2 λαμπες τ8 resun των 20w στα 10000 Κ.Μη με ρωτήσετε lumen δε ξέρω δεν κατάφερα να το βρω πουθενά. Περιμένω κάποια φυτα.Ο άνθρωπος εκεί μου είπε ότι από φως είμαι οριακά έως χαμηλά.Βεβαια δε παρήγγειλα ιδιαίτερα απαιτητικά φυτα.Θελω να κανω κάποια μετατροπηστο καπακι βάζοντας και αλλά φωτα,led .Διαβάζοντας όμως στο φόρουμ λέγονται πολλά και άκρη δεν έβγαλα.Μπορει κάποιος να μου πει πόσα watt η lumen χρειάζομαι για να έχω επαρκή φωτισμό,στα ποσά kelvin είναι ο ιδανικός συνδυασμός μιας και σκέφτομαι να αλλάξω τις 2 τ8 (60 cm) σε led , και να προσθέσω ακόμη μια είτε μπαρα led,είτε λαμπα.Θα εξαρτηθεί απ το χώρο.Ευχαριστώ εκ των προτερων

Διαβασε εδω και μιλαμε.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Διαβασε εδω και μιλαμε.

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Το είχα διαβάσει αυτό το άρθρο όποτε να ρωτήσω κάποια πραγματάκια πάνω σε αυτό.Στη δικιά μου περίπτωση που το ύψος είναι 40 cm.Τα watt είναι 40 αλλά έχω ανακλαστήρες.Αν υποθέσουμε ότι έχω 100 lt νερό τότε είμαι γύρω στο 0,4/lt χωρίς να μπορώ να υπολογίσω το αποτέλεσμα των ανακλαστηρων.Οσο για το Ra το μόνο που γράφει η λαμπα είναι wb-20 10000k.Οσο για τα lumen αν υποθέσουμε ότι χρειάζομαι 60/lt τότε πρέπει να βρω η 2 λαμπες με 3000 lumen η να προσαρμοσω ακόμη μια στο καπάκι,σωστα;Πωπω μπέρδεμα μεγάλο ο φωτισμός τελικά..

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Apostolispap έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ. Το είχα διαβάσει αυτό το άρθρο όποτε να ρωτήσω κάποια πραγματάκια πάνω σε αυτό.Στη δικιά μου περίπτωση που το ύψος είναι 40 cm.Τα watt είναι 40 αλλά έχω ανακλαστήρες.Αν υποθέσουμε ότι έχω 100 lt νερό τότε είμαι γύρω στο 0,4/lt χωρίς να μπορώ να υπολογίσω το αποτέλεσμα των ανακλαστηρων.Οσο για το Ra το μόνο που γράφει η λαμπα είναι wb-20 10000k.Οσο για τα lumen αν υποθέσουμε ότι χρειάζομαι 60/lt τότε πρέπει να βρω η 2 λαμπες με 3000 lumen η να προσαρμοσω ακόμη μια στο καπάκι,σωστα;Πωπω μπέρδεμα μεγάλο ο φωτισμός τελικά..

Καθολου μπερδεμα :D Αν εχεις λαμπες Τ5 (Τ8) μετρας και με W/L, αν εχεις led, mono lumen/litre.

Με 0.4 w/l και ακλαστηρες (οπως καταλαβα, Τ5 εχεις?), μπορεις ανετα να βαλεις ευκολα φυτα, αν θα εχεις και CO2,  τοτε και καποια φυτα μετριας δυσκολιας.

Αν θελεις πικνοφυτεμενο με δυσκολα φυτα, θελεις ακομα τουλαχιστον μια λαμπα 35w T5 με ανακλαστηρα.  Για τα Kelvin.... Δεν πρεπει να εχεις ουτε πολυ μπλε ουτε πολυ κοκκινο φως.

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Apostolispap έγραψε:

Οσο για τα lumen αν υποθέσουμε ότι χρειάζομαι 60/lt τότε πρέπει να βρω η 2 λαμπες με 3000 lumen η να προσαρμοσω ακόμη μια στο καπάκι,σωστα;Πωπω μπέρδεμα μεγάλο ο φωτισμός τελικά..

Χωρις full CO2 + λιπανση, τοσα λουμεν=αλγες μονο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Καθολου μπερδεμα :D Αν εχεις λαμπες Τ5 (Τ8) μετρας και με W/L, αν εχεις led, mono lumen/litre.

Με 0.4 w/l και ακλαστηρες (οπως καταλαβα, Τ5 εχεις?), μπορεις ανετα να βαλεις ευκολα φυτα, αν θα εχεις και CO2,  τοτε και καποια φυτα μετριας δυσκολιας.

Αν θελεις πικνοφυτεμενο με δυσκολα φυτα, θελεις ακομα τουλαχιστον μια λαμπα 35w T5 με ανακλαστηρα.  Για τα Kelvin.... Δεν πρεπει να εχεις ουτε πολυ μπλε ουτε πολυ κοκκινο φως.

 

Τ8 είναι οι λαμπες μου.αν αφήσω τις 2 προς το παρόν και αλλάξω την πίσω με μια ροζ για να δείξουν λίγο τα χρώματα στα ίδια watt πιστεύεις θα είναι καλά;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Χωρις full CO2 + λιπανση, τοσα λουμεν=αλγες μονο.

Χαχα,το διοξείδιο είναι το επόμενο θέμα που θα χρειαστώ καθοδήγηση.θα χρειαστώ ένα εύκολο σύστημα,απλο μιας και ο χρονος μου είναι περιορισμένος,και να αποδίδει σχετικά καλά.μαλλον σε κάτι έτοιμο,αλλά βλέπω υπάρχουν πολλά..Άρα θα χρειαστώ καμία πρόταση.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Apostolispap έγραψε:

Χαχα,το διοξείδιο είναι το επόμενο θέμα που θα χρειαστώ καθοδήγηση.θα χρειαστώ ένα εύκολο σύστημα,απλο μιας και ο χρονος μου είναι περιορισμένος,και να αποδίδει σχετικά καλά.μαλλον σε κάτι έτοιμο,αλλά βλέπω υπάρχουν πολλά..Άρα θα χρειαστώ καμία πρόταση.. 

Εχω αυτο - https://www.greenaqua.gr/co2-dioxeidio/co2-set/πλήρες-σετ-co2-2kg-detail

ηταν 100€ κάποτε.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Εχω αυτο - https://www.greenaqua.gr/co2-dioxeidio/co2-set/πλήρες-σετ-co2-2kg-detail

ηταν 100€ κάποτε.....

Πόσο διαρκεί η φιάλη και ποιο το κόστος της κάθε φορά περιπου;

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Apostolispap έγραψε:

Πόσο διαρκεί η φιάλη και ποιο το κόστος της κάθε φορά περιπου;

Διάρκεια εξαρταται απο πόσο CO2 βαρας. Εμενα μου φτανει για  5-6 μηνες.

Κοστος παλι εξαρταται απο 8 μεχρι 15€.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Μόλις τελείωσα με μια προσπάθεια ενίσχυσης του φωτισμού.Οπως έχω αναφέρει το καπάκι είχε 2 λαμπες Τ8 60 cm(20w).Συμπλήρωσα αλλα 12 led modules με 250 lumen το καθένα στα 6400 kelvin.Οι φθορίου μου είναι στα 10.000 kelvin.Δεν ξέρω τι lumen έχουν,οπτικά πάντως το αποτέλεσμα με καλύπτει. Τα φυτα δεν ξέρω...Αν υποθέσουμε ότι οι φθορίου μου είναι γύρω στα 500-600 lumen η καθεμία τότε έχω ένα φωτισμό 4000 lumen. Άρα στα 100 λίτρα καθαρό νερό είναι 40lumen/lt.Ειναι καλα;και δεύτερον,να αλλάξω τη μια φθορίου με ροζ για να ενισχύσω τα κοκκινα;Τα φυτα που έχω τώρα μέσα είναι τα εξης:pogostemus,eleocharis,anubias,alternathera reinecki pink  οπου από λαθος αντί για μίνι μου στείλανε την rot,valisneria και echinodorus red diamond.

Έγινε επεξεργασία - Apostolispap
Link to comment
Share on other sites

On 2/5/2020 at 6:19 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Διάρκεια εξαρταται απο πόσο CO2 βαρας. Εμενα μου φτανει για  5-6 μηνες.

Κοστος παλι εξαρταται απο 8 μεχρι 15€.

Θα ηθελα να σε ρωτησω και αλλα πανω στο θεμα του διοξειδιου.Θα το κανω εδω με παραθεση στο μηνυμα σου για να μην ανοιξω καινουριο θεμα και κουραζω.Διαβαζοντας και βλεποντας διαφορα βιντεο εχω τις εξης αποριες..Καταρχην σε ενα ολοκληρωμενο συστημα την παροχη την ρυθμιζει η ηλεκτροβανα,σωστα?Με τι πιεση το δουλευουμε στο μανομετρο?η εξαρταται απο την ποσοτητα co2 που θελουμε?..Και αν τελικα μπω στη διαδικασια ενος DIY συστηματος,το βραδυ που δεν θελω παροχη διοξειδιου,πως σταματαει η αντιδραση?Αντεχουν την πιεση που δημιουργειται τα μπουκαλια?Και αν εχω καταλαβει σωστα χρειαζομαστε μια πηγη co2,ειτε μπουκαλα ειτε κατι σε αυτοσχεδιο χρησιμοποιωντας την αντιδραση,ενα μανομετρο-ρυθμιστη πιεσης,αντεπιστροφη,σωληνες και διαχυτηρα,σωστα?Συγνωμη αν κουραζω απλα διαβαζοντας διαφορα πιο πολυ μπερδευομαι παρα ενημερωνομαι και η αιτια ειναι οτι δινεται περισσοτερη βαρυτητα σε μετρησεις,εγκαταστασεις κτλ,παρα σε μικρες αλλα βασικες λεπτομερειες για καποιον αρχαριο στο θεμα του φυτεμενου σαν εμενα.Και ειλικρινα σε ευχαριστω για την καθοδηγηση μου μεχρι τωρα!

 

Έγινε επεξεργασία - Apostolispap
Link to comment
Share on other sites

η ηλεκτοβάνα δεν είναι απαραίτητη μπορείς και χωρίς, το βράδυ νεμεν τα φυτά δεν θέλουν co2 αλλά αν παρέχεις co2 δεν τρέχει και τίποτα είτε αυτό προέρχεται απο αυτοσχέδιο σύστημα είτε απο μπουκάλα. Το μανόμετρο το ρυθμίζεις μια φορά και δεν κάνεις τίποτε άλλο, απλά με τον ρύθμισης ροής του CO2 επιλέγεις πόσες φυσαλίδες θα στέλνεις στο ενυδρείο.

Στις αυστοχέδιες κατασκευές ΔΕΝ χρησιμοποιούμε μανόμετρο και δεν μπορούμε να ρυθμίσουμε την ροή των φυσαλίδων. εκτός απο κάποια ειδικευμένα αυτοσχέδια συστήματα που είναι περίπλοκα λιγάκι για έναν που δεν έχει εμπειρία.

 

Εν συντομία αν αποφασίσεις να πάρεις σύστημα co2 και θα σε καθοδιγίσουμε για το τη χρειάζεσαι αλλά θα δεις και αυτό που σου φαίνεται τώρα ίσος λίγο βουνό θα είναι πεδιάδα. :)  

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Χρήστος said:

η ηλεκτοβάνα δεν είναι απαραίτητη μπορείς και χωρίς, το βράδυ νεμεν τα φυτά δεν θέλουν co2 αλλά αν παρέχεις co2 δεν τρέχει και τίποτα είτε αυτό προέρχεται απο αυτοσχέδιο σύστημα είτε απο μπουκάλα. Το μανόμετρο το ρυθμίζεις μια φορά και δεν κάνεις τίποτε άλλο, απλά με τον ρύθμισης ροής του CO2 επιλέγεις πόσες φυσαλίδες θα στέλνεις στο ενυδρείο.

Στις αυστοχέδιες κατασκευές ΔΕΝ χρησιμοποιούμε μανόμετρο και δεν μπορούμε να ρυθμίσουμε την ροή των φυσαλίδων. εκτός απο κάποια ειδικευμένα αυτοσχέδια συστήματα που είναι περίπλοκα λιγάκι για έναν που δεν έχει εμπειρία.

 

Εν συντομία αν αποφασίσεις να πάρεις σύστημα co2 και θα σε καθοδιγίσουμε για το τη χρειάζεσαι αλλά θα δεις και αυτό που σου φαίνεται τώρα ίσος λίγο βουνό θα είναι πεδιάδα. :)  

 

Καλημέρα! Δλδ σε ένα ενυδρείο ξέρω εγώ με φωτοπερίοδο 8ώρες και 16ώρες κλειστές λάμπες και να γεμίζει το σύστημα CO2 δεν θα υπάρχει καμία επίπτωση με τόση ποσότητα CO2 στο νερό;;Εκτός από ότι θα βοηθήσει, από ότι ξέρω με τις άλγες, κάποιες άλγες δλδ

Link to comment
Share on other sites

στην φύση δεν υπάρχουν ηλεκτροβάνες και μια μικρή αυξομείωση του ph στην φύση είναι φυσιολογική, άρα είναι και επιθυμητή στο ενυδρείο μας. Μην φαντάζεσαι ότι θα έχεις τρελές διαφορές πχ της τάξεως του μισού με ένα Ph μιλάμε για δέκατα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

 

Καλημέρα! Δλδ σε ένα ενυδρείο ξέρω εγώ με φωτοπερίοδο 8ώρες και 16ώρες κλειστές λάμπες και να γεμίζει το σύστημα CO2 δεν θα υπάρχει καμία επίπτωση με τόση ποσότητα CO2 στο νερό;;Εκτός από ότι θα βοηθήσει, από ότι ξέρω με τις άλγες, κάποιες άλγες δλδ

Εγω βαραω αρκετο CO2 και το κλεινω με το που κλεινω και το φως. Κανω οικονομια!

Μια φορα, που το αφησα και την νυχτα, το πρωι ολες οι Αμανο ηταν μαζεμενες στα φυτα επιφανειας :) Μπορουσα και να τις μετρησω, γιατι δεν θυμομουν πόσες ειχα! :D

Τα ψαρια μια χαρα τα ειδα - ζομπι....

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Χρήστος said:

στην φύση δεν υπάρχουν ηλεκτροβάνες και μια μικρή αυξομείωση του ph στην φύση είναι φυσιολογική, άρα είναι και επιθυμητή στο ενυδρείο μας. Μην φαντάζεσαι ότι θα έχεις τρελές διαφορές πχ της τάξεως του μισού με ένα Ph μιλάμε για δέκατα.

Τσάμπα την πήρα την ηλεκτροβάνα δλδ

 

2 minutes ago, natateo said:

Εγω βαραω αρκετο CO2 και το κλεινω με το που κλεινω και το φως. Κανω οικονομια!

Μια φορα, που το αφησα και την νυχτα, το πρωι ολες οι Αμανο ηταν μαζεμενες στα φυτα επιφανειας :) Μπορουσα και να τις μετρησω, γιατι δεν θυμομουν πόσες ειχα! :D

Τα ψαρια μια χαρα τα ειδα - ζομπι....

Καλά έκανα και την πήρα την ηλεκτροβάνα δλδ

 

:bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163:

 

Το εννοουσα απο πλευράς οξυγόνωσης του νερου για τα ζωντανα..τώρα μιλάμε με μπερδέψατε, αν και το γενικό που καταλαβαίνω είναι ότι εξαρτάται από το τι φιλοξενει κανεις μέσα σε μια στήλη.

Προσωπικά το έχω δύο ώρες πριν ανάψουν τα φώτα και 2 ώρες αφού κλείνουν τα φώτα. Είχα την εντύοωση ότι με τόσο CO2 πέρα το ότι ο δείκτης θα γινόταν κίτρινος θα σκάγανε τα καψερά...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Τσάμπα την πήρα την ηλεκτροβάνα δλδ

 

Καλά έκανα και την πήρα την ηλεκτροβάνα δλδ

 

:bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163:

 

Το εννοουσα απο πλευράς οξυγόνωσης του νερου για τα ζωντανα..τώρα μιλάμε με μπερδέψατε, αν και το γενικό που καταλαβαίνω είναι ότι εξαρτάται από το τι φιλοξενει κανεις μέσα σε μια στήλη.

Προσωπικά το έχω δύο ώρες πριν ανάψουν τα φώτα και 2 ώρες αφού κλείνουν τα φώτα. Είχα την εντύοωση ότι με τόσο CO2 πέρα το ότι ο δείκτης θα γινόταν κίτρινος θα σκάγανε τα καψερά...

Εξαρταται και πόσο βαρας..... και απο αναταραξη επιφανειας και απο σκληροτητα νερου και και και....

Αυτο, που λεει ο @Χρήστος, ειναι οτι υπαρχει σταθερη ποσότητα CO2 στο νερο (σε καποιες περιοχες 1 σε καποιες μεχρι και 10 mg/l) , στο ενυδρειο δεν υπαρχει τιποτα σταθερο, μεταβολες υπαρχουν. Προσπαθουμε να τις μειωσουμε οσο μπορουμε. Και το καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο.

Το θεμα ειναι, αν υπαρχουν ευκολα και μετρια φυτα και δεν βαρας πολυ CO2, μπορεις να μην το κλεινεις την νυχτα, ειδικά αν υπαρχει και μεγαλη αναταραξη επιφανειας νερου.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, natateo said:

Εξαρταται και πόσο βαρας..... και απο αναταραξη επιφανειας και απο σκληροτητα νερου και και και....

Αυτο, που λεει ο @Χρήστος, ειναι οτι υπαρχει σταθερη ποσότητα CO2 στο νερο (σε καποιες περιοχες 1 σε καποιες μεχρι και 10 mg/l) , στο ενυδρειο δεν υπαρχει τιποτα σταθερο, μεταβολες υπαρχουν. Προσπαθουμε να τις μειωσουμε οσο μπορουμε. Και το καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο.

Το θεμα ειναι, αν υπαρχουν ευκολα και μετρια φυτα και δεν βαρας πολυ CO2, μπορεις να μην το κλεινεις την νυχτα, ειδικά αν υπαρχει και μεγαλη αναταραξη επιφανειας νερου.

Νορμαλ ανατάραξη,ούτε κύματα αλλά ούτε και στάσιμη επιφάνεια και εύκολα φυτά όχι κάτι ιδιαίτερο (ανουμπιες, βουκεφαλανδρες κτλ) Είμαι στις 3φυσαλλίδες ανα 2 δευτερόλεπτα

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

η ηλεκτοβάνα δεν είναι απαραίτητη μπορείς και χωρίς, το βράδυ νεμεν τα φυτά δεν θέλουν co2 αλλά αν παρέχεις co2 δεν τρέχει και τίποτα είτε αυτό προέρχεται απο αυτοσχέδιο σύστημα είτε απο μπουκάλα. Το μανόμετρο το ρυθμίζεις μια φορά και δεν κάνεις τίποτε άλλο, απλά με τον ρύθμισης ροής του CO2 επιλέγεις πόσες φυσαλίδες θα στέλνεις στο ενυδρείο.

Στις αυστοχέδιες κατασκευές ΔΕΝ χρησιμοποιούμε μανόμετρο και δεν μπορούμε να ρυθμίσουμε την ροή των φυσαλίδων. εκτός απο κάποια ειδικευμένα αυτοσχέδια συστήματα που είναι περίπλοκα λιγάκι για έναν που δεν έχει εμπειρία.

 

Εν συντομία αν αποφασίσεις να πάρεις σύστημα co2 και θα σε καθοδιγίσουμε για το τη χρειάζεσαι αλλά θα δεις και αυτό που σου φαίνεται τώρα ίσος λίγο βουνό θα είναι πεδιάδα. :)  

Λοιπόν,σήμερα παρήγγειλα μια 2κιλη μπουκάλα από πυροσβεστήρα.αυριο το πρωί θα είναι έτοιμη γεμάτη με τη στρόφιγγα.βαζω ένα ρυθμιστή (και τι πίεση το δουλεύω?) συνδεω σωληνώσεις,αντεπιστροφη,διαχυτη, και μετρητή και είμαι εντάξει δλδ;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε η ηλεκτροβανα είναι καθαρά για θέμα ευκολίας.. χωρις αυτήν ανοίγω και αφήνω ανοιχτή τη φιάλη με το που ανάβουν τα φώτα αφού έχω ρυθμίσει την παροχή και την κλείνω όταν τα σβήσω.Σωστα καταλαβα;Άρα μετράω φυσαλίδες,παίρνω και ένα τεστ και τελείωσα με το co2.Σωστα;Όλες οι υπόλοιπες λεπτομερείς αφορούν την ιδανική διάχυση,και το πως βρισκεις την ισορροπία σε co2,λίπανση και φωτισμό.. απλά πράγματα δλδ..ωραία θα περάσω το Σαββατοκύριακο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Αν δεν κάνω λάθος δεν ασχολείσαι με την πίεση. Το CO2 είναι υπό πίεση μέσα στην μπουκάλα. Με το μόνο που ασχολείσαι απο πλευράς πίεσης είναι να βλέπεις αν υπάρχει πίεση. Τπτ άλλο. Αν υπάρχει πίεση υπάρχει προιόν στην μπουκάλα, αν δεν υπάρχει δεν υπάρχει τπτ μέσα στην μπουκάλα. Με την προυπόθεση ότi όλα δουλέυουν ρολοι. Μανόμετρο/α...

Το πόσο θα τεζάρεις το ενυδρείο με CO2 το ρυθμίζεις με το bubble counter. Μετράς πόσες σταγόνες περνάνε το δευτερόλεπτο. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Καλησπέρα!Αν δεν κάνω λάθος δεν ασχολείσαι με την πίεση. Το CO2 είναι υπό πίεση μέσα στην μπουκάλα. Με το μόνο που ασχολείσαι απο πλευράς πίεσης είναι να βλέπεις αν υπάρχει πίεση. Τπτ άλλο. Αν υπάρχει πίεση υπάρχει προιόν στην μπουκάλα, αν δεν υπάρχει δεν υπάρχει τπτ μέσα στην μπουκάλα. Με την προυπόθεση ότi όλα δουλέυουν ρολοι. Μανόμετρο/α...

Το πόσο θα τεζάρεις το ενυδρείο με CO2 το ρυθμίζεις με το bubble counter. Μετράς πόσες σταγόνες περνάνε το δευτερόλεπτο. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.

Τα δίπλα μανομετρα δείχνουν 2 πιέσεις.Μια την πίεση που έχει η φιάλη όπως πολύ σωστά είπες για να βλέπουμε αν έχει μέσα μιας και δείχνει τα bar λογο της ποσότητας  και μια την πίεση ροής που ρυθμίζεις ανάλογα με το τι πίεση θέλεις να πάρεις.(Έτσι τουλάχιστον δουλεύουν τα μανομετρα οξυγόνου,ασετυλινης,αργκόν και αταλ  που χρησιμοποιώ λόγω επαγγελματος.Αυτη η ρύθμιση (Η πίεση εξόδου που καταλήγει στις σωληνωσεις)στα ποσά bar πρέπει να ειναι;(Δε ξέρω πως δουλευει το bubble counter)

Link to comment
Share on other sites

Τρο βιντεάκι το είδες;;Απλά πέρνεις ένα bubble counter βάζεις λίγο νεράκι μέσα και οι φυσαλίδες CO2 περνάνε μέσα απο το νερό. Mε ένα χρονόμετρο βλέπεις πόσες φυσαλίδες περνάνε στην μονάδα του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Apostolispap έγραψε:

Τα δίπλα μανομετρα δείχνουν 2 πιέσεις.Μια την πίεση που έχει η φιάλη όπως πολύ σωστά είπες για να βλέπουμε αν έχει μέσα μιας και δείχνει τα bar λογο της ποσότητας  και μια την πίεση ροής που ρυθμίζεις ανάλογα με το τι πίεση θέλεις να πάρεις.(Έτσι τουλάχιστον δουλεύουν τα μανομετρα οξυγόνου,ασετυλινης,αργκόν και αταλ  που χρησιμοποιώ λόγω επαγγελματος.Αυτη η ρύθμιση (Η πίεση εξόδου που καταλήγει στις σωληνωσεις)στα ποσά bar πρέπει να ειναι;(Δε ξέρω πως δουλευει το bubble counter)

 

Είναι λίγο πιο σύνθετο το ζήτημα, και εξαρτάται απο τι ρυθμιστή πίεσης θα αποκτήσεις.

Υπάρχουν δύο ειδών. Αυτοί που είναι προρυθμισμένοι να κατεβάζουν την πίεση απο τα 800-850 psi της μπουκάλας σε 50 psi περίπου, ώστε στην συνέχεια με μια μικρομετρική βάνα να βλέπεις με τον μετρητή φυσαλίδων την ποσότητα που θα περάσεις στο ενυδρείο, και ο δεύτερος τύπος είναι ο διπλός ρυθμιστής, ο οποίος μετά τα 800-850 psi της μπουκάλας, ρυθμίζεις εσύ την παροχή στο εύρος που χρειάζεσαι πριν την μικρομετρική βάνα. Υποθετικά από 0psi μέχρι όσο χρειάζεσαι. 

Τα μανόμετρα και στους δυο τύπους δείχνει το ένα την πίεση της μπουκάλας, και το δεύτερο η την προρυθμισμένη πίεση που έχεις στην έξοδο, η αυτήν που θα ρυθμίζεις εσύ.

Εξαρτάται λοιπόν απο τον τύπο ρυθμιστή που θα αγοράσεις, πως θα κάνεις τις ρυθμίσεις.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...