Jump to content

Φωτισμός


Apostolispap

Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος Display Name έγραψε:

 

Είναι λίγο πιο σύνθετο το ζήτημα, και εξαρτάται απο τι ρυθμιστή πίεσης θα αποκτήσεις.

Υπάρχουν δύο ειδών. Αυτοί που είναι προρυθμισμένοι να κατεβάζουν την πίεση απο τα 800-850 psi της μπουκάλας σε 50 psi περίπου, ώστε στην συνέχεια με μια μικρομετρική βάνα να βλέπεις με τον μετρητή φυσαλίδων την ποσότητα που θα περάσεις στο ενυδρείο, και ο δεύτερος τύπος είναι ο διπλός ρυθμιστής, ο οποίος μετά τα 800-850 psi της μπουκάλας, ρυθμίζεις εσύ την παροχή στο εύρος που χρειάζεσαι πριν την μικρομετρική βάνα. Υποθετικά από 0psi μέχρι όσο χρειάζεσαι. 

Τα μανόμετρα και στους δυο τύπους δείχνει το ένα την πίεση της μπουκάλας, και το δεύτερο η την προρυθμισμένη πίεση που έχεις στην έξοδο, η αυτήν που θα ρυθμίζεις εσύ.

Εξαρτάται λοιπόν απο τον τύπο ρυθμιστή που θα αγοράσεις, πως θα κάνεις τις ρυθμίσεις.

 

 

 

Σαν να αρχίζει να βγαίνει νόημα λοιπόν.Το μανομετρο -ρυθμιστής του οξυγόνου από τα 150 bar το κατεβάζει μέχρι μηδέν.Απλα η διαγραμισση είναι ανά bar.Αν λοιπόν το σύστημα απαιτεί 0.4-0,5 στο bubble counter είναι δύσκολο να πετύχεις ακρίβεια.αρα ο μικρορυθμιστης κάνει αυτό το Σωστα καταλαβα;Και αν ναι τότε τι πίεση παροχής δουλεύει συνήθως το συστημα?Πόση πίεση δλδ πηγαίνει στον μετρητή φυσαλιδων.Γιατι 3 bar αποκλείεται να πηγαίνει.Αυτο προσπαθώ να μάθω για να βάλω ένα σωστό μανομετρο,και αν η μικρομετρικη είναι απαραίτητη 

Έγινε επεξεργασία - Apostolispap
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Apostolispap έγραψε:

Σαν να αρχίζει να βγαίνει νόημα λοιπόν.Το μανομετρο -ρυθμιστής του οξυγόνου από τα 150 bar το κατεβάζει μέχρι μηδέν.Απλα η διαγραμισση είναι ανά bar.Αν λοιπόν το σύστημα απαιτεί 0.4-0,5 στο bubble counter είναι δύσκολο να πετύχεις ακρίβεια.αρα ο μικρορυθμιστης κάνει αυτό το Σωστα καταλαβα;Και αν ναι τότε τι πίεση παροχής δουλεύει συνήθως το συστημα?Πόση πίεση δλδ πηγαίνει στον μετρητή φυσαλιδων.Γιατι 3 bar αποκλείεται να πηγαίνει.Αυτο προσπαθώ να μάθω για να βάλω ένα σωστό μανομετρο,και αν η μικρομετρικη είναι απαραίτητη 

 

O ρυθμιστής οξυγόνου έχει διαφορετικό σπείρωμα απο τον ρυθμιστή για CO2 στήν σύνδεση με την φιάλη. Είναι φυσικά πιο αξιόπιστος λόγο προδιαγραφών για εκρηκτικά αέρια, αλλά.

Αν υποθέσουμε οτι βάζεις κάποιον αντάπτορα (μούφα), δεν θα έχεις πρόβλημα στην πίεση εισόδου, μιας και το οξυγόνο βρίσκεται σε υψηλότερες πιέσεις στην μπουκάλα, αλλά δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορέσεις να έχεις πίεση εξόδου max 3+_ bar / 45-50 psi. Και αυτό φυσικά αφορά τις μικρομετρικές βάνες (που θα μπεί στην συνέχεια), και τις βελόνες τους που δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορούν να διαχειριστούν μεγαλύτερη πίεση.

Και αν κάτσει μια στραβή, κάποιο πρωί μπορεί κάποιος να δει τα ψάρια του ανάσκελα.

Συνοψίζοντας: Βάνα μπουκάλας 55 bar => βάνα ρυθμιστή σε 3-4 bar => μικροβάνα => μετρητής φυσαλίδων => εξάρτημα δημιουργίας μικροφυσαλίδων μέσα στο νερό. Ο μετρητής φυσαλίδων είναι διαφορετικό στάδιο από τον δημιουργό μικροφυσαλίδων στο νερό. Μπορεί φυσικά να συνυπάρχουν σε μια ενιαία κατασκευή.

 

Στον μετρητή φυσαλίδων δεν πάει τίποτα υπο πίεση. Η μόνη πίεση που ασκείται στο κύκλωμα μετά την μικρομετρική βάνα, είναι η αντίσταση που βρίσκει το αέριο στο υλικό που θα κάνει τις μπουλμπουλήθρες μέσα στο νερό.

 

Έγινε επεξεργασία - Display Name
Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη παράγραφό μου μετά το αλλά έπρεπε να είχα γράψει, οτι το CO2 ανήκει στην κατηγορία των οξειδωτικών αερίων με ότι αυτό συνεπάγεται για τους ρυθμιστές.

Ο οξυγόνου δεν ξέρω αν είναι κατάλληλος εκτός την πίεση εισόδου αν αντέξει την οξείδωση που προκαλεί το CO2.

 

Λόγο κεκτημένης ταχύτητας το ξεπέρασα αυτό, αλλά το γράφω τώρα. ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Display Name έγραψε:

Στην πρώτη παράγραφό μου μετά το αλλά έπρεπε να είχα γράψει, οτι το CO2 ανήκει στην κατηγορία των οξειδωτικών αερίων με ότι αυτό συνεπάγεται για τους ρυθμιστές.

Ο οξυγόνου δεν ξέρω αν είναι κατάλληλος εκτός την πίεση εισόδου αν αντέξει την οξείδωση που προκαλεί το CO2.

 

Λόγο κεκτημένης ταχύτητας το ξεπέρασα αυτό, αλλά το γράφω τώρα. ?

Τον ρυθμιστή οξυγόνου τον έφερα ως παράδειγμα.θα μπορούσα να αναφέρει τον ρυθμιστή της αταλ η της αργκον που είναι ίδιες με του co2.Απλά αυτό που με ενδιαφέρει είναι η μικρορυθμιση.σημερα έκανα μια βόλτα από μαγαζιά βιομηχανικού εξοπλισμού αλλά δεν ήξερα τι ακριβώς να τους ζητήσω.ας πούμε ένα καλό μανομετρο 2πλο έβγαινε στα 50 αλλά δεν είχε μικρορυθμιση.Γι αυτό και οι απορίες μουσικά το Θεό η επαφή μου με τα αέρια είναι καθημερινή,αλλά εδώ υπάρχουν διαφορετικοί παράμετροι και λεπτομέρειες.Εγω θέλω να σηκώνομαι το πρωί,και να ανοίγω τη στρόφιγγα και  να την κλείνω το βράδυ που σβήνουν τα φώτα.αρα ηλεκτρονικά δε χρειάζομαι.Αρα κοιτάζω για ένα μανομετρο με μικρορυθμιση ώστε μετά από αυτόν μπει ο μετρητής φυσαλίδες και όλα να καταλήξουν στο ενυδρείο.οποτε με την μικρορυθμιση ρυθμίσω την φυσαλίδες.. 2-3-4 ανά sec πχ.Σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Apostolispap έγραψε:

Τον ρυθμιστή οξυγόνου τον έφερα ως παράδειγμα.θα μπορούσα να αναφέρει τον ρυθμιστή της αταλ η της αργκον που είναι ίδιες με του co2.Απλά αυτό που με ενδιαφέρει είναι η μικρορυθμιση.σημερα έκανα μια βόλτα από μαγαζιά βιομηχανικού εξοπλισμού αλλά δεν ήξερα τι ακριβώς να τους ζητήσω.ας πούμε ένα καλό μανομετρο 2πλο έβγαινε στα 50 αλλά δεν είχε μικρορυθμιση.Γι αυτό και οι απορίες μουσικά το Θεό η επαφή μου με τα αέρια είναι καθημερινή,αλλά εδώ υπάρχουν διαφορετικοί παράμετροι και λεπτομέρειες.Εγω θέλω να σηκώνομαι το πρωί,και να ανοίγω τη στρόφιγγα και  να την κλείνω το βράδυ που σβήνουν τα φώτα.αρα ηλεκτρονικά δε χρειάζομαι.Αρα κοιτάζω για ένα μανομετρο με μικρορυθμιση ώστε μετά από αυτόν μπει ο μετρητής φυσαλίδες και όλα να καταλήξουν στο ενυδρείο.οποτε με την μικρορυθμιση ρυθμίσω την φυσαλίδες.. 2-3-4 ανά sec πχ.Σωστα;

Υπάρχουν για μετά τον ρυθμιστή μικρομετρικές βαλβίδες έξτρα.

Σαν αυτή.

μικρομετρική βαλβίδα

η αυτή

Βελονοειδής βαλβίδα ρύθμισης ροής CO2

 

Την οποία προσαρμόζεις μετά τον ρυθμιστή. Υπάρχουν σε διάφορες εκδώσεις. Με ρακορ η σωληνάκι η ρακορ ρακορ,η σωληνάκι σωληνάκι.

Οι ρυθμιστές αποκλειστικά για χρήση CO2 για ενυδρεία, της έχουν προσαρμοσμένες ήδη επάνω τους.

Εσύ βάλε μετά τον ρυθμιστή σου.

Για να ξυπνάς το πρωί και να ανοίγεις την στρόφιγγα αρκει η μικρομετρική να είναι καλής ποιότητας και να μην χρειάζεται συνεχείς μικρορυθμίσεις όπως συμβαίνει με κάτι Κινέζικες με ¨ξύλινες βελόνες και έδρες βελόνας¨?

Οτι πληρώνεις αγοράζεις που λένε, -:)

Έγινε επεξεργασία - Display Name
Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος Display Name έγραψε:

Υπάρχουν για μετά τον ρυθμιστή μικρομετρικές βαλβίδες έξτρα.

Σαν αυτή.

μικρομετρική βαλβίδα

η αυτή

Βελονοειδής βαλβίδα ρύθμισης ροής CO2

 

Την οποία προσαρμόζεις μετά τον ρυθμιστή. Υπάρχουν σε διάφορες εκδώσεις. Με ρακορ η σωληνάκι η ρακορ ρακορ,η σωληνάκι σωληνάκι.

Οι ρυθμιστές αποκλειστικά για χρήση CO2 για ενυδρεία, της έχουν προσαρμοσμένες ήδη επάνω τους.

Εσύ βάλε μετά τον ρυθμιστή σου.

Για να ξυπνάς το πρωί και να ανοίγεις την στρόφιγγα αρκει η μικρομετρική να είναι καλής ποιότητας και να μην χρειάζεται συνεχείς μικρορυθμίσεις όπως συμβαίνει με κάτι Κινέζικες με ¨ξύλινες βελόνες και έδρες βελόνας¨?

Οτι πληρώνεις αγοράζεις που λένε, -:)

Να σαι καλά ρε φίλε!Και όσο για τη μπουκάλα εγώ την πήρα από ένα μαγαζί εδώ στο Βόλο με πυροσβεστικά, έτοιμη με τη στρόφιγγα και γεμάτη στα 40 ευρώ η 2κιλη, για όποιον ενδιαφερεται

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Apostolispap έγραψε:

Να σαι καλά ρε φίλε!Και όσο για τη μπουκάλα εγώ την πήρα από ένα μαγαζί εδώ στο Βόλο με πυροσβεστικά, έτοιμη με τη στρόφιγγα και γεμάτη στα 40 ευρώ η 2κιλη, για όποιον ενδιαφερεται

 

Γύρω στα +- 50€ τις πουλάνε εδω στην Αθήνα με στρόφιγγα τις 2κιλες. Οπότε με τα μεταφορικά απο Βόλο πάνω κάτω το ίδιο πάει. Στην επαναπλήρωση παίζουν απο 10-13€.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Display Name έγραψε:

 

Γύρω στα +- 50€ τις πουλάνε εδω στην Αθήνα με στρόφιγγα τις 2κιλες. Οπότε με τα μεταφορικά απο Βόλο πάνω κάτω το ίδιο πάει. Στην επαναπλήρωση παίζουν απο 10-13€.

Εγώ απλά το ανέφερα μιας και είναι είδος πρώτης ανάγκης τελικά..χαχα..αλλά ναι με τα μεταφορικά κάπου τόσο θα πάει.οπως και να έχει εγώ απλά το ανέφερα μιας και εδώ προσπαθούμε όλοι μας να  βρίσκουμε λύσεις στα θέματα που μας απασχολούν.Αυριο θα ψάξω για τα υλικά και αν τα βρω θα τα στησω επείγοντος μιας και έκανε την εμφάνιση της η μαύρη και η πράσινη τριχοειδης αλγη..

Έγινε επεξεργασία - Apostolispap
Link to comment
Share on other sites

To CO2 μάλλον δεν θα βοηθήσει σε αυτό το πρόβλημα. Ενδεχομένως να το αυξήσει. Και οι άλγες καταναλώνουν διοξείδιο. Οπότε μάλλον κάπου αλλού θα πρέπει να αναζητήσεις την λύση.

Συνήθως η αιτία είναι υπερβολικά θρεπτικά στοιχεία στο υδάτινο περιβάλλον, που δεν καταναλώνονται απο τα φυτά, η τα φυτά είναι λίγα για να τα καταναλώσουν, η φταίει συνδυασμός πολλών αιτιών.

Το μόνο βέβαιο είναι οτι θέλει υπομονή μια τέτοια κατάσταση.? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Display Name έγραψε:

Συνήθως η αιτία είναι υπερβολικά θρεπτικά στοιχεία στο υδάτινο περιβάλλον, που δεν καταναλώνονται απο τα φυτά, η τα φυτά είναι λίγα για να τα καταναλώσουν, η φταίει συνδυασμός πολλών αιτιών.

Τελευταια βλεπω το αντιθετο - δεν "ταιζουν" τα φυτα και το αποτελεσμα - η αλγη κανει party.  Φυτομαζα παιζει μεγαλο ρολο. Σε ενυδρεια με πολλα φυτα η αλγη δεν επιβιωνει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Display Name έγραψε:
Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Τελευταια βλεπω το αντιθετο - δεν "ταιζουν" τα φυτα και το αποτελεσμα - η αλγη κανει party.  Φυτομαζα παιζει μεγαλο ρολο. Σε ενυδρεια με πολλα φυτα η αλγη δεν επιβιωνει.

 

Η πράσινη εμφανίστηκε τώρα που αύξησα το φωτισμό.Σε συνδυασμό με τα υψηλά νιτρικά και χωρίς co2, επιβεβαιώνεσαι..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...