Jump to content

Χρυσοψαρο


Recommended Posts

Χρυσόψαρο μου είναι περίπου 5 χρονων, μου το χαρισανε κάποτε σε ένα μικρό ποτηράκι. Ζει μόνο του στα 90 λίτρα με φίλτρο εξωτερικό για 200 λίτρα. Μήκος ενυδρείου 80 εκ, μήκους ψαριού 25 εκ (μαζί με την ουρα) περίπου.  Χρειάζεται μεγαλύτερο ενυδρείο? 

1588348465869910155410.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χρυσόψαρο μου είναι περίπου 5 χρονων, μου το χαρισανε κάποτε σε ένα μικρό ποτηράκι. Ζει μόνο του στα 90 λίτρα με φίλτρο εξωτερικό για 200 λίτρα. Μήκος ενυδρείου 80 εκ, μήκους ψαριού 25 εκ (μαζί με την ουρα) περίπου.  Χρειάζεται μεγαλύτερο ενυδρείο? Τι ειδος χρυσοψαρου είναι?

1588348813322759966961.jpg

1588348990596942175191.jpg

Έγινε επεξεργασία - Larisa
Link to comment
Share on other sites

Το χρυσοψαρο μου φαινεται αρρωστο. Δεν ξερω αν φταινε οι φωτο. Σαν να λειπουν τα λεπια σε καποια σημεια και αυτο το κοκκινο σημαδακι στην ουρα.....

Εχεις κάνει τεστ νερου προσφατα; Πες δυο λογια για την συντηρηση του ενυδρειου σου - αλλαγες νερου πόσα λιτρα και πόσο συχνα; ταισμα, καθαριαμος φιλτρου;

Το οτι θελει πιο μεγαλο ενυδρειο - θελει!

Πιστευω θα το δει συντομα ο @tsala, για να σου πει ολες τις λεπτομεριες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, λέπια δεν του λείπουν φτάνει το φωτο. Ότι αφορά το κόκκινο σημαιάκια στην ουρά το ξανά επισυναπτω: είναι σαν εξωογκωμα από αιμοφορα αγγεία, αν ήταν άνθρωπος θα είπε θα αιμαγγειωμα. Τι είναι αυτό το σημάδι? Τι είδος χρυσοψαρο υ είναι? Έφτασα στο τελικό του μέγεθος? Πόσα λίτρα νερό θελει. Το φίλτρο του αλλάζω κάθε μήνα το κάρβουνο και το γιαλοβαμβακο, πλένω τα σφουγγάρια και τα κεραμικά μπαλάκια. Το φίλτρο είναι crystal profit JBL για 200 λιτρα

15884047153691855928294.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο το αλλαζω καθε μηνα, αλλαζω το καρβουνο και γιαλοβαμβακο, πλένω σφουγγάρια, κεραμικά μπαλάκια και σωλήνες με βούρτσα. Ταιζω δύο φορές την ημέρα με μια κουταλιά γλυκού φλακερς novored jbl, βιταμίνες sera οπότε θυμάμαι, τελευταία και σπιρουλινα και μισή κουταλιά γλυκού ξυρα σκουλικια jbl. Όλο πεινάει. Πόσο συχνά και τι ποσότητα φαγητού πρέπει να του δινου? Ποιο είναι το τελικό μέγεθος που μπορεί να φτάσει?

Link to comment
Share on other sites

Και να σκεφτείτε όταν μου φέρανε ήταν 1,5  εκ και ήταν σε πλαστικό ποτηράκι! "Δωρακι". Αν είναι δυνατών! Τωρα δεν του φτάνουν 90 λίτρα και καλό φίλτρο! Πρέπει κάνεις να σκεφτεί πολλές φορές πριν κάνει τέτοια δώρα! Τέλος παντού, πόσα λίτρα θελει ο Γρενδαλφ (αυτό είναι το όνομα του) και πόσο άλλο θα μεγαλώσει? Ειναι κοινό χρυσοψαρο (καμπούρα που έχει στην πλάτη και η ουρά δεν μιαζουν: μόνη ουρά αλλά μακριά όμως σιγουρα δεν είναι comet)???? Μουστάκια ευτυχώς δεν έχει!!! Παλι καλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Larisa έγραψε:

Και να σκεφτείτε όταν μου φέρανε ήταν 1,5  εκ και ήταν σε πλαστικό ποτηράκι! "Δωρακι". Αν είναι δυνατών! Τωρα δεν του φτάνουν 90 λίτρα και καλό φίλτρο! Πρέπει κάνεις να σκεφτεί πολλές φορές πριν κάνει τέτοια δώρα! Τέλος παντού, πόσα λίτρα θελει ο Γρενδαλφ (αυτό είναι το όνομα του) και πόσο άλλο θα μεγαλώσει? Ειναι κοινό χρυσοψαρο (καμπούρα που έχει στην πλάτη και η ουρά δεν μιαζουν: μόνη ουρά αλλά μακριά όμως σιγουρα δεν είναι comet)???? Μουστάκια ευτυχώς δεν έχει!!! Παλι καλα!!!!

Δεν ειμαι ειδικος στα χρυσοψαρα, αλλα για comet το βλεπω. Ενυδρειο 1μετρο μηκος και πανω θα ειναι καλο.

Δεν πλενουμε με βουρτσα το βιολογικο υλικο. Το κοκκινο σημαδι (δειχνει, οτι υπαρχει φλεγμονη στο σημειο αυτο) μπορει να ειναι και καποιο παρασιτο. Αν μπορεις, βγαλε καθαρη και μεγαλη φωτογραφια.

Αν θελεις διαβασε εδω για χρυσοψαρα https://www.aquazone.gr/forums/forum/23-ψάρια-κρύου-νερού/

Και τεστ νερου εκανες;

Αλλαγες νερου;

πριν 21 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

αλλαγες νερου πόσα λιτρα και πόσο συχνα;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...