Jump to content

Γυάλινο Καπάκι ενυδρείου


dio20_4

Recommended Posts

έχω ένα ενυδρείο το οποίο έχει μαύρο καπάκι και θέλω να το αλλάξω σε γυάλινο. Σκεφτόμουν να το κάνω συρταρωτό με δυο κομμάτια ίδιου μήκους. Εσείς τι γνώμη έχετε; Μήπως θα ήταν καλύτερα να είναι και τα δυο κομμάτια στο ίδιο ύψος; Ή να έχουν διαφορετικό μέγεθος;; 
Και κάτι άλλο, πως να ζήτησω τις γωνιές-βάσεις για να στηριχτεί το καπάκι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος dio20_4 έγραψε:

έχω ένα ενυδρείο το οποίο έχει μαύρο καπάκι και θέλω να το αλλάξω σε γυάλινο. Σκεφτόμουν να το κάνω συρταρωτό με δυο κομμάτια ίδιου μήκους. Εσείς τι γνώμη έχετε; Μήπως θα ήταν καλύτερα να είναι και τα δυο κομμάτια στο ίδιο ύψος; Ή να έχουν διαφορετικό μέγεθος;; 
Και κάτι άλλο, πως να ζήτησω τις γωνιές-βάσεις για να στηριχτεί το καπάκι;

Εγώ έχω φτιάξει κάτι παρόμοιο με αυτό που λέει χριαζεσε έναν πλαστικό σιδηρόδρομο τώρα για τα κωματια το ένα θα έπρεπε να είναι λίγο μεγαλιτερο 

Screenshot_20200503-095709_Gallery.jpg

Screenshot_20200503-095705_Gallery.jpg

Screenshot_20200503-095654_Gallery.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το αποφάσισα. Θα κάνω ένα καπάκι με δυο κομμάτια, το ένα μικρότερο από τον άλλο ενωμένα με μεντεσεδακια . Απλά θέλω την βοήθεια σας λιγάκι ακόμα. Επειδή τα χέρια μου δεν πιάνουν πολύ θα πάω σε έναν που κάνει τζάμια να μου το φτιάξει. Πως να το στηρίξω όμως στο ενυδρείο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος dio20_4 έγραψε:

Τελικά το αποφάσισα. Θα κάνω ένα καπάκι με δυο κομμάτια, το ένα μικρότερο από τον άλλο ενωμένα με μεντεσεδακια . Απλά θέλω την βοήθεια σας λιγάκι ακόμα. Επειδή τα χέρια μου δεν πιάνουν πολύ θα πάω σε έναν που κάνει τζάμια να μου το φτιάξει. Πως να το στηρίξω όμως στο ενυδρείο. 

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο? :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο? :)

49,5 x 29,7

Link to comment
Share on other sites

Είχα δει κάτι στηρίγματα καπακιού.

Προφανώς είναι για καπάκι που είναι  ένα κομμάτι και απλώς το στηρίζεις πάνω τους.

Ρίξε μαι ματιά παρακάτω μήπως σε βολεύουν.

https://www.greenaqua.gr/exoplismos/mikra-exartimata

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Είχα δει κάτι στηρίγματα καπακιού.

Προφανώς είναι για καπάκι που είναι  ένα κομμάτι και απλώς το στηρίζεις πάνω τους.

Ρίξε μαι ματιά παρακάτω μήπως σε βολεύουν.

https://www.greenaqua.gr/exoplismos/mikra-exartimata

 

Ναι κάτι τέτοιο σκεφτόμουν. 
μια τελευταία ερώτηση, αν βγάλω το καπάκι από πάνω που έχω τώρα το οποίο λογικά λειτουργεί και σαν κόντρα, θα έχω πρόβλημα αν το καινούργιο είναι απλό και απλά στηρίζετε στο ενυδρείο; 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι μικρές οι διαστάσεις σου για να χρειάζονται κόντρες. Μια χαρά θα είναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος dlamprou έγραψε:

Νομίζω ότι είναι μικρές οι διαστάσεις σου για να χρειάζονται κόντρες. Μια χαρά θα είναι.

Ευχαριστώ πολύ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...