Jump to content

Απορίες


Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα είμαι νέα εδώ και γενικά στον χώρο των ενυδρείων μ έφεραν δώρο ένα μικρό ενυδρείο 20l περίπου με 4 glow light tetra (μετά από ψάξιμο εμαθα το είδος) και το ένα ψαράκι το οποίο είναι το πιο χοντρό και μεγαλόσωμο από όλα κάθετε σε ένα συγκεκριμένο σημείο στη γωνία κάτω χαμηλά για ώρες χωρίς να κουνιέται δεν αναπνέει γρήγορα ούτε έχει κάποια διαφορά στο χρώμα και τρώει κανονικότατα (είδα ότι το χρώμα και η αναπνοή παίζουν ρόλο από εδώ επίσης χεχ?) θέλω βοήθεια γενικότερα κάποιες συμβουλές το pH της βρύσης είναι 8 και ο θερμοστάτης είναι στους 25-26 δεν έχω κάνει κανένα τεστ ακόμα γιατι δεν γνωρίζω ποιο πρέπει να πάρω και θέλω να είναι και λίγο οικονομικό καταλαβαίνετε ελπίζω θέλω επίσης βοήθεια για το αν μπορώ να βάλω κάποιο φυτό γιατί θέλω να το κάνω ποιο φυσικό ευχαριστώ 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Vivi20 έγραψε:

Καλησπέρα στην ομάδα είμαι νέα εδώ και γενικά στον χώρο των ενυδρείων μ έφεραν δώρο ένα μικρό ενυδρείο 20l περίπου με 4 glow light tetra (μετά από ψάξιμο εμαθα το είδος) και το ένα ψαράκι το οποίο είναι το πιο χοντρό και μεγαλόσωμο από όλα κάθετε σε ένα συγκεκριμένο σημείο στη γωνία κάτω χαμηλά για ώρες χωρίς να κουνιέται δεν αναπνέει γρήγορα ούτε έχει κάποια διαφορά στο χρώμα και τρώει κανονικότατα (είδα ότι το χρώμα και η αναπνοή παίζουν ρόλο από εδώ επίσης χεχ?) θέλω βοήθεια γενικότερα κάποιες συμβουλές το pH της βρύσης είναι 8 και ο θερμοστάτης είναι στους 25-26 δεν έχω κάνει κανένα τεστ ακόμα γιατι δεν γνωρίζω ποιο πρέπει να πάρω και θέλω να είναι και λίγο οικονομικό καταλαβαίνετε ελπίζω θέλω επίσης βοήθεια για το αν μπορώ να βάλω κάποιο φυτό γιατί θέλω να το κάνω ποιο φυσικό ευχαριστώ 

 

Καλώς όρισες.

Αν έχεις 8 ph πρέπει να το κατεβάσεις στο 7-7.3 γιατί το ανώτερο γι αυτά τα ψαρια που έχεις είναι 7.5

Τροποι για να το κατεβάσεις είναι φιλτρανση με τύρφη, χρήση Αντίστροφης όσμωση η κάποιο σκεύασμα πχ ph down.

Περισσότερα θα σου πούνε οι πιο ειδικοί.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Καλώς όρισες.

Αν έχεις 8 ph πρέπει να το κατεβάσεις στο 7-7.3 γιατί το ανώτερο γι αυτά τα ψαρια που έχεις είναι 7.5

Τροποι για να το κατεβάσεις είναι φιλτρανση με τύρφη, χρήση Αντίστροφης όσμωση η κάποιο σκεύασμα πχ ph down.

Περισσότερα θα σου πούνε οι πιο ειδικοί.

Τι είναι η τύρφη κάποιο ειδικό φίλτρο η μπορώ να το βάλω στο απλό? Συγνώμη δεν ξέρω τίποτα γι αυτα... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Vivi20 έγραψε:

Τι είναι η τύρφη κάποιο ειδικό φίλτρο η μπορώ να το βάλω στο απλό? Συγνώμη δεν ξέρω τίποτα γι αυτα... 

Αυτό πιστεύω θα σε βοηθήσει.

Άμα έχεις χρόνο Διάβασε το.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος Vivi20 έγραψε:

Τι είναι η τύρφη κάποιο ειδικό φίλτρο η μπορώ να το βάλω στο απλό? Συγνώμη δεν ξέρω τίποτα γι αυτα... 

Ειναι  φυσικό προϊόν κατι σαν χωματολιπασμα  που βελτιώνει  τις ιδιότητες του χώματος και βοηθα στη συγκράτηση νερού και χρησιμοποιείτε στην κηποτεχνια. Η  χρηση της στα ενυδρεια ειναι μπελαλιδικη καπως, διαβασε τα παρακατω...

 

 

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Νικόλαξ μαζι το γραφαμε, πιασε κοκκινο που λενε....:bigemo_harabe_net-117:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

 

 

πριν 19 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Ειναι  φυσικό προϊόν κατι σαν χωματολιπασμα  που βελτιώνει  τις ιδιότητες του χώματος και βοηθα στη συγκράτηση νερού και χρησημοποιητε στην κηποτεχνια. Η  χρηση της στα ενυδρεια ειναι μπελαλιδικη καπως, διαβασε τα παρακατω...

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τους δύο μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε και με το θέμα με το ψαράκι μου? Γιατί κάθετε ακίνητο? Μήπως φταει το νερό γιατί η θερμοκρασία μου από όσο ξέρω είναι καλή επίσης μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε και με τα τεστ ποιο είναι ποιο καλό? 

Link to comment
Share on other sites

Καλα κανεις και το ψαχνεις με το ph, αλλα πιστευω οτι πριν κανεις καμια κινηση αγορας ψαξτο λιγο....... αλλα απο τον breeder πριν και το καταστημα μετα που θα τα παρεις  σε νερο βρυσης θα εχουν μεγαλωσει, υπαρχουν ψαρια που θελουν αυστηρα να ειναι μεσα στις παραμετρους και αλλα οχι, γενικα ομως καλο ειναι αν δεν ειμαστε μεσα στις παραμετρους τουλαχιστον να ειμαστε κοντα στα ορια τους.

Υ,Γ  απο τετρα δεν ξερω, αλλοι θα σου πουν περι αυτων

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλα κανεις και το ψαχνεις με το ph, αλλα πιστευω οτι πριν κανεις καμια κινηση αγορας ψαξτο λιγο....... αλλα απο τον breeder πριν και το καταστημα μετα που θα τα παρεις  σε νερο βρυσης θα εχουν μεγαλωσει, υπαρχουν ψαρια που θελουν αυστηρα να ειναι μεσα στις παραμετρους και αλλα οχι, γενικα ομως καλο ειναι αν δεν ειμαστε μεσα στις παραμετρους τουλαχιστον να ειμαστε κοντα στα ορια τους.

Υ,Γ  απο τετρα δεν ξερω, αλλοι θα σου πουν περι αυτων

 

 

Καταλαβαίνω και προσπαθώ γενικά να ψάχνομαι πριν κάνω κάτι και τα ψαράκια μου τα έφεραν έτοιμα οπότε ότι έμαθα το έμαθα τώρα αυτές τις μέρες που τα εχω

Link to comment
Share on other sites

Και πολυ καλα κανεις, θελει καλο διαβασμα σε αρθρα, θεματα και εδω ειναι απο τα σωστα μερη.....οταν λες δεν εχεις κανει τεστ, εννοεις για το ph μονο ή και για αμμωνια νιτρωδη κλπ. Δεν ξερω τι σου εχουν πει περι στρωσιματος νερου και ποτε ειναι ετοιμο ενα ενυδρειο να δεχτει ψαρια και τι εκανες.......  τσεκαρε τον σωστο τροπο παρακατω

 

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Vivi20 έγραψε:

Καλησπέρα στην ομάδα είμαι νέα εδώ και γενικά στον χώρο των ενυδρείων μ έφεραν δώρο ένα μικρό ενυδρείο 20l περίπου με 4 glow light tetra (μετά από ψάξιμο εμαθα το είδος) και το ένα ψαράκι το οποίο είναι το πιο χοντρό και μεγαλόσωμο από όλα κάθετε σε ένα συγκεκριμένο σημείο στη γωνία κάτω χαμηλά για ώρες χωρίς να κουνιέται δεν αναπνέει γρήγορα ούτε έχει κάποια διαφορά στο χρώμα και τρώει κανονικότατα (είδα ότι το χρώμα και η αναπνοή παίζουν ρόλο από εδώ επίσης χεχ?) θέλω βοήθεια γενικότερα κάποιες συμβουλές το pH της βρύσης είναι 8 και ο θερμοστάτης είναι στους 25-26 δεν έχω κάνει κανένα τεστ ακόμα γιατι δεν γνωρίζω ποιο πρέπει να πάρω και θέλω να είναι και λίγο οικονομικό καταλαβαίνετε ελπίζω θέλω επίσης βοήθεια για το αν μπορώ να βάλω κάποιο φυτό γιατί θέλω να το κάνω ποιο φυσικό ευχαριστώ 

 

Έχει καιρό που κάθεται στην γωνία η άρχισε να κάθεται μετά από κάποιο διάστημα που το είχες;

Δείξε μας και κάποια φωτογραφία με το ψαράκι σου να δούμε αν έχει κάποιο επιφανειακό σύμπτωμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Και πολυ καλα κανεις, θελει καλο διαβασμα σε αρθρα, θεματα και εδω ειναι απο τα σωστα μερη.....οταν λες δεν εχεις κανει τεστ, εννοεις για το ph μονο ή και για αμμωνια νιτρωδη κλπ. Δεν ξερω τι σου εχουν πει περι στρωσιματος νερου και ποτε ειναι ετοιμο ενα ενυδρειο να δεχτει ψαρια και τι εκανες.......  τσεκαρε τον σωστο τροπο παρακατω

 

Δεν έχω κάνει κανένα τεστ και τ ψαράκια μου τα φέρανε όλα μαζί στη σακούλα μαζί με το ενυδρείο οπότε δεν είχα άλλη επιλογή από το να τα βάλω όλα μέσα με απλό νερό μετά πήρα έριξα αντιχλωριο και βακτήρια αλλά γενικά δεν έχω κάνει τίποτα πέραν αυτών 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Έχει καιρό που κάθεται στην γωνία η άρχισε να κάθεται μετά από κάποιο διάστημα που το είχες;

Δείξε μας και κάποια φωτογραφία με το ψαράκι σου να δούμε αν έχει κάποιο επιφανειακό σύμπτωμα.

Το έχω σχεδόν μια εβδομάδα και άρχισε να το κάνει αυτό τις τελευταίες 3 μέρες θα στείλω και φωτογραφία 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Vivi20 έγραψε:

Το έχω σχεδόν μια εβδομάδα και άρχισε να το κάνει αυτό τις τελευταίες 3 μέρες θα στείλω και φωτογραφία 

Το ενυδρείο έχει φίλτρο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Vivi20 έγραψε:

Δεν έχω κάνει κανένα τεστ και τ ψαράκια μου τα φέρανε όλα μαζί στη σακούλα μαζί με το ενυδρείο οπότε δεν είχα άλλη επιλογή από το να τα βάλω όλα μέσα με απλό νερό μετά πήρα έριξα αντιχλωριο και βακτήρια αλλά γενικά δεν έχω κάνει τίποτα πέραν αυτών 

Δεν βλεπω να επιβιωνουν τα ψαρια μεχρι να στρωσει το νερο, εγω θα τα εδινα πισω για να σωθουν και οταν στρωσει το ενυδρειο τοτε θα τα εβαζα παλι.....Διαβασε τα επιμερους αρθρα για το στρωσιμο  σε αυτο που εβαλα πριν και οτι αποριες εχεις εδω ειμαστε.

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Έχει καιρό που κάθεται στην γωνία η άρχισε να κάθεται μετά από κάποιο διάστημα που το είχες;

Δείξε μας και κάποια φωτογραφία με το ψαράκι σου να δούμε αν έχει κάποιο επιφανειακό σύμπτωμα.

 

IMG_20200504_005342.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν με αφήνει να ανεβάσω άλλη φωτο εδώ υπάρχει κάπου αλλού που μπορώ να τις βάλω να τις δείτε? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Το ενυδρείο έχει φίλτρο;

Ναι πήρα και φίλτρο και θερμαντήρα 

Link to comment
Share on other sites

Επισης σε 20λ. μονο μονομαχος ζει και αν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος corto maltese έγραψε:

Επισης σε 20λ. μονο μονομαχος ζει και αν.

Από ψαρια Ναι.

Αλλιώς μόνο γαρίδες και σαλιγκάρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Όπως είπαν και τα παιδιά baby steps πρώτα. Να γίνει ένα περιβάλλον βιώσιμο για τα ψαράκια (άρθρο για το στήσιμο του ενηδρείου από το μηδέν) και μετά τι μπορεί να φιλοξενίσεις σε αυτά τα λίτρα. Το γενικό προφιλ για τα ψάρια που σου έφεραν είναι το παρακάτω

 

 

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Vivi20 έγραψε:

Ναι πήρα και φίλτρο και θερμαντήρα 

Το ενυδρείο θέλει στρώσιμο.

Οπότε πρέπει (αν θες να ζήσουν τα ψαράκια) να κάνεις αυτό που είπε ο @corto maltese να τα γυρίσεις πίσω.

Αργότερα μπορείς να βάλεις Μονομάχο που είναι υπέροχο ψαρι και με πολύ ενδιαφέρον χαρακτηριστικά.

Αλλιώς γαριδούλες και σαλιγκάρια που επίσης είναι πολύ όμορφο σαν aquascape, και θα μπορούσες να το γεμίσεις με εύκολα φυτά μιας και είναι μικρούλι ώστε να γίνει ανάρπαστο.

 

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Νικόλαξ said:

Το ενυδρείο θέλει στρώσιμο.

Οπότε πρέπει (αν θες να ζήσουν τα ψαράκια) να κάνεις αυτό που είπε ο @corto maltese να τα γυρίσεις πίσω.

Αργότερα μπορείς να βάλεις Μονομάχο που είναι υπέροχο ψαρι και με πολύ ενδιαφέρον χαρακτηριστικά.

Αλλιώς γαριδούλες και σαλιγκάρια που επίσης είναι πολύ όμορφο σαν aquascape.

 

Ψηφίζω μονομάχονι..τέτοιο ψυχανώμαλο ψάρι πουθενά..Τόσο βαρεμένο που είναι μια ειδική κατηγορία λατρείας...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Το ενυδρείο θέλει στρώσιμο.

Οπότε πρέπει (αν θες να ζήσουν τα ψαράκια) να κάνεις αυτό που είπε ο @corto maltese να τα γυρίσεις πίσω.

Αργότερα μπορείς να βάλεις Μονομάχο που είναι υπέροχο ψαρι και με πολύ ενδιαφέρον χαρακτηριστικά.

Αλλιώς γαριδούλες και σαλιγκάρια που επίσης είναι πολύ όμορφο σαν aquascape.

Αυτό θα κανω... Αν και εμένα στο Pet Shop όταν πήρα το φίλτρο το θερμαντήρα αντιχλωριο και βακτήρια μου είπε να το αφήσω μια μέρα και θα είναι εντάξει τα ψάρια μου και ότι δεν υπήρχε πρόβλημα και σε αυτά τα λίτρα επειδή είναι μόνο 4

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος GVC έγραψε:

Ψηφίζω μονομάχονι..τέτοιο ψυχανώμαλο ψάρι πουθενά..Τόσο βαρεμένο που είναι μια ειδική κατηγορία λατρείας...!!!!

Χαχαχα εντάξει με μονομάχους τι φυτά πάνε? Σκεφτόμουν να βάλω αυτά  Vallisneria spiralis ‘Tiger’ στο ενυδρείο μου γιατί τα θεωρώ πολύ όμορφα και αν χωράει μετά μια νουμπια Νανά αλλά δεν ξέρω αν θα τα δεχτεί ο μονομάχος 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...