Jump to content

Απορίες


Recommended Posts

Μόλις τώρα, το μέλος Vivi20 έγραψε:

Αυτό θα κανω... Αν και εμένα στο Pet Shop όταν πήρα το φίλτρο το θερμαντήρα αντιχλωριο και βακτήρια μου είπε να το αφήσω μια μέρα και θα είναι εντάξει τα ψάρια μου και ότι δεν υπήρχε πρόβλημα και σε αυτά τα λίτρα επειδή είναι μόνο 4

Αυτό έχει υποθεί παρά πολλές φορές σαν θέμα στο forum.

Οι πετσοπαδες θέλουν μόνο να πουλήσουν οπότε θα σου λένε πράγματα που δεν ισχύουν ώστε να σε πείσουν να αγοράσεις.

Πριν κάνεις κάποια κίνηση στο ενυδρείο σου θα σου συνιστούσα να Ρωτάς εδώ στο φόρουμ για σίγουρες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Vivi20 έγραψε:

Χαχαχα εντάξει με μονομάχους τι φυτά πάνε? Σκεφτόμουν να βάλω αυτά  Vallisneria spiralis ‘Tiger’ στο ενυδρείο μου γιατί τα θεωρώ πολύ όμορφα και αν χωράει μετά μια νουμπια Νανά αλλά δεν ξέρω αν θα τα δεχτεί ο μονομάχος 

Ο Μονομάχος τα φυτά τα απολαμβάνει τις περισσότερες φορές, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα να μην στα δεχτεί κατά 99%.

Απλά για αρχή θα σου πρότεινα να βάλεις εύκολα φυτά.

Μπορείς να κοιτάξεις Αυτό και αυτό θα σε βοηθήσει για την επιλογή εύκολων φυτών.

Αλλά πρώτα από όλα για να φιλοξενήσεις Μονομάχο θα πρέπει να διορθώσεις το θέμα του PH γιατί ο Μονομάχος θέλει όξινο προς μαλακό ph δηλαδή 6.5-7

Και πρέπει να στρωθεί το ενυδρείο πρώτα μην βιαστείς!!!

 

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Vivi20 said:

Αυτό θα κανω... Αν και εμένα στο Pet Shop όταν πήρα το φίλτρο το θερμαντήρα αντιχλωριο και βακτήρια μου είπε να το αφήσω μια μέρα και θα είναι εντάξει τα ψάρια μου και ότι δεν υπήρχε πρόβλημα και σε αυτά τα λίτρα επειδή είναι μόνο 4

υπάρχουν κάποιοι κανόνες διαβίωσης σε όλα τα ζωντανά...Αυτούς κανόνες δεν τους έφτιαξε κανένας πετσοπας η κάποιος χομπιστας..Τα ίδια τα ζωντανά τους έχουν επιβάλλει για μια πιο σωστό και αρμονικό βίο (ρε τι λεω βραδυνιατικο..κακό πράμ η καραντινα παιδια..) οι πετσοπαδες όπως ανέφερε και ο @Νικόλαξ μόνο το βιο αβίωτο κάνουν στα ζωντανα με την προοπτική ότι εσύ (δεν το λεω προσωπικα) έκανες λάθος και θα πας να ξαναψωνίσεις...

 

10 minutes ago, Vivi20 said:

Χαχαχα εντάξει με μονομάχους τι φυτά πάνε? Σκεφτόμουν να βάλω αυτά  Vallisneria spiralis ‘Tiger’ στο ενυδρείο μου γιατί τα θεωρώ πολύ όμορφα και αν χωράει μετά μια νουμπια Νανά αλλά δεν ξέρω αν θα τα δεχτεί ο μονομάχος 

Οι μονομάχοι πάνε με όλα τα φυτά. Κατά τα άλλα ώρες ώρες δεν τα πανε καλά ούτε με άντερα τους που λενε :P 

 

Στρώσε πρώτα ενυδρείο και μετά όλα έρχονται στις επιλογές που έχεις.

 

Υ.Γ 1:Οκ όλοι θα θέλαμε να πέρναμε κάτι έτοιμο και να δουέύει, αλλά το ενυδρείο έχει κάποια διαδικασία και κυρίως θέλει υπομονή. Όλα αυτά αξίζουν και το περίμενε και όλα για το τελικό αποτέλεσμα..!!!

Υ.Γ 2: όλοι κάναμε λάθη. προσωπικά τα περισσότερα λάθη τα έκανα γιατί δεν ρώταγα για να μην με πουν χαζό...Στο τέλος μόνο τα ψαράκια την πληρω΄νανε και αρκετές φορές επώδυνα..Έβαλα μυαλό..Ότι και αν θες να ρωτήσεις όσο χαζό και να σου φανεί απλά ρώτα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πέτα και καμια γενική φωτογραφία να δουν τα παιδιά ποιά άλλα λάθη μπορεί να έχει κάνει ο πετσοπας...Όπως για παράδειγμα ο γλάρος κάποτε έλεγε...όχι σκουπίδια και πλαστικά και σε θάλασσες και ακτές...ένα ενυδρείο γιατί να έχει πλαστικά καράβια και φυτά;;;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος GVC έγραψε:

Πέτα και καμια γενική φωτογραφία να δουν τα παιδιά ποιά άλλα λάθη μπορεί να έχει κάνει ο πετσοπας...Όπως για παράδειγμα ο γλάρος κάποτε έλεγε...όχι σκουπίδια και πλαστικά και σε θάλασσες και ακτές...ένα ενυδρείο γιατί να έχει πλαστικά καράβια και φυτά;;;;;

Ακριβώς αυτό!???

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Πέτα και καμια γενική φωτογραφία να δουν τα παιδιά ποιά άλλα λάθη μπορεί να έχει κάνει ο πετσοπας...Όπως για παράδειγμα ο γλάρος κάποτε έλεγε...όχι σκουπίδια και πλαστικά και σε θάλασσες και ακτές...ένα ενυδρείο γιατί να έχει πλαστικά καράβια και φυτά;;;;;

Θα βάλω αύριο φώτο όλο το ενυδρείο μου αν και τώρα λέω να αλλάξω το χαλίκι γιατί είναι κανονικό από θάλασσα και έχει μέσα και μικρά κομμάτια από κοχύλια η να βάλω από πάνω άλλο απλό λευκό αν κάνει δεν ξέρω επίσης θέλω να βάλω κανονικά φυτά όπως είπα πιο πάνω και να βγάλω το καραβάκι και ένα ψεύτικο φυτό που υπάρχει και αυτή τη βδομάδα περιμένω και τον φωτισμό μου που είναι ενα φωτάκι σχετικά απλο

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Ο Μονομάχος τα φυτά τα απολαμβάνει τις περισσότερες φορές, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα να μην στα δεχτεί κατά 99%.

Απλά για αρχή θα σου πρότεινα να βάλεις εύκολα φυτά.

Μπορείς να κοιτάξεις Αυτό και αυτό θα σε βοηθήσει για την επιλογή εύκολων φυτών.

Αλλά πρώτα από όλα για να φιλοξενήσεις Μονομάχο θα πρέπει να διορθώσεις το θέμα του PH γιατί ο Μονομάχος θέλει όξινο προς μαλακό ph δηλαδή 6.5-7

Και πρέπει να στρωθεί το ενυδρείο πρώτα μην βιαστείς!!!

 

Φυτά είπα παραπάνω ποια είπα να βάλω και από αυτά που έψαξα αυτά τα δύο είναι εύκολα φυτά χωρίς απαιτήσεις και μικρά σε μέγεθος για να μην κλαδεύω κάθε 10 μέρες!! Στις πόσες μέρες είναι στρωμένο το ενυδρείο? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Vivi20 έγραψε:

Φυτά είπα παραπάνω ποια είπα να βάλω και από αυτά που έψαξα αυτά τα δύο είναι εύκολα φυτά χωρίς απαιτήσεις και μικρά σε μέγεθος για να μην κλαδεύω κάθε 10 μέρες!! Στις πόσες μέρες είναι στρωμένο το ενυδρείο? 

Σε 1 μηνα.

Το προφιλ των ψαριων ειναι αυτο -

Πρεπει να επιστρεψεις τα ψαρια στο πετ σοπ. Δεν θα επιζησουν σε 20λ, ειδικα σε μη στρωμενο ενυδρειο.

Μεχρι να τα επιστρεψεις πρεπει να κάνεις καθε μερα αλλαγη νερου περιπου 5λ με αντιχλωριο.

Οταν ενα κοπαδοψαρο απομακρυνεται απο το κοπαδι, σημαινει οτι ειναι αρρωστο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σήμερα τα ψαράκια μου είναι όλα μαζί και αρκετά ενεργητικά ειδικά το ψαράκι που σας έλεγα εχθες τα ταισα πριν δύο ώρες περίπου και ακόμα το ψαράκι μου δεν έχει κρυφτεί συνήθως μετά το φαγητό ξανά πήγαινε και κρυβονταν

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Και πολυ καλα κανεις, θελει καλο διαβασμα σε αρθρα, θεματα και εδω ειναι απο τα σωστα μερη.....οταν λες δεν εχεις κανει τεστ, εννοεις για το ph μονο ή και για αμμωνια νιτρωδη κλπ. Δεν ξερω τι σου εχουν πει περι στρωσιματος νερου και ποτε ειναι ετοιμο ενα ενυδρειο να δεχτει ψαρια και τι εκανες.......  τσεκαρε τον σωστο τροπο παρακατω

 

Το διάβασα εχθές και έχω την εξής απορία γιατί να προτημησω τα υγρά τεστ από τα στικ? Εννοώ ποια είναι η διαφορα τους εφόσον κάνουν το ίδιο πράγμα καταλαβαίνετε ?‍♀️

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,τα υγρά τέστ είναι πολύ πιο ακριβή στις μετρήσεις τούς. Κοστίζουν παραπάνω αλλά είσαι σίγουρος για τα αποτελέσματα.Τα στικ είναι οικονομικά αλλά πολλές φορές έχουν μεγάλες αποκλίσεις στις μετρήσεις τούς.

Έγινε επεξεργασία - Thanasis Nikolaou
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Thanasis Nikolaou έγραψε:

Καλημέρα,τα υγρά τέστ είναι πολύ πιο ακριβή στις μετρήσεις τούς. Κοστίζουν παραπάνω αλλά είσαι σίγουρος για τα αποτελέσματα.Τα στικ είναι οικονομικά αλλά πολλές φορές έχουν μεγάλες αποκλίσεις στις μετρήσεις τούς.

Κατάλαβα ευχαριστώ πολύ ?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, natateo said:

Σε 1 μηνα.

Το προφιλ των ψαριων ειναι αυτο -

 

Παλι καλά που υπάρχει και η @natateo και διοριθώνει τις μπαρουφες που λεμε.Σορρυ παιδιά έμεινα στο tetra :P 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Vivi20 έγραψε:

Καλημέρα σήμερα τα ψαράκια μου είναι όλα μαζί και αρκετά ενεργητικά ειδικά το ψαράκι που σας έλεγα εχθες τα ταισα πριν δύο ώρες περίπου και ακόμα το ψαράκι μου δεν έχει κρυφτεί συνήθως μετά το φαγητό ξανά πήγαινε και κρυβονταν

Αν θελεις να κρατησεις αυτα τα ψαρια, θα χρειαστεις ενυδρειο 80 εκ μηκος, περιπου 100λ. Ειναι βασανιστήριο να μεινουν σε 20 λιτρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...