Jump to content

ΚΑΦΕ ΑΛΓΗ


Recommended Posts

Παιδιά Καλησπέρα. Είμαι και εγώ πολύ νέος στο χώρο και θα ήθελα λίγη βοήθεια απο κόσμο με περισσότερη εμπειρία. Το ενυδρείο που βλέπετε στη φώτο είναι 30l και έχει μέσα 4 γκάπυ, 1 αρσενικό και 2 θηλυκά. Να πώ εδώ πως για την ώρα δεν σκοπεύω να προσθέσω και άλλα ψαράκια καθώς απο όσα έχω καταλάβει διαβάζοντας εδώ αλλά και βλέπω ο ίδιος νομίζω πως το μέγεθος του ενυδρείου δεν σηκώνει άλλα. Απο την άλλη όμως θα ήθελα να αυξήσω τα φυτά που έχει μέσα. Πριν 2 εβδομάδες αγόρασα το ξύλο που βλέπετε αλλά και το φυτό (ελοντέα ντένσα αν θυμάμαι σωστά). Το θέμα είναι πως εδώ και 10 μέρες περίπου έχει γεμίσει με μια καφέ άλγη (υποθέτω είναι άλγη διαβάζοντας και το άρθρο που έχω ποστάρει εδώ) και έτσι απο την προηγούμενη πέμπτη έχω μειώσει πάρα πολύ το φωτισμό (2 ώρες την ημέρα το πολύ) ενώ πριν χωρίς να γνωρίζω είχα τη λάμπα αναμμένη πανω απο 10 ώρες σίγουρα.

 

Στο κατάστημα που αγόρασα τα ψαράκια, τα φυτά και το ξύλο μου έδωσαν και το HS Aqua Flora Carbo (Co2) καθώς και το HS Aqua Easy cell σε περίπτωση που ανέβει η Αμμωνία η το NO2. Απο το πρώτο είχα διαιρέσει την εβδομαδιαία δόση σε 6 ημερήσιες οπότε έβαζα κάθε μέρα και απο λίγο. 

 

Όταν είδα τη δημιουργία της άλγης σταμάτησα και το Co2 γιατί πίστευα πως επειδή έχω ένα μόνο μικρό φυτό η πλειοψηφία του Co2 θα οδηγήσει σε ακόμα μεγαλυτερη αύξηση της άλγης.

 

Το ενυδρείο λειτουργεί απο 01.04.20 τα τρία πρώτα ψαράκια μπήκαν 23.04.20 έχοντας χρησιμοποιήσει βακτήρια sera και βλέποντας τις επιθυμητές τιμές σε N02.

 

Σημερινή μέτρηση 04.05.20

 

Χλώριο: 0

ph: 6.8

NO3: κοντά στο 10

NO2: 1

ΝΗ3/ΝΗ4: 0

 

Άλλα δεδομένα του ενυδρείου:

Hailea K-30

Φίλτρο: Hailea HE-200

Θερμοστάτης: Eihem 50w 

Αir pump: Vento 1.0 (ανοίγει κυρίως τη νύχτα)

 

Τροφή στα ψαράκια μία φορά την ημέρα κάθε πρωι. Θα ήθελα κάποια στιγμή να δω αν μπορώ να βελτιώσω το φίλτρο μου βάζοντας μέσα βιολογικό υλικό αλλά για αυτό μάλλον θα πρέπει να ανοίξω νέα συζήτηση.

 

Για την ώρα θα ήθελα να καταλάβω αν αυτό το καφέ χρώμα είναι άλγη και αν είναι πως να την καταπολεμήσω. Κατα προτίμηση χωρίς φάρμακο εκτός αν γνωρίζετε κάποιο φάρμακο που να μην είναι επιβλαβές για τα ψάρια.

 

Ευχαριστώ!

 

 

IMG_20200504_161357.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το φυτο που έχεις είναι egeria densa είναι απο τα ποιο ανθεκτικα και εύκολα φυτα  ανεβασε των φωτισμό στης 7 ώρες και σταδιακά σε βάθος χρόνου δραστών 8

Μην ρίχνεις λιπασματα δεν τα χριαζεσε με ένα φυτό 

Το ενυδρείο δεν έχει στρώσει μαλονουμε για να μετρας no2=1 αλλά είσαι στα τελιοματα 

Αλαγη νερού έχεις κάνει?

Με τι τεστ μετρας?

Όσο για την αλγη μην την φοβασε καθόλου θα κάνει των κύκλο και θα φιγει υπομονή 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση !

Αλλαγή νερού έκανα το Σάββατο, το 30% και θα ξανακάνω το Σάββατο που μας έρχεται.

Τα Τεστ για αμμωνία είναι τα tetra, χρησιμοποιώ υγρό του ενυδρείου που μπαίνει σε ένα μικρό δοχείο .

Δυστυχώς για NO2 είχα πάρει τα sticks, πιστεύεις πρέπει να πάρω άμεσα τα υγρά?

 

Επίσης σκέφτομαι να βάλω αλλο ένα η 2 φυτά μέσα πχ anubia nano η κέρατοφύλλο. Φαντάζομαι όσο πιο πολλά τα φυτά τόσο πιο δύσκολο για την άλγη να ευδοκιμήσει. Έχεις κάποιο άλλο φυτό να προτείνεις αντί για τα παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειμαι των 'φυτων'', αλλα αναφορικα με τα τεστ, μονο με τα υγρα θα εισαι σιγουρος για τις τιμες του νερου, ειδικα τα  ΝΟ3 τα χρειαζεσαι γιατι θα ειναι και ο ''οδηγος'' σου τους πρωτους μηνες για τις αλλαγες νερου (καθε ποτε & ποσο) και τον ελεγχο του ενυδρειου. Αν μετρησες με στικ το ph εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι σωστο (6,8), στην Αθηνα το νερο του δυκτιου ειναι πανω απο 7,5 -,6.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, corto maltese said:

Εγω δεν ειμαι των 'φυτων'', αλλα αναφορικα με τα τεστ, μονο με τα υγρα θα εισαι σιγουρος για τις τιμες του νερου, ειδικα τα  ΝΟ3 τα χρειαζεσαι γιατι θα ειναι και ο ''οδηγος'' σου τους πρωτους μηνες για τις αλλαγες νερου (καθε ποτε & ποσο) και τον ελεγχο του ενυδρειου. Αν μετρησες με στικ το ph εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι σωστο (6,8), στην Αθηνα το νερο του δυκτιου ειναι πανω απο 7,5 -,6.

Σήμερα το μεσημέρι η ΕΥΔΑΠ έδινε νερό με 8.0.Μετρημένο δλδ 

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος GVC έγραψε:

Σήμερα το μεσημέρι η ΕΥΔΑΠ έδινε νερό με 8.0.Μετρημένο δλδ :P 

Λογικο μου φαινεται, αν και δεν εχω ηλεκτ. πεχαμετρο να σου πω με ακριβεια αλλα το τεστ της σερα μου δινει 7,8 στα κεντρονοτια που μενω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, corto maltese said:

Λογικο μου φαινεται, αν και δεν εχω ηλεκτ. πεχαμετρο να σου πω με ακριβεια αλλα το τεστ της σερα μου δινει 7,8 στα κεντρονοτια που μενω.

Κάπου στα κεντρονοτια λιμανίσια περίχωρα είναι και εγώ..Και εγώ μου γένισες μια απορεία μεγάλη. Μια απορεία όπου με την API ήταν θεωρητικά εφικτή με την SERA δεν ξέρω. Πώς το έβγαλες το 7.8 με την SERA;;Εμπειρικά σε συνδιασμό με το χρώμα προς τα που έτεινε;;;Στο πιο ανοιχτό η το πιο σκουρο πράσινο;;;

Link to comment
Share on other sites

στο πιο σκουρο αλλα δεν βγαζεις ακριβεια ( εγω που ειμαι και μεσηλικας αστα) με το χρωματολογιο της σερα στο ph σε πολυ σκληρο νερο 8, 8,3 ή 8,5.....αλλα δεν με κοφτει πολυ λογω Αφρικανικου.

Τα api οι πιο πολλοι μου λενε ειναι καλυτερα απο σερα, αλλα μονο με ηλεκτρονικο μπορεις να εισαι σιγουρος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Dimitris Lamprou έγραψε:

Παιδιά Καλησπέρα. Είμαι και εγώ πολύ νέος στο χώρο και θα ήθελα λίγη βοήθεια απο κόσμο με περισσότερη εμπειρία. Το ενυδρείο που βλέπετε στη φώτο είναι 30l και έχει μέσα 4 γκάπυ, 1 αρσενικό και 2 θηλυκά. Να πώ εδώ πως για την ώρα δεν σκοπεύω να προσθέσω και άλλα ψαράκια καθώς απο όσα έχω καταλάβει διαβάζοντας εδώ αλλά και βλέπω ο ίδιος νομίζω πως το μέγεθος του ενυδρείου δεν σηκώνει άλλα. Απο την άλλη όμως θα ήθελα να αυξήσω τα φυτά που έχει μέσα. Πριν 2 εβδομάδες αγόρασα το ξύλο που βλέπετε αλλά και το φυτό (ελοντέα ντένσα αν θυμάμαι σωστά). Το θέμα είναι πως εδώ και 10 μέρες περίπου έχει γεμίσει με μια καφέ άλγη (υποθέτω είναι άλγη διαβάζοντας και το άρθρο που έχω ποστάρει εδώ) και έτσι απο την προηγούμενη πέμπτη έχω μειώσει πάρα πολύ το φωτισμό (2 ώρες την ημέρα το πολύ) ενώ πριν χωρίς να γνωρίζω είχα τη λάμπα αναμμένη πανω απο 10 ώρες σίγουρα.

 

Στο κατάστημα που αγόρασα τα ψαράκια, τα φυτά και το ξύλο μου έδωσαν και το HS Aqua Flora Carbo (Co2) καθώς και το HS Aqua Easy cell σε περίπτωση που ανέβει η Αμμωνία η το NO2. Απο το πρώτο είχα διαιρέσει την εβδομαδιαία δόση σε 6 ημερήσιες οπότε έβαζα κάθε μέρα και απο λίγο. 

 

Όταν είδα τη δημιουργία της άλγης σταμάτησα και το Co2 γιατί πίστευα πως επειδή έχω ένα μόνο μικρό φυτό η πλειοψηφία του Co2 θα οδηγήσει σε ακόμα μεγαλυτερη αύξηση της άλγης.

 

Το ενυδρείο λειτουργεί απο 01.04.20 τα τρία πρώτα ψαράκια μπήκαν 23.04.20 έχοντας χρησιμοποιήσει βακτήρια sera και βλέποντας τις επιθυμητές τιμές σε N02.

 

Σημερινή μέτρηση 04.05.20

 

Χλώριο: 0

ph: 6.8

NO3: κοντά στο 10

NO2: 1

ΝΗ3/ΝΗ4: 0

 

Άλλα δεδομένα του ενυδρείου:

Hailea K-30

Φίλτρο: Hailea HE-200

Θερμοστάτης: Eihem 50w 

Αir pump: Vento 1.0 (ανοίγει κυρίως τη νύχτα)

 

Τροφή στα ψαράκια μία φορά την ημέρα κάθε πρωι. Θα ήθελα κάποια στιγμή να δω αν μπορώ να βελτιώσω το φίλτρο μου βάζοντας μέσα βιολογικό υλικό αλλά για αυτό μάλλον θα πρέπει να ανοίξω νέα συζήτηση.

 

Για την ώρα θα ήθελα να καταλάβω αν αυτό το καφέ χρώμα είναι άλγη και αν είναι πως να την καταπολεμήσω. Κατα προτίμηση χωρίς φάρμακο εκτός αν γνωρίζετε κάποιο φάρμακο που να μην είναι επιβλαβές για τα ψάρια.

 

Ευχαριστώ!

 

 

IMG_20200504_161357.jpg

Εμένα πάντως δεν μου μοιαζει με άλγη.

Ποιο πολύ μου κάνει για "χρώμα " απο το ξύλο. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Εμένα πάντως δεν μου μοιαζει με άλγη.

Ποιο πολύ μου κάνει για "χρώμα " απο το ξύλο. 

Έχω ακριβώς την άποψη ότι μάλλον είναι χρώμα από το ξύλο.

Τι υλικά έχεις μέσα στο φίλτρο σου?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, SOTIRIS said:

Έχω ακριβώς την άποψη ότι μάλλον είναι χρώμα από το ξύλο.

Τι υλικά έχεις μέσα στο φίλτρο σου?

Το φίλτρο είναι αυτό που έγραψα πιο πάνω ,Hailea HE-200 και δεν έχω αλλάξει τίποτα . Έχει δηλαδή μέσα το σφουγγάρι συν ένα φιλτρο με ανθρακα. Διαβάζοντας εδώ μέσα κατάλαβα πως πρέπει να βάλω κάποιο βιολογικό υλικό και ήθελα να ρωτήσω ποίο ακριβώς. Όπως επίσης και πως. Δηλαδή θα κόψω το μισό σφουγγάρι και στη θέση του θα βάλω πχ siporax?

Έγινε επεξεργασία - Dimitris Lamprou
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, stathis spithas said:

Εμένα πάντως δεν μου μοιαζει με άλγη.

Ποιο πολύ μου κάνει για "χρώμα " απο το ξύλο. 

Το ξύλο και αυτό αγορασμενο από το συγκεκριμένο κατάστημα είναι και επειδή αφού είδα ότι σκουρυνε το νερό πήγα εκεί και τους ρώτησα, μου είπαν βέβαια πως το ξύλο αυτό δεν βγάζει χρώμα...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, corto maltese said:

Εγω δεν ειμαι των 'φυτων'', αλλα αναφορικα με τα τεστ, μονο με τα υγρα θα εισαι σιγουρος για τις τιμες του νερου, ειδικα τα  ΝΟ3 τα χρειαζεσαι γιατι θα ειναι και ο ''οδηγος'' σου τους πρωτους μηνες για τις αλλαγες νερου (καθε ποτε & ποσο) και τον ελεγχο του ενυδρειου. Αν μετρησες με στικ το ph εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι σωστο (6,8), στην Αθηνα το νερο του δυκτιου ειναι πανω απο 7,5 -,6.

Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη σειρα-μαρκα που προτείνεις? Έχω καταλάβει πως έχουν ψηλότερο κόστος τουλάχιστον να πάρω κάτι αξιοπιστο

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Dimitris Lamprou έγραψε:

Το ξύλο και αυτό αγορασμενο από το συγκεκριμένο κατάστημα είναι και επειδή αφού είδα ότι σκουρυνε το νερό πήγα εκεί και τους ρώτησα, μου είπαν βέβαια πως το ξύλο αυτό δεν βγάζει χρώμα...

Καλησπέρα και από εμένα.

Το ξύλο το έβρασες πριν το βάλεις;

Αλλά όπως και να έχει αυτό το συγκεκριμένο είδος ξύλου θα βγάλει το χρωματάκι του.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Νικόλαξ said:

Καλησπέρα και από εμένα.

Το ξύλο το έβρασες πριν το βάλεις;

Αλλά όπως και να έχει αυτό το συγκεκριμένο είδος ξύλου θα βγάλει το χρωματάκι του.

Καλησπερα και ευχάριστω! Οχι δεν το έβρασα. Μου είπαν είναι έτοιμο να μπει και το έβαλα. Χρειάζεται να το βράσω για κάποιο χρόνο και μετά να το ξαναβαλω μέσα ? Να δω αν θα φύγει και το καφέ χρώμα ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις πιο συχνές αλλαγές νερού για 2 εβδομάδες και με λίγη υπομονή θα φύγουν όλες οι τανίνες του ξύλου και δεν θα έχεις χρωμα! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος Dimitris Lamprou έγραψε:

Καλησπερα και ευχάριστω! Οχι δεν το έβρασα. Μου είπαν είναι έτοιμο να μπει και το έβαλα. Χρειάζεται να το βράσω για κάποιο χρόνο και μετά να το ξαναβαλω μέσα ? Να δω αν θα φύγει και το καφέ χρώμα ?

Εάν το πήρες από πετ σοπ πρέπει οπωσδήποτε να το βράσεις καμια ωρα ώστε να φύγει και η τελευταία βρωμιά - σκόνη και τα τελευταια μικρόβια απο πανω του. Απορώ πως σου είπαν να το βάλεις έτσι όπως είναι μέσα??

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με ανησυχεί είναι η απουσία βιολογικού υλικού από το φίλτρο, και όχι ο χρωματισμός του νερού.

Το δεύτερο εύκολα μπορεί να διορθωθεί με συχνές αλλαγές (όπως ήδη αναφέρθει) ή με χρήση ενεργού άνθρακα στο φίλτρο όπου θα κάνει το νερό διαυγές.

Ποτέ μου δεν έχω βράσει ξύλο που έχω αγοράσει από ενυδρειακό κατάστημα.

Για εμένα αρκεί ένας καλός καθαρισμός (τρίψιμο με μια βούρτσα  και ζεστό νερό).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Νικόλαξ said:

Εάν το πήρες από πετ σοπ πρέπει οπωσδήποτε να το βράσεις καμια ωρα ώστε να φύγει και η τελευταία βρωμιά - σκόνη και τα τελευταια μικρόβια απο πανω του. Απορώ πως σου είπαν να το βάλεις έτσι όπως είναι μέσα??

Άρα μάλλον το χρώμα που βλέπω είναι από το ξύλο οπότε θα δοκιμάσω όσα είπατε εδώ, καθαρισμός και βρασιμο

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Το μόνο που με ανησυχεί είναι η απουσία βιολογικού υλικού από το φίλτρο, και όχι ο χρωματισμός του νερού.

Το δεύτερο εύκολα μπορεί να διορθωθεί με συχνές αλλαγές (όπως ήδη αναφέρθει) ή με χρήση ενεργού άνθρακα στο φίλτρο όπου θα κάνει το νερό διαυγές.

Ποτέ μου δεν έχω βράσει ξύλο που έχω αγοράσει από ενυδρειακό κατάστημα.

Για εμένα αρκεί ένας καλός καθαρισμός (τρίψιμο με μια βούρτσα  και ζεστό νερό).

Ετσι ακριβως, η προσθηκη βιολογικου υλικου προεχει τωρα , αφαιρεσε τον ανθρακα και βαλε βιολογικο υλικο (siporax, matrix κλπ), δεν ξερω το φιλτρο  αλλα  αν πιανει πολυ χωρο σε βαρος του βιολογικου υλικου ισως το σφουγγαρι πρεπει να κοπει λιγο.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, SOTIRIS said:

Το μόνο που με ανησυχεί είναι η απουσία βιολογικού υλικού από το φίλτρο, και όχι ο χρωματισμός του νερού.

Το δεύτερο εύκολα μπορεί να διορθωθεί με συχνές αλλαγές (όπως ήδη αναφέρθει) ή με χρήση ενεργού άνθρακα στο φίλτρο όπου θα κάνει το νερό διαυγές.

Ποτέ μου δεν έχω βράσει ξύλο που έχω αγοράσει από ενυδρειακό κατάστημα.

Για εμένα αρκεί ένας καλός καθαρισμός (τρίψιμο με μια βούρτσα  και ζεστό νερό).

Το φίλτρο αυτό σύμφωνα και με την περιγραφή του είναι ένα σφουγγάρι που  έχει στην ουσία 3 στρώματα. Το κατωτερο είναι βαμβάκι (filter cotton),ακριβώς από πάνω έχει ενεργό άνθρακα και το στο ανώτερο σημείο οπου και περνάει τελευταίο το νερό έχει Βιοχημικό βαμβάκι (biochemical cotton). Ξέρω πως πρέπει να προσθέσω και βιολογικό υλικό αλλα στη θέση ποιανού από όλα όσα ανέφερα? Κάτι θα πρέπει να κόψω σωστά ?

15886277272305838870488434834207.jpg

Έγινε επεξεργασία - Dimitris Lamprou
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, corto maltese said:

Ετσι ακριβως, η προσθηκη βιολογικου υλικου προεχει τωρα , αφαιρεσε τον ανθρακα και βαλε βιολογικο υλικο (siporax, matrix κλπ), δεν ξερω το φιλτρο  αλλα  αν πιανει πολυ χωρο σε βαρος του βιολογικου υλικου ισως το σφουγγαρι πρεπει να κοπει λιγο.

 

 

Οκ άρα θα πρέπει να αφαιρεθεί ο άνθρακας εντελώς και στη θέση του να μπει το βιολογικό υλικο. Αλλά εφόσον ο ενεργός άνθρακας κάνει το νερό διαυγές είναι σωστό να αφαιρεθεί στο 100%?

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Το μόνο που με ανησυχεί είναι η απουσία βιολογικού υλικού από το φίλτρο, και όχι ο χρωματισμός του νερού.

Το δεύτερο εύκολα μπορεί να διορθωθεί με συχνές αλλαγές (όπως ήδη αναφέρθει) ή με χρήση ενεργού άνθρακα στο φίλτρο όπου θα κάνει το νερό διαυγές.

Ποτέ μου δεν έχω βράσει ξύλο που έχω αγοράσει από ενυδρειακό κατάστημα.

Για εμένα αρκεί ένας καλός καθαρισμός (τρίψιμο με μια βούρτσα  και ζεστό νερό).

Εγώ ξέρω ότι αν το ξύλο χωράει στην κατσαρόλα καλό είναι να το βράζεις και αν δεν χωράει αυτό που είπες καλό τρίψιμο με ζεστο νερό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν εισαι οπως πρεπει στις ρουτινες (αλλαγες νερου, καθαρισμος κλπ) μια χαρα  θα ναι, ο ανθρακας μονο μετα απο καμια θεραπεια για να τραβηξει το ''φαρμακο'' ειναι για μεσα στο φιλτρο, τα αλλα ''καλα'' του δευτερευοντος σημασιας ειναι.....

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, corto maltese said:

αν εισαι οπως πρεπει στις ρουτινες (αλλαγες νερου, καθαρισμος κλπ) μια χαρα  θα ναι, ο ανθρακας μονο μετα απο καμια θεραπεια για να τραβηξει το ''φαρμακο'' ειναι για μεσα στο φιλτρο, τα αλλα ''καλα'' του δευτερευοντος σημασιας ειναι.....

 

Μάλιστα άρα το συμπέρασμα από όλα τα παραπάνω είναι πως πρώτον στη θέση του άνθρακα πρέπει να μπει βιολογικό υλικό και δευτερον το ξύλο πρέπει να καθαριστεί καλά είτε με βράσιμο είτε με τρίψιμο με ζεστό νερό. Σας ευχαριστώ όλους, θα κάνω τα παραπάνω και αν επιμείνει ενημερώνω.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Dimitris Lamprou
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...