Jump to content

ΚΑΦΕ ΑΛΓΗ


Recommended Posts

κανε σωστες μετρησεις να δεις που ειναι οι τιμες του νερου σου πραγματικα, βαλε βιολογικο υλικο στο φιλτρο και προσθετε ''βακτηρια'' στις αλλαγες νερου......το ξυλο δεν θα σκοτωσει τα ψαρια, θα τα προλαβει η αμμωνια αν ειναι!!!

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, corto maltese said:

κανε σωστες μετρησεις να δεις που ειναι οι τιμες του νερου σου πραγματικα, βαλε βιολογικο υλικο στο φιλτρο και προσθετε ''βακτηρια'' στις αλλαγες νερου......το ξυλο δεν θα σκοτωσει τα ψαρια, θα τα προλαβει η αμμωνια αν ειναι!!!

Ναι σωστά. Μαζί με όσα είπα πιο πάνω θα προμηθευτω και υγρά τεστ για NO2 και NO3. "Βακτήρια" έχω(sera) και έχω βάλει σε οσες αλλαγές έχω κάνει μέχρι στιγμής 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Dimitris Lamprou έγραψε:

Ναι σωστά. Μαζί με όσα είπα πιο πάνω θα προμηθευτω και υγρά τεστ για NO2 και NO3. "Βακτήρια" έχω(sera) και έχω βάλει σε οσες αλλαγές έχω κάνει μέχρι στιγμής 

Καλα κανεις και συνεχισε , αλλα χωρις βιολογικο υλικο στο φιλτρο πανε χαμενα κατα το πλειστων  τα βακτηρια, το φιλτρο ειναι η ''καρδια'' του ενυδρειου για να καταλαβεις....ριξε μια ματια στο παρακατω αρθρο.

 

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ψωνίζεις, υπάρχει άπλετη ελαφρόπετρα πλυμένη πάντως αν βρίσκεσαι κοντά στα περίχωρα του Πειραιά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, GVC said:

Για να μην ψωνίζεις, υπάρχει άπλετη ελαφρόπετρα πλυμένη πάντως αν βρίσκεσαι κοντά στα περίχωρα του Πειραιά

Καλημερα και ευχαριστω! Πειραιά είμαι κάθε μέρα από το πρωί μέχρι το απογευμα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Όποτε θες μου λεςκανονιζουμε 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή αρχή συνονόματε (νιώθω κάπως περίεργα να γράφω στον.... εαυτό μου:D).

Εγώ θα έβαζα το "βιοσφουγγάρι" πρώτο, το βαμβάκι δεύτερο και το βιολογικό υλικό τρίτο, σε σειρά. Αν ο άνθρακας που θα βγάλεις, δεν αφήνει πολύ χώρο για βιολογικό, κόψε λίγο από το βιοσφουγγάρι για να αυξήσεις τον όγκο του. Σε καμια περίπτωση όταν θα κάνεις τις αλλαγές στο φίλτρο, μην το ξεπλύνεις με νερό βρύσης. Κράτα το σφουγγάρι και το βαμβάκι με νερό απο το ενυδρείο ώστε να μην σκοτώσεις τα βακτήρια που ήδη έχουν εγκατασταθεί!

Για το χρώμα του ξύλου αρκούν οι αλλαγές νερού, θα μειωθεί από μόνο του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2020 at 9:07 PM, dlamprou said:

Καλησπέρα και καλή αρχή συνονόματε (νιώθω κάπως περίεργα να γράφω στον.... εαυτό μου:D).

Εγώ θα έβαζα το "βιοσφουγγάρι" πρώτο, το βαμβάκι δεύτερο και το βιολογικό υλικό τρίτο, σε σειρά. Αν ο άνθρακας που θα βγάλεις, δεν αφήνει πολύ χώρο για βιολογικό, κόψε λίγο από το βιοσφουγγάρι για να αυξήσεις τον όγκο του. Σε καμια περίπτωση όταν θα κάνεις τις αλλαγές στο φίλτρο, μην το ξεπλύνεις με νερό βρύσης. Κράτα το σφουγγάρι και το βαμβάκι με νερό απο το ενυδρείο ώστε να μην σκοτώσεις τα βακτήρια που ήδη έχουν εγκατασταθεί!

Για το χρώμα του ξύλου αρκούν οι αλλαγές νερού, θα μειωθεί από μόνο του.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση συνονοματε ! Και για τις συμβουλές. Η αλήθεια είναι πως είχα ρωτήσει παραπάνω με ποια σειρά να τα βάλω αλλά στην όλη συζήτηση ψιλοχαθηκα και υπέθεσα πως απλά θα έβαζα το βιολογικό υλικό στη θέση του άνθρακα. Άρα αν κατάλαβα καλά όμως το βιολογικό υλικό πρέπει να είναι πάνω πάνω στο φίλτρο σωστά ? Δηλαδή να είναι το τελευταίο υλικό πριν το νερό ξαναμπεί στο ενυδρείο ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Dimitris Lamprou έγραψε:

 Δηλαδή να είναι το τελευταίο υλικό πριν το νερό ξαναμπεί στο ενυδρείο ?

Σωστα το καταλαβες. Η σειρα των υλικων στα φιλτρα  απο την εισοδο προς την εξοδο νερου  ειναι : 1)μηχανικη φιλτρανση (σφουγγαρια, βαμβακια κλπ)  2)βιολογικη φιλτρανση (σιποραξ, ελαφροπετρα κλπ) και αναφορικα με  χημικη φιλτρανση αναλογα το υλικο π.χ τυρφη μετα το βιολογικο, ανθρακας αναμεσα στις 2 προηγουμενες.

Υ.Γ Το βαμβακι να ξερεις δεν πιανει βιολογια και κοβει τη ροη για αυτο το αντικαθιστουμε καθε 10-15 μερες στα εξωτερικα φιλτρα. Στο εσωτερικο θα σου μπουκωνει πολυ πιο γρηγορα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...