Jump to content

Ψιξης ενυδρείου


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά σήμερα προγραματισα το κοντρολερ μου και το έβαλα να ανάβει στους 29 και να σβήνει στους 27 είναι καλά?

Το σπίτι το καλοκαίρι φτάνει και 32,5 βαθμούς,  έχω φτιάξει δύο  80 άρια ανεμιστιρακια να χτυπάνε προς τα μέσα , το ανιγμα που έχει το καπακι χωρανε 4 ανεμιστιρακια εγώ θα βάλω ένα στην Μια άκρη και ένα στην Αλλή και στην μέση θα υπάρχει κενό για να βγενει ο αέρας το ενυδρείο 60l φυτεμένο με ζοωτοκα. Τώρα έχω θερμοκρασια 26-27 βαθμούς  

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

Τι controller έχεις? 2 βαθμοί απόκλιση είναι πολλοί. Για παράδειγμα εγώ στον stc-1000 έχω ρυθμίσει την μικρότερη απόκλιση 0,3C

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Τι controller έχεις? 2 βαθμοί απόκλιση είναι πολλοί. Για παράδειγμα εγώ στον stc-1000 έχω ρυθμίσει την μικρότερη απόκλιση 0,3C

Lae έχω ιταλικό έχει πολλές βαθμίδες 

Διλαδι να το βάλω να ενεργωπιιται νωρίτερα 28 π.χ ?

Γενικά τι θερμοκρασια το έχεις να σταματήσει?

Έχει ριθμιση από 0.1-10 θα το βάλω 0.5  διλαδι θα ενεργοποιηθεί όταν η θερμοκρασία πάει 27,5

Ποσους βαθμούς μπορούν περίπου να κατεβάσουν το νερό τα ανεμιστιρακια?

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος Gmm έγραψε:

Lae έχω ιταλικό έχει πολλές βαθμίδες 

Διλαδι να το βάλω να ενεργωπιιται νωρίτερα 28 π.χ ?

Γενικά τι θερμοκρασια το έχεις να σταματήσει?

Έχει ριθμιση από 0.1-10 θα το βάλω 0.5  διλαδι θα ενεργοποιηθεί όταν η θερμοκρασία πάει 27,5

Ποσους βαθμούς μπορούν περίπου να κατεβάσουν το νερό τα ανεμιστιρακια?

A ναι, τωρα θυμηθηκα. Ειχες και σχετικο θεμα με αυτον τον controller.  Οποτε μαλλον εβγαλες ακρη.

Για τις θερμοκρασιες τωρα, με φουλ ζεστη, ρυθμιζω στους 27C.  Οποτε ξεκινανε τα ανεμηστιρακια στους 27,3. 

Και 0,5 να ρυθμισεις τη διαφορα, παλι καλα ειναι. 

Γενικα αν δε ξεφυγει η θερμοκρασια, μπορουν τα ανεμηστιρακια να την κρατησουν σχετικα χαμηλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

A ναι, τωρα θυμηθηκα. Ειχες και σχετικο θεμα με αυτον τον controller.  Οποτε μαλλον εβγαλες ακρη.

Για τις θερμοκρασιες τωρα, με φουλ ζεστη, ρυθμιζω στους 27C.  Οποτε ξεκινανε τα ανεμηστιρακια στους 27,3. 

Και 0,5 να ρυθμισεις τη διαφορα, παλι καλα ειναι. 

Γενικα αν δε ξεφυγει η θερμοκρασια, μπορουν τα ανεμηστιρακια να την κρατησουν σχετικα χαμηλα.

Εμένα στο σπίτι χτιπαει 32 το καλοκαίρι θα κάνουν τίποτα  να βάλω και 3ο ανεμιστιρακι η φτάνουν 2

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Gmm έγραψε:

Εμένα στο σπίτι χτιπαει 32 το καλοκαίρι θα κάνουν τίποτα  να βάλω και 3ο ανεμιστιρακι η φτάνουν 2

Αυτό δε μπορώ να στο πω με σιγουριά. Παίζουν πολλά ρόλο. Αλλά καλύτερα παραπάνω και να δουλεύουν λιγότερο, παρά να μην επαρκούν. 

Απλά έχε στο νου σου και στην εξάτμιση. Σε τέτοιες θερμοκρασίες και ψύξη με ανεμηστηρακια μιλάμε για πολλά λίτρα τη βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Αυτό δε μπορώ να στο πω με σιγουριά. Παίζουν πολλά ρόλο. Αλλά καλύτερα παραπάνω και να δουλεύουν λιγότερο, παρά να μην επαρκούν. 

Απλά έχε στο νου σου και στην εξάτμιση. Σε τέτοιες θερμοκρασίες και ψύξη με ανεμηστηρακια μιλάμε για πολλά λίτρα τη βδομάδα.

Ναι το ξέρω ότι θα έχω εξατμιστεί έχω βάλει 2 τώρα και έχω αλα 2 καβατζα και βλέπω πως θα πει 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...