Jump to content

Κατασκευή απλού φωτιστικου λεντ


Recommended Posts

Καλημέρα.Μιας και με τρώγανε τα χέρια για πατέντα,είπα να κάνω ένα diy φωτιστικό για το ενυδρείο. Σκοπος ήταν να κρατηθεί το κόστος όσο γίνεται πιο χαμηλά.Ολο αυτό κόστισε 9 ευρώ.

Αν θέλει κάποιος περισσότερες πληροφορίες ευχαρίστως να βοηθήσω και φυσικά κάθε παρατήρηση δεκτή.

 

Αυτό είναι το τροφοδοτικό των ταινιών led τα οποία έχουν κολληθεί στο καπάκι.Το κουτί είναι κουτί καλωδίων που βάζουμε στους τοίχους.Προστασια και αερισμός μαζί,μην έχουμε κανένα ατύχημα.

IMG_20200504_162847.thumb.jpg.78c79c18e3556b9bd4519a32cb1b6b59.jpg

Έγινε επεξεργασία - Thanasis Nikolaou
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Θανάση!Για βάλε και άλλες φωτό!Πώς έχεις βάλει τα λέντ στο καπάκι?

Link to comment
Share on other sites

Μια σημαντική λεπτομέρεια είναι ότι τα λεντ είναι αδιάβροχα.Οι λεντοταινιες κολληθηκαν με θερμοσιλικονη.Το ίδιο υλικό μπήκε και σαν μονωτικό στις κολλήσεις των καλωδίων.

1410241713_2020-05-0512_55_28.thumb.jpg.9bf420fa87675825fe4c25496604a409.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα led αδιαβροχα ποσο σου βγηκαν?τα πηρες σετ με τον μετασχηματιστη?τιμη?πες λιγο στοιχεια μιας και πλησιαζει η ωρα αγορας

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Τα led αδιαβροχα ποσο σου βγηκαν?τα πηρες σετ με τον μετασχηματιστη?τιμη?πες λιγο στοιχεια μιας και πλησιαζει η ωρα αγορας

Τα λεντ ήταν ένα ρεταλι 1.5 μέτρο που κόπηκε στα τρία.Τιμη ούτε 2 ευρώ.

Ο μετασχηματιστής είχε 7.80 και το καλώδιο τροφοδοσίας είναι από μια παλιά τηλεόραση που βρήκα στα σκουπίδια.

Α, και το κουτί που φώλιασε το τροφοδοτικό 0.45 ολόκληρα λεπτά.

 

Έγινε επεξεργασία - Thanasis Nikolaou
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Θανάση. Έχεις κάνει καλή προσέγγιση στο θέμα της αύξησης του φωτισμού, αλλά έχω κάποιες παρατηρήσεις. 

Αρχικά θα μπορούσες το τροφοδοτικό να το έχεις εκτός καπακιου, ακόμα και σε ντουλαπακι κάτω από το ενυδρείο. Αυτό βέβαια είναι καθαρα για το αισθητικό κομμάτι. 

Στο τεχνικό κομμάτι, τρέφω μια αντιπάθεια στις αδιαβροχες λεντοταινιες καθώς και στη χρήση  θερμοκολλας στο ενυδρείο.

Από προσωπική εμπειρία, η αδιάβροχη λεντοταινια, χαλάει εύκολα λόγω της θερμοκρασίας που αναπτύσσεται μέσα στο κάλυμμα σιλικόνης που έχει. Και η θερμοκολλα με την υγρασία κάποια στιγμή θα ξεκολλήσει.  Την έχω πατήσει και βρήκα τη λεντοταινια μέσα στο νερό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Antonis K έγραψε:

Φιλε Θανάση. Έχεις κάνει καλή προσέγγιση στο θέμα της αύξησης του φωτισμού, αλλά έχω κάποιες παρατηρήσεις. 

Αρχικά θα μπορούσες το τροφοδοτικό να το έχεις εκτός καπακιου, ακόμα και σε ντουλαπακι κάτω από το ενυδρείο. Αυτό βέβαια είναι καθαρα για το αισθητικό κομμάτι. 

Στο τεχνικό κομμάτι, τρέφω μια αντιπάθεια στις αδιαβροχες λεντοταινιες καθώς και στη χρήση  θερμοκολλας στο ενυδρείο.

Από προσωπική εμπειρία, η αδιάβροχη λεντοταινια, χαλάει εύκολα λόγω της θερμοκρασίας που αναπτύσσεται μέσα στο κάλυμμα σιλικόνης που έχει. Και η θερμοκολλα με την υγρασία κάποια στιγμή θα ξεκολλήσει.  Την έχω πατήσει και βρήκα τη λεντοταινια μέσα στο νερό.

Το τροφοδοτικό δεν βόλευε να είναι εκτός καπακιού γιατί το καπάκι δεν ανασηκώνεται όπως σε πολλά ενυδρεία αλλά πρέπει να βγει τελείως για να κάνεις οτιδήποτε.Για τα θέματα της αδιάβροχης ταινίας και της θερμοκολλας δεν το ήξερα.Ευχαριστω για την ενημέρωση,θα έχω το νου μου.

Το όλο εγχείρημα ήταν να δω αν και πως μπορώ να το κανω,κυρίως φτηνά,ένα μικρό πείραμα να το πω έτσι.

Έγινε επεξεργασία - Thanasis Nikolaou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Φιλε Θανάση. Έχεις κάνει καλή προσέγγιση στο θέμα της αύξησης του φωτισμού, αλλά έχω κάποιες παρατηρήσεις. 

Αρχικά θα μπορούσες το τροφοδοτικό να το έχεις εκτός καπακιου, ακόμα και σε ντουλαπακι κάτω από το ενυδρείο. Αυτό βέβαια είναι καθαρα για το αισθητικό κομμάτι. 

Στο τεχνικό κομμάτι, τρέφω μια αντιπάθεια στις αδιαβροχες λεντοταινιες καθώς και στη χρήση  θερμοκολλας στο ενυδρείο.

Από προσωπική εμπειρία, η αδιάβροχη λεντοταινια, χαλάει εύκολα λόγω της θερμοκρασίας που αναπτύσσεται μέσα στο κάλυμμα σιλικόνης που έχει. Και η θερμοκολλα με την υγρασία κάποια στιγμή θα ξεκολλήσει.  Την έχω πατήσει και βρήκα τη λεντοταινια μέσα στο νερό.

Αντωνη επειδη θελω και εγω να βαλω λεντοταινια, προτεινεις καλυτερα απλη σωστα?Και πως την κολλας πανω απο το ενυδρειο?Πετα καμια ιδεα μην την παθουμε

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Αντωνη επειδη θελω και εγω να βαλω λεντοταινια, προτεινεις καλυτερα απλη σωστα?Και πως την κολλας πανω απο το ενυδρειο?Πετα καμια ιδεα μην την παθουμε

Ακόμα και η πιο απλή λεντοταινια έχει μια αδιαβροχοποιηση IP60κατι, δε θυμάμαι καλά, που σημαίνει ότι και να τη βουτήξεις στιγμιαία στο νερό, θα συνεχίσει να δουλεύει. Απλά σε κλειστό καπάκι ενυδρείου, τα πράγματα είναι λίγο δύσκολα. Η συνεχόμενη έκθεση της σε υγρασία, σίγουρα κάποια στιγμή θα την καταστρεψει.  Σε παλιότερο ενυδρείο που είχα προσθέσει λεντοταινιες, τις είχα βάλει μέσα σε ηλεκτρολογικο καναλι, το οποίο το είχα βιδώσει στο καπάκι, και την κάτω πλευρά του την είχα καλύψει με πλεξιγκλας για την υγρασία. Βέβαια είχα ευκολη πρόσβαση σε αυτά τα υλικά.  Μια εύκολη αντίστοιχη λύση ειναι αυτή . Και αν το βιδωμα στο καπάκι αποκλείεται, τότε κόλλημα με ενυδρειακη σιλικονη.

Link to comment
Share on other sites

 

 @Antonis K επέτρεψε μου να διαφωνήσω στο ότι ακόμη και οι απλές έχουν αδιάβροχοποίηση. Πριν λιγο κοιτουσα απλές με ip20 που σημαίνει ότι ούτε σε μυρωδιά νερού δεν πάνε κοντά.Εστω για μερική αδιάβροχοποίηση χρειάζεται το δεύτερο νούμερο στον ip αριθμό να είναι μεγαλύτερο του 1. Το πρώτο νούμερο υποδεικνύει την αντοχή σε σκόνη και στερεά γενικά και το δεύτερο σε υγρά.

Έγινε επεξεργασία - Thanasis Nikolaou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Thanasis Nikolaou έχεις απόλυτο δίκιο για τις IP20. 

Απλά αναφερόμουν στις IP33. Τώρα μπήκα λίγο και το έψαξα να βρω ακριβως τον κωδικό τους.

Γενικότερα αυτές χρησιμοποιώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα θα ήθελα τις εντυπώσεις σου  από το φωτιστικό, θέλω και εγώ ένα με λεντοταινία

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπερα θαναση!!!!μετασχηματιστη καλωδια και λεντοταινιες που μπορω να προμηθευτω?και πως θα τ κολλησω?εκανε κανενας μανα πειραμα?γιατι εμενα τ καπακι δν ανασηκωνεται…απλα ανοιγει το μπροστα πορτακι….

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...