Jump to content

Και....voila


Katrin

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 101x41x50
Συνολικά Λίτρα: 180
Sump (λίτρα):-

Οργανισμοί
Φυτά: eleocharis acicularis, moss διάφορες, java Fern, anubias nana, bacopa australis, hydrocotyle tripartita, blyxa Japonica, egeria densa, και διάφορα άλλα, προσφορά της @natateo
Ψάρια: - 
Άλλα είδη: ? 

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: - 
Πέτρες: Ναι
Ξύλα: Ναι
Άλλα διακοσμητικά : - 
Υπόστρωμα: tropica substrate 
Βυθός: χαλαζιακή άμμος 0,5 - 1 mm

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Multilux Led (τις εργοστασιακες του RIO
Διάρκεια φωτισμού: 6h

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: Το εσωτερικό του Rio με 2 λίτρα siporax 
Θέρμανση/ Ψύξη: Aquaheat 200w
Λίπανση: - 
Παροχή CO2: Προσωρινά Diy με διάχυση από μικρή αντλία 
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3): 0,5 mg/l
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 24

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:???? 
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες 

Η ποιότητα δεν είναι και πολύ καλή είναι από screenshot, δεν με αφήνει να ανεβάσω μεγαλύτερη 

_20200505_231127.JPG

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Κατερινα, πνιγομαι στην δουλεια. Τωρα τελειωσα. :)

Για πρωτη φωρα - πολυ καλα πηγες! :bigemo_harabe_net-151:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Κατερίνα, όμορφα το έχεις ξεκινήσει, αν είχα να σου προτείνω κάτι θα ήταν να βάλεις κάποιο σκούρο φόντο στην πλάτη ή να την βάψεις για να τονίζεται το εσωτερικό. Από ψαράκια τι σκοπεύεις να βάλεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή και όμορφη αρχή Κατερίνα !!

Φυσικά αφού έχεις την Ναταλία δίπλα σου όλα θα τρένο ;)

 

Τι ψαράκια σκέφτεσαι να φιλοξενήσεις γιατί δεν μας έχεις γράψει κάτι στην παρουσίαση ???

 

ps Το μέγεθος των φώτο που μπορείς να ανεβάσεις είναι τα 5ΜΒ.Για οτιδήποτε μεγαλυτερο μπορείς να το

κάνεις resize από το paint των windows ή να κατεβάσεις κάποια εφαρμογή στο κινητό σου.

Επίσης μπορείς να φτιάξεις και ένα album στην gallery του φορουμ και να έχεις όλες τις φωτογραφίες σου

συγκεντρωμένες εκεί. . .

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, ManosA said:

Καλησπέρα Κατερίνα, όμορφα το έχεις ξεκινήσει, αν είχα να σου προτείνω κάτι θα ήταν να βάλεις κάποιο σκούρο φόντο στην πλάτη ή να την βάψεις για να τονίζεται το εσωτερικό. Από ψαράκια τι σκοπεύεις να βάλεις

Πρίν φυτέψω έβαλα μαύρο αλλά μου φάνηκε ότι μικραίνει πάρα πολύ τον χώρο και το έβγαλα, ελπίζω να μεγαλώσουν τα φυτά που έχω πίσω και να καλύψουν την πλάτη. Από ψαράκια μάλλον θα βάλω τα γκάπυ που έχω στο άλλο και σκέφτομαι pearl danio και κάποια corydoras που ζουν σε πιο ψηλό ph, υπάρχουν άραγε ? Αν έχετε να προτείνετε κάποιο πάντως ευχαρίστως να το δω ?

Link to comment
Share on other sites

@rastaman Ευχαριστώ πολύ. Άσε την έχω ζαλίσει... Τι είναι αυτό τι είναι το άλλο, αυτό μπαίνει με αυτό και το άλλο... ? Σεμινάρια κανονικό. Για ψαράκια έγραψα πιο πάνω, αν έχεις κάποια πρόταση.... Παρακαλώ!!! 

Link to comment
Share on other sites

Εχετε να προτείνετε κάποιο ως μέτριο stem για την πλάτη που να μεγαλώνει γρήγορα και να μην έχει στρογγυλά φύλλα εκτός από Vallisneria? 

Link to comment
Share on other sites

sessiflora αναπτύσεται πολύ γρήγορα αν έχεις διοξείδιο αν και είναι εύκολο και δεν το χρειάζεται

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Κατριν έγραψε:

Εχετε να προτείνετε κάποιο ως μέτριο stem για την πλάτη που να μεγαλώνει γρήγορα και να μην έχει στρογγυλά φύλλα εκτός από Vallisneria? 

Hygrophila corymbosa. Εγω εχω την 'stricta', νομιζω και η 'siamensis' εχει ιδια αναπτυξη. Μεγαλωνει πολυ γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, George K said:

Hygrophila corymbosa. Εγω εχω την 'stricta', νομιζω και η 'siamensis' εχει ιδια αναπτυξη. Μεγαλωνει πολυ γρηγορα.

? Αυτό κοίταζα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MPALAKI said:

sessiflora αναπτύσεται πολύ γρήγορα αν έχεις διοξείδιο αν και είναι εύκολο και δεν το χρειάζεται

Ήθελα κάτι πιο πυκνό, μου φαίνεται λίγο "μακρόστενο" ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Κατριν έγραψε:

Ήθελα κάτι πιο πυκνό, μου φαίνεται λίγο "μακρόστενο" ?

το πικνο ειναι myriophyllum mattogrossense, δες αν σ΄αρεσει. Το ξυλωσα, αλλα λιγο εμεινε.

Link to comment
Share on other sites

Αφού σε αρέσουν τα γκαπυ βάλε γκάπυ. Προσωπικά όχι ότι δεν κάνει αλλά δεν με αρέσει η μίξη απο ζωοτόκα με ωοτόκα. Τη άλλο να σε προτείνουμε...  δεν ξέρω, ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικά γούστα απο κοπαδόψαρα έχω δοκιμάσει πολλά και πάνω κάτω όλα έχουν την ίδια συμπεριφορά το ένα κοπαδιάζει περισσότερο το άλλο λιγότερο και αυτό εξαρτάτε και απο το μέγεθος του ενυδρείου και απο αν έχει άλλα ψάρια μέσα ή όχι.  Προσωπικά σχεδόν πάντοτε καταλήγω στους καρδινάλιους και τώρα πάλι καρδιδνάλιους έχω. Αν θέλεις ζωοτόκα που να έχουν χρώμα βάλε πλάτυ γιατί και τα θηλυκά και τα αρσενικά είναι πανεμοφρα, ενώ τα γκάπυ τα θηλυκά δεν έχουν χρώμα, και μην ξεχνάς πως η αναλογία των θηλυκών σε σχέση με τα αρσενικά πρέπει να είναι 1 προς 3 ή 1 προς 4 με τα θηλυκά να έχουν το πάνω χέρι πληθυσμιακά.

Για το στήσιμο του ενυδρείου δεν έχω να πω κάτι είναι γούστα αυτά και μην επηρεάζεσαι ούτε θετικά ούτε αρνητικά απο τα σχόλια, αυτό που μετράει και πρέπει να δώσεις βάση είναι το στήσιμο  του ενυδρείου που πρέπει να να ανταπεξέρχεται στα ψάρια.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειχα sunset kai red coral πλατυ. Πανεμορφα και ευκολα!

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, natateo said:

το πικνο ειναι myriophyllum mattogrossense, δες αν σ΄αρεσει. Το ξυλωσα, αλλα λιγο εμεινε.

Μου έσπασε τα νεύρα το diy ? έκανε αναρρόφηση η αντλία μάλλον γιατί δεν είχε πίεση και έγινε ένα ψιλοχαμος...

Η μπουκάλα είναι στον δρόμο και την Δευτέρα θα την έχω. Πόσο δίκιο είχατε για το diy! Απλά δεν αξίζει τον κόπο 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Χρήστος said:

Προσωπικά όχι ότι δεν κάνει αλλά δεν με αρέσει η μίξη απο ζωοτόκα με ωοτόκα. 

 

Γιατί? 

ΟΙ καρδινάλιοι είναι τα cardinal tetra? 

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 10 λεπτά, το μέλος Κατριν έγραψε:

Γιατί? 

ΟΙ καρδινάλιοι είναι τα cardinal tetra? 

Τα ζωοτόκα ζουν σε σκληρό νερό.

Οι καδρινάλιοι αντίθετα σε μαλακό.

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, SOTIRIS said:

 

Τα ζωοτόκα ζουν σε σκληρό νερό.

Οι καδρινάλιοι αντίθετα σε μαλακό.

 

Υπάρχει συγκεκριμένη φόρμουλα για να υπολογίσω πόσο θα πέσει το πεχα με το διοξείδιο? Η απλώς μετράω? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Κατριν έγραψε:

Υπάρχει συγκεκριμένη φόρμουλα για να υπολογίσω πόσο θα πέσει το πεχα με το διοξείδιο? Η απλώς μετράω? 

Απλά μετράς, αλλά δεν λειτουργεί τόσο απλά ο μηχανισμός.

Πρέπει πρώτα να πέσει η σκληρότητα, και αυτή η πτώση να παρασύρει το πεχά.:)

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μας σκληρο νερο, αν θα καταφερεις να φτασεις το ph στο 6.7, θα ψοφησουν τα ψαρια απο το διοξείδιο πρωτα!

Εχει σχεση ph και διοξείδιο δες εδω

Το δικο μας νερο εχει Kh στο 5 ή 6 , δεν θυμαμαι καλα, νομιζω 6. Θα μετρησω :), αλλα σιγουρος θανατος απο CO2!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

PS βρηκα drop cheker. To Σαββατο θα το εχεις. Παρε τηλ, να μην ξεχασω!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, natateo said:

το πικνο ειναι myriophyllum mattogrossense, δες αν σ΄αρεσει. Το ξυλωσα, αλλα λιγο εμεινε.

Wow!! We got a winner

https://www.google.com/search?q=eleocharis+vivipara&client=ms-android-sonymobile-rev1&prmd=ivsn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwj4t7aszqLpAhUkyKYKHdI6AkoQ_AUoAXoECBMQAQ&biw=360&bih=512

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι. Αυτή τη  φορά ? θέλω να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό να πέφτει η πίεση στη φιάλη για το διοξείδιο. Ανά μια ώρα πέφτει κάτω από 5000 psi και μειώνεται η παροχή σε φυσαλίδες, για να επανέλθει πρέπει να ανοίξω την στροφιγγα της φιάλης. Είναι φυσιολογικό ή υπάρχει περίπτωση να έχει διαρροή? 

 

 

Screenshot_20200510-161820.png

Έγινε επεξεργασία - Κατριν
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα καλά την ερώτηση σου, μάλλον σήμερα δεν νιώθω καλά :)

 Εννοείς την κόκκινη στρόφιγγα;

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτήν της φιάλης την έχω ανοίξει όχι τέρμα και έχει πιεση στα 10000psi όλα μια χαρά, μετά από λίγη ώρα πέφτει η πίεση και δεν βγαίνει τπτ στο counter. Την ανοίγω λίγο παραπάνω να ξαναπιάσει τα psi όλα καλά.... Κοκ. 

Ευχαριστώ για την απάντηση ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...