Jump to content

Και....voila


Katrin

Recommended Posts

την φιάλη την ανοίγεις σιγά σιγά  τέρμα και εφόσον την ανοίξεις τέρμα και δεν ανέβει η πίεση στο κόκκινο τότε όλα είναι καλά* μετα ρυθμίζεις της φυσαλίδες περιμένεις να σταθεροποιηθεί το σύστημα το ελέγχεις και προσαρμόζεις εκ νέου αν χρειαστεί της φυσαλίδες, αυτό ανάλογα με το σύστημα μπορεί να χρειαστεί να το κάνεις 2-3 φορές.

Μετά θα ανοιγοκλείνεις αν θες μόνο την φιάλη. Αν το σύστημα είναι ποιοτικό όλα θα επανέρχονται όπως τα είχες ρυθμίσει, αν όχι ενδέχεται να έχεις μια μικρή διάφορα προς τα πάνω η προς τα κάτω στον ρυθμό μεταδόσεις των φυσαλίδων (αυτό είναι νορμάλ στα μη ποιοτικά συστήματα). Για αυτό αρκετοί που δεν έχουν πολύ ποιοτικά συστήματα δεν την κλείνουν την φιάλη ποτέ. Κακό δεν θα πάθεις απλά θα σου τελειώσει πιο γρήγορα η φιάλη.

 

* αν για λίγο γλύψει το κόκκινο αυτό δεν πειράζει, αν όμως ανοίγοντας την φιάλη αυτό ανεβαίνει συνέχεια τότε ή έχει πρόβλημα η φιάλη ή το μανόμετρο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ανοιγεις τερμα το κοκκινο και ρυθμιζεις τις φυσαλιδες μονο με μικρο διπλα στο bubble counter.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Χρήστος said:

την φιάλη την ανοίγεις σιγά σιγά  τέρμα και εφόσον την ανοίξεις τέρμα και δεν ανέβει η πίεση στο κόκκινο τότε όλα είναι καλά* μετα ρυθμίζεις της φυσαλίδες περιμένεις να σταθεροποιηθεί το σύστημα το ελέγχεις και προσαρμόζεις εκ νέου αν χρειαστεί της φυσαλίδες, αυτό ανάλογα με το σύστημα μπορεί να χρειαστεί να το κάνεις 2-3 φορές.

Μετά θα ανοιγοκλείνεις αν θες μόνο την φιάλη. Αν το σύστημα είναι ποιοτικό όλα θα επανέρχονται όπως τα είχες ρυθμίσει, αν όχι ενδέχεται να έχεις μια μικρή διάφορα προς τα πάνω η προς τα κάτω στον ρυθμό μεταδόσεις των φυσαλίδων (αυτό είναι νορμάλ στα μη ποιοτικά συστήματα). Για αυτό αρκετοί που δεν έχουν πολύ ποιοτικά συστήματα δεν την κλείνουν την φιάλη ποτέ. Κακό δεν θα πάθεις απλά θα σου τελειώσει πιο γρήγορα η φιάλη.

 

* αν για λίγο γλύψει το κόκκινο αυτό δεν πειράζει, αν όμως ανοίγοντας την φιάλη αυτό ανεβαίνει συνέχεια τότε ή έχει πρόβλημα η φιάλη ή το μανόμετρο.

Αυτό δεν το κάνει η σολενοειδης? 

Έγινε επεξεργασία - Κατριν
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, natateo said:

Ανοιγεις τερμα το κοκκινο και ρυθμιζεις τις φυσαλιδες μονο με μικρο διπλα στο bubble counter.

Το αφήνω συνέχεια τέρμα δλδ? 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Κατριν έγραψε:

Το αφήνω συνέχεια τέρμα δλδ? 

Ναι, δες αν παιζει η πιεση τωρα.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, natateo said:

Ναι, δες αν παιζει η πιεση τωρα. 

Οχι, αλλά είναι κλειστό το σύστημα 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Κατριν έγραψε:

Οχι, αλλά είναι κλειστό το σύστημα 

 

Δοκιμασε αυριο με ανοιχτο.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, natateo said:

Δοκιμασε αυριο με ανοιχτο.

Οκ! μια χαρά, αυτό μάλλον έφταιγε δεν ήταν τέρμα ανοιχτή η στρόφιγγα της φιάλης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μια άλλη ερώτηση τώρα ?. Υπάρχει κάποιος τρόπος για να δούμε την ροή μέσα στο ενυδρείο μας? Κάποιο υγρό με χρώμα δλδ που θα το ρίξουμε μέσα , και θα δούμε ακριβώς πως είναι η ροή του ρευστού?  

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Κατριν έγραψε:

Λοιπόν μια άλλη ερώτηση τώρα ?. Υπάρχει κάποιος τρόπος για να δούμε την ροή μέσα στο ενυδρείο μας? Κάποιο υγρό με χρώμα δλδ που θα το ρίξουμε μέσα , και θα δούμε ακριβώς πως είναι η ροή του ρευστού?  

Απο την στιγμη, που οι φυσαλιδες πανε παντου, εχεις καλη ροη :D Η ροη πρεπει να ειναι κυκλικη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! να κξάνω μια ερώτηση μιας και έπεσε το μάτι μου στο θέμα. Κανονικά σε όλες τις φυάλες η πρώτη βάνα δεν πρέπει να είναι on/off και η δευτερη control;; την έχω την απορεία γιατί μιλώντας με κάποιους βανάδες γνωστής εταιρίας στην ελλάδα με φυάλες αερίων μου είχαν πει ότι οι ποιοτικές φυάλες κανονικά έτσι πρέπει να είναι. Ανοίγοντας την πρώτη βάνα είτε λίγο είτε πολύ το προιόν πρέπει να περνάει όλο. Και με την δεύτερη βάνα ρυθμίζεις την παροχή. Δεν βρίσκω και την προδιαγραφή που μου είχαν δώσει οι τύποι. Γέμιζα την φυάλη του CO2 εκει και είχα κάνει μια κουβέντα. δεν θέλω να δημιουργήσω καμια παραπληροφόρηση αλλά απλά έπεσε το μάτι μου στα post για τις βάνες που λεγατε πιο πανω

 

Link to comment
Share on other sites

τεχνικός δεν είμαι αλλά το έχω παρατηρήσει ότι ορισμένες φορές με ανοιχτή την βάνα δουλεύει καλύτερα, ίσος το ελαφρύ άνοιγμα να μην δημιουργεί την ανάλογη πίεση στο σύστημα και να μην δουλεύει σωστά, σίγουρα άλλη πίεση έχει όταν βγαίνει απο τέρμα ανοιχτή βάνα και άλλοι απο ελαφρώς ανοιχτεί, αυτό το έχω διαπιστώσει και εγώ Είναι σαν να φουσκώνεις ένα μπαλόνι και αφήνεις να βγαίνει ο αέρας λίγο λίγο, ενώ η αν το αφήσεις απότομα θα δημιουργεί άλλη πίεση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θέλω να πω. Ότι η πρώη βάνα θα πρέπει να είναι on-off κανονικα. Είτε ανοίξεις λίγο είτε πολύ η πίεση θα πρέπει να είναι στο full. Μετά είναι η control η ρυθμιστικη που λεμε ώστε να ρυθμίζεις τιν παροχή στο συστημα. η πρώτη και με ένα τακ μικρό κανονικά θα πρέπει να σου δίνει το 100 της παροχής εξου και βάνα on/off

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι διακόπτης ον οφ, είναι βάνα όπως η βρύση ανοίγεις λίγο βγάζει λίγο νερό με μικρή πίεση και ανοίγεις τέρμα και βγαίνει πολύ νερό  με πολύ πίεση.

Εγώ έτσι φαντάζομαι και την βάνα απο την φιάλη.

Link to comment
Share on other sites

Update. Όλα οκ με διοξειδιο, το φιλτρο έστρωσε και η αμμωνία στο 0, τα φυτά έχουν αρχίσει να παίρνουν τα πάνω τους και άλγη αμελητέα. Το drop checker πράσινο...βάζω 2 γκάπυ μέσα, μετά το πρώτο σοκ, και τα δύο στην επιφάνεια να προσπαθούν να πάρουν αέρα, μήπως έχετε ιδέα γιατί?????

Link to comment
Share on other sites

Μετρηση για νιτρωδη εχεις; 

Link to comment
Share on other sites

15 μερες τρεχει περιπου; εχεις βαλει μπολι απο το αλλο σου ενυδρειο; 

Αν όχι, ειναι πιθανό να  μην εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου και να εχεις νιτρωδη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kosi said:

15 μερες τρεχει περιπου; εχεις βαλει μπολι απο το αλλο σου ενυδρειο; 

Αν όχι, ειναι πιθανό να  μην εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου και να εχεις νιτρωδη. 

Ναι με μπόλι είναι

Link to comment
Share on other sites

Οκ καλο αυτο. Αλλα χωρις μετρηση δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι. Κοιταξε οταν ανεβαινουν και καθονται πολυ ωρα στην επιφάνεια ειναι συνηθως κακη ποιοτητα νερου ή προβλημα με την θερμοκρασια του νερού ή έλλειψη οξυγόνου που τέτοιο θέμα δεν εχεις λογικά αφου το φίλτρο σου αναταρασει το νερό.

Ταισμενα ειναι υποθέτω ε;;; 

Τα guppies ανεβαινουν στημ επιφάνεια οταν πεινάνε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατι με το νερο..... Εχω να σου δωσω τεστ για νιτρωδη. Γιατι δεν πηρες τηλ;;;;:bigemo_harabe_net-168:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, natateo said:

Κατι με το νερο..... Εχω να σου δωσω τεστ για νιτρωδη. Γιατι δεν πηρες τηλ;;;;:bigemo_harabe_net-168:

Ναι μάλλον πρέπει να κάνω :D

Τα νιτρικά είναι στο 10 (λίγο δεν είναι?) και το πεχα 7!!! Πάω να κάνω και άλλη τώρα να δω πόσο θα έχει ανέβει με κλειστό το διοξείδιο.

Θα σε πάρω αύριο 

:thaman:

Έχω και κάποιες ερωτήσεις για το άλλο ενυδρείο να ανοίξω καινούριο θέμα ή να γράψω εδώ? 

Α! Να ρωτήσω και κάτι άλλο, μπουκαλα που γεμίζεις? 

Α! Και κάτι άλλο. :bigemo_harabe_net-83:Λιπάσματα πότε? Έχω φλουρις και κάλλιο, χρειάζομαι κάποιο έξτρα? 

 

Έγινε επεξεργασία - Κατριν
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν η ερωτήσεις είναι διαφορετικές και για άλλο ενυδρείο καλύτερα να ανοίξεις άλλο για να μην γίνει μπέρδεμα.

Link to comment
Share on other sites

Το πεχα ανέβηκε ελάχιστα ούτε στο 7,5. Μπορεί για αυτό να φταίει η μεγάλη ανθρακική σκληρότητα? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...