Jump to content

Και....voila


Katrin

Recommended Posts

πριν 16 ώρες, το μέλος Κατριν έγραψε:

Πάντως από όλα τα φυτά η ludwigia palustris ενώ ήταν μια χαρά φούντωνε και ψηλωνε επηρεάστηκε περισσότερο, εξαφανίστηκε. Μήπως αυτό βοηθάει για πόρισμα? 

Σκουπα βυθου - οχι! Φιλτρο Α/Ο πηρες;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Η αληθεια είναι οτι δεν ξέρω να σε βοηθήσω... οι άλγες που είχα κατα καιρούς αντιμετωπίζονταν με αλλαγες σε ένα ποσοστό 95% και σε μία περίπτωση διέλυσα το ενυδρείο που όμως το είχα αμελήσει για μήνες.

Δεν υπάρχει κάποιο χημικό σκεύασμα να σε γλυτώσει σε συνδυασμό με αλλαγές;

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, gixxer said:

Η αληθεια είναι οτι δεν ξέρω να σε βοηθήσω... οι άλγες που είχα κατα καιρούς αντιμετωπίζονταν με αλλαγες σε ένα ποσοστό 95% και σε μία περίπτωση διέλυσα το ενυδρείο που όμως το είχα αμελήσει για μήνες.

Δεν υπάρχει κάποιο χημικό σκεύασμα να σε γλυτώσει σε συνδυασμό με αλλαγές;

Ναι, κι εγώ στο πρώτο είχα μπόλικες έκαναν τον κύκλο τους όμορφα κι ωραία και μην τα ξαναείδατε. Αυτό μετά το shock που πέρασε δεν λέει να στρώσει με τίποτα, με τίποτα όμως ε! Θα δω πως θα πάει λίγο και με νερό από α/ο γιατί για να το ξεστησω μετά από 4 μήνες που τρέχει. ? Και πάνω που καταλήξαμε στο σκεύασμα... 

(για δες @natateo

sketch-1600627044814.png

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε τις γαριδες εξω!!!! :D Τωρα χωρις πλακα, παρε αυτο- https://www.easylife.eu/products/freshwater/algae-cyano/algexit

το εχω δοκιμασει πριν πολλα χρόνια, ειχα και παρα πολλες γαριδες στο ενυδρειο. Δεν θυμαμαι , ομως, πόσο καλο ηταν ..... :(

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, natateo said:

Βγαλε τις γαριδες εξω!!!! :D Τωρα χωρις πλακα, παρε αυτο- https://www.easylife.eu/products/freshwater/algae-cyano/algexit

το εχω δοκιμασει πριν πολλα χρόνια, ειχα και παρα πολλες γαριδες στο ενυδρειο. Δεν θυμαμαι , ομως, πόσο καλο ηταν ..... :(

Ναι θα τις βγάλω, πάω να πάρω τα chopsticks ? 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

On 20/9/2020 at 10:57 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Βγαλε τις γαριδες εξω!!!! :D Τωρα χωρις πλακα, παρε αυτο- https://www.easylife.eu/products/freshwater/algae-cyano/algexit

το εχω δοκιμασει πριν πολλα χρόνια, ειχα και παρα πολλες γαριδες στο ενυδρειο. Δεν θυμαμαι , ομως, πόσο καλο ηταν ..... :(

@Κατριν Ύστερα από πολλές άκαρπες προσπάθειες να απαλαγω απο την ΒΒΑ  με τους ''κλασσικους'' τροπους, στο τελος πηρα το παραπανω σκευασμα της easylife που λεει η Ναταλια και την εξαφανισε σε χρονο dt .....καλο ειναι να ψαξουμε να εξαλειψουμε τα αιτια που προκαλουν τις άλγες και να αποφευγουμε γενικως αυτα τα ''σκευασματα'', αλλα πολλες φορες ειναι τρομερα δυσκολο!!!!!!

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2020 at 3:14 ΜΜ, το μέλος Κατριν έγραψε:

:rip:

Θα το φτιαξουμε! Σταμάτα τις κλάψες! :chair:

Link to comment
Share on other sites

Just now, natateo said:

Θα το φτιαξουμε! Σταμάτα τις κλάψες! :chair:

Challenge accepted! 

Έχεις καιρό να το δεις...αν καταφέρεις και το φτιάξεις, τότε πολύ απλά....:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Κατριν έγραψε:

Challenge accepted! 

Έχεις καιρό να το δεις...αν καταφέρεις και το φτιάξεις, τότε πολύ απλά....:bowdown:

Με προκαλεις !!!!!!!!!!!!!!!! :argue: Θα μετακομισω σπιτι σου, θα δεις τι θα παθεις!!!!!!!:hehe:

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, natateo said:

Με προκαλεις !!!!!!!!!!!!!!!! :argue: Θα μετακομισω σπιτι σου, θα δεις τι θα παθεις!!!!!!!:hehe:

Ιδέα!!!!! Μπορούμε να νοικιάσουμε ένα, και να το γεμίσουμε με ενυδρεία :hysterical:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Κατριν said:

Ιδέα!!!!! Μπορούμε να νοικιάσουμε ένα, και να το γεμίσουμε με ενυδρεία :hysterical:

Μάντεψε ποιος θα κάνει την δουλειά :hysterical:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δοκίμασες το σκεύασμα και τίποτα; Στην φωτο δεν δείχνει τραγικό...

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, gixxer said:

Δοκίμασες το σκεύασμα και τίποτα; Στην φωτο δεν δείχνει τραγικό...

Το ξαναστησα όλο από την αρχή... Ολα ωραία και καλά και η eleocharis... αντε πάλι. Η που θα την ξεπατωσω να βάλω glossostigma να ησυχάσω. Η που θα βάλω το algae fix στην ρουτίνα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αφού το ενυδρείο μου έκλεισε τον κύκλο του, ας κλείσω κι εγώ το θέμα του με το πιο εντυπωσιακό του στιγμιότυπο!!! 

 

DSC_0638_compress74.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εκλεισε το παλιο το scape, ερχεται το καινουριο! :D

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Katrin said:

Αφού το ενυδρείο μου έκλεισε τον κύκλο του, ας κλείσω κι εγώ το θέμα του με το πιο εντυπωσιακό του στιγμιότυπο!!! 

 

DSC_0638_compress74.jpg

@corto maltese Ο δενδρογενης ?

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...