Jump to content

Χρειάζεται στρώσιμο του φίλτρου στις νεροχελώνες?


Recommended Posts

Καλησπέρα! Αγόρασα 2 κοκκινομάγουλα χελωνάκια πριν 1 μήνα και τα έχω σε ενυδρείο διαστάσεων 20Χ38Χ38. Το νερό σε ύψος δεν ξεπερνάει τα 10 με 15 εκατοστά και έχω αυτοσχέδιο μέρος που κάθονται έξω από το νερό με συνδυασμό από πέτρες, κούτσουρο και ένα πυθάρι. Τα ταϊζω 2-3 φορές την ημέρα με στικς της JBL και κάποιες φορές με αποξηραμένη γαρίδα της Tetrra. Ακόμη δεν έχω βάλει λάμπες αλλά μέχρι να αγοράσω, κοιτάζω να τα μετακινώ σε σημεία που να πέφτει το ηλιακό φως. Αρχικά οι συμβουλές που είχα ήταν οι κλασικές, ότι δεν χρειάζονται ιδιαίτερη φροντίδα. Κοιτάζοντας όμως στο internet διαπίστωσα ότι δυστυχώς έχουν περισσότερες απαιτήσεις τις οποίες κοιτάω να τις καλύπτω σιγά-σιγά.

Έχω βάλει εσωτερικό θερμοστάτη αυτόματο στους 25 βαθμούς και αγόρασα εσωτερικό φίλτρο της e-heim το mini flat. Ακόμη δεν το έχω βάλει μέσα γιατί φοβάμαι μη κάνω περισσότερο κακό εάν δεν το στρώσω πρώτα. Χρειάζεται όντως κάποια συγκεκριμένη διαδικασία πριν το βάλω μέσα στο ενυδρείο με τα χελωνάκια ή επειδή περνούν αρκετή ώρα και έξω από το νερό δεν έχει σημασία; Αν χρειάζεται στρώσιμο μπορώ να το βάλω να δουλεύει πρώτα σε ένα πλαστικό δοχείο;

20200506_162802.jpg

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο πρεπει να ειναι στρωμενο........ απλα οι χ3ελωνες επειδη δεν ειναι ψαρια, αντεχουν μια μικροπροθεσμη ''ταλαιπωρια'' μεχρι να στρωθει το φιλτρο αρκει να μην ειναι αρρωστα και πολυ ταλαιπωρημενα απο το μαγαζι που τα πηρες. Μπορεις βεβαια να τις εχεις προχειρα αλλου αλλαζοντας το νερο τους καθημερινα, μεχρι να στρωθει το φιλτρο στο ενυδρειο τους. Διαβασε και το παρακατω αρθρο για περισσοτερες λεπτομερειες.....

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, corto maltese said:

το φιλτρο πρεπει να ειναι στρωμενο........ απλα οι χ3ελωνες επειδη δεν ειναι ψαρια, αντεχουν μια μικροπροθεσμη ''ταλαιπωρια'' μεχρι να στρωθει το φιλτρο αρκει να μην ειναι αρρωστα και πολυ ταλαιπωρημενα απο το μαγαζι που τα πηρες. Μπορεις βεβαια να τις εχεις προχειρα αλλου αλλαζοντας το νερο τους καθημερινα, μεχρι να στρωθει το φιλτρο στο ενυδρειο τους. Διαβασε και το παρακατω αρθρο για περισσοτερες λεπτομερειες.....

 

Ευχαριστώ για τη συμβουλή. Τις οδηγίες του Billia τις είχα ήδη διαβάσει αλλά δεν είχα βρει κάτι συγκεκριμένο για το στρώσιμο του φίλτρου. Το νέο φίλτρο να το ξεκινήσω με καθαρό νερό ή με το νερό που ήδη υπάρχει στο ενυδρείο; Να ρίχνω τροφή για το στρώσιμο και για πόσο καιρό να κρατήσω τις χελώνες σε άλλη δεξαμενή; Επίσης έχω πάρει κάτι σταγόνες για το καβούκι τις Tortivet Shell. Μπορώ να συνεχίσω να τις ρίχνω στο νερό ή όσο το στρώνω δε θέλει καθόλου άλλα τέτοια στοιχεία; Ένα τελευταίο που θέλω να ρωτήσω είναι το πόσο συχνά αλλάζω το νερό και σε τι ποσοστό, όσο θα στρώνω το φίλτρο. 

Link to comment
Share on other sites

οταν μηδενισει η αμμωνια και τα ΝΟ2 κανεις μια αλλαγη 50%.... μετα  καλο ειναι οχι πανω απο εβδομαδα να περνα για την αλλαγη και το ποσοστο να ναι  μεταξυ 30-50%  αναλογα τα λιτρα και τις μετρησεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αρθρα για το στρωσιμο..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τις παραπάνω αναρτήσεις και είμαι στη διαδικασία στρωσίματος με ειδικά σκευάσματα. Έχω πάρει το siporax όπου θα βάλω γύρω στις 5 παστίλιες μέσα στο φίλτρο και έχω πάρει και το sera biofilter nitrivec όπου έχει μια αναλογία 10ml ανά 25lt νερού. Μπορώ να βάλω και τα 2 σκευάσματα για καλύτερο αποτέλεσμα? Επίσης θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1) Τοποθετώ το φίλτρο με το siporax και μετά προσθέτω νερό στο ενυδρείο στο οποίο έχω βάλει πρώτα αντιχλώριο. Το αντιχλώριο πρέπει να έχει μείνει στο νερό κάποια ώρα πριν το βάλω στο ενυδρείο ή δρα άμεσα;

2) Προσθέτω το liquid biofilter της sera και αμέσως μετά βάζω τα χελωνάκια στο ενυδρείο και βάζω το φίλτρο σε λειτουργία. Να ταΐσω άμεσα τα χελωνάκια ή δεν είναι απαραίτητο;

3) Αν δεν κάνω τεστάκια νερού καλό θα είναι να αλλάξω το νερό κατά 50% στις 10 μέρες; Μετά από τις 10 μέρες θα κάνω αλλαγές κάθε εβδομάδα σε ποσοστό 30% με 50% ανάλογα με την θολούρα; Μπορώ να ρίχνω το liquid biofilter σε κάθε αλλαγή νερού για να διατηρώ καλύτερη βιολογία; Αν ναι για πόσο διάστημα;

Link to comment
Share on other sites

On 15/5/2020 at 12:09 ΜΜ, το μέλος Δήμητρα M έγραψε:

Διάβασα τις παραπάνω αναρτήσεις και είμαι στη διαδικασία στρωσίματος με ειδικά σκευάσματα. Έχω πάρει το siporax όπου θα βάλω γύρω στις 5 παστίλιες μέσα στο φίλτρο και έχω πάρει και το sera biofilter nitrivec όπου έχει μια αναλογία 10ml ανά 25lt νερού. Μπορώ να βάλω και τα 2 σκευάσματα για καλύτερο αποτέλεσμα? Επίσης θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1) Τοποθετώ το φίλτρο με το siporax και μετά προσθέτω νερό στο ενυδρείο στο οποίο έχω βάλει πρώτα αντιχλώριο. Το αντιχλώριο πρέπει να έχει μείνει στο νερό κάποια ώρα πριν το βάλω στο ενυδρείο ή δρα άμεσα;

Καποια δρουν πολυ γρηγορα π,χ prime, και καποια θελουν λιγο χρονο....αναλογα τις οδηγειες ασε το παραπανω λεπτα για να σαι σιγουρη

2) Προσθέτω το liquid biofilter της sera και αμέσως μετά βάζω τα χελωνάκια στο ενυδρείο και βάζω το φίλτρο σε λειτουργία. Να ταΐσω άμεσα τα χελωνάκια ή δεν είναι απαραίτητο; ασε τη πρωτη μερα χωρις φαγητο

3) Αν δεν κάνω τεστάκια νερού καλό θα είναι να αλλάξω το νερό κατά 50% στις 10 μέρες; Μετά από τις 10 μέρες θα κάνω αλλαγές κάθε εβδομάδα σε ποσοστό 30% με 50% ανάλογα με την θολούρα; Καλο ειναι να εχεις τεστ για αμμωνια & ΝΟ2.... δεν παει με τη θολουρα το πραγμα  Μπορώ να ρίχνω το liquid biofilter σε κάθε αλλαγή νερού για να διατηρώ καλύτερη βιολογία; Αν ναι για πόσο διάστημα; Τους πρωτους 2 μηνες καλο ειναι σε καθε αλλαγη μετα  ανα 2 αλλαγες,  κ.ο.κ

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, corto maltese said:

 

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά τελικά δεν κρατήθηκα και έβαλα μπρος το φίλτρο την Παρασκευή. Το sera biofilter δεν το έβαλα γιατί είδα στις οδηγίες ότι δημιουργεί μια θολούρα μόλις μπει που καταλαγιάζει εντός 24 ωρών και ότι μέχρι να γίνει αυτό δεν κάνει να βάλω ψάρια μέσα. Δεν ήθελα να κρατήσω τις χελώνες 24 ώρες εκτός νερού.

Φαγητό έριξα από ένα pelet στην κάθε μία. Γενικά 3 μέρες τώρα δε δίνω πάνω από 1,5 pelet στην κάθε μία για να μην έχω πολλές ακαθαρσίες. Το νερό δείχνει να είναι αρκετά καθαρό και μένει να επιβεβαιωθεί με τεστάκια.

Η θεραπεία του shell rot συνεχίζει με betadin, βούρτσισμα με οδοντόβουρτσα και καλό στέγνωμα. Που και που με το τρίψιμο καταφέρνουν να βγουν μερικά λέπια και εμφανίζεται νέο δέρμα πιο έντονο και καθαρό. Ακόμη όμως έχω πολύ δρόμο για να απαλλαγούν πλήρως από τα άσπρα στίγματα και ελπίζω να είναι τελικά αναστρέψιμο.

Την λάμπα θερμότητας δεν την βάζω 2 μέρες τώρα που έχει καύσωνα γιατί τα χελωνάκια μόνο με την exo terra reptile uvb100 13W ανοιχτή για 12 ώρες, είναι σχεδόν μόνιμα στο basking spot και μπαίνουν στο νερό μόνο όταν καταλαβαίνουν ότι θα τα ταΐσω. Ακόμη και στον ύπνο χθες το βράδυ τις βρήκα να κοιμούνται έξω από το νερό. Τώρα η μια κοιμάται μέσα και η άλλη έξω. Λέτε να τις επηρέασε η ζέστη γιατί το νερό έχει ανεβάσει θερμοκρασία και παίζει μεταξύ 28 με 30 βαθμούς. Βέβαια σκέφτομαι μήπως τα ζορίζει και το στρώσιμο του νέου φίλτρου. Διάβασα κάπου ότι περνούν πολύ ώρα έξω από το νερό όταν είναι άρρωστες. Πάντως RI σίγουρα δεν έχουν γιατί η μύτη και τα μάτια φαίνονται πολύ καθαρά. Η όρεξη τους είναι κανονική και κολυμπούν με ευχέρεια. Απόψε βάλαμε aicondition αλλά δεν χτυπάει επάνω τους και περιμένω να δω εάν θα αλλάξει κάτι.

Είναι κακό που μένουν την περισσότερη ώρα έξω από το νερό; Πρέπει να τις βάζω με το ζόρι μέσα;

SPARKLE & BABIS.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 18/5/2020 at 2:49 ΠΜ, το μέλος Δήμητρα M έγραψε:

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά τελικά δεν κρατήθηκα και έβαλα μπρος το φίλτρο την Παρασκευή. Το sera biofilter δεν το έβαλα γιατί είδα στις οδηγίες ότι δημιουργεί μια θολούρα μόλις μπει που καταλαγιάζει εντός 24 ωρών και ότι μέχρι να γίνει αυτό δεν κάνει να βάλω ψάρια μέσα. Δεν ήθελα να κρατήσω τις χελώνες 24 ώρες εκτός νερού. Οπως σου ειπα δεν ειναι ψαρια, αλλα  αν ειναι υγειες τις βαζεις....για 2 res πρεπει να πας απο τωρα σε μεγαλυτερο ενυδρειο, με ενα 60 μηκος χ 30πλατος χ 40υψως εισαι ΟΚ για 2-3 χρονια.

Φαγητό έριξα από ένα pelet στην κάθε μία. Γενικά 3 μέρες τώρα δε δίνω πάνω από 1,5 pelet στην κάθε μία για να μην έχω πολλές ακαθαρσίες. Και κανα συμπλήρωμα ασβεστιου...   Το νερό δείχνει να είναι αρκετά καθαρό και μένει να επιβεβαιωθεί με τεστάκια.

Η θεραπεία του shell rot συνεχίζει με betadin, βούρτσισμα με οδοντόβουρτσα και καλό στέγνωμα. 7-9 μερες το μπεταντιν Που και που με το τρίψιμο καταφέρνουν να βγουν μερικά λέπια και εμφανίζεται νέο δέρμα πιο έντονο και καθαρό. μη το κανεις αυτο γιατι θα κανεις ζημια, θελει μαλακα,  Ακόμη όμως έχω πολύ δρόμο για να απαλλαγούν πλήρως από τα άσπρα στίγματα και ελπίζω να είναι τελικά αναστρέψιμο.

Την λάμπα θερμότητας δεν την βάζω 2 μέρες τώρα που έχει καύσωνα γιατί τα χελωνάκια μόνο με την exo terra reptile uvb100 13W ανοιχτή για 12 ώρες, είναι σχεδόν μόνιμα στο basking spot και μπαίνουν στο νερό μόνο όταν καταλαβαίνουν ότι θα τα ταΐσω. Ακόμη και στον ύπνο χθες το βράδυ τις βρήκα να κοιμούνται έξω από το νερό. Τώρα η μια κοιμάται μέσα και η άλλη έξω. Λέτε να τις επηρέασε η ζέστη γιατί το νερό έχει ανεβάσει θερμοκρασία και παίζει μεταξύ 28 με 30 βαθμούς. ΟΧΙ, κοιτα να την εχεις 26, το πολυ 27 στο νερο

Βέβαια σκέφτομαι μήπως τα ζορίζει και το στρώσιμο του νέου φίλτρου. Διάβασα κάπου ότι περνούν πολύ ώρα έξω από το νερό όταν είναι άρρωστες. Ισχύει... Πάντως RI σίγουρα δεν έχουν γιατί η μύτη και τα μάτια φαίνονται πολύ καθαρά. Δεν ειναι τα μονα συμπτωματα.. Η όρεξη τους είναι κανονική και κολυμπούν με ευχέρεια. Απόψε βάλαμε aicondition αλλά δεν χτυπάει επάνω τους και περιμένω να δω εάν θα αλλάξει κάτι.

Είναι κακό που μένουν την περισσότερη ώρα έξω από το νερό; Πρέπει να τις βάζω με το ζόρι μέσα; Οχι, αυτες θα μπουν οταν οι συνθηκες ειναι ενταξει, δηλαδη η σωστη διαφορα θερμοκρασιας νερου-στεριας...

SPARKLE & BABIS.jpg

Απαντησα πανω στη παραθεση με κοκκινο χρωμα..... 

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

Αύριο κλείνει 11 μέρες στρωσίματος το νέο φίλτρο και θα πάω να πάρω τα υγρά τεστ NO2 & NH3 για να δω που βρίσκεται. Είμαι μεταξύ της Salifert και της Sera. Είναι εξίσου αξιόπιστα; Στο κλείσιμο των 7 ημερών αφαίρεσα λίγες ακαθαρσίες με σύριγγα και συμπλήρωσα γύρω στο 1/10 νερού μιας και είχε μειωθεί λόγω εξάτμισης. Επίσης έριξα γύρω στις 20 σταγόνες από το sera biofilter για να διατηρήσω βιολογία. Από χθες (10η μέρα φίλτρου) έβαλα 1 κουταλάκι API Salt μήπως και βοηθήσω λίγο τα χελωνάκια με το shell rot. To betadin το έβαλα για τουλάχιστον 1 εβδομάδα. Δεν κάνει να το συνεχίσω άλλο? Τις ταϊζω γύρω στα 2,5 pellet τη μέρα στην κάθε μία αφού πρώτα τα εμποτίσω με βιταμίνες σε σταγόνες. Βάζω εν' αλλάξ πολυβιταμίνες και βιταμίνες για το καβούκι της Tortivet. Δύο φορές την εβδομάδα τις ταϊζω γαρίδες πασπαλισμένες με σκόνη ασβεστίου. Κάθε φορά που με βλέπουν ζητιανεύουν τρελά για φαγητό και σκέφτομαι μήπως πρέπει να τους αυξήσω την ποσότητα. Εξακολουθούν να περνούν αρκετή ώρα έξω από το νερό κάνοντας ηλιοθεραπεία. Τη νύχτα η μια κοιμάται έξω από το νερό και η άλλη μέσα.

Όταν χρειαστεί να αλλάξω νερό και να καθαρίσω το φίλτρο αναρωτιέμαι τι θα γίνει με το siporax που είχα βάλει στο σφουγγαράκι. Διαλύεται ή θα μπορέσω να το αφαιρέσω και να το ξαναβάλω? Χρειάζεται να προσέξω κάτι με το σφουγγαράκι εκτός από το να το ξεβγάλω μέσα στο νερό που θα βγάλω?

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Δήμητρα M έγραψε:

Αύριο κλείνει 11 μέρες στρωσίματος το νέο φίλτρο και θα πάω να πάρω τα υγρά τεστ NO2 & NH3 για να δω που βρίσκεται. Είμαι μεταξύ της Salifert και της Sera. Είναι εξίσου αξιόπιστα; Ναι ειναι.....Στο κλείσιμο των 7 ημερών αφαίρεσα λίγες ακαθαρσίες με σύριγγα και συμπλήρωσα γύρω στο 1/10 νερού μιας και είχε μειωθεί λόγω εξάτμισης. Επίσης έριξα γύρω στις 20 σταγόνες από το sera biofilter για να διατηρήσω βιολογία. Από χθες (10η μέρα φίλτρου) έβαλα 1 κουταλάκι API Salt μήπως και βοηθήσω λίγο τα χελωνάκια με το shell rot. To betadin το έβαλα για τουλάχιστον 1 εβδομάδα. Δεν κάνει να το συνεχίσω άλλο? Τις ταϊζω γύρω στα 2,5 pellet τη μέρα στην κάθε μία αφού πρώτα τα εμποτίσω με βιταμίνες σε σταγόνες. Βάζω εν' αλλάξ πολυβιταμίνες και βιταμίνες για το καβούκι της Tortivet. Δύο φορές την εβδομάδα τις ταϊζω γαρίδες πασπαλισμένες με σκόνη ασβεστίου. Άψογη εισαι, μπραβο!!!! Κάθε φορά που με βλέπουν ζητιανεύουν τρελά για φαγητό και σκέφτομαι μήπως πρέπει να τους αυξήσω την ποσότητα.Οχι, μη πεφτεις στην παγιδα, παντα ζητανε και θα ζητανε.....τα πελετ σε ποσοτητα οσο τα 2/3 του κεφαλιου της χελωνας (χωρις τον λαιμο) Εξακολουθούν να περνούν αρκετή ώρα έξω από το νερό κάνοντας ηλιοθεραπεία. Τη νύχτα η μια κοιμάται έξω από το νερό και η άλλη μέσα. χωροταξικο το κοβω ή με θερμοκρασια κατι παιζει, κανονικα μεσα στο νερο κοιμουνται 

Όταν χρειαστεί να αλλάξω νερό και να καθαρίσω το φίλτρο αναρωτιέμαι τι θα γίνει με το siporax που είχα βάλει στο σφουγγαράκι. Διαλύεται ή θα μπορέσω να το αφαιρέσω και να το ξαναβάλω? δεν καταλαβα τι εννοεις...Χρειάζεται να προσέξω κάτι με το σφουγγαράκι εκτός από το να το ξεβγάλω μέσα στο νερό που θα βγάλω? απλα να το ξεβγαλεις καλα

Καλησπερα, με κοκκινα γραμματα οι απαντησεις ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα 14η μέρα λειτουργίας του φίλτρου και μόλις χθες έπλυνα το σφουγγαράκι και έκανα μια μικρή αλλαγή νερού γύρω στο 15% λόγω του ότι έχω ρίξει ενυδρειακό αλάτι και απ΄όσο διάβασα δεν πρέπει να αφαιρεθεί απότομα. Μέτρησα σήμερα με υγρά τεστ τις τιμές NO2 (SERA) και NH4/NH3 (API) και είχα 0 και 0,25 αντίστοιχα. Δικαιολογείται η αμμωνία 0,25 λόγω στρωσίματος ή πρέπει να κάνω κάτι για να τη ρίξω? Για τις επόμενες 4 μέρες πάντως σκοπεύω να αλλάζω κάθε μέρα το νερό γύρω στο 10% για να καθαρίσει σιγά-σιγά το αλάτι. Τα χελωνάκια δείχνουν ήδη καλύτερα στο κέλυφος αλλά βελτιώνονται με πολύ αργούς ρυθμούς. Σας στέλνω φωτογραφία με το ενυδρείο πλέον κομπλέ με τα πάντα. Το επόμενο project είναι να πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο και μάλιστα ήδη έχω δει ένα διαστάσεων 75Χ35Χ25 σε καλή τιμή που έχει μαζί φίλτρο και basking spot. Με τις πολύτιμες συμβουλές σας συνεχίζω την προσπάθεια να δώσω το καλύτερο για την Sparkle και τον Μπάμπη (τα ονόματα δεν τα διάλεξα εγώ ?).

20200528_192523.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι ένα κοντινό από τα χελωνάκια σε κατάσταση "ραντεβού στην παραλία" ?

20200528_203329.jpg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Εισαι σε πολυ καλο δρομο, λιγη υπομονη και ολα θα πανε καλα...keep going!!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, corto maltese said:

Εισαι σε πολυ καλο δρομο, λιγη υπομονη και ολα θα πανε καλα...keep going!!!

Thank you!!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Δημητρα, πως ειναι τα χελωνακια? καλυτερευει σιγα σιγα η κατασταση?....κρατα μας ενημερους αν θελεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν πάνε και πολύ καλά τα πράγματα και έχω απογοητευτεί! Εχθές που τους έκανα έναν έλεγχο στο καβούκι, διαπίστωσα ότι στο πίσω μέρος το καβούκι τους ήταν ελαφρώς πιο μαλακό. Τα άσπρα στίγματα δεν έχουν υποχωρήσει αρκετά αν και ξεφλουδίζει σιγά-σιγά και αποκαλύπτεται ένα πιο σκούρο δέρμα. Δεν ξέρω βέβαια εάν αυτό το πιο σκούρο δέρμα που μοιάζει όπως θα δείτε στην πιο πάνω φωτογραφία σαν μαύρα στίγματα είναι όντως κάτι που δείχνει επούλωση ή επιδείνωση. Ξαναέκανα καλού κακού την θεραπεία με το betadin.

Διάβασα για το μαλακό καβούκι ότι πρόκειται για metabolic bones disease και ανησυχώ αρκετά. Φοβάμαι ότι άργησα να τους προσφέρω τα απαραίτητα. Το καλό είναι ότι από όρεξη συνεχίζουν να έχουν υπερβολική και αύξησα λίγο τα pellets γιατί νομίζω ότι τα 2,5 με 3 που τους έδινα μάλλον δεν αντιστοιχούν στα 2/3 του κεφαλιού τους. Επίσης κολυμπούν τέλεια χωρίς αστάθειες και είναι αρκετά δραστήρια μέσα στο νερό. Συνεχίζουν να περνούν αρκετή ώρα στο basking spot είτε τα φώτα είναι ανοιχτά είτε όχι. Αύριο λέω να τους πάρω κι αυτό το χελωνάκι ασβεστίου να τους βάλω στο ενυδρείο πέρα από τα συμπληρώματα που ήδη δίνω στις τροφές τους μια και το mbd φαίνεται να δημιουργείται από έλλειψη ασβεστίου αλλά και D3. Σήμερα ξαναέβαλα μέσα το θερμοστάτη, αν και το θερμόμετρο έδειχνε 25 βαθμούς όσες μέρες τον είχα βγάλει, μήπως και αυξηθεί λίγο η θερμοκρασία και άρα και ο μεταβολισμός τους. Αν χρειαστεί να τα πάω κτηνίατρο μήπως έχετε εικόνα πόσο περίπου στοιχίζει; Όποια άλλη συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε λιγο, ακομα  ειναι νωρις, αφου εχουν ορεξη, λιαζονται ωρα κατω απο τη uvb και κολυμπαν κανονικα ειναι καλο σημαδι, ποτε σταματησες το μπεταντιν πριν βαλεις ξανα? πρεπει να περασουν 6-7 μερες...σε περιπτωση που δεν πανε καλα τα πραγματα και θες κτηνιατρο δες τους παρακατω, αλλα οπως ειπα κανε λιγο υπομονη και ενημερωνε μας


1)θεωδοριδης μανωλης ελ.βενιζελου 173 καστρι αθηνα 2108073681
2)κονταδακης κυριακος αριστοτελους 24 2109642775-6974632657
3)κλινικη .γαρμπης δημητρης δημητρακοπουλου 122 καλλιθέα 2109575111
4)κτηνικατρικο κεντρο περιστεριου χαραλαμπιδης χαραλαμπος 2105720761
5)καλογεροπουλου νατασα πεντελης 13 μαρουσι 2108060160
 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, corto maltese said:

Περιμενε λιγο, ακομα  ειναι νωρις, αφου εχουν ορεξη, λιαζονται ωρα κατω απο τη uvb και κολυμπαν κανονικα ειναι καλο σημαδι, ποτε σταματησες το μπεταντιν πριν βαλεις ξανα? πρεπει να περασουν 6-7 μερες...σε περιπτωση που δεν πανε καλα τα πραγματα και θες κτηνιατρο δες τους παρακατω, αλλα οπως ειπα κανε λιγο υπομονη και ενημερωνε μας


1)θεωδοριδης μανωλης ελ.βενιζελου 173 καστρι αθηνα 2108073681
2)κονταδακης κυριακος αριστοτελους 24 2109642775-6974632657
3)κλινικη .γαρμπης δημητρης δημητρακοπουλου 122 καλλιθέα 2109575111
4)κτηνικατρικο κεντρο περιστεριου χαραλαμπιδης χαραλαμπος 2105720761
5)καλογεροπουλου νατασα πεντελης 13 μαρουσι 2108060160
 

 

Το betadin έχει σίγουρα βδομάδα που το είχα σταματήσει. Να το ξαναβάλω για 5-6 μέρες? Για την ταμπλέτα ασβεστίου θεωρείς ότι είναι καλή ιδέα ή θα έχω πρόβλημα με το φίλτρο? Μήπως να την κόψω και να βάλω τη μισή? Ευχαριστώ για την υποστήριξη!

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Δήμητρα M έγραψε:

 

Το betadin έχει σίγουρα βδομάδα που το είχα σταματήσει. Να το ξαναβάλω για 5-6 μέρες? 7-8 μερες καλυτερα Για την ταμπλέτα ασβεστίου θεωρείς ότι είναι καλή ιδέα ή θα έχω πρόβλημα με το φίλτρο? Μήπως να την κόψω και να βάλω τη μισή? Δεν υπαρχει προβλημα, βαλτην μιση για αρχη και βλεπεις Ευχαριστώ για την υποστήριξη!

Ενημερωνε πως παει, και οσο μπορουμε θα βοηθησουμε....

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Να το ξαναβάλω για 5-6 μέρες? 7-8 μερες καλυτερα

Συγνωμη, λαθος αυτο......εννουσα μετα απο 7-8  να περασουν απο την προηγουμενη.....οπως ειπες για 5-6 το πολυ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...