Jump to content

Αναβάθμιση ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά έχω εδώ και  μια δεκαετία το juwel 180 l vision που πάντα φιλοξενούσε ψαράκια Νότιας Αμερικής ,κυρίως κοπαδακια νανοκιχλιδων, με ένα μέτριο φύτεμα 

Σκέφτομαι να αναβαθμιστω σε 400+ l και πιο συγγεκριμενα το juwel vision 450 led .

Από την άποψη ότι δεν θέλω πολλές υγρασιες (λόγω καπακιου) και από φωτισμο θα είμαι καλά, έχω κατευθυνθεί προς τα εκεί. Υπάρχει και η σκέψη της κατασκευής αλλά το όλο στήσιμο από το μηδέν μου φαίνεται πολύ χρονοβόρο. 

Θα ήθελα καμία ιδεα για τους κατοίκους, καθώς αρχικά σκέφτομαι προς κάποιους γεωφαγους . Θα χώραγε μια ομαδα με 5-6  geophagus  red head ?

Από άποψη συντήρησης θα αρκούσαν αλλαγές 30% κάθε 7- 10 μέρες;

Μπορεί να φυτευτεί το ενυδρείο με τα ψάρια αυτά (καθώς έχω ήδη υπάρχοντα αρκετά φυτά)  η θα σκάβουν πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό η αναβάθμιση!

 

Ναί χωράνε άνετα οι Γεωφάγοι που θέλεις.

Από φύτεμα θα πρότεινα μεγάλα εχινόδορους στην βάση από ξύλα πέτρες που μπορείς να έχεις για να μήν στα ξεριζώνουν και να τους δώσεις χώρο να σκάβουν.

Οι αλλαγές εξαρτώνται από τους ρύπους άρα από το πλήθος και μέγεθος των ψαριών και φυσικά το τάισμα σου.Γενικά πιστεύω ότι θα ε΄σαι καλυμμένος  με 30% την εβδομάδα/10ήμερο

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατευθύνομαι προς το rio 450 led

Στο μυαλό μου αυτή τη στιγμή έχω ένα ελαφρά φυτεμενο με τα φυτά που έχω ήδη στο 180άρι(εχινοδοροι,κριπτοκορυνες ,και φυτά επιφανείας).

Οι συνδυασμοί ψαριών που σκέφτομαι είναι οι εξής.

1)5 firemouth  με 4-5 σκαλαρια(μπορούν να μην έχουν πρόβλημα από τα firemouth;) και 15 περίπου κορυντορας ή 

2)2 oscar(αν είναι εφικτό;) ή 

3)μια ομάδα γεωφαγων red head ή 

4)ένα κοπαδακι δίσκων (Θα μπορούσε να μπει μια 7αδα;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή τακτικής παιδιά, θα κάνω ένα διάλλειμα από το ν Αμαζόνιο. Το ενυδρείο θα κρατηθεί (180 juwel vision ) και θα μετατραπεί σε reef. Θα ανοίξω θέμα εκεί για βοήθεια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...