Jump to content

Clownfish σε πόσες μερες εκκολαπτονται τα αυγά;


mixalhs+stella

Recommended Posts

Ένα απο τα μεγαλύτερα όνειρα μου εκπληρώθηκαν οσο αφορά το ενυδρείο μου. Τα Νεμο μου έγιναν ζευγάρι και εχω αυγά. Σε πόσες μερες εκκολαπτονται? Τι πρέπει να κάνω για να ζήσει έστω και ένα. 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αν δεν είναι μόνα τα κλοουνακια δεν θα επιβιώσουν. 

Θα πρέπει μόλις δεις να εκκολάπτεται να τα σιφωναρεις σε άλλο ενυδρείο!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά παλιός συμφορουμιτης με όνομα @pit05 έχει επιτυχημένες γέννες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Αν θυμάμαι καλά παλιός συμφορουμιτης με όνομα @pit05 έχει επιτυχημένες γέννες!

Σε ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

πρόσφατα φίλε μου έκανα και εγώ την προσπάθεια να τα μεγαλώσω και αν και εκκολάφτηκαν όλα οι copepods ήταν πολύ μεγάλοι για να τραφούν και δεν κατάφερα να βρω rotifers στην αγορά. Εννοείται ότι μετακινήθηκαν σε άλλο ενυδρείο λίγες ώρες πριν γίνει η εκκόλαψη, στην δική μου περίπτωση 8 μέρες. Όπως και να έχει είναι πανέμορφη η γέννα να την χαρείς!  

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος Marinos81 έγραψε:

πρόσφατα φίλε μου έκανα και εγώ την προσπάθεια να τα μεγαλώσω και αν και εκκολάφτηκαν όλα οι copepods ήταν πολύ μεγάλοι για να τραφούν και δεν κατάφερα να βρω rotifers στην αγορά. Εννοείται ότι μετακινήθηκαν σε άλλο ενυδρείο λίγες ώρες πριν γίνει η εκκόλαψη, στην δική μου περίπτωση 8 μέρες. Όπως και να έχει είναι πανέμορφη η γέννα να την χαρείς!  

Σε ευχαριστώ πολύ Μαρίνο 

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα γεννάνε κάθε 1 με 2 μήνες. 

Μόλις εκολαφθουν τα τρώνε τα άλλα. 

Πλέον έχουν απελπιστεί οι γονείς οπότε τα αφήνουν στην τύχη τους !

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Και εμένα γεννάνε κάθε 1 με 2 μήνες. 

Μόλις εκολαφθουν τα τρώνε τα άλλα. 

Πλέον έχουν απελπιστεί οι γονείς οπότε τα αφήνουν στην τύχη τους !

Το καλο με εμένα είναι οτι είναι ανεμωνιερα 180 λιτρα και έχω μόνο clownfish μεσα γι'αυτό εχω ελπίδες. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, mixalhs+stella said:

Το καλο με εμένα είναι οτι είναι ανεμωνιερα 180 λιτρα και έχω μόνο clownfish μεσα γι'αυτό εχω ελπίδες. 

Ανέβασε φωτό, μην μας αφήνεις ετσι!

 

Ζωντανες τροφές κατάλληλες ίσως μπορεί να δώσει ο @Husky_Jim, Δημήτρη για δες μήπως βγάλουμε κανέναν κλοουν ελληνικό 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Ανέβασε φωτό, μην μας αφήνεις ετσι!

 

Ζωντανες τροφές κατάλληλες ίσως μπορεί να δώσει ο @Husky_Jim, Δημήτρη για δες μήπως βγάλουμε κανέναν κλοουν ελληνικό 

Έχω μιλήσει με ενα τον submarine και θα μου δωσει εκείνος ψάχνω τρόπο να πάω να πάρω γιατί είναι σε άλλο νομο. 

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι τα καλύτερα, ποιο ακριβώς είδος έχεις;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος mixalhs+stella έγραψε:

Έχω μιλήσει με ενα τον submarine και θα μου δωσει εκείνος ψάχνω τρόπο να πάω να πάρω γιατί είναι σε άλλο νομο. 

Ηθελα να πω με ένα παιδί τον submarine. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος mixalhs+stella έγραψε:

Το καλο με εμένα είναι οτι είναι ανεμωνιερα 180 λιτρα και έχω μόνο clownfish μεσα γι'αυτό εχω ελπίδες. 

Τότε όλα αλλάζουν!!!!

Έχεις μεγάλες πιθανότητες να τα καταφέρεις!

Ο @submarine1981λόγω και δουλειάς του μπορεί να σε προμηθεύσει με τροφή!

Καλή επιτυχία!!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2020 at 8:56 ΠΜ, το μέλος mixalhs+stella έγραψε:

Το καλο με εμένα είναι οτι είναι ανεμωνιερα 180 λιτρα και έχω μόνο clownfish μεσα γι'αυτό εχω ελπίδες. 

Δεν θα τα καταφερουν, δεν θέλει ροή, πρέπει να βάλεις τούλι στα κατεβάσματα εάν υπάρχουν, σκιμερ εκτός. Επισεις ροτιφερ τάισμα κάθε 3 ώρες. Μόνο εάν τα πάρεις εκτός μερικές ώρες πριν σκάσουν, ίσως τα κατάφερεις. 

Τρομερή εμπειρία πράγματι. 

Εάν έχεις χρόνο αξίζει να ασχοληθείς. 

 

Έγινε επεξεργασία - niknik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Δεν θα τα καταφερουν, δεν θέλει ροή, πρέπει να βάλεις τούλι στα κατεβάσματα εάν υπάρχουν, σκιμερ εκτός. Επισεις ροτιφερ τάισμα κάθε 3 ώρες. Μόνο εάν τα πάρεις εκτός μερικές ώρες πριν σκάσουν, ίσως τα κατάφερεις. 

Τρομερή εμπειρία πράγματι. 

Εάν έχεις χρόνο αξίζει να ασχοληθείς. 

 

Νικόλα το ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο.Αλλα οπως είπες και εσύ τρομερή εμπειρία και θα το παλέψω όσο μπορώ ποίο πολύ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Μακάρι να τα καταφέρει και να βγούν έστω κάποια ψαράκια. 

 

Εάν  καταφέρουν και ζήσουν κάποια ψαράκια η βοήθεια που μου προσφέρεις είναι τουλάχιστον η μισή μου προσπάθεια. Σε ευχαριστώ πολύ για ολα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω έχεις σχετικά λίγα αυγά. Δεν σου λέω να μην το προσπαθήσεις ίσα ίσα για να αποκτήσεις και εσυ εμπειρία. Συνέχισε το διάβασμα και στην επόμενη γεννά (που θα έρθει σίγουρα) θα πάνε όλα πολύ καλύτερα. 
Αν βγάλεις μωρά είμαι ο πρώτος που θα σου ζητήσει! Βγάλε και μια φωτό τους γονείς 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Από ότι βλέπω έχεις σχετικά λίγα αυγά. Δεν σου λέω να μην το προσπαθήσεις ίσα ίσα για να αποκτήσεις και εσυ εμπειρία. Συνέχισε το διάβασμα και στην επόμενη γεννά (που θα έρθει σίγουρα) θα πάνε όλα πολύ καλύτερα. 
Αν βγάλεις μωρά είμαι ο πρώτος που θα σου ζητήσει! Βγάλε και μια φωτό τους γονείς 

Με μεγάλη μου χαρά θα σου δώσω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Από ότι βλέπω έχεις σχετικά λίγα αυγά. Δεν σου λέω να μην το προσπαθήσεις ίσα ίσα για να αποκτήσεις και εσυ εμπειρία. Συνέχισε το διάβασμα και στην επόμενη γεννά (που θα έρθει σίγουρα) θα πάνε όλα πολύ καλύτερα. 
Αν βγάλεις μωρά είμαι ο πρώτος που θα σου ζητήσει! Βγάλε και μια φωτό τους γονείς 

Εχει και σε αλλο μερος αυγά απλα στο μέρος όπου είναι δύσκολα βγάζω φώτο. 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ένας από τους λόγους που κάνω nano reef! Για αυτό ακριβώς που συνέβει σε σένα! Ακολουθώ την δημοσίευση και ελπίζω όλα να πάνε καλά!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι δεν είναι καλη η φωτογραφία άλλα προσπάθησα. Με ζουμ.......μα με πολύ ζουμ φενονται τα μάτια. 5 μέρα σήμερα. Αλλες 3 με 4 μερες ακόμα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...