Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Το πρώτο μου θέμα στο υπέροχο αυτό forum! Λοιπόν, ξεκίνησα πρώτη φορά να φτιάχνω ενυδρείο με φυτά, ελπίζω να πάνε όλα καλά. Εβαλα ανούμπια νάνο και κρυπτοκορίνες. Στην 4η μέρα φυτεμένα βρήκα μωρά σαλιγκαράκια να κάνουν βόλτες στο ενυδρείο. Τα μάζεψα και τα έβαλα σε ένα άλλο ενυδρείο μικρό 5λιτρο που είχα μαζί με μία μικρή κρυπτοκορίνα. Το θέμα είναι πως δεν έχω ιδέα πώς να τα φροντίσω! Συνεχώς ανακαλύπτω νέα μωρά σαλιγκάρια και τα βάζω στο μικρό αυτό ενυδρείο. Ο λόγος είναι επειδή φοβάμαι μη χωθούν στο φίλτρο γιατί είναι πραγματικά πάρα πολύ μικρά. Βοηθήστε με να τα μεγαλώσω σωστά. Τί χρειάζονται; 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την γέννα!! Μετά να δω τι θα τα κάνεις τα υπόλοιπα μικρα.. χαχα

Λοιπον για να μεγαλωσουν δεν ειναι τοσο δυσκολο, καθως θα φανε μικροαλγες και υπολειμματα τροφης! Αν θελεις ( που θελεις ) να τα μεγαλωσεις απλά μην κάνεις υπερβολές στο ταισμα! Και όλα θα πάνε καλα.. Νερό αλλαγής να κάνεις στις ίδιες συνθήκες, με προσοχή σιφωνάρισμα βυθού για να μην πάρεις κανένα μικρό καιπεριμένουμε φώτος όταν θα είναι ικανα να φανούν στην κάμερα!

 

Τι είδος σαλιγκαριού ειναι? Ξερεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα τι είδος είναι. Βασικά δεν τους έχω αλλάξει νερό γιατί κάποια είναι τόσο μικρά που πιστεύω πως και από τη σίτα θα περάσουν! Να τους ρίχνω flakes για χρυσόψαρα που έχω; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...