Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Νεος εδω, πρώτη φορα και δυστυχως απο αναγκη.

Νεος επισης στο χόμπι, περίπου δυο μήνες.

Ξεκινησα με φυτεμένο ενυδρειο 110 λύτρων, οπου εχω μεσα:

5 glowing tetra 

8 neon tetra 

1 clown loach και 

4 amano γαρίδες

Ολα πήγαιναν μια χαρα ώσπου εκανα τη χαζομάρα και πήρα ακομα 3 mollies balloon. 
Απο κει και πέρα ολα πήραν τη κατω βόλτα. Την επόμενη μερα κιόλας τα δυο θηλυκά mollies δεν τα κατάφεραν, δεν ξερω γιατι, απλα παρατήρησα στην ουρά τους οτι είχαν βγάλει άσπρες ίνες και απ οτι εψαξα πρεπει κατα πασα πιθανότητα να ηταν μύκητας. Το αρσενικό molly ζει και βασιλεύει.

Τις επόμενες μερες αρχίζω να διαπιστώνω άσπρες κηλίδες πάνω στα ψάρια μου. Δυστυχως ηταν σαββατο βράδυ οταν το διαπίστωσα οπου και τα pet shop ενυδρείου είχαν κλεισει. Καταλαβα αμέσως οτι επρόκειτο για ich. Την επόμενη μερα κιόλας ειχε πεθάνει ηδη ενα glow terta. Εψαξα και διάβασα για την αρρώστια και κατευθείαν ξεκίνησα διαδικασίες αντιμετώπισης. Ανέβασα σιγά σιγά τη θερμοκρασία ώσπου μεχρι τη Δευτερα το πρωι ειχε φτάσει στους 30-31 βαθμούς. Πήγα και προμηθεύτηκα το φάρμακο EXIT οπου και ξεκίνησα τη θεραπεία. Μεχρι τη Τετάρτη ειχαν υποχωρησει οι εμφανείς κιληδες σε ολα τα ψάρια εκτός απο τον clown loach μου και εχω απογοητευτεί. Τον βλεπω να τυραννιέται, να χώνεται ανάμεσα σε πέτρες και μεσα σε τρύπες για να ξυστεί, να κοπανιέται κατω στο χαλίκι και πάνω στο φιλτρο. Μετα απο 5 μερες δεν λεει να περασει και τον βλεπω στην ίδια δυσμενή κατάσταση. Αλλαγή νερού δεν εχω κανει γιατι μου ειπε και ο άνθρωπος απο το pet shop να τελειώσω πρώτα με την αγωγή. Επισης φοβάμαι να κανω γιατι ηδη η θερμοκρασία ειναι ανεβασμένη στους 30 και αν κανω αλλαγή με το νέο νερό η θερμοκρασία θα πέσει στους 23-24 με τον φόβο του σοκ στα ψάρια μου λόγω μεγάλης διαφοράς θερμοκρασίας. Τα επίπεδα νιτρικών και αμμωνίας ειναι σε καλα επίπεδα και το νερό πεντακάθαρο. Μετράω με strips

Τι αλλο μπορώ να κανω με τον clown loach, διαβάσα οτι ειναι πιο ευαίσθητοι λόγω μη ύπαρξης λεπιών. 
Η συμβουλής σας θα ήτανε πολύτιμη. 

708C6351-37A6-4363-80C0-AA367F976907.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ιωάννη,

 

Δυστυχώς τα scale-less ψάρια είναι pol;y ευαίσθητα στο ίκ και η θεραπεία είναι ακόμη δυσκολότερη.

 

Θα πρπεει να αλλάξεις φάρμακο και άν εχεις πρόσβαση χρησιμοποίησε το super ick cure της api.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Καλησπέρα Ιωάννη,

 

Δυστυχώς τα scale-less ψάρια είναι pol;y ευαίσθητα στο ίκ και η θεραπεία είναι ακόμη δυσκολότερη.

 

Θα πρπεει να αλλάξεις φάρμακο και άν εχεις πρόσβαση χρησιμοποίησε το super ick cure της api.


Διάβασα και γι αυτο το φάρμακο και διαπίστωσα οτι ειναι πιο δυνατο. Ίσως παω αυριο να το προμηθευτώ. Σε ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα, μακάρι να το προλάβεις.....Ενημέρωσε μας!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει tetra contralck. Καλο μου βγηκε.

Ειχα κανει 2 κυκλους θεραπειας, χωρις να ανεβαζω την θερμοκρασια τοσο ψιλα (μεχρι 26-27).

Το tropical ick αντεχει στις υψιλες θερμοκρασιες, τα ψαρια - ταλαιπωρουνται ακομα πιο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα σήμερα θεραπεία με το super ick cure της API μπας και βρω σωτηρία. Αναμένω αποτελέσματα τις επόμενες μερες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σήμερα μετα απο τόσες μερες βλεπω τρομερή βελτίωση στον clown μου. Εχει σχεδόν καθαρίσει. Όλες αυτες τις μερες η θερμοκρασία δεν έπεσε κατω απο 31 βαθμούς και συνέχισα τη θεραπεία με το super ick cure για 3 κύκλους! 
Τα ψάρια μου τελικά άντεξαν.

Τελος καλο, ολα καλα!
Μεγάλη ανακούφιση!

Ευχαριστώ που μου προτείνατε τη λύση του συγκεκριμένου φαρμάκου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...