Jump to content

Τάισμα emder tetra


Recommended Posts

Περιμένω να ερθουν τα πρώτα μου ψάρια. Έχει στρώσει το ενυδρείο μου. Έχω διαβάσει ότι τα μικρά ψάρια (όπως τα ember tetra) καλό είναι να τα ταΐζουν 3 φορές την ημέρα. Επίσης ότι τα ψάρια τρώνε με το φως ανοιχτό. Ερώτηση : πρέπει να τα ταΐζω 3 φορές μεταξύ 16.00 και 00.00 που έχω το φως ανοιχτό;;; 

Link to comment
Share on other sites

¨Οχι μπορείς να ταίζεις και με τα φώτα κλειστά.Με το καλό να τα δεχτείς!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος SALT έγραψε:

Περιμένω να ερθουν τα πρώτα μου ψάρια. Έχει στρώσει το ενυδρείο μου. Έχω διαβάσει ότι τα μικρά ψάρια (όπως τα ember tetra) καλό είναι να τα ταΐζουν 3 φορές την ημέρα. Επίσης ότι τα ψάρια τρώνε με το φως ανοιχτό. Ερώτηση : πρέπει να τα ταΐζω 3 φορές μεταξύ 16.00 και 00.00 που έχω το φως ανοιχτό;;; 

Να μην τα ταϊζεις 3 φορές.. 

Αυτό που λες για τα μικρά ψάρια ισχύει γενικότερα για τα μωρά ψάρια.

Αν τα ταϊζεις 3 φορές την ημέρα κινδυνεύεις για αμμωνία και το ενυδρείο είναι φρέσκο για να ανταπεξέλθει η βιολογία σου.

Είχα 25 ember κοπαδακι και πολλές φορές τα τάιζα μέρα παρά μερα. Πάντα πεινασμενα δείχνουν μην ξεγελαστεις :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

Να μην τα ταϊζεις 3 φορές.. 

Αυτό που λες για τα μικρά ψάρια ισχύει γενικότερα για τα μωρά ψάρια.

Αν τα ταϊζεις 3 φορές την ημέρα κινδυνεύεις για αμμωνία και το ενυδρείο είναι φρέσκο για να ανταπεξέλθει η βιολογία σου.

Είχα 25 ember κοπαδακι και πολλές φορές τα τάιζα μέρα παρά μερα. Πάντα πεινασμενα δείχνουν μην ξεγελαστεις :)

Σε νάνο ενυδρείο 35 λίτρων, τα 6 ember κάθε πότε τα ταΐζω;;; και πόσο;;; Υποθέτω ότι θα θριματιζω τα φλεικς, για να μπορούν να φάνε. Μια και είχες τέτοια ψάρια, πρέπει να πάρω και ένα ψάρι ακόμα, που τρώει από τον πυθμένα;; Όπως κατάλαβες, είμαι εντελώς αρχάρια. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

¨Οχι μπορείς να ταίζεις και με τα φώτα κλειστά.Με το καλό να τα δεχτείς!

Ευχαριστώ. Ελπίζω να φτάσουν καλά. Γιατί μου φαινεται περίεργο που τα στέλνουν με μεταφορική. Τα έστειλαν Πέμπτη και θα παραλάβω Σάββατο!!!! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος SALT έγραψε:

Σε νάνο ενυδρείο 35 λίτρων, τα 6 ember κάθε πότε τα ταΐζω;;; και πόσο;;; Υποθέτω ότι θα θριματιζω τα φλεικς, για να μπορούν να φάνε. Μια και είχες τέτοια ψάρια, πρέπει να πάρω και ένα ψάρι ακόμα, που τρώει από τον πυθμένα;; Όπως κατάλαβες, είμαι εντελώς αρχάρια. 

Οταν ειμαι σπιτι, ταιζω 2 φορες την ημερα. Οταν δουλευω - μια φορα. Ταιζεις απο λιγο, να μην πεφτει η τροφη κατω. Σε λιγο καιρο θα καταλαβεις πόση τροφη χρειαζονται.

Για βυθο δεν θα επαιρνα ψαρια, μονο μερικες γαριδες (5-7 neocaridines - θα γινουν πολλες μετα).

Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν τα ψαράκια γερά ευτυχώς. Αλλά νομίζω ότι ένα από αυτά δεν είναι ember tetra. Από φωτογραφίες που έχω δει, μου κάνει περισσότερο για Black neon tetra. Τι λέτε εσείς;;; Και εάν είναι έτσι, θα επιβιώσει μόνο του, με 5 ember tetra;;; 

IMG_20200509_182647.jpg

Έγινε επεξεργασία - SALT
Link to comment
Share on other sites

Φώτο από τα υπολοιπα. Είναι πολύ πολύ μικρά. Θα μεγαλώσουν καθόλου;; 

IMG_20200509_161217.jpg

Link to comment
Share on other sites

μοιαζει με cherry barb....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

μοιαζει με cherry barb....

Μαλλον έχεις δίκιο. Περισσότερο μοιάζει με θηλυκό cherry barb. Και τί θα γίνει τώρα που θα είναι μόνο 1 ? και τα υπόλοιπα είναι ember tetra ? Θα επιβιώσει που θα είναι μόνο ένα ?

Έγινε επεξεργασία - SALT
Link to comment
Share on other sites

On 11/5/2020 at 8:53 ΠΜ, το μέλος SALT έγραψε:

Μαλλον έχεις δίκιο. Περισσότερο μοιάζει με θηλυκό cherry barb. Και τί θα γίνει τώρα που θα είναι μόνο 1 ? και τα υπόλοιπα είναι ember tetra ? Θα επιβιώσει που θα είναι μόνο ένα ?

Θελει παρέα..... Κριμα, αν θα ειναι μονο του. Δωσ΄το σε καποιον, που εχει ιδια ψαρια, γιατι στα λιτρα σου δεν χωραει αλλο ενα κοπαδακι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...