Jump to content

Αποθήκευση και συντήρηση ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

 

Έχω ένα ενυδρείο 250 λίτρα ιδιοκατασκευη από έμπειρο τεχνίτη και μετά από ένα χρόνο λειτουργίας το άδειασα,  το καθάρισα και πλέον κάθεται άδειο στο ίδιο σημείο.

Επειδή δεν ξέρω πότε θα το στήσω,  μπορεί άμεσα,  μπορεί σε 5 χρόνια μπορεί και ποτέ,  θέλω να μάθω αν πρέπει να συντηρηθεί κάπως.

 

Άλλοι λένε να βάζουμε λίγη βαζελίνη στις σιλικονες , άλλοι λένε πως δεν παθαίνουν απολύτως τίποτα. Υπάρχει κάποιος μπουσουλας για να το κρατήσω ασφαλές;

Είναι κρίμα να πάθει κάτι έχει λειτουργήσει λίγο.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά,

 

Έχω ένα ενυδρείο 250 λίτρα ιδιοκατασκευη από έμπειρο τεχνίτη και μετά από ένα χρόνο λειτουργίας το άδειασα,  το καθάρισα και πλέον κάθεται άδειο στο ίδιο σημείο.

Επειδή δεν ξέρω πότε θα το στήσω,  μπορεί άμεσα,  μπορεί σε 5 χρόνια μπορεί και ποτέ,  θέλω να μάθω αν πρέπει να συντηρηθεί κάπως.

 

Άλλοι λένε να βάζουμε λίγη βαζελίνη στις σιλικονες , άλλοι λένε πως δεν παθαίνουν απολύτως τίποτα. Υπάρχει κάποιος μπουσουλας για να το κρατήσω ασφαλές;

Είναι κρίμα να πάθει κάτι έχει λειτουργήσει λίγο.

 

Ευχαριστώ

Αν ειναι σε θερμοκρασια δωματιου και δεν το βαραει ο ηλιος, μια χαρα θα ειναι ακομα για χρόνια. Βλαπτουν ακραιες συνθηκες. Μην βαζεις βαζελινες

Φαντασου, οτι στα μαγαζια, που πουλανε ενυδρεια, αυτα καθονται στο ραφι για χρόνια (μερικες φορες)

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Οποιο μεγαλο ενυδρειο αφηνω στην ακρη για μεγαλο χρονικο διαστημα συνηθιζω να ψεκαζω τις σιλικονες του με σπρει σιλικονης κατηγοριας food grade.

Δεν εχω δοκιμασει ποτε βαζελινη να σου πω την αληθεια αλλα φανταζομαι θα γλιτσιαζει και μετα θα καθαριζει δυσκολα.

Εννοειται οπως ηδη ειπωθηκε σε σκιερο μερος και οσο το δυνατον δροσερο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Αν ειναι σε θερμοκρασια δωματιου και δεν το βαραει ο ηλιος, μια χαρα θα ειναι ακομα για χρόνια. Βλαπτουν ακραιες συνθηκες. Μην βαζεις βαζελινες

Φαντασου, οτι στα μαγαζια, που πουλανε ενυδρεια, αυτα καθονται στο ραφι για χρόνια (μερικες φορες)

 

πριν 15 ώρες, το μέλος rastaman έγραψε:

Οποιο μεγαλο ενυδρειο αφηνω στην ακρη για μεγαλο χρονικο διαστημα συνηθιζω να ψεκαζω τις σιλικονες του με σπρει σιλικονης κατηγοριας food grade.

Δεν εχω δοκιμασει ποτε βαζελινη να σου πω την αληθεια αλλα φανταζομαι θα γλιτσιαζει και μετα θα καθαριζει δυσκολα.

Εννοειται οπως ηδη ειπωθηκε σε σκιερο μερος και οσο το δυνατον δροσερο...

Σας ευχαριστώ παιδιά και τους 2.

Το ενυδρείο το έχω σε ημιυπόγειο που γενικά διατηρεί θερμοκρασίες δροσερες ακόμα και το καλοκαίρι. Δεν βράζει ποτέ αυτό το δωμάτιο.

Αυτό με την σιλικόνη ίσως το δοκιμάσω δεν ξέρω.. πιο πολύ για το ψυχολογικό. 

Αφού είναι μικρόβιο κάποτε θα το ξαναστησω και το ξέρω :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...