Jump to content

Φυτά χωρίς co2??


Recommended Posts

Στο καινούριο μου ενυδρείο θέλω να βάλω κάποια φυτά χαμηλών απαιτήσεων,με μέτριο φωτισμό αλλά χωρίς co2... δηλαδή φυτά για αρχάριους.Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια!! Ευχαριστώ ☺️

 

 

ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ:Plant Growth Substrate της tropica

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Στο καινούριο μου ενυδρείο θέλω να βάλω κάποια φυτά χαμηλών απαιτήσεων,με μέτριο φωτισμό αλλά χωρίς co2... δηλαδή φυτά για αρχάριους.Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια!! Ευχαριστώ ☺️

 

 

ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ:Plant Growth Substrate της tropica

Διάλεξε! :)

Link to comment
Share on other sites

είναι αρκετά τα φυτά που μπορείς να βάλεις χωρίς co2.   Γενικά σε όλα τα φυτά αργής ανάπτυξης δεν είναι απαραίτητο το co2 πχ μπουσεφαλάνδρες, μος ανούμπιες φτέρες, βαζιλεριες φυτά επιφάνειας κτλ. ποιο εύκολο θα ήταν  να κάνεις μια μικρή επιλογή εσύ απο την λίστα που σου έστειλε η natateo και να σου πούμε πάνω στην επιλογή σου παρά να σου αραδιάσουμε ένα κάρο φυτά. :) 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία σας ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω να ρωτησω μονο, τι εννοεις μετριο φωτισμο (λαμπες, βατ, λουμεν ή PAR); Συχνα ο «μετριος» φωτισμος συνδυαζεται με διοξειδιο για να αποφυγουμε τις αλγες. Ισως χρειαστει να μειωσεις το φως για να εχεις υγιη φυτα χωρις διοξειδιο.

Link to comment
Share on other sites

Μέτριος φωτισμός είναι μέτριος ανεξαρτήτως αν τον μετράς μετράς με λόυμεν, βατ, κλτ. ο μέτριος φωτισμός δεν είναι κάποιος επιστημονικός όρος αλλά προέκυψε απο τους χομπίστες με την πάροδο του χρόνου και είναι αξιόπιστος με ασήμαντες μικροδιαφορέςς ως προς τα πόσα λόυμεν είναι ο μέτριος και πόσα ο χαμηλός.

 

Υπάρχουν φυτά που θέλουν πολύ φως και άλλα όχι, ανεξαρτήτως αν τα δώσεις co2 ή όχι. Αν ένα φυτό θέλει πολύ φως ακόμη και να το τιγκάρεις στο co2 θα δεις ελάχιστα θετικά αποτελέσματα, κάποια πάλι  αρκούνται μόνο στον πολύ φωτισμό και απλά το co2 τα βοηθά παραπάνω, και τέλος κάποια θέλουν και πολύ φως και co2. 

Η ανούμπιες πχ θέλουν χαμηλό έως μέτριο φωτισμό το παραπάνω φως δεν θα τα ωφελήσει παραπάνω.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει τροπος να ξερω τι εννοει ο ΟΡ "μετριο" φωτισμο. Αλλωστε στα ξενα fora δεν υπαρχει συμφωνια στο ποσα PARs συνιστουν "υψηλο φωτισμο". Δεν ειναι κακο να το συζητησουμε, ωστε να ρυθμισει εξαρχης σωστα το setup.

 

Ένα πολυ χρησιμο αρθρο με σχηματα που εξηγουν αυτο που θελω να πω για ισορροπια φωτος-διοξειδιου-άλλων θρεπτικών.

 

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου δεν ξέρω τη λένε τα ξένα φόρα, αλλά ένας μπούσουλας είναι αυτός που θα δεις παρακάτω. Τα pars απλά τα ξεχνάς  μέχρι να πέσουν τα παρομετρα στα 20 ευρώ.

Ποιος ο λόγος να μιλώ για pars κάτι που το κάνουν οι ξένοι μάλλον για μούρη, απο την στιγμή που δεν μπορούμε να τα μετρήσουμε τουλάχιστον εδώ στην Ελλαδίτσα μας. 

 τα βατ ανα λίτρο είναι ξεπερασμένα ιδιαίτερα απο τότε που μπήκαν τα λεδ στην ζωή μας  οπότε μας έμειναν τα λούμεν η μόνη αξιοποιήσιμη πηγή.

 

Ανάγκες του ενυδρείου σε Lumen

15-20 Lumen/Lt  Χαμηλός φωτισμός*

Ο ελάχιστος φωτισμός για φυτά με χαμηλές απαιτήσεις σε φως, ακατάλληλος φωτισμός για ενυδρεία με ύψος 60+cm'

 

>20-40 Lumen/Lt  Μέτριος φωτισμός*

Για φυτά με χαμηλές και μέτριες απαιτήσεις σε φως, αλλά και για κάποια φυτά με υψηλές απαιτήσεις σε φως, μόνο όταν βρίσκονται κοντά στην επιφάνεια του νερού.

 

>40-50 Lumen/Lt   Υψηλός φωτισμός*

Για φυτά με χαμηλές, μέτριες, και υψηλές απαιτήσεις σε φως, αφορά τα περισσότερα ενυδρεία, σε αυτά τα ενυδρεία καλό θα ήταν τα φυτά με της χαμηλές απαιτήσεις σε φως να βρίσκονται σε σκιώδη μέρη.

 

>50 Lumen/Lt  Πολύ υψηλός φωτισμός*

Για φυτά με ιδιαίτερες ανάγκες γνώστες του αντικειμένου, ή για ενυδρεία με μεγάλο ύψος 60+cm

 

*Παράμετροι που επηρεάζουν θετικά ή αρνητικά των φωτισμό είναι: Η διαύγεια η μη του νερού, το ύψος του ενυδρείου χαμηλό ή ψηλό, η απόσταση του φωτιστικού απο το ενυδρείο, η μάζα των φυτών και το ποσοστό σκιάσεις απο τα διακοσμητικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Τα pars απλά τα ξεχνάς  μέχρι να πέσουν τα παρομετρα στα 20 ευρώ.

Και να πεσουν στα 5€, δεν θα παρω. :D Δεν υπαρχει λογος. Τα lumen μια χαρα ειναι, γιατι ειναι πολυ λιγα τα φυτεμενα ενυδρεια, που εχουν βαθος πανω απο 50 εκ.

Πάντα κοιταω μονο την αναπτυξη φυτων. Αν κατι τους λειπει - φαινεται....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...