Jump to content

Φωτισμός φυτεμένου ενυδρέιου


Recommended Posts

Καλησπέρα! έχω ένα 45 λίτρο φυτεμένο ενυδρέιο. Οι διαστάσεις έιναι 45x45x30. Δυστυχώς τα φυτά δεν πάνε καλά, εχουν γεμίσει διατόμα. Απο οτι δίαβασα έιναι εξαιτιας του φωτος μου (ηταν μαζί με το ενυδρειο πολυ κακη ποιότητα) βοηθάει περισσότερο την άλγη απο τα φυτά. Οπότε η πρώτη και καλυτερη λύση έιναι να αλλάξω το φώς. Αρχικά επέλεξα ένα αμερικάνικο πολύ καλης ποιοτητας αλλα θα μου κοστισει πολλα σε εκτελωνισμο και απο 30 ευρω θα πληρωσω γυρω στα 50+. Μπορέι κάποιος να μου προτέινει ένα σχετικά φτηνο καλό συστημα LED (γυρω στα 50 ευρώ η λιγότερα)που μπορώ να βρώ σε σκρουτζ και αγγλικο αμαζον για χαμηλης απαιτησης φυτά; Τι φώτα εχετε εσέις στα φυτένα ενυδρεια σας. Τα φυτα έιναι ανουμπια μπαρτερι, bacopa caroliniana , hygrophilla difformis, και dwarf hairgrass(το προσπαθώ αλλα δεν νομιζω να τα καταφέρω). Και σκοπέυω να βάλω και java fern , java moss , pearl grass , rotala green , ludwigia mini super red και cryptocoryne parva.(σκεφτομαι να αλλάξω την rotala green με  κερατοφυλλο αμα δν μπορώ ροταλα) Θα βάζω seachem excel kai tropica premium nutrition.

Ευχαριστώ  πολύ

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει η αλήθεια είναι ότι φτηνό και καλό led  δεν πάνε ακριβώς παρέα δυστυχώς.. 

Σε τέτοιες διαστάσεις ενυδρείου πας στο εκατοσταρικο άνετα..

Παρόλα αυτά επειδή έχεις πολύ εύκολα φυτά δεν πρόκειται να επενδυα ιδιαίτερα σε κάτι τρομερό.. 

Ψάξε για chichiros led και twinstar led .

Βγάζουν και οι 2 εταιρίες για τα λίτρα σου 

 

Υγ. Για τα διατομα  δεν φταίει ο φωτισμός σου.. και αν φταίει αυτός,  φταίει σε συνάρτηση με διαφορα ακόμα πράγματα.

Αν διαβάζεις ότι αυξάνοντας τον φωτισμό φεύγουν,  πρέπει να ξέρεις ότι αν δεν φτιάξεις και τα υπόλοιπα θα έρθουν χειρότερα μετά!

Κάνε μας μια παρουσίαση του ενυδρείου να ξέρουμε γιατί μιλάς 

Έγινε επεξεργασία - Fred13
Link to comment
Share on other sites

Στα νεα ενυδρεια πολυ συχνα εμφανιζεται. Καθαριζεις καλα, ενυδρειακο βαμβακι βαζεις στο φιλτρο.

Με το παραπανω φως (οπως ειπε και ο @Fred13), θα φυγει, αλλα θα εμφανιστει η πρασινη αλγη. Πρεπει να υπαρχει ισσοροποια φως- λιπασμα-CO2

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν διαβασα οτι με παραπάνω φώς φέυγουν αλλα με σωστό φως. Το φώς μου είναι πιο πολυ προς το κίτρινο(γυρω στα 5500Κ) και μου έιπαν ότι τα διάτομα μπορόυν να χρησιμοποιήσουν τα κιτρινα φώτα ενώ τα φυτά δν μπορόυν τόσο καλα. Ο στόχος μου έιναι να δώσω πλεονέκτημα στα φυτά που εαν έιναι υγιή μπορούν να νικήσουν μόνα τους τα διάτομα. Το ενύδρέιο έιναι 45 λίτρα (45x45x30)  έχει μέσα 5 harlequin rasbora , 4 panda cories, ένα χρυσόμηλο σαλιγκάρι και ένα ramshorn που ήρθε με τα φυτά.Για υπόστρωμα έχω αμμο με συπυηκωμένο λίπασμα για φυτά απο κάτω, ένω για Decor πετρα seryu  και driftwood . Το φιλτράρω με ένα eheim pickup 60 στο οπόιο έχω προσθέσει και σιποραξ. Θερμαινόμενο στους 27 C.  Αλλάζω νερό 50% μια φορά την εβδομάδα. NH4:0 NO2:0 NO3:10 PH: 7,4 KH:14 :GH :10 . Το ξέρω ότι δεν μπορώ να βρώ και φτηνό και καλό αλλα προσπαθώ να βρω μια ισσοροπια αναμεταξύ τους. Ευχαριστώ για τις συμβουλές σε μάρκες και θα βάλω ενυδριεακό βαμβάκι για να βοηθήσει λίγο. Το έιχα ξαναστήσει το ενυδρέιο και έιχε περάσει τα διάτομα αλλα έιχα άλλα προβλήματα και τα φυτά μεγάλωναν πολύ αργά και μερικά πέθαιναν. Πρέπει να ψάχνω κάτι συγκεκριμένο στα φώτα;

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - GFAJ
Link to comment
Share on other sites

Στα λιτρα σου δεν μπαινουν harlequin rasbora , θελουν τουλαχιστον 60 εκ μηκος ενυδρειου.

Με τι τεστ μετρας; Γιατι οι μετρησεις ειναι λιγο (πολυ) ξεφευγουν....Τι εννοω... Το KH μπορει να ειναι πανω απο Gh, αλλά ειναι περιπτωση. Στην Ελλαδα δεν εχω ακουσει για τετοιες περιοχες. Το PH =7.4 με Kh=14..... χωρις να εχεις συστημα CO2, αποκλειεται....

Για τα φυτα διαβαζεις εδω πρωτα

 

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω οτι δεν έιναι κατάλληλο . Σκοπευω να τα αναβαθμίσω αργότερα. Το τεστ έιναι  JBL Easy test strips οπότε δεν έιναι και τόσο ακριβέιας . Θα διαβάσω για τα φυτά.Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

Εντάξει η αλήθεια είναι ότι φτηνό και καλό led  δεν πάνε ακριβώς παρέα δυστυχώς.. 

Σε τέτοιες διαστάσεις ενυδρείου πας στο εκατοσταρικο άνετα..

Παρόλα αυτά επειδή έχεις πολύ εύκολα φυτά δεν πρόκειται να επενδυα ιδιαίτερα σε κάτι τρομερό.. 

Ψάξε για chichiros led και twinstar led .

Βγάζουν και οι 2 εταιρίες για τα λίτρα σου 

 

Υγ. Για τα διατομα  δεν φταίει ο φωτισμός σου.. και αν φταίει αυτός,  φταίει σε συνάρτηση με διαφορα ακόμα πράγματα.

Αν διαβάζεις ότι αυξάνοντας τον φωτισμό φεύγουν,  πρέπει να ξέρεις ότι αν δεν φτιάξεις και τα υπόλοιπα θα έρθουν χειρότερα μετά!

Κάνε μας μια παρουσίαση του ενυδρείου να ξέρουμε γιατί μιλάς 

Τι διαφορά έχει ένα φωτιστικό chichiros, twinstar, onf nano με ένα sun sun led στα ίδια led και lumen ? Το ρωτάω γιατί θέλω και γω σε scapers 35 με co2 και μέτριας δυσκολίας φυτα.. η διαφορά τιμής είναι ακραία 110€ με 25€ αλλά στη ουσία θα έχει μεγάλη διαφορά ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος GFAJ έγραψε:

Το ξέρω οτι δεν έιναι κατάλληλο . Σκοπευω να τα αναβαθμίσω αργότερα. Το τεστ έιναι  JBL Easy test strips οπότε δεν έιναι και τόσο ακριβέιας . Θα διαβάσω για τα φυτά.Ευχαριστώ!

Τα test strips ειναι λεφτα στον αερα.....

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω τελειώνουν σε λίγο και θα πάρω API Master kit. Ένα απο τα μεγαλύτερα λάθη μου μαζί με το kit ενυδρειου που πήρα. Πανάκριβο και χάλια. Δυστυχώς ο οδηγός μου ήταν το pet city .  

Πιστέυετε ότι το aquael leddy 6W  θα έιναι αρκετό, δεν νομίζω αλλα μπορέι κάποιος να έψει εμπειρία με το συγκεκριμένο μοντέλο

Έγινε επεξεργασία - GFAJ
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος GFAJ έγραψε:

Το ξέρω τελειώνουν σε λίγο και θα πάρω API Master kit. Ένα απο τα μεγαλύτερα λάθη μου μαζί με το kit ενυδρειου που πήρα. Πανάκριβο και χάλια. Δυστυχώς ο οδηγός μου ήταν το pet city .  

Πιστέυετε ότι το aquael leddy 6W  θα έιναι αρκετό, δεν νομίζω αλλα μπορέι κάποιος να έψει εμπειρία με το συγκεκριμένο μοντέλο

Για 20λ ενυδρειο φτανει μονο για πολυ ευκολα φυτα. Μην το παιρνεις. Και κατι αλλο.... ροταλα green χωρις CO2  και καλο φωτισμο δεν θα παει καλα.

Link to comment
Share on other sites

Ok αλλάζω την ροταλα με κάτι άλλο ίσως κερατόφυλο. Ειδα και το aquael leddy slim plant 6 και 10 W . Το 6 δν νομίζω να φτάνει ενώ το 10 έιναι γύρω στα 5 εκ. μεγαλυτερο από το ενυδρέιο .Σκεφτόμουν μήπως κανένα compact tube αλλα θα προσθέτει ζέστη και το καλοκάιρι θα δυσκολέυομαι. Απόψεις;

Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Δες και τα sun sun 14w 300c βγαίνουν 25ευρω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος GFAJ έγραψε:

Ok αλλάζω την ροταλα με κάτι άλλο ίσως κερατόφυλο. Ειδα και το aquael leddy slim plant 6 και 10 W . Το 6 δν νομίζω να φτάνει ενώ το 10 έιναι γύρω στα 5 εκ. μεγαλυτερο από το ενυδρέιο .Σκεφτόμουν μήπως κανένα compact tube αλλα θα προσθέτει ζέστη και το καλοκάιρι θα δυσκολέυομαι. Απόψεις;

Ευχαριστώ πολυ

6w σιγουρα δεν φτανει.

Link to comment
Share on other sites

Ok θα τα κοιτάξω τα SUNSUN. Άμα δν μπορώ να πάρω το 10W Aquael θα πάρω το SUNSUN  Ή απο εξωτερικό μετα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 10/5/2020 at 11:28 ΠΜ, το μέλος GFAJ έγραψε:

Δεν διαβασα οτι με παραπάνω φώς φέυγουν αλλα με σωστό φως. Το φώς μου είναι πιο πολυ προς το κίτρινο(γυρω στα 5500Κ) και μου έιπαν ότι τα διάτομα μπορόυν να χρησιμοποιήσουν τα κιτρινα φώτα ενώ τα φυτά δν μπορόυν τόσο καλα. Ο στόχος μου έιναι να δώσω πλεονέκτημα στα φυτά που εαν έιναι υγιή μπορούν να νικήσουν μόνα τους τα διάτομα.

Το χαρακτηριστικό της διατομικης άλγης είναι τα υψηλά επίπεδα πυριτικών αλάτων (silicates). 
Ρίξε μια μάτια εδώ
 

On 10/5/2020 at 9:39 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Πρεπει να υπαρχει ισσοροποια φως- λιπασμα-CO2

 


Με αλλά λόγια αυτός είναι ο ορισμός της άλγης. Όταν δεν υπάρχει η ισορροπία σε αυτά τα 3 η άλγη ευημερεί. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...