Jump to content

Πόσα Guppy's;


SakisBa

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα... Θα ήθελα να σας ρωτήσω πόσα ψάρια γκαπι είναι καλά να έχω στο ενυδρείο μου.

Είναι 90 λίτρα.

Τα νιτρικά και φωσφορικά χωρίς λιπάσματα είναι πάντα στο 0 και συμπληρώνω έτσι ώστε να τα κρατώ γύρο στο 10ppm και 1ppm αντίστοιχα.

Αρμονία δεν έχω

Νιτρώδη δεν έχω

Το φίλτρων ανακυκλώνει 1.500 λίτρα την ώρα με χωρητικότητα 10 λίτρα τόσο βιολογικού όσο και μηχανικού καθαρισμό ( σφουγγάρια κτλ)

Θερμοκρασία 24C°

Από ψάρια έχω μόνο γκάπι από τα οποία 10 είναι τα ενήλικα. Τα μικρά δεν κατάφερα να τα μετρήσω γιατί είναι πάρα πολλά πάνω από 50 και δεν ξέρω τι να τα κανω... Υπάρχει κανένας τρόπος να μην ζευγαρώνουν;

Επίσης έχω και πάρα πολλά σαλιγκάρια, αυτά που φαίνονται στην φωτογραφία..

 

 

 

PSX_20200510_153123.jpg

PSX_20200510_154233.jpg

PSX_20200510_154218.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ενυδρείο! 
Έχεις αρκετά ψαρακια, καλό θα ήταν σιγά σιγά να αραιώνεις τα μικρά. Ο αριθμός ενηλίκων σου είναι οκευ λαμβάνοντας υπόψιν την φυτική μάζα και την φιλτρανση σου :) 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Ωραίο ενυδρείο! 
Έχεις αρκετά ψαρακια, καλό θα ήταν σιγά σιγά να αραιώνεις τα μικρά. Ο αριθμός ενηλίκων σου είναι οκευ λαμβάνοντας υπόψιν την φυτική μάζα και την φιλτρανση σου :) 

Αν ο φίλος τα αφήσει όλα μέσα τι μπορεί να συμβεί?

Βλέπω ότι έχει αρκετα φυτά και τα νιτρικα μιδες άρα δεν θα έχει θέμα λογικά? 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος bbetta έγραψε:

 

 

πριν 54 λεπτά, το μέλος Gmm έγραψε:

Αν ο φίλος τα αφήσει όλα μέσα τι μπορεί να συμβεί?

Βλέπω ότι έχει αρκετα φυτά και τα νιτρικα μιδες άρα δεν θα έχει θέμα λογικά? 

Το θέμα είναι τι θα τα κάνω τόσα πολλά...  Και να φανταστείτε είναι η δεύτερη φορά που γεννάνε και μαζεύτηκαν τόσα. Σε έναν μήνα θα έχω 200... Τα πετ από τα παίρνουν τουλάχιστον;

Link to comment
Share on other sites

ε

πριν 36 λεπτά, το μέλος SakisBa έγραψε:

 

Το θέμα είναι τι θα τα κάνω τόσα πολλά...  Και να φανταστείτε είναι η δεύτερη φορά που γεννάνε και μαζεύτηκαν τόσα. Σε έναν μήνα θα έχω 200... Τα πετ από τα παίρνουν τουλάχιστον;

εξαρτάτε κάποια πετ τα παίρνουν κάποια όχι.

αλλιώς δωρίζεις και φορτώνεις μπελάδες και σε άλλους :) ή   ...

Who Knows Idk GIF by Dolly Parton

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος SakisBa έγραψε:

 

Το θέμα είναι τι θα τα κάνω τόσα πολλά...  Και να φανταστείτε είναι η δεύτερη φορά που γεννάνε και μαζεύτηκαν τόσα. Σε έναν μήνα θα έχω 200... Τα πετ από τα παίρνουν τουλάχιστον;

Και εγώ γκαπυ έχω παντός να σταματήσουν να γένναν δεν γίνεται μόνο αν χωρίσεις θιλικα αρσενικα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος Gmm έγραψε:

Και εγώ γκαπυ έχω παντός να σταματήσουν να γένναν δεν γίνεται μόνο αν χωρίσεις θιλικα αρσενικα 

Θα πάρω τηλέφωνο όλα τα πετσοπ αύριο να ρωτήσω εάν τα ανταλλάσουν με τροφη πχ η με κανένα λίπασμα αλλιώς θα τα δώσω τζάμπα... Βρήκα τον μπελά μου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...