Jump to content

Άγνωστο συννεφάκι γύρω από ξυλο .


Recommended Posts

Έχει κανεις ιδέα τι μπορεί να είναι αυτο; μοιάζει σαν ένα σύννεφο γύρω από το ξύλο (μόνο σε εκείνο το σημείο αναπτυσσεται) και όταν βγαίνει από το νερό είναι σαν γλίτσα. 

Λίγες πληροφορίες για το ενυδρειο: μονομαχος μόνο μέσα, 20 λιτρα, δύο ανουμπιες και φυτα επιφανειας, σχετικά καινούριο ενυδρειο, με αμμωνία και no2 να είναι μηδέν στις πρόσφατες μετρήσεις. 

PSX_20200510_184553.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για βροχή το πάει :hysterical:

 

Μην αγχώνεσαι δεν είναι τίποτα, μύκητας του ξύλου είναι ακίνδυνος θα κάνει το κύκλο του και θα φύγει.

Link to comment
Share on other sites

Έλα μην με κοροϊδεύεις ?

Είχε βγει και πριν λίγο καιρό, το έβγαλα με το χέρι αλλά ξαναβρήκε. 

Ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Antoonia έγραψε:

Έλα μην με κοροϊδεύεις ?

Είχε βγει και πριν λίγο καιρό, το έβγαλα με το χέρι αλλά ξαναβρήκε. 

Ευχαριστώ πολύ. 

Καθαριζεις και παλι με οδοντοβουρτσα σε τρεχουμενο νερο βρυσεις. Θα φυγει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπαν τα παιδια, εαν το βιαζεσαι μπορεις στην αλλαγη π.χ. να το τριψεις κατω απο τη βρυση. Εμενα μια φορα βγηκε και σε 3 μερες τελειωσε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας1Να ρωτήσωβ κάτι. η ίδια μεμβράνη μου εμφανίστηκε και εμένα μετά από 1 μήχα που έχω κάτι ξύλα μέσα σε νερό βρύσης. Μην ρωτήσετε γιατί τόσο καιρό...Μεγάλη ιστορία. Να είναι καλά τα lockdown της καραντίνας και δεν έχουν έρθει όλα ακόμα. τό ίδοο συμβαίνει και σε αυτή την περίπτωση;;βούρτσισμα σε νερό ή μπορεί και να φύγει μέχρι να μπουν στο νευδρείο όταν έρθουν τα πράματα;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Καλησπέρα σας1Να ρωτήσωβ κάτι. η ίδια μεμβράνη μου εμφανίστηκε και εμένα μετά από 1 μήχα που έχω κάτι ξύλα μέσα σε νερό βρύσης. Μην ρωτήσετε γιατί τόσο καιρό...Μεγάλη ιστορία. Να είναι καλά τα lockdown της καραντίνας και δεν έχουν έρθει όλα ακόμα. τό ίδοο συμβαίνει και σε αυτή την περίπτωση;;βούρτσισμα σε νερό ή μπορεί και να φύγει μέχρι να μπουν στο νευδρείο όταν έρθουν τα πράματα;;

Αν ειναι σε κουβα, καθαριζμα και αλλαγη νερου.

Εχω παρατηρήσει, οτι σε στρωμενο ενυδρειο δεν βγαινει σχεδον ποτέ. Ειχα βαλει αμπελοξυλα προσφατα και δεν εβγαλαν τιποτα.....

Link to comment
Share on other sites

Σε κουβα τα έχω ένα μηνα. Λάθοπς που δεν το έγραψα. Το ενυδρείο είναι σε φάση dry start επομένως δεν έχουν μπει ακομα. Είπα να τα έχω εκεί μέχρι να κάθονται μέσα στο νερο και να βγάλουν και το ξυλόχρωμα

Το οποίο να σημειώσω ότι μέχρι σήμερα ακόμα βγάζουν. αλλάζω το νερό του κουβά κάθε 3-4 μέρες μέχρι σήμερα. Έλεγα μήπως τα πέταγα κανενα 30λεπτο για βράσιμο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Σε κουβα τα έχω ένα μηνα. Λάθοπς που δεν το έγραψα. Το ενυδρείο είναι σε φάση dry start επομένως δεν έχουν μπει ακομα. Είπα να τα έχω εκεί μέχρι να κάθονται μέσα στο νερο και να βγάλουν και το ξυλόχρωμα

Το οποίο να σημειώσω ότι μέχρι σήμερα ακόμα βγάζουν. αλλάζω το νερό του κουβά κάθε 3-4 μέρες μέχρι σήμερα. Έλεγα μήπως τα πέταγα κανενα 30λεπτο για βράσιμο...

Αν θελεις, βρασε. Πιο γρηγορα θα φυγει το χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

έτσι όπψς παει το dry start σε κάνα μήνα βλέπω να τα πετάω τα ξύλα στο ενυδρείο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...